Balet – piękna sztuka tańca i emocji

Balet – piękna sztuka tańca i emocji

Pochodzenie słowa balet wywodzi się od włoskiego ballo, które oznacza taniec. Ale czy taniec klasyczny to wyłącznie precyzyjne ruchy na pointach? Balet to połączenie muzyki, tańca, scenografii i emocji. By dojść do mistrzowskiego poziomu konieczne są wyrzeczenia, siła w pokonywaniu własnych barier oraz maksimum zaangażowania. Połączenie tych elementów jest jedną z najpiękniejszych sztuk.

Historia baletu

Początkowe inspiracje do powstania baletu pochodzą z renesansowych maskarad karnawałowych, które zyskały na swojej popularności we Włoszech. Tam przerodziły się w dworskie widowiska z elementami śpiewu, które chętnie przejęła XVI – wieczna Francja. Widowiska dworskie zastępowano widowiskami baletowymi (ballets de cour), których szczególny rozkwit nastąpił za panowania Ludwika XIV. Król wykształcił pierwszych zawodowych choreografów i pedagogów.

Balet w XX wieku

W czasie I wojny światowej balet po latach zapomnienia został na nowo wprowadzony do Europy Zachodniej za sprawą Siergieja Diaghileva, pioniera grupy Balety Rosyjskie. Wówczas nawiązywano w balecie do tańców ludowych oraz awangardowej (jak na tamte czasy) muzyki. Do dalszego rozwoju sztuki tańca przyczynił się Geogre Balanchine i William Forsythe, który rozwinął balet współczesny i post strukturalny.

Korzyści płynące z nauki baletu

Zajęcia baletowe, zwłaszcza realizowane wśród dzieci, wpływają na wszechstronny rozwój młodego tancerza. Przyczyniają się do wypracowania równowagi, odpowiedniej postawy, zgrabnej sylwetki i wzmocnienia całego ciała. Jednocześnie taniec klasyczny koryguje wady postawy czy płaskostopie. Balet to także sposób na wzmocnienie oraz usprawnienie śródstopia. Zajęcia baletowe (jak i inne zajęcia taneczne) to nauka płynności ruchów, zręczności, wdzięku i ekspresji własnych emocji. Dzieci z olbrzymimi pokładami energii mogą na sali rozładować jej nadmiar, zaś nieśmiałym pociechom taniec pozwala otworzyć się na innych.

Czy warto zapisać dziecko do szkoły baletowej?

Tradycyjna ogólnokształcąca szkoła baletowa przyjmuje dzieci w wieku 11 lat, po uprzednim ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej. W tym trybie nauka trwa dziewięć lat – trzy klasy szkoły podstawowej, trzy klasy gimnazjum i trzy liceum. Po zakończonej nauce absolwenci otrzymują dyplom tancerza z uprawnieniem do wykonywania zawodu oraz uzyskują maturę szkoły ogólnokształcącej. Nabór jest przeprowadzany pod koniec roku szkolnego. Każda szkoła organizuje kilkudniowe egzaminy, podczas których sprawdzane są predyspozycje dziecka – sylwetka, elastyczność ścięgien, poczucie rytmu, koordynacja i pamięć ruchowa. Pomimo faktu, że znajdują się przypadki przyjmowania starszych dzieci, wiek 13 – 14 lat to zdecydowanie zbyt późny start dla tancerza klasycznego.

 

Trudne początki nauki tańca

Początki w szkołach, tym bardziej w szkole baletowej, bywają trudne. Musimy pamiętać, że dziecko powinno wykazywać się dojrzałością oraz rozumieniem, dlaczego stoi przy drążku i ćwiczy jedną pozę przez trzy godziny. Początkowa nauka to powolne tempo. Nie da się uniknąć bólu oraz dyskomfortu, ponieważ ciało pracuje w obcy dla siebie sposób, wykonując ruchy nie leżące w jego naturze. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim, pomocna jest świadomość, że każdy uczeń zaczyna od podobnego pułapu. Istotne jest także wsparcie ze strony rodziców i jasno wytyczony cel.

Wyjątkowość baletu

Wiele dzieci rezygnuje ze szkoły baletowej, gdy nie widzi kolejnych postępów w nauce tańca klasycznego bądź w wyniku kontuzji. W tym przypadku dla własnego zdrowia należy przerwać naukę. A tych najwytrwalszych na samym końcu czeka niesamowita nagroda.

W szkołach baletowych dzieci dojrzewają szybciej, są bardziej zorganizowani i ambitni. Na międzylekcyjnych przerwach szaleństwa i rozgardiasz nie mają tutaj miejsca. Warto również wspomnieć, że szkoły baletowe są niewielkie, co pozwala na poznanie każdego ucznia, jego predyspozycji i mocnych stron. To właśnie indywidualne podejście do uczniów przynosi tak dobre rezultaty. Jednocześnie pedagodzy i nauczyciele mogą szybciej interweniować w przypadku problemów oraz podbudować w chwilach słabości. W tej niemalże rodzinnej atmosferze wszyscy pracują nad efektem końcowym – koncertem szkolnym czy przedstawieniem – by w ten sposób znaleźć sens żmudnych ćwiczeń. Aplauz publiczności.

 

Obecne szkoły baletowe nie mają nic wspólnego z dawną rosyjską tresurą. Taki stereotyp nauczyciela, który nieustannie poszturchuje swoich uczniów należy dawno rzucić w kąt. Oczywiście w balecie konieczna jest dyscyplina, szczególnie samodyscyplina. W końcu nikt nie wykona za tancerza kolejnych ćwiczeń, które przybliżają do największych światowych scen. A sam sukces? To jedynie 25% predyspozycji, 25% szczęścia i 50% ciężkiej pracy, lecz kiedy nasze ciało zostanie doskonale wyćwiczone, technika zejdzie na dalszy plan. Wówczas pierwsze skrzypce zagrają emocje i radość ze sztuki tańca.

Ty też możesz zostać baletnicą!

Wiele z nas zazdrości tancerkom baletowym ich sylwetek. Nie ma przeszkód, żeby zbliżyć się nieco do idealnego wyglądu. Wystarczy do własnego planu treningowego włączyć elementy baletowe. Warto kupić sobie baletki i zacząć od prostych, ale technicznie dokładnych ruchów. Wielokrotne powtarzanie każdego z nich pomoże w zbudowaniu pięknego smukłego ciała. Jednocześnie nie musimy się martwić o zbytnie rozbudowanie mięśni.

W planie ćwiczeń powinno zawrzeć się m.in. wykroki, plie czy mostek na czubkach palców. Jeśli jednak chcesz trenować  w kierunku zawodowym – zgłoś się do trenera bądź szkoły baletu.

 

Balet – co dzięki niemu zyskam?

- wysmuklenie ciała, wydłużenie mięśni i wyrzeźbioną sylwetkę

- lepszą kondycję fizyczną i psychiczną

- stałe rozwijanie się i doskonalenie własnych możliwości

- satysfakcję z własnych działań i zadowolenie z siebie

- silny charakter i pewność siebie- poprawa koordynacji ruchowej

- wrażliwość na sztukę i muzykę

- dobre nawyki

- umiejętność współpracy w grupie

Trenowanie baletu to korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha.


Tutaj przykład perfekcyjnie zagranego Jeziora Łabędzi przez Great Chinese State Circus

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Martyna Paprocka 3 4 listopada 2015  7017

Dodaj komentarz

 • Marianna
  20 lipca 2017
  Kocham Jezioro Łabędzie <3
 • 20 lipca 2017
  I ja mam podobnie. Teraz wszystkie dziewczynki zapisuje sie na balet. Nam nie było to dane
 • Hania13246578
  17 października 2016
  Balet jest piękną dyscypliną. Jako dziecko marzyłam o lekcjach, jednak w tamtych czasach nie były one dostępne tak jak teraz. Moje dziewczynki spełniają teraz moje marzenia - jak już tylko mogłam to zapisałam je na zajęcia.

Artykuły z kategorii: Taniec

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!