Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Bezpieczne dyscypliny sportowe dla dzieci

Sport jest dla każdego. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, dla seniorów, a także dla dzieci. Aktywność fizyczna nie musi być wyczerpującym treningiem. To przede wszystkim dobra zabawa. Oto bezpieczne dyscypliny sportowe, które polubi każde dziecko.

Korzyści z aktywności fizycznej dzieci

Każdy trening sportowy dla dzieci nastawiony jest na dobrą zabawę. Wyniki są kwestią drugorzędną. Trenerzy koncentrują się na ogólnorozwojowych ćwiczeniach, które zadbają o zrównoważony rozwój dziecka. Poprawia się sprawność całego ciała i koordynacja ruchowa. Wyostrza się zmysł równowagi i polepsza zwinność. Dzieci uprawiające sport mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Gdyby tego było mało, sport uczy dzieci zdrowego współzawodnictwa. Pokazuje, że aktywność fizyczna może dawać wiele radości. Uczy wytrwałości i pokonywania własnych niedoskonałości. Dzieci, które uprawiają sport są pewniejsze siebie i nie mają problemów z szybkim podejmowaniem decyzji. Sport uczy szacunku do innych i do samego siebie.

Najlepszy moment na rozpoczęcie przygody ze sportem

Jako rodzic pewnie zastanawiasz się, w którym momencie powinieneś zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe. Okazuje się, że najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody ze sportem to 5-7 lat. W tym okresie dzieci mają dobrą koordynację ruchową, a ich ciała są bardzo plastyczne. Większość dzieci nie ma żadnych problemów z powtarzaniem ćwiczeń za trenerem. Potrafią regulować siłę, szybko się przemieszczać, korygować własne błędy i przewidywać skutki swoich działań.

Wpływ na wybranie najlepszego momentu na zapisanie dziecka na zajęcia sportowe powinien mieć charakter dziecka oraz jego doświadczenia z aktywnością fizyczną. Jeśli do tej pory dziecko było aktywne, może zacząć uprawiać sport dużo wcześniej niż rówieśnicy. Jeśli dziecko nie należy do energicznych maluchów, a większość czasu spędza przed telewizorem, tym bardziej zapisz je na zajęcia sportowe.

Sport dla dzieci: piłka nożna

Zabawę z piłką dziecko może rozpocząć już od postawienia pierwszych kroków. Piłka może być duża lub mała, ale przede wszystkim nie za ciężka. Gra w piłkę nożną jest najlepszym pierwszym sportem dla dziecka, ponieważ z początku nie wymaga skomplikowanej techniki. Maluchy po grze w piłkę z rodzicami są szczęśliwe i uśmiechnięte. Taka zabawa nie tylko poprawia ich nastrój i kondycję fizyczną, ale również pomaga zacieśnić więź dziecko – rodzic.

Gra w piłkę to sport ogólnorozwojowy. Zabawa poprawia motorykę ciała dziecka, uczy zdrowej rywalizacji i pracy w zespole. Ponadto uczy odpowiedzialności, przestrzegania zasad oraz walki o dobro drużyny.

Piłkę nożną dziecko może uprawiać mając niespełna 3 lata. Jest to najlepsza dyscyplina na dobry początek przygody ze sportem, ale nie zapomnijmy o innych sportach z użyciem piłki. Gdy dziecko nabierze większej koordynacji, warto spróbować piłki ręcznej lub piłki wodnej. W szkole podstawowej zwłaszcza popularny jest tzw. zbijak lub gra „w dwa ognie”, które budują charakter malucha.

Sport dla dzieci: tenis

Tenis to kolejny bezpieczny sport dla trochę większych dzieci (od 6 lat w górę). Treningi powinny odbywać się w grupie, a nie indywidualnie. Jest to rozwiązanie tańsze, ale przede wszystkim nauczy malucha współpracy z innymi graczami. Pierwsze treningi zazwyczaj odbywają się poza kortem. Dziecko odbija piłkę rakietą o ścianę, co pozwala mu zrozumieć jak wygląda prawidłowe odbicie. Kolejne treningi to nauka poruszania się po korcie. Zanim dziecko przejdzie do tradycyjnych treningów z wymianą piłek przez siatkę minie trochę czasu.

Zapisując dziecko na treningi tenisa, nie kupuj mu całego sprzętu sportowego. Skonsultuj się z trenerem, który ma oko na twojego malucha i poproś o pomoc w doborze odpowiedniej rakiety i butów. Zanim przystąpisz do zakupu, upewnij się, że dziecko polubiło grę w tenisa i będzie chciało ją kontynuować.

Gra w tenisa doskonale kształtuje kondycję dziecka. Poprawia jego zwinność i wyczucie odległości. To, co przekonuje rodziców do zapisania dziecka na trening tenisa, to brak bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Tenis to „sport dla dżentelmenów”, nie jest brutalny.

Sport dla dzieci: sporty walki

Trening sportów walki ma ogromną zaletę. Poprawia nie tylko ogólną sprawność fizyczną dziecka, ale również doskonale kształtuje jego charakter. Wielu rodzicom wydaje się, że sporty walki są agresywne i nie nadają się dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Treningi sportów walki dają dzieciom możliwość poznania własnego ciała i jego możliwości. Maluch poznaje swoje silne i słabe strony. Sporty walki uczą szacunku do innych zawodników, ale również dla samego siebie. Owszem, sporty walki polegają na wykorzystaniu swojego ciała jako obrony w momencie zagrożenia, ale zajęcia sportowe pozbawione są agresji. Oparte są na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Pierwsze treningi sportów walki mogą odbywać już 5-, a nawet 4-letnie dzieci. Sporty walki zmienią podwórkowego rozrabiakę w rozsądnego partnera do zabawy. Nauczy się bronić, ale również nie chcieć atakować. Dziecko trenujące sporty walki ma świadomość własnej wartości w grupie i zyskuje wielu przyjaciół w trakcie wspólnej zabawy. Wyróżnia się przestrzeganiem zasad i grą fair play.

Sporty walki są dobrym rozwiązaniem zarówno dla energicznych, jak i spokojnych dzieci. Treningi spowodują, że żywe srebro osiągnie zrównoważony rytm aktywności i nie będzie sprawiało problemów w domu. Dziecko, które trzeba zachęcać do aktywności fizycznej, już po kilku treningach polubi sport i będzie chciało trenować jak najwięcej.

Sport dla dzieci: taniec

Taniec jest dyscypliną sportową popularną wśród dziewczynek. Większość z nich marzy o karierze baletnicy lub zawodowej tancerki. Dziewczynki zazwyczaj nie potrzebują intensywnego zachęcania do zajęć, ponieważ bardzo je lubią. Najlepiej zacząć tańczyć z maluchem jak jest bardzo małe i spontaniczne. Dziecko słysząc muzykę samo zacznie się kołysać i uśmiechać.

Taniec to przede wszystkim świetna zabawa. Rozwija koordynację ruchową, plastyczność oraz poczucie rytmu. Taniec doskonale przygotowuje ciało dziecka do dalszych przygód ze sportem. Oprócz właściwości ogólnorozwojowych, trening uczy dzieci partnerstwa i współpracy. Dzieci uczęszczające na treningi tańca nie mają problemów z komunikacją, potrafią słuchać i rozumieć reakcje drugiej osoby.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 5 października 2016  3771

Dodaj komentarz

 • Frania
  10 października 2016
  Moja Ewcia (10 lat) chodzi na lekcje baletu. Już widać jak porusza się z wdziękiem i umie coraz więcej. Już prawie umie zrobić szpagat. Taka jestem dumna, może wyrośnie z niej znana baletnica?
 • Tata
  7 października 2016
  Ja tam bym na sporty walki dziecka nie posłał
 • renata
  6 października 2016
  Moje dzieci grają w piłkę nożną już od 4 roku życia. Całą rodziną - mój mąż jest nauczycielem wfu - trenujemy. polecam, dzieciaki są szczęśliwe, związane z nami. Pojawiają się i siniaki, ale dzięki temu dzieci uczą się bardziej na siebie uważać.

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

gimnastyka-dla-dzieci-sprawdz-idealny-sposob-na-czas-wolny-swojej-pociechy

Gimnastyka dla dzieci: sprawdź idealny sposób na czas wolny swojej pociechy!

Dzieci rosnące jak na drożdżach, kręgosłup narażony na przeciążenia i atakująca zewsząd era cyfryzacji. Jak w tym wszystkim zadbać o zrównoważony rozwój naszej pociechy i właściwie spędzany czas wolny? Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie prostych ćwiczeń w domu lub zapisanie dziecka do szkolnej sekcji sportowej. Gimnastyka dla dzieci to rozwiązanie wręcz idealne. Dlaczego?

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

gimnastyka-dla-dzieci-sprawdz-idealny-sposob-na-czas-wolny-swojej-pociechy

Gimnastyka dla dzieci: sprawdź idealny sposób na czas wolny swojej pociechy!

Dzieci rosnące jak na drożdżach, kręgosłup narażony na przeciążenia i atakująca zewsząd era cyfryzacji. Jak w tym wszystkim zadbać o zrównoważony rozwój naszej pociechy i właściwie spędzany czas wolny? Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie prostych ćwiczeń w domu lub zapisanie dziecka do szkolnej sekcji sportowej. Gimnastyka dla dzieci to rozwiązanie wręcz idealne. Dlaczego?

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.