Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!
1. Skijoring – zwierzęcy napęd

Sport zimowy powstały w Norwegii w XIX wieku. Narciarz in. marszer jest ciągnięty przez zwierzęta na lince. Zwykle jest to pojedynczy koń lub psi zaprzęg. Ten dziwny sport wywodzi się z dawnej metody transportowej. Skijoring pojawił się nawet na Igrzyskach Olimpijskich (1928) jako dyscyplina pokazowa. Aktualnie zawody w tej dyscyplinie cieszą się popularnością w Ameryce Północnej. W naszym kraju także możemy spotkać miłośników tego sportu zimowego.
2. Snow polo – polo na śniegu

Dekady temu polo na trawie ewoluowało w… polo na śniegu. Co ciekawe, swoje początki ma w Europie. Obecnie, zawody w tym sporcie zimowym rozgrywane są jak świat długi i szeroki. Snow polo rządzi się tymi samymi zasadami co klasyczne polo. Jedyną zmianą jest powierzchnia, na której toczy się gra. Zawodnicy siedząc na grzbietach koni uderzają kijkami (malletami) w piłkę. Celem jest trafienie piłką w bramkę. Drużyny składają się z 4 zawodników.
Najważniejszymi zawodami w tym sporcie jest The Snow Polo World Cup. Ostatnia edycja odbyła się w styczniu tego roku.
Czytaj też: Narciarskie konkurencje olimpijskie
3. Snowshoeing – bieganie w rakietach śnieżnych

Miłośnicy tego sportu uważają, że wystarczy umieć chodzić, by uprawiać snowshoeing. Zasady są proste: zakładamy specjalne buty (rakiety śnieżne) i ruszamy w trasę. Sportowcy mogą startować na różnych poziomach zaawansowania. Najprostsze są płaskie tereny. Amatorzy mocniejszych wrażeń wybiorą tereny pofalowane lub górzyste. Zwykle ten sport zimowy jest uprawiany rekreacyjnie. Mimo to, w USA odbywają się oficjalne zawody biegów w rakietach śnieżnych. Choć dyscyplina jest dość dziwna – stanowi doskonały trening aerobowy.
4. Curling – kamienie na lodzie

Tradycja szachów na lodzie rozpoczyna się już w średniowieczu. Przez wieki sport naturalnie ewoluował. Obecna forma polega na wypuszczaniu kamieni na taflę lodu. W zmaganiach bierze udział 2 drużyny po 4 zawodników w każdej. Każda z nich ma do dyspozycji po 8 kamieni. Zmiana kierunku sunącego kamienia jest możliwa dzięki szczotkowaniu powierzchni lodu. Kamienie umieszcza się w domach. Wygrywa ta drużyna, która umieści tam jak najwięcej kamieni. Curling jest dyscypliną olimpijską!
Zobacz też: Snowboarding konkurencje olimpijskie
5. Shovel racing – jazda na łopacie

Sport zimowy praktykowany w USA. Głównym założeniem jest jak najszybszy zjazd na łopacie do śniegu ze wzniesienia. Brzmi trywialnie – za to jaka zabawa! Modyfikacją w tym sporcie zimowym jest zastąpienie zwykłej łopaty sankami przypominającymi łopatę. Pod koniec ubiegłego stulecia ta dyscyplina sportowa stanowiła element wydarzenia The Winter X Games. Niestety – ze względów bezpieczeństwa usunięto ją z programu zawodów. Najszybsi zawodnicy w wyścigu na łopatach osiągają prędkości nawet do 112 km/h [!].
6. Ice yachting – żeglowanie po lodzie

Sport zimowy cieszący się popularnością m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Norwegii, Szwecji czy USA i Kanadzie. Zawodnicy mają do dyspozycji specjalnie zaprojektowane żaglówki wyposażone w płozy. Konkurencja polega na ściganiu się taką łodzią po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Łodzie są w stanie poruszać się nawet po najcieńszym lodzie. Rozwijają prędkości nawet do 50 km/h.
Czytaj także: Dziwne dyscypliny sportu wycofane z Igrzysk Olimpijskich
7. Snowkiting – zimowy kitesurfing

Miłośnicy sportów wodnych zimą nie muszą rezygnować z własnej dyscypliny. Wystarczy ją trochę zmodyfikować. Pozostaje latawiec, ale zamiast deski zakładamy narty lub snowboard. Ten sport zimowy uprawia się na otwartej przestrzeni pokrytej lodem lub śniegiem. Wymagany jest także odpowiedni wiatr. Snowkiting należy do bezpiecznych sportów. Mimo to jest uważany za ekstremalną aktywność fizyczną. Sportowcy są w stanie osiągać prędkości powyżej 100 km/h oraz wysokość do kilkudziesięciu metrów nad powierzchnią. Brzmi dziwnie, ale jakże interesująco!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!