Bieganie, lekkoatletyka, piłka nożna – urazy stóp i stawu skokowego

Wszystkie te sporty do największej pracy angażują nogi ćwiczącego. Tym samym wzrasta ryzyko kontuzji w obrębie stóp i stawów skokowych. Zobacz, jakie są przyczyny tych urazów oraz jak im zapobiegać.
Bieganie – urazy stóp i stawu skokowego
Zapalenie ścięgna Achillesa
Zdarza się przede wszystkim biegaczom-amatorom. Leczenie takiego urazu jest wyjątkowo długie. Kontuzjom ulega najczęściej dalsza część ścięgna (położona w okolicy stawu skokowego). Ta dolegliwość objawia się dyskomfortem lub bólem w okolicy piety/ścięgna, obrzękiem oraz trzeszczeniem.
Problemy ze ścięgnem Achillesa mogą występować nieregularnie. Zazwyczaj ustępują po zakończeniu treningu biegowego. Silniejszy ból odczuwa się natomiast podczas podbiegów, skipów, zbiegów czy wieloskoków. Urazy w tej okolicy wynikają zazwyczaj z przeciążenia treningowego (zbyt duża objętość, dystans, górzysta trasa).
Sposobem na tę dolegliwość może być masaż lodem oraz prawidłowy odpoczynek. Warto także zainwestować we wkładki podnoszące pięty.
Rozcięgno podeszwowe
Najbardziej powszechna dolegliwość w obszarze podeszwy stopy. Urazy objawiają się bólem w dolnej okolicy piety oraz środkowej części podeszwy stopy. Ból może promieniować także na przednią część stopy. Podczas chodzenia można odczuć ucisk, uwieranie czy niewygodę. Bieganie z taką dolegliwością powoduje intensyfikację bólu. Czasem dobra rozgrzewka pomaga w ustąpieniu urazu (np. kilka minut marszu czy truchtu). Poważniejsze urazy w okolicy podeszwy stopy mogą objawiać się podczas treningu (utrudniać jego wykonywanie), po jego zakończeniu, a nawet w trakcie codziennych aktywności.
Rozcięgno podeszwowe ma swoje przyczyny głównie w długotrwałym wystawieniu na duże napięcia oraz niewystarczającej elastyczności łydek. Co więcej, źle dobrane buty do biegania lub długotrwałe trenowanie w kolcach może powodować takie kontuzje. Leczenie tej dolegliwości polega na odciążaniu łuku stopy i zmniejszaniu sił działających na podeszwę. Warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych (np. masaży lodem).
Podrażnienie prostowników palców
Ta dolegliwość jest spowodowana podrażnieniem cienkich mięśni położonych na linii staw skokowy-podstawy palców. Napięte i źle rozciągnięte mięśnie goleni, zbyt szybkie zwiększanie objętości sesji treningowych w terenie górzystym czy wydłużenie kroku biegowego również mogą być przyczynami tego urazu. Ból odczuwa się na powierzchni w okolicy kostki i palców stopy. Zazwyczaj nasila się podczas treningu biegowego. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem są masaże lodem oraz rozciąganie łydek. W przypadku niewielkiego bólu nie trzeba przerywać ćwiczeń. Jeśli ból narasta – warto poświęcić kilka dni na odpoczynek.
Skręcenie stawu skokowego
Ta dolegliwość zdarza się zarówno biegaczom, jak i piłkarzom czy lekkoatletom. Poruszanie się po trudnym, nienaturalnym czy niestabilnym podłożu zwiększa ryzyko skręcenia stawu skokowego. W każdym przypadku przyczyną jest uraz mechaniczny. Występują trzy stopnie skręcenia tego stawu. Każdy z nich coraz bardziej ogranicza ruchomość tej okolicy. Sposobem na skręcony staw skokowy mogą być zimne okłady, trzymanie nogi w górze czy opatrunki kompresyjne. Każdy przypadek tej kontuzji należy jednak omówić z lekarzem i zastosować odpowiednie leczenie.
Lekkoatletyka – urazy stóp i stawu skokowego
Najczęstszymi powodami urazów w tym sporcie są: nieprawidłowo przeprowadzona rozgrzewka, bieganie po twardej nawierzchni lub zmęczenie po długotrwałym wysiłku. Uprawianie lekkoatletyki zwiększa ryzyko kontuzji w obrębie ścięgna Achillesa, mięśni czworogłowych i dwugłowych uda, a także łydek. Zawodnicy uprawiający biegi z przeszkodami często zmagają się ze złamaniem drugiej lub trzeciej kości śródstopia. W przypadku skoków lekkoatletycznych ćwiczący doznają takich urazów jak biegacze. Mogą to być stłuczenia okostnej kości piętowej, uszkodzenia łąkotek czy skręcenia stawu skokowego.
Piłka nożna – urazy stóp i stawu skokowego
W tym sporcie zazwyczaj przyczynami urazów są zderzenia z zawodnikami, uderzenie piłki, nieprawidłowe postawienie stopy na podłożu lub upadki. U piłkarzy najczęściej notuje się zgniecenia łękotek, naderwania mięśni, skręcenia stawu skokowego, zwichnięcia i złamania kostek.
We wszystkich trzech sportach (lekkoatletyka, bieganie, piłka nożna) w dużej mierze przewijają się te same urazy i kontuzje.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!