Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Sport jest dla każdego. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, dla seniorów, a także dla dzieci. Aktywność fizyczna nie musi być wyczerpującym treningiem. To przede wszystkim dobra zabawa. Oto bezpieczne dyscypliny sportowe, które polubi każde dziecko.

Korzyści z aktywności fizycznej dzieci

Każdy trening sportowy dla dzieci nastawiony jest na dobrą zabawę. Wyniki są kwestią drugorzędną. Trenerzy koncentrują się na ogólnorozwojowych ćwiczeniach, które zadbają o zrównoważony rozwój dziecka. Poprawia się sprawność całego ciała i koordynacja ruchowa. Wyostrza się zmysł równowagi i polepsza zwinność. Dzieci uprawiające sport mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Gdyby tego było mało, sport uczy dzieci zdrowego współzawodnictwa. Pokazuje, że aktywność fizyczna może dawać wiele radości. Uczy wytrwałości i pokonywania własnych niedoskonałości. Dzieci, które uprawiają sport są pewniejsze siebie i nie mają problemów z szybkim podejmowaniem decyzji. Sport uczy szacunku do innych i do samego siebie.

Najlepszy moment na rozpoczęcie przygody ze sportem

Jako rodzic pewnie zastanawiasz się, w którym momencie powinieneś zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe. Okazuje się, że najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody ze sportem to 5-7 lat. W tym okresie dzieci mają dobrą koordynację ruchową, a ich ciała są bardzo plastyczne. Większość dzieci nie ma żadnych problemów z powtarzaniem ćwiczeń za trenerem. Potrafią regulować siłę, szybko się przemieszczać, korygować własne błędy i przewidywać skutki swoich działań.

Wpływ na wybranie najlepszego momentu na zapisanie dziecka na zajęcia sportowe powinien mieć charakter dziecka oraz jego doświadczenia z aktywnością fizyczną. Jeśli do tej pory dziecko było aktywne, może zacząć uprawiać sport dużo wcześniej niż rówieśnicy. Jeśli dziecko nie należy do energicznych maluchów, a większość czasu spędza przed telewizorem, tym bardziej zapisz je na zajęcia sportowe.

Sport dla dzieci: piłka nożna

Zabawę z piłką dziecko może rozpocząć już od postawienia pierwszych kroków. Piłka może być duża lub mała, ale przede wszystkim nie za ciężka. Gra w piłkę nożną jest najlepszym pierwszym sportem dla dziecka, ponieważ z początku nie wymaga skomplikowanej techniki. Maluchy po grze w piłkę z rodzicami są szczęśliwe i uśmiechnięte. Taka zabawa nie tylko poprawia ich nastrój i kondycję fizyczną, ale również pomaga zacieśnić więź dziecko – rodzic.

Gra w piłkę to sport ogólnorozwojowy. Zabawa poprawia motorykę ciała dziecka, uczy zdrowej rywalizacji i pracy w zespole. Ponadto uczy odpowiedzialności, przestrzegania zasad oraz walki o dobro drużyny.

Piłkę nożną dziecko może uprawiać mając niespełna 3 lata. Jest to najlepsza dyscyplina na dobry początek przygody ze sportem, ale nie zapomnijmy o innych sportach z użyciem piłki. Gdy dziecko nabierze większej koordynacji, warto spróbować piłki ręcznej lub piłki wodnej. W szkole podstawowej zwłaszcza popularny jest tzw. zbijak lub gra „w dwa ognie”, które budują charakter malucha.

Sport dla dzieci: tenis

Tenis to kolejny bezpieczny sport dla trochę większych dzieci (od 6 lat w górę). Treningi powinny odbywać się w grupie, a nie indywidualnie. Jest to rozwiązanie tańsze, ale przede wszystkim nauczy malucha współpracy z innymi graczami. Pierwsze treningi zazwyczaj odbywają się poza kortem. Dziecko odbija piłkę rakietą o ścianę, co pozwala mu zrozumieć jak wygląda prawidłowe odbicie. Kolejne treningi to nauka poruszania się po korcie. Zanim dziecko przejdzie do tradycyjnych treningów z wymianą piłek przez siatkę minie trochę czasu.

Zapisując dziecko na treningi tenisa, nie kupuj mu całego sprzętu sportowego. Skonsultuj się z trenerem, który ma oko na twojego malucha i poproś o pomoc w doborze odpowiedniej rakiety i butów. Zanim przystąpisz do zakupu, upewnij się, że dziecko polubiło grę w tenisa i będzie chciało ją kontynuować.

Gra w tenisa doskonale kształtuje kondycję dziecka. Poprawia jego zwinność i wyczucie odległości. To, co przekonuje rodziców do zapisania dziecka na trening tenisa, to brak bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Tenis to „sport dla dżentelmenów”, nie jest brutalny.

Sport dla dzieci: sporty walki

Trening sportów walki ma ogromną zaletę. Poprawia nie tylko ogólną sprawność fizyczną dziecka, ale również doskonale kształtuje jego charakter. Wielu rodzicom wydaje się, że sporty walki są agresywne i nie nadają się dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Treningi sportów walki dają dzieciom możliwość poznania własnego ciała i jego możliwości. Maluch poznaje swoje silne i słabe strony. Sporty walki uczą szacunku do innych zawodników, ale również dla samego siebie. Owszem, sporty walki polegają na wykorzystaniu swojego ciała jako obrony w momencie zagrożenia, ale zajęcia sportowe pozbawione są agresji. Oparte są na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Pierwsze treningi sportów walki mogą odbywać już 5-, a nawet 4-letnie dzieci. Sporty walki zmienią podwórkowego rozrabiakę w rozsądnego partnera do zabawy. Nauczy się bronić, ale również nie chcieć atakować. Dziecko trenujące sporty walki ma świadomość własnej wartości w grupie i zyskuje wielu przyjaciół w trakcie wspólnej zabawy. Wyróżnia się przestrzeganiem zasad i grą fair play.

Sporty walki są dobrym rozwiązaniem zarówno dla energicznych, jak i spokojnych dzieci. Treningi spowodują, że żywe srebro osiągnie zrównoważony rytm aktywności i nie będzie sprawiało problemów w domu. Dziecko, które trzeba zachęcać do aktywności fizycznej, już po kilku treningach polubi sport i będzie chciało trenować jak najwięcej.

Sport dla dzieci: taniec

Taniec jest dyscypliną sportową popularną wśród dziewczynek. Większość z nich marzy o karierze baletnicy lub zawodowej tancerki. Dziewczynki zazwyczaj nie potrzebują intensywnego zachęcania do zajęć, ponieważ bardzo je lubią. Najlepiej zacząć tańczyć z maluchem jak jest bardzo małe i spontaniczne. Dziecko słysząc muzykę samo zacznie się kołysać i uśmiechać.

Taniec to przede wszystkim świetna zabawa. Rozwija koordynację ruchową, plastyczność oraz poczucie rytmu. Taniec doskonale przygotowuje ciało dziecka do dalszych przygód ze sportem. Oprócz właściwości ogólnorozwojowych, trening uczy dzieci partnerstwa i współpracy. Dzieci uczęszczające na treningi tańca nie mają problemów z komunikacją, potrafią słuchać i rozumieć reakcje drugiej osoby.

Karolina Szweda 3 5 października 2016  2646

Dodaj komentarz

 • Frania
  10 października 2016
  Moja Ewcia (10 lat) chodzi na lekcje baletu. Już widać jak porusza się z wdziękiem i umie coraz więcej. Już prawie umie zrobić szpagat. Taka jestem dumna, może wyrośnie z niej znana baletnica?
 • Tata
  7 października 2016
  Ja tam bym na sporty walki dziecka nie posłał
 • renata
  6 października 2016
  Moje dzieci grają w piłkę nożną już od 4 roku życia. Całą rodziną - mój mąż jest nauczycielem wfu - trenujemy. polecam, dzieciaki są szczęśliwe, związane z nami. Pojawiają się i siniaki, ale dzięki temu dzieci uczą się bardziej na siebie uważać.

Artykuły z kategorii: Sport

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness-aktualizacja-2019

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness! Aktualizacja 2019

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Bikini fitness jaka dieta? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody? Aktualizacja 2019.

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness-aktualizacja-2019

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness! Aktualizacja 2019

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Bikini fitness jaka dieta? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody? Aktualizacja 2019.