Bezpieczny trening na siłowni dla kobiet w ciąży

Bezpieczny trening na siłowni dla kobiet w ciąży

Wbrew pozorom aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest zalecana. Regularne treningi w ciąży gwarantują prawidłowy rozwój dziecka i utrzymanie mamy w dobrym samopoczuciu. Jak powinien wyglądać bezpieczny trening kobiet w ciąży?

Trenowanie w ciąży

Badania wykazują, że dzieci, których mamy uprawiały aktywność fizyczną w trakcie ciąży osiągają wyższe stopnie w punktacji wg skali Apgar niż dzieci kobiet nieaktywnych fizycznie. Trening w ciąży może przynieść mamie i dziecku wiele korzyści. Jest wręcz wskazany!

bezpieczny trening w ciąży dla kobiet

 

Jak bezpiecznie trenować w ciąży

Przed pójściem na siłownię należy jednak pamiętać o umiarkowanej intensywności ćwiczeń i konsultacji z lekarzem. Bezpieczne trenowanie w ciąży to proste ćwiczenia na siłowni, joga lub specjalne zajęcia dla mam w klubach fitness. Kobiety w ciąży powinny unikać ćwiczeń z gwałtownymi ruchami i podskokami. Niewskazane są również ćwiczenia w pozycji leżenia na brzuchu. Trening powinien być umiarkowanie intensywny! Tętno nie powinno wynieść więcej niż ok 140 uderzeń na minutę.

zalecany trening w ciąży dla kobiet

 

Zalecenia medyczne

Światowa Organizacja Zdrowia WHO radzi kobietom w ciąży poświęcać dziennie co najmniej 30 minut na ćwiczenia. Panie, które przed zajściem w ciąże były aktywne fizycznie nie powinny rezygnować z treningów (o ile nie były to sporty urazowe i wstrząsowe). Powinny natomiast redukować ich intensywność wraz z powiększaniem się brzucha. Zaś panie, które przed ciążą nie uprawiały sportu, nie powinny gwałtownie zabierać się za ćwiczenia. Zalecane jest zacząć od naprawdę delikatnych ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu i zwiększać ilość treningów wraz z nabieraniem lepszej kondycji fizycznej. Na miesiąc przed porodem powinny zaprzestać ćwiczeń.

Zalety treningu w trakcie ciąży

Panie uprawiając aktywność fizyczną w trakcie ciąży dużo lepiej znoszą ten okres niż kobiety, które rezygnują z ćwiczeń. Trening w ciąży poprawia humor i samoocenę. Redukuje również wahania nastroju. Trenowanie w ciąży to także dobre przygotowanie organizmu do porodu a później szybkiej regeneracji. Aktywność fizyczna redukuje obrzęki i drętwienie nóg. Zapobiega powstawaniu zakrzepów, żylaków oraz hemoroidów. Korzystnie wpływa na jakość skóry i zapobiega jej wiotczeniu i powstawaniu rozstępów. Trening w ciąży doskonale rozładowuje stres i napięcie. A gdyby tego było mało, kobiety ćwiczące w trakcie ciąży zapewniają lepsze dotlenienie sobie i dziecku oraz wzmacniają odporność organizmu. Trening w ciąży zapobiega również bezsenności.

Trening w ciąży: na siłowni

Panie, które uprawiały sport przed zajściem w ciąże nie powinny obawiać się kontynuacji treningów. Na pewno nie powinny rezygnować z siłowni! Bezpieczny trening w ciąży to między innymi jazda na rowerze stacjonarnym. Rower stacjonarny zapewnia stabilny trening bez ryzyka upadku. Jazda na rowerze korzystnie wpływa na kolana kobiety, które w trakcie ciąży są wyjątkowo obciążone. Trening na rowerze stacjonarnym zapewnia rozciągnięcie mięśni, redukcję obrzęku stóp i likwidację skurczów łydek.

 

Aby urozmaicić trening na siłowni, kobiety w ciąży mogą spróbować również innych łagodnych ćwiczeń. Należy do nich na przykład:

 • odwodzenie nóg na maszynie
 • prostowanie podudzi na maszynie siedząc
 • zginanie podudzi na maszynie siedząc
 • wyciskanie na maszynie siedząc
 • wypychanie ciężaru na suwnicy w szerokim rozkroku
 • prostowanie przedramion na górnym wyciągu z liną
 • uginanie przedramion na maszynie
 • wiosłowanie na maszynie siedząc
 • rozpiętki na maszynie typu butterfly
 • wypychanie ciężaru na suwnicy w wąskim rozkroku

Trening w ciąży: joga

Wiele szkół jogi ma w swojej ofercie zajęcia dla kobiet w ciąży. Joga dla ciężarnych to doskonały sposób na aktywność fizyczną, którą można uprawiać przez cały okres trwania ciąży. Zajęcia polegają na wykonywaniu asanów, czyli spokojnych ćwiczeń. W trakcie jogi dla ciężarnych kobiety relaksują całe ciało i dokładnie rozciągają mięśnie. Joga jest dobrym sposobem na dotlenienie i dostarczenie wielu wartości odżywczych dziecku. Kobiety dzięki ćwiczeniom pobudzają krążenie oraz trawienie. W trakcie ćwiczeń wytwarzają się hormony szczęścia, dzięki którym mamy są zadowolone i uśmiechnięte. Joga dla ciężarnych to doskonałe rozwiązanie dla każdej z pań.

Trening w ciąży: zajęcia grupowe w klubie fitness

grupowe treningi dla kobiet w ciąży

Kluby fitness oprócz jogi dla ciężarnych często mają w swojej ofercie zajęcia body ball i pilates. Body ball to ćwiczenia stworzone dla kobiet w ciąży. Trening odbywa się przy użyciu dużych piłek. Panie wykorzystują je do opierania się o nie bokiem, siadania bądź leżenia na nich. Trening body ball wzmacnia mięśnie odpowiadające za poprawną postawę ciała kobiety. Dzięki zajęciom body ball redukuje się bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz bóle w stawach krzyżowo-biodrowych.

 

Pilates dla ciężarnych zapewnia głębokie rozciąganie wszystkich mięśni ciała. Stają się elastyczne i silne. Zajęcia odbywają się przy dźwiękach spokojnej, relaksującej muzyki. Trener pilatesu nikogo nie pogania – każdy wykonuje ćwiczenia we własnym tempie. Trening pilatesu skutecznie redukuje bóle kręgosłupa i wzmacnia mięśnie brzucha oraz obręczy biodrowej.

Trening w ciąży: inne

Oprócz ćwiczeń na siłowni, jogi i zajęć w klubie fitness kobiety w ciąży mają wiele innych możliwości. Wskazane są zwłaszcza długie spacery, pływanie lub powolny jogging. Przy wyborze aktywności fizycznej kobieta powinna dopasować intensywność i rodzaj treningu do etapu zaawansowania ciąży.

Karolina Szweda 3 29 sierpnia 2016  33798

Dodaj komentarz

 • Iwona
  20 lipca 2017
  Olaa: Totalnie się zgadzam!
 • Olaa
  20 lipca 2017
  Ja się nie zgadzam. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, także w ciąży. Nie ma co się rozwodzić nad rodzajem aktywności - ciąża to przecież nie choroba. Wiadomo, że trzeba się ograniczać, ale nie trzeba rezygnować z ćwiczeń.
 • eliza
  20 lipca 2017
  Wydaje mi się, że ćwiczenia siłowe w ciąży to trochę za dużo. Przecież jest tyle zajęć dla kobiet w ciąży - lepiej bezpiecznie trenować.

Artykuły z kategorii: Aktywnie w Ciąży

nordic-walking-dla-kobiet-w-ciazy-spacer-z-kijkami-nie-tylko-na-emeryturze

Nordic walking dla kobiet w ciąży - spacer z kijkami nie tylko na emeryturze!

Wiadomość o ciąży dla wielu przyszłych mam oznacza przejście w stan wytężonego dbania o siebie i swój organizm. Niestety, większość ciężarnych rezygnuje z aktywności fizycznej w obawie przed niekorzystnym wpływem na rozwój maleństwa. Okazuje się, że aktywność fizyczna, wskazana na każdym etapie życia, świetnie sprawdzi się również w ciąży. Nordic walking będzie idealny! Dlaczego?

joga-i-pilates-w-ciazy-czy-warto

Joga i pilates w ciąży - czy warto?

Joga i pilates w ciąży mogą mieć podobne zalety, co ćwiczenia siłowe. Zmniejszanie bólu kręgosłupa i skracanie porodu to tylko niektóre efekty regularnych treningów. Jak zacząć praktykować jogę lub pilates w ciąży?

silownia-w-ciazy-czy-jest-to-bezpieczne

Siłownia w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Siłownia w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wcale tak szokującym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie zalety ma aktywność fizyczna podczas tego szczęśliwego okresu? Komu może zaszkodzić siłownia w ciąży?

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

cwiczenia-dla-kobiet-przygotowujacych-sie-do-ciazy

Ćwiczenia dla kobiet przygotowujących się do ciąży

Ciąża wiąże się z diametralną zmianą kobiecego ciała. Wszystkie panie wiedzą, że konieczne jest podjęcie pewnych ważnych kroków przed zajściem w ciążę. Wliczają się w to badania ginekologiczne, prawidłowe odżywianie oraz właśnie treningi. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne i korzystne dla przyszłej mamy?

trening-dla-mam-rozstep-miesni-prostych-brzucha-w-ciazy-i-po-porodzie

Trening dla mam – rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie

Wszystkie młode mamy marzą o jak najszybszym powrocie do formy sprzed urodzenia dziecka. Zdarza się jednak, że na drodze staje im nie lada problem – rozstęp mięśni prostych brzucha. Na czym on polega? Gdzie tkwi przyczyna? Jakie ćwiczenia mogą pomóc mamom pozbyć się tego problemu? Zobacz, jak radzić sobie z rozstępem mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie.

aktywnosc-fizyczna-po-porodzie-co-mozna-a-czego-nie-mozna

Aktywność fizyczna po porodzie – co można a czego nie można?

Urodzenie dziecka jest dużym obciążeniem dla kobiecego ciała. Powrót do aktywności fizycznej po porodzie rządzi się więc swoimi prawami. W jaki sposób ma on przebiegać? Jakie ćwiczenia można wykonywać? Kiedy można wrócić do intensywnych treningów?

jazda-na-rowerze-czy-to-bezpieczny-sport-dla-kobiet-w-ciazy

Jazda na rowerze – czy to bezpieczny sport dla kobiet w ciąży?

Większość kobiet we właściwym momencie swojego życia decyduje się na dziecko. Problem pojawia się wtedy, gdy kobieta przed ciążą uprawiała sport, a nie jest pewna czy może go kontynuować. Są również kobiety, dla których to właśnie ciąża jest najlepszym momentem na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Rozwiewamy więc wątpliwości na temat jazdy na rowerze w trakcie ciąży.

nordic-walking-dla-kobiet-w-ciazy-spacer-z-kijkami-nie-tylko-na-emeryturze

Nordic walking dla kobiet w ciąży - spacer z kijkami nie tylko na emeryturze!

Wiadomość o ciąży dla wielu przyszłych mam oznacza przejście w stan wytężonego dbania o siebie i swój organizm. Niestety, większość ciężarnych rezygnuje z aktywności fizycznej w obawie przed niekorzystnym wpływem na rozwój maleństwa. Okazuje się, że aktywność fizyczna, wskazana na każdym etapie życia, świetnie sprawdzi się również w ciąży. Nordic walking będzie idealny! Dlaczego?

joga-i-pilates-w-ciazy-czy-warto

Joga i pilates w ciąży - czy warto?

Joga i pilates w ciąży mogą mieć podobne zalety, co ćwiczenia siłowe. Zmniejszanie bólu kręgosłupa i skracanie porodu to tylko niektóre efekty regularnych treningów. Jak zacząć praktykować jogę lub pilates w ciąży?

silownia-w-ciazy-czy-jest-to-bezpieczne

Siłownia w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Siłownia w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wcale tak szokującym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie zalety ma aktywność fizyczna podczas tego szczęśliwego okresu? Komu może zaszkodzić siłownia w ciąży?

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

cwiczenia-dla-kobiet-przygotowujacych-sie-do-ciazy

Ćwiczenia dla kobiet przygotowujących się do ciąży

Ciąża wiąże się z diametralną zmianą kobiecego ciała. Wszystkie panie wiedzą, że konieczne jest podjęcie pewnych ważnych kroków przed zajściem w ciążę. Wliczają się w to badania ginekologiczne, prawidłowe odżywianie oraz właśnie treningi. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne i korzystne dla przyszłej mamy?

trening-dla-mam-rozstep-miesni-prostych-brzucha-w-ciazy-i-po-porodzie

Trening dla mam – rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie

Wszystkie młode mamy marzą o jak najszybszym powrocie do formy sprzed urodzenia dziecka. Zdarza się jednak, że na drodze staje im nie lada problem – rozstęp mięśni prostych brzucha. Na czym on polega? Gdzie tkwi przyczyna? Jakie ćwiczenia mogą pomóc mamom pozbyć się tego problemu? Zobacz, jak radzić sobie z rozstępem mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie.

aktywnosc-fizyczna-po-porodzie-co-mozna-a-czego-nie-mozna

Aktywność fizyczna po porodzie – co można a czego nie można?

Urodzenie dziecka jest dużym obciążeniem dla kobiecego ciała. Powrót do aktywności fizycznej po porodzie rządzi się więc swoimi prawami. W jaki sposób ma on przebiegać? Jakie ćwiczenia można wykonywać? Kiedy można wrócić do intensywnych treningów?

jazda-na-rowerze-czy-to-bezpieczny-sport-dla-kobiet-w-ciazy

Jazda na rowerze – czy to bezpieczny sport dla kobiet w ciąży?

Większość kobiet we właściwym momencie swojego życia decyduje się na dziecko. Problem pojawia się wtedy, gdy kobieta przed ciążą uprawiała sport, a nie jest pewna czy może go kontynuować. Są również kobiety, dla których to właśnie ciąża jest najlepszym momentem na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Rozwiewamy więc wątpliwości na temat jazdy na rowerze w trakcie ciąży.