Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Sport jest dla każdego. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, dla seniorów, a także dla dzieci. Aktywność fizyczna nie musi być wyczerpującym treningiem. To przede wszystkim dobra zabawa. Oto bezpieczne dyscypliny sportowe, które polubi każde dziecko.

Korzyści z aktywności fizycznej dzieci

Każdy trening sportowy dla dzieci nastawiony jest na dobrą zabawę. Wyniki są kwestią drugorzędną. Trenerzy koncentrują się na ogólnorozwojowych ćwiczeniach, które zadbają o zrównoważony rozwój dziecka. Poprawia się sprawność całego ciała i koordynacja ruchowa. Wyostrza się zmysł równowagi i polepsza zwinność. Dzieci uprawiające sport mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Gdyby tego było mało, sport uczy dzieci zdrowego współzawodnictwa. Pokazuje, że aktywność fizyczna może dawać wiele radości. Uczy wytrwałości i pokonywania własnych niedoskonałości. Dzieci, które uprawiają sport są pewniejsze siebie i nie mają problemów z szybkim podejmowaniem decyzji. Sport uczy szacunku do innych i do samego siebie.

Najlepszy moment na rozpoczęcie przygody ze sportem

Jako rodzic pewnie zastanawiasz się, w którym momencie powinieneś zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe. Okazuje się, że najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody ze sportem to 5-7 lat. W tym okresie dzieci mają dobrą koordynację ruchową, a ich ciała są bardzo plastyczne. Większość dzieci nie ma żadnych problemów z powtarzaniem ćwiczeń za trenerem. Potrafią regulować siłę, szybko się przemieszczać, korygować własne błędy i przewidywać skutki swoich działań.

Wpływ na wybranie najlepszego momentu na zapisanie dziecka na zajęcia sportowe powinien mieć charakter dziecka oraz jego doświadczenia z aktywnością fizyczną. Jeśli do tej pory dziecko było aktywne, może zacząć uprawiać sport dużo wcześniej niż rówieśnicy. Jeśli dziecko nie należy do energicznych maluchów, a większość czasu spędza przed telewizorem, tym bardziej zapisz je na zajęcia sportowe.

Sport dla dzieci: piłka nożna

Zabawę z piłką dziecko może rozpocząć już od postawienia pierwszych kroków. Piłka może być duża lub mała, ale przede wszystkim nie za ciężka. Gra w piłkę nożną jest najlepszym pierwszym sportem dla dziecka, ponieważ z początku nie wymaga skomplikowanej techniki. Maluchy po grze w piłkę z rodzicami są szczęśliwe i uśmiechnięte. Taka zabawa nie tylko poprawia ich nastrój i kondycję fizyczną, ale również pomaga zacieśnić więź dziecko – rodzic.

Gra w piłkę to sport ogólnorozwojowy. Zabawa poprawia motorykę ciała dziecka, uczy zdrowej rywalizacji i pracy w zespole. Ponadto uczy odpowiedzialności, przestrzegania zasad oraz walki o dobro drużyny.

Piłkę nożną dziecko może uprawiać mając niespełna 3 lata. Jest to najlepsza dyscyplina na dobry początek przygody ze sportem, ale nie zapomnijmy o innych sportach z użyciem piłki. Gdy dziecko nabierze większej koordynacji, warto spróbować piłki ręcznej lub piłki wodnej. W szkole podstawowej zwłaszcza popularny jest tzw. zbijak lub gra „w dwa ognie”, które budują charakter malucha.

Sport dla dzieci: tenis

Tenis to kolejny bezpieczny sport dla trochę większych dzieci (od 6 lat w górę). Treningi powinny odbywać się w grupie, a nie indywidualnie. Jest to rozwiązanie tańsze, ale przede wszystkim nauczy malucha współpracy z innymi graczami. Pierwsze treningi zazwyczaj odbywają się poza kortem. Dziecko odbija piłkę rakietą o ścianę, co pozwala mu zrozumieć jak wygląda prawidłowe odbicie. Kolejne treningi to nauka poruszania się po korcie. Zanim dziecko przejdzie do tradycyjnych treningów z wymianą piłek przez siatkę minie trochę czasu.

Zapisując dziecko na treningi tenisa, nie kupuj mu całego sprzętu sportowego. Skonsultuj się z trenerem, który ma oko na twojego malucha i poproś o pomoc w doborze odpowiedniej rakiety i butów. Zanim przystąpisz do zakupu, upewnij się, że dziecko polubiło grę w tenisa i będzie chciało ją kontynuować.

Gra w tenisa doskonale kształtuje kondycję dziecka. Poprawia jego zwinność i wyczucie odległości. To, co przekonuje rodziców do zapisania dziecka na trening tenisa, to brak bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Tenis to „sport dla dżentelmenów”, nie jest brutalny.

Sport dla dzieci: sporty walki

Trening sportów walki ma ogromną zaletę. Poprawia nie tylko ogólną sprawność fizyczną dziecka, ale również doskonale kształtuje jego charakter. Wielu rodzicom wydaje się, że sporty walki są agresywne i nie nadają się dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Treningi sportów walki dają dzieciom możliwość poznania własnego ciała i jego możliwości. Maluch poznaje swoje silne i słabe strony. Sporty walki uczą szacunku do innych zawodników, ale również dla samego siebie. Owszem, sporty walki polegają na wykorzystaniu swojego ciała jako obrony w momencie zagrożenia, ale zajęcia sportowe pozbawione są agresji. Oparte są na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Pierwsze treningi sportów walki mogą odbywać już 5-, a nawet 4-letnie dzieci. Sporty walki zmienią podwórkowego rozrabiakę w rozsądnego partnera do zabawy. Nauczy się bronić, ale również nie chcieć atakować. Dziecko trenujące sporty walki ma świadomość własnej wartości w grupie i zyskuje wielu przyjaciół w trakcie wspólnej zabawy. Wyróżnia się przestrzeganiem zasad i grą fair play.

Sporty walki są dobrym rozwiązaniem zarówno dla energicznych, jak i spokojnych dzieci. Treningi spowodują, że żywe srebro osiągnie zrównoważony rytm aktywności i nie będzie sprawiało problemów w domu. Dziecko, które trzeba zachęcać do aktywności fizycznej, już po kilku treningach polubi sport i będzie chciało trenować jak najwięcej.

Sport dla dzieci: taniec

Taniec jest dyscypliną sportową popularną wśród dziewczynek. Większość z nich marzy o karierze baletnicy lub zawodowej tancerki. Dziewczynki zazwyczaj nie potrzebują intensywnego zachęcania do zajęć, ponieważ bardzo je lubią. Najlepiej zacząć tańczyć z maluchem jak jest bardzo małe i spontaniczne. Dziecko słysząc muzykę samo zacznie się kołysać i uśmiechać.

Taniec to przede wszystkim świetna zabawa. Rozwija koordynację ruchową, plastyczność oraz poczucie rytmu. Taniec doskonale przygotowuje ciało dziecka do dalszych przygód ze sportem. Oprócz właściwości ogólnorozwojowych, trening uczy dzieci partnerstwa i współpracy. Dzieci uczęszczające na treningi tańca nie mają problemów z komunikacją, potrafią słuchać i rozumieć reakcje drugiej osoby.

Karolina Szweda 3 5 października 2016  3029

Dodaj komentarz

 • Frania
  10 października 2016
  Moja Ewcia (10 lat) chodzi na lekcje baletu. Już widać jak porusza się z wdziękiem i umie coraz więcej. Już prawie umie zrobić szpagat. Taka jestem dumna, może wyrośnie z niej znana baletnica?
 • Tata
  7 października 2016
  Ja tam bym na sporty walki dziecka nie posłał
 • renata
  6 października 2016
  Moje dzieci grają w piłkę nożną już od 4 roku życia. Całą rodziną - mój mąż jest nauczycielem wfu - trenujemy. polecam, dzieciaki są szczęśliwe, związane z nami. Pojawiają się i siniaki, ale dzięki temu dzieci uczą się bardziej na siebie uważać.

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

trening-pilkarski-dla-dzieci-zobacz-jak-zadbac-o-forme-swojej-pociechy

Trening piłkarski dla dzieci - zobacz, jak zadbać o formę swojej pociechy

Jak daleko sięga pamięć każdego z nas, piłka nożna była obecna w naszym życiu i kulturze od dawna. Podwórkowe rozgrywki, szkolne turnieje i mistrzostwa świata, których jesteśmy świadkami co 4 lata. Nie bez powodu młodzi adepci tego sportu chcą próbować swoich sił od najmłodszych lat. Jak wygląda trening piłkarski dla dzieci i co jest w nim szczególnie ważne?

akrobatyka-i-gimnastyka-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci | AKTUALIZACJA 2020

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

silownia-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Siłownia dla dzieci? | AKTUALIZACJA 2020

W temacie dzieci na siłowni pojawia się wiele pytań. W tym materiale postaram się odpowiedzieć na te najważniejsze: Czy dziecko powinno trenować siłowo? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju? Jakie ćwiczenia mogą, a jakich nie powinni wykonywać najmłodsi?

jak-przeprowadzic-odpowiednia-rozgrzewke-dla-dzieci

Jak przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę dla dzieci?

Rozgrzewka jest podstawowym elementem każdego treningu, bez którego można nabawić się licznych kontuzji. Dzieci są szczególnie trudną grupą wiekową, dlatego w ich przypadku rozgrzewka powinna zostać skomponowana w sposób ciekawy i skuteczny. Jak można to osiągnąć?

nauka-plywania-od-wczesnych-lat-sprawdz-lekcje-dla-niemowlat-w-warszawie

Nauka pływania od wczesnych lat: sprawdź lekcje dla niemowląt w Warszawie

Zajęcia pływackie dla dzieci świetnie wpływają na budowanie świadomości własnego ciała. Doskonalenie technik pływackich już od najmłodszych lat to nie tylko mocny i zdrowy kręgosłup, ale również solidne podłoże do dalszego rozwoju w tym kierunku. Rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i wprowadza zajęcia z nauki pływania dla niemowląt - gdzie pójść z maluchem na basen w Warszawie?

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.

trening-pilkarski-dla-dzieci-zobacz-jak-zadbac-o-forme-swojej-pociechy

Trening piłkarski dla dzieci - zobacz, jak zadbać o formę swojej pociechy

Jak daleko sięga pamięć każdego z nas, piłka nożna była obecna w naszym życiu i kulturze od dawna. Podwórkowe rozgrywki, szkolne turnieje i mistrzostwa świata, których jesteśmy świadkami co 4 lata. Nie bez powodu młodzi adepci tego sportu chcą próbować swoich sił od najmłodszych lat. Jak wygląda trening piłkarski dla dzieci i co jest w nim szczególnie ważne?

akrobatyka-i-gimnastyka-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci | AKTUALIZACJA 2020

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

silownia-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Siłownia dla dzieci? | AKTUALIZACJA 2020

W temacie dzieci na siłowni pojawia się wiele pytań. W tym materiale postaram się odpowiedzieć na te najważniejsze: Czy dziecko powinno trenować siłowo? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju? Jakie ćwiczenia mogą, a jakich nie powinni wykonywać najmłodsi?

jak-przeprowadzic-odpowiednia-rozgrzewke-dla-dzieci

Jak przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę dla dzieci?

Rozgrzewka jest podstawowym elementem każdego treningu, bez którego można nabawić się licznych kontuzji. Dzieci są szczególnie trudną grupą wiekową, dlatego w ich przypadku rozgrzewka powinna zostać skomponowana w sposób ciekawy i skuteczny. Jak można to osiągnąć?

nauka-plywania-od-wczesnych-lat-sprawdz-lekcje-dla-niemowlat-w-warszawie

Nauka pływania od wczesnych lat: sprawdź lekcje dla niemowląt w Warszawie

Zajęcia pływackie dla dzieci świetnie wpływają na budowanie świadomości własnego ciała. Doskonalenie technik pływackich już od najmłodszych lat to nie tylko mocny i zdrowy kręgosłup, ale również solidne podłoże do dalszego rozwoju w tym kierunku. Rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i wprowadza zajęcia z nauki pływania dla niemowląt - gdzie pójść z maluchem na basen w Warszawie?

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.