Basen - tu nie ma miejsca na nudny trening

Basen - tu nie ma miejsca na nudny trening

Na basenie każdy znajdzie aktywność dla siebie. W tym artykule: dlaczego sport na basenie jest bezpieczny i jakie formy aktywności oferuje. Zobaczcie, że idąc na basen możecie się spodziewać dużo więcej niż tylko pływania.

Basen - czyli zdrowie w wodzie

Czy wiesz, że podczas ćwiczeń na basenie ryzyko kontuzji jest minimalne?

Ta forma aktywności należy do jednej z najbardziej bezpiecznych i jest rekomendowana każdemu – kobietom w ciąży, osobom starszym, sportowcom dbającym o formę, czy też chętnym na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Bezpieczństwo wynika z odciążenia stawów w wyniku dzialania wyporności wody. Ciało zanużone w wodzie staje się pozornie lżejsze, a mięśnie się rozluźniają.

trening_pływacki na basenie

Poznaj możliwości basenowych aktywności!

Aqua jogging - dobry na rechabilitację 

aqua_bieganie_basen

Powrót do tradycyjnego treningu po kontuzji to trudne zadanie. Nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację, zaś regularne ćwiczenia okazują się nie lada wyzwaniem. Powstał z myślą o biegaczach, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą podjąć treningu na lądzie powstał aqua jogging. Okazuje się, że taka aktywność oszczędza nasze kolana, nie obciąża kręgosłupa, stóp czy ścięgna Achillesa – czyli pozwala na zachowanie formy!

Aqua jogging przynosi wiele korzyści dla organizmu, w tym:

- mniejsze obciążenie stawów w porównaniu z tradycyjnym treningiem

- napędzenie mięśni do intensywniejszej pracy

- spadek ryzyka kontuzji

- lepszą adaptację początkujących zawodników do tradycyjnego biegu

- zmniejszenie stresu kostno – stawowego

- daje możliwość treningu o każdej porze roku

- alternatywny trening podczas kontuzji

Aqua jogging występuje w dwóch odmianach – biegu w głębokiej wodzie (deep-water running) oraz płytkiej (shallow-water running), w której ćwiczący ma kontakt z podłożem. Trening wymaga od sportowca założenia specjalnego pasa z obciążeniem, pozwalającego mu utrzymać się nad powierzchnią wody i zachować odpowiednią technikę. Niektórzy używają dedykowanych ku temu butów, zwiększających przyczepność.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży na basenie

Aktywność przyszłych mam jest niezwykle istotna. Regularnie uprawiany sport, w tym klasyczne pływanie, podczas ciąży przyczynia się do łagodniejszego przebiegu porodu oraz stanowi podstawę szybszego powrotu do formy.

mama_na_basenie

Ćwiczenia na basenie przynoszą dla przyszłej mamy wiele korzyści, w tym:

- napędzenie mięśni do pracy, również podczas swobodnego leżenia w wodzie

- zwiększenie wydolności organizmu

- poprawa pracy całego układu krążeniowo – oddechowego

- poprawa przemiany materii

- wzmocnienie mięśni i stawów

- zwiększenie elastyczności i sprężystości sylwetki

- gwarancja odprężenia

- łagodzenie bólu kręgosłupa oraz obrzęku nóg

W przypadku kobiet, które nie potrafią, bądź nie lubią pływać organizowane są zajęcia gimnastyki bądź stepu w wodzie. Na swojej popularności zyskuje również aqua aerobik dla ciężarnych.Warto wypróbować, w końcu wspólna aktywność poprawia samopoczucie. Po drugie, specjalnie przygotowane ćwiczenia są dopasowane do poszczególnych trymestrów ciąży.

Aqua aerobic 

aquaareobik

Połączenie gimnastyki korekcyjnej, aerobiku tradycyjnego i elementów pływania – czyli aqua aerobik to trening rekomendowany każdemu. Na zajęcia chętnie zapisują się panie ceniące szczupłą sylwetkę, dzieci, a także starsze pokolenie. Od zajęć nie stronią także kobiety w ciąży oraz osoby po doznanych wcześniej kontuzjach.

Aqua aerobik to korzyści na wielu płaszczyznach:

- stanowi doskonałą formę rehabilitacji po kontuzjach

- poprawia funkcjonalności układu krwionośnego i oddechowego

- pozwala na zachowanie gibkości i wysmuklenie sylwetki

- redukuje tkankę tłuszczową z równoczesnym rozwojem mięśni

- likwiduje niechciany cellulit

- wspomaga utratę wagi

Czy wiesz, że ćwiczenia w wodzie pozwalają spalić podczas godziny nawet 600 kcal? To oznacza, że aqua aerobik należy do dyscyplin, które najszybciej kształtują sylwetkę. Nasze ciało w wodzie jest lżejsze, dlatego ćwiczenia nie przysparzają trudności, a nadal efektywność treningu jest na wysokim poziomie. Przyjemnie i pożytecznie!

Aqua spinning - Nowość

aqua_spinning

Obecnie dostosowanie stacjonarnego roweru do pracy w wodzie nie stanowi większego wyzwania. Dlatego wszyscy, którzy szukają nowości powinni się zainteresować aqua spinningiem. Zaletą tych ćwiczeń jest brak rywalizacji i praca we własnym tempie. Nie ma również trudnej choreografii. Największym motywatorem do pracy jest muzyka, która samoistnie podkręca tempo ćwiczeń.

Aqua spinning niesie na sobą następujące korzyści:

- skuteczna walka z cellulitem i dodatkowymi kilogramami

- poprawa kondycji i wytrzymałości organizmu

- doskonały trening dla osób, borykającymi się z osteoporozą, dolegliwościami sercowo – naczyniowymi, oddechowymi bądź mają problemy z kręgosłupem

- poprawa krążenia

- wzmocnienie mięśni

- poprawa samopoczucia

Na uwagę zasługuje również hydrofit, czyli dyscyplina rodem z Brazylii. Ćwiczenia realizowane są na wodnych rowerach (water bike), które nie posiadają siodełka. Tutaj istnieje możliwość modyfikacji obciążeń. Hydrofit sprawdza się podczas treningów wytrzymałościowych, ćwiczeniach rekreacyjnych oraz rehabilitacyjnych.

Martyna Paprocka 2 16 grudnia 2015  1796

Dodaj komentarz

  • Marysia
    21 lipca 2017
    Ja chodzę na aqua aerobik. I mogę naprawdę polecić te zajęcia. Tempo jest dostosowane do możliwości wszystkich uczestników. A i jaka zabawa!
  • Jolanta
    21 lipca 2017
    Aqua spinning mnie bardzo ciekawi. Ktoś z obecnych był na zajęciach? Jak to wygląda w praktyce?

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

stand-up-paddling-najnowszy-sposob-plywania-na-desce

Stand Up Paddling – najnowszy sposób pływania na desce!

Surfowanie na desce z wiosłem jest sportem wodnym o hawajskim rodowodzie. SUP można uprawiać niezależnie od warunków pogodowych niemal na każdym większym zbiorniku wodnym. Poznaj założenia tego sportu i dowiedz się, dlaczego to tę aktywność warto wybrać podczas wypoczynku.

latawiec-i-deska-kitesurfing-jak-zaczac

Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym sportem – dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie nurtujące każdego początkującego pytania. Po przeczytaniu będziesz wiedział gdzie, co i jak trenować Kitesurfing.

czy-plywanie-w-rzece-jest-niebezpieczne

Czy pływanie w rzece jest niebezpieczne?

Pływanie wpław w rzekach niesie ze sobą dużo niebezpieczeństw. Nie jest jednak zakazane – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może stanowić doskonałą formę aktywnego wypoczynku. Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą pływanie w rzece.

kajakarstwo-gorskie-sport-pasja-i-niezapomniane-wrazenia

Kajakarstwo górskie – sport, pasja i niezapomniane wrażenia

Kajakarstwo górskie jest postrzegane jako sport niszowy. Z każdym sezonem zyskuje jednak coraz większą popularność. Niezwykłe dzikie miejsca stają się możliwe do odwiedzenia. Na czym jednak polega kajakarstwo górskie?

plywanie-w-otwartych-wodach-czyli-otworz-sie-na-bezpieczenstwo

Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach jest kuszące – szczególnie latem. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób pływających rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pływania w akwenach otwartych.

aktywne-lato-zasady-bezpieczenstwa-na-skuterze-wodnym-i-motorowce

Aktywne lato – zasady bezpieczeństwa na skuterze wodnym i motorówce

Sporty wodne są jedną z popularniejszych aktywności nad wodą. Jazda na skuterze wodnym i motorówce wiąże się jednak ze znajomością zasad bezpieczeństwa. Jak pozbyć się ryzyka i bez stresu czerpać radość z tych aktywności? O tym w poniższym artykule.

narciarstwo-wodne-nowa-forma-aktywnej-letniej-rozrywki

Narciarstwo wodne – nowa forma aktywnej letniej rozrywki!

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce pojawiają się wyciągi do nart wodnych. Uprawianie tego sportu jest możliwe również przy pomocy motorówek. Jest to dyscyplina łącząca ekstremalne wrażenia z doskonałą sprawnością fizyczną. Na pewno warto spróbować treningu na nartach wodnych podczas urlopu. Ale… na czym właściwie polega ten sport?

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

stand-up-paddling-najnowszy-sposob-plywania-na-desce

Stand Up Paddling – najnowszy sposób pływania na desce!

Surfowanie na desce z wiosłem jest sportem wodnym o hawajskim rodowodzie. SUP można uprawiać niezależnie od warunków pogodowych niemal na każdym większym zbiorniku wodnym. Poznaj założenia tego sportu i dowiedz się, dlaczego to tę aktywność warto wybrać podczas wypoczynku.

latawiec-i-deska-kitesurfing-jak-zaczac

Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym sportem – dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie nurtujące każdego początkującego pytania. Po przeczytaniu będziesz wiedział gdzie, co i jak trenować Kitesurfing.

czy-plywanie-w-rzece-jest-niebezpieczne

Czy pływanie w rzece jest niebezpieczne?

Pływanie wpław w rzekach niesie ze sobą dużo niebezpieczeństw. Nie jest jednak zakazane – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może stanowić doskonałą formę aktywnego wypoczynku. Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą pływanie w rzece.

kajakarstwo-gorskie-sport-pasja-i-niezapomniane-wrazenia

Kajakarstwo górskie – sport, pasja i niezapomniane wrażenia

Kajakarstwo górskie jest postrzegane jako sport niszowy. Z każdym sezonem zyskuje jednak coraz większą popularność. Niezwykłe dzikie miejsca stają się możliwe do odwiedzenia. Na czym jednak polega kajakarstwo górskie?

plywanie-w-otwartych-wodach-czyli-otworz-sie-na-bezpieczenstwo

Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach jest kuszące – szczególnie latem. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób pływających rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pływania w akwenach otwartych.

aktywne-lato-zasady-bezpieczenstwa-na-skuterze-wodnym-i-motorowce

Aktywne lato – zasady bezpieczeństwa na skuterze wodnym i motorówce

Sporty wodne są jedną z popularniejszych aktywności nad wodą. Jazda na skuterze wodnym i motorówce wiąże się jednak ze znajomością zasad bezpieczeństwa. Jak pozbyć się ryzyka i bez stresu czerpać radość z tych aktywności? O tym w poniższym artykule.

narciarstwo-wodne-nowa-forma-aktywnej-letniej-rozrywki

Narciarstwo wodne – nowa forma aktywnej letniej rozrywki!

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce pojawiają się wyciągi do nart wodnych. Uprawianie tego sportu jest możliwe również przy pomocy motorówek. Jest to dyscyplina łącząca ekstremalne wrażenia z doskonałą sprawnością fizyczną. Na pewno warto spróbować treningu na nartach wodnych podczas urlopu. Ale… na czym właściwie polega ten sport?