Badminton – zabawa czy poważny sport?

Badminton – zabawa czy poważny sport?

Czy wiesz jaka jest różnica między badmintonem a kometką? Odkryj zalety gry w badmintona i zacznij grać!

Co to jest badminton?

badminton sport gra zespołowa rakietowa

Badminton to dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu rakietką lotki ponad siatką. Gra się w dwie osoby (jedna osoba po jednej stronie siatki, druga po drugiej stronie) lub w cztery osoby (po dwie osoby na każdej ze stron). Celem gracza jest zdobycie punktu, czyli trafienie lotką w pole na połowie przeciwnika. Mecz składa się z setów rozgrywanych po 21 punktów. Mecz uważa się za zakończony, gdy jeden z graczy wygra dwa sety.

Badminton a kometka

Badminton często błędnie nazywany jest jako kometka. Między tymi dwoma określeniami istnieje znaczna różnica. Badminton przede wszystkim jest sportem, a co więcej – dyscypliną olimpijską. W badmintona gra się na specjalnych halach z odpowiednią nawierzchnią. Wyeliminowane są czynniki takie jak wiatr czy nierówne podłoże. Kometka zaś to aktywność fizyczna uprawiana rekreacyjnie. Korzysta się z tych samych rakiet i lotek, natomiast gra odbywa się na świeżym powietrzu.

Badminton – podstawowe zasady gry

Zwykle mecz rozpoczyna się losowaniem połowy boiska. Wygrany może wybrać połowę bądź określić, do kogo należy pierwszy serw. Wygląda on nieco inaczej niż podczas meczu tenisowego. W badmintonie zawodnicy stoją na przekątnej boiska. Ten kto serwuje ustawia się po właściwej stronie w zależności od tego, czy posiada parzystą (prawa), czy nieparzystą liczbę punktów (lewa). Podczas serwowania nie można odrywać stóp od nawierzchni. Uderzenie należy wykonać tak, by rakieta dotknęła podstawy lotki. Punkty są przyznawane w momencie uderzenia lotki w linię/boisko po stronie przeciwnika. Ten, kto zdobędzie punkt ma prawo do serwu. Jeśli lotka dotknie sufitu – serwujący traci punkt.

Wymiary boiska: 13,4 m na 6,1 m.

Siatka jest zawieszona na wysokości 1,5 m.

Badminton na Igrzyskach Olimpijskich

Wydawałoby się gra dość niepoważna, a na Olimpiadzie pojawiła się po raz pierwszy już w 1988 roku. Oczywiście, w tamtym czasie w Seulu miała charakter dyscypliny pokazowej. Niemniej, już w 1992 roku zyskała pełnoprawny tytuł dyscypliny olimpijskiej. Co ciekawe, londyńskie Igrzyska w 2012 roku w tej konkurencji zdominowali Chińczycy. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn.

Zalety gry w badmintona

Gra w badmintona to szybki sposób na odchudzanie! Ciągły ruch i dynamika sprawiają, że ciało wystawione jest na nie lada wysiłek, dzięki któremu skutecznie spalamy kalorie. Ale badminton to przede wszystkim rekreacja i świetna zabawa, dlatego w trakcie treningu nie poczujesz zmęczenia. Będziesz świetnie się bawić i zapomnisz o pracy fizycznej, którą wykonuje twoje ciało.

Gra w badmintona to również sposób na poprawę kondycji. Regularny trening badmintona ma zbawienny wpływ na układ oddechowy gracza. Dzięki ćwiczeniom zwiększa się pojemność płuc, przez co nie łapiesz zadyszki już po kilku minutach gry. Zwiększenie pojemności płuc ma bezpośredni wpływ na ilość energii, którą masz w sobie. Dlatego wraz z nabieraniem wprawy w grze będziesz mieć coraz więcej siły i dynamiki!

Dzięki grze w badmintona szybko wyszczuplisz sylwetkę i wymodelujesz mięśnie. Podczas gry pracują mięśnie całego ciała, a zwłaszcza nóg i ramion. Ponieważ w badmintona gra się na lekko ugiętych kolanach, jest to doskonały sposób na wysmuklenie pośladków, ud i łydek. Ramiona pracują równie intensywnie, dlatego stają się silne i jędrne. W trakcie treningu badmintona intensywnie pracują również mięśnie brzucha i grzbietu.

Gra w badmintona obniża poziom cukru we krwi do bezpiecznego poziomu. Regularne treningi przyczyniają się również do poprawy metabolizmu glukozy w organizmie, dlatego gra w badmintona jest wskazana dla osób z cukrzycą.

Trening badmintona to trening spostrzegawczości. Dzięki regularnej grze poprawi się twój refleks i szybciej będziesz reagować na zmieniające się otoczenie. Nauczysz się błyskawicznie podejmować decyzje i staniesz się bardziej czujny. Gra w badmintona między innymi sprawi, że staniesz się lepszym kierowcą.

Badminton ma wiele zalet, ale przede wszystkim to świetna zabawa i rekreacja! Gra ze znajomymi zwalcza stres i niepokój przynosząc dobre humor i lepsze samopoczucie. Grać może każdy, więc nie szukaj wymówki tylko bierz rakietę w dłoń i do dzieła!

Badminton – dla kogo?

badminton gra sportowa dla każdego

Badminton to jeden z tych sportów, które nie mają ograniczeń wiekowych. Grać mogą już kilkuletnie dzieci, a osoby starsze mogę uprawiać badmintona tak długo jak czują się na siłach. Do gry w badmintona niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i energia.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 6 października 2016  4765

Dodaj komentarz

 • Professional Badminton Player from Lower Silesia
  23 lipca 2019
  Polecam - Mistrz Dolnego Śląska 2018
 • Ula90
  10 października 2016
  Kometka... Pierwszy raz słyszę. U mnie grało się tylko w badmintona.
 • Gutek1991
  7 października 2016
  Od jakiegoś czasu się zapomina o badmintonie. Kiedyś każde dziecko miało swoją rakietę i lotkę. Grało się w kółko. Teraz to wszyscy przed komputerami. Och, zeby te dawne czasy jeszcze wróciły.

Artykuły z kategorii: Tenis i Sporty Rakietowe

poznaj-zasady-gry-w-squasha

Poznaj zasady gry w squasha!

Gra w squasha staje się coraz bardziej popularna. Jak grzyby po deszczu powstają miejsca, gdzie z łatwością zagramy w tę wykańczającą grę. Regularna gra w squasha przyniesie wiele korzyści zarówno dla ciało, jak i dla psychiki.

poznaj-kilka-faktow-na-temat-tenisa-stolowego-i-ziemnego

Poznaj kilka faktów na temat tenisa stołowego i ziemnego

Tenis ziemny to trudny sport wymagający wielu lat ćwiczeń i wyrobienia odpowiedniej techniki. W tenisie ziemny trudno jest się wybić, a wysokie osiągniecia uzyskują tylko najlepsi. Tenis stołowy jest nieco prostszą odmianą tenisa, jednak również wymaga obeznania się z zasadami. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na temat tenisa stołowego i ziemnego.

poznaj-najwazniejsze-zasady-gry-w-tenisa-ziemnego

Poznaj najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego!

Tenis ziemny zyskuje coraz bardziej na popularności. Jak mówią niektórzy jest sportem drogim. Czy każdego stać na trenowanie tenisa? Jakie są zasady gry i czy każda osoba do gry się nadaje?

pilka-do-squasha-dopasuj-ja-do-poziomu-swojej-gry

Piłka do squasha – dopasuj ją do poziomu swojej gry!

Squash jest sportem dostępnym dla każdego chętnego. Gra w squasha jest przyjemna, można się przy niej nieźle napocić i spalić ogrom kalorii. Jest to po prostu świetna forma spędzania czasu wolnego. Praktycznie każdy może grać w squasha. Jednak profesjonaliści znacznie bardziej przykładają wagę do szczegółów. Jednym z nich jest piłeczka do squasha! Która zatem jest najlepsza?

zapoznaj-sie-szczegolowo-z-zasadami-tenisa-stolowego-i-zacznij-grac-juz-dzis

Zapoznaj się szczegółowo z zasadami tenisa stołowego i zacznij grać już dziś!

Tenis stołowy z pewnością przewinął się w życiu każdego z nas. Dzieci grają w tenisa na koloniach i obozach, a dorośli na wspólnych wypadach integracyjnych. Wielu pasjonatów tego sportu posiada nawet własny stół do tenisa stołowego. Grasz w tenisa dla przyjemności? To może warto dokładniej zgłębić jego zasady?

najzdrowszy-sport-swiata-dostepny-dla-kazdego

Najzdrowszy sport świata, dostępny dla każdego!

Squasha okrzyknięto najzdrowszym sportem świata i dostępnym dla każdego. Ten sport nie jest drogi. Można grać niezależnie od wieku. Jednak nie każdy wie, jak grać i jakie są zasady tej gry. Poznaj zasady najzdrowszego sportu świata! To nic trudnego!

jak-nauczyc-sie-gry-w-squasha-podpowiadamy-nasze-sprawdzone-patenty

Jak nauczyć się gry w squasha: podpowiadamy nasze sprawdzone patenty

Dla wielu osób tenis w klatce albo tenis w zamknięciu. Choć nie jest to takie proste, to squash zdobywa kolejnych zwolenników - i nie są to wyłącznie pracownicy wielkich korporacji. Podpowiadamy, do czego zacząć i jak nauczyć się gry w squasha, by czerpać frajdę z każdej wizyty na korcie. Wbrew pozorom to nie tylko odbijanie piłki!

idealna-rakieta-tenisowa-poznaj-tajniki-sprzetu-do-gry-w-tenis-ziemny

Idealna rakieta tenisowa: poznaj tajniki sprzętu do gry w tenis ziemny

Dla jednych tylko rakieta tenisowa, dla innych - profesjonalny sprzęt sportowy. I nie chodzi wyłącznie o zawodowych graczy. Z czego się składa rakieta tenisowa, jak jest wykonana, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i wreszcie jaki rodzaj wybrać? Uchylamy rąbka tajemnicy rakiety tenisowej!

sporty-rakietowe-nie-tylko-pilka-ma-tutaj-znaczenie

Sporty rakietowe: nie tylko piłka ma tutaj znaczenie!

Mogłoby się wydawać, że sporty rakietowe to niewymagające dyscypliny, które uprawiać może każdy. Wielu z nas rekreacyjnie trenuje squash czy tenis ziemny, latem grywamy w badminton, a zimą chętnie stajemy przy stole do ping-ponga. Te sporty rakietowe znane są chyba wszystkim, choć nie jest to pełna paleta. Zobacz, na czym polegają te popularne i poznaj odmiany, o których nie mówi się na co dzień.

ping-pong-a-tenis-stolowy-nawet-nie-wiesz-ze-sa-takie-roznice

Ping pong a tenis stołowy: nawet nie wiesz, że są takie różnice!

Choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo, obydwie gry nieco się od siebie różnią. Wiele osób zamiennie stosuje nazwy ping pong i tenis stołowy, mimo że różnice skutecznie oddzielają od siebie oba sporty. Jak to właściwie jest i czym się od siebie różnią ping pong i tenis stołowy?

poznaj-zasady-gry-w-squasha

Poznaj zasady gry w squasha!

Gra w squasha staje się coraz bardziej popularna. Jak grzyby po deszczu powstają miejsca, gdzie z łatwością zagramy w tę wykańczającą grę. Regularna gra w squasha przyniesie wiele korzyści zarówno dla ciało, jak i dla psychiki.

poznaj-kilka-faktow-na-temat-tenisa-stolowego-i-ziemnego

Poznaj kilka faktów na temat tenisa stołowego i ziemnego

Tenis ziemny to trudny sport wymagający wielu lat ćwiczeń i wyrobienia odpowiedniej techniki. W tenisie ziemny trudno jest się wybić, a wysokie osiągniecia uzyskują tylko najlepsi. Tenis stołowy jest nieco prostszą odmianą tenisa, jednak również wymaga obeznania się z zasadami. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na temat tenisa stołowego i ziemnego.

poznaj-najwazniejsze-zasady-gry-w-tenisa-ziemnego

Poznaj najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego!

Tenis ziemny zyskuje coraz bardziej na popularności. Jak mówią niektórzy jest sportem drogim. Czy każdego stać na trenowanie tenisa? Jakie są zasady gry i czy każda osoba do gry się nadaje?

pilka-do-squasha-dopasuj-ja-do-poziomu-swojej-gry

Piłka do squasha – dopasuj ją do poziomu swojej gry!

Squash jest sportem dostępnym dla każdego chętnego. Gra w squasha jest przyjemna, można się przy niej nieźle napocić i spalić ogrom kalorii. Jest to po prostu świetna forma spędzania czasu wolnego. Praktycznie każdy może grać w squasha. Jednak profesjonaliści znacznie bardziej przykładają wagę do szczegółów. Jednym z nich jest piłeczka do squasha! Która zatem jest najlepsza?

zapoznaj-sie-szczegolowo-z-zasadami-tenisa-stolowego-i-zacznij-grac-juz-dzis

Zapoznaj się szczegółowo z zasadami tenisa stołowego i zacznij grać już dziś!

Tenis stołowy z pewnością przewinął się w życiu każdego z nas. Dzieci grają w tenisa na koloniach i obozach, a dorośli na wspólnych wypadach integracyjnych. Wielu pasjonatów tego sportu posiada nawet własny stół do tenisa stołowego. Grasz w tenisa dla przyjemności? To może warto dokładniej zgłębić jego zasady?

najzdrowszy-sport-swiata-dostepny-dla-kazdego

Najzdrowszy sport świata, dostępny dla każdego!

Squasha okrzyknięto najzdrowszym sportem świata i dostępnym dla każdego. Ten sport nie jest drogi. Można grać niezależnie od wieku. Jednak nie każdy wie, jak grać i jakie są zasady tej gry. Poznaj zasady najzdrowszego sportu świata! To nic trudnego!

jak-nauczyc-sie-gry-w-squasha-podpowiadamy-nasze-sprawdzone-patenty

Jak nauczyć się gry w squasha: podpowiadamy nasze sprawdzone patenty

Dla wielu osób tenis w klatce albo tenis w zamknięciu. Choć nie jest to takie proste, to squash zdobywa kolejnych zwolenników - i nie są to wyłącznie pracownicy wielkich korporacji. Podpowiadamy, do czego zacząć i jak nauczyć się gry w squasha, by czerpać frajdę z każdej wizyty na korcie. Wbrew pozorom to nie tylko odbijanie piłki!

idealna-rakieta-tenisowa-poznaj-tajniki-sprzetu-do-gry-w-tenis-ziemny

Idealna rakieta tenisowa: poznaj tajniki sprzętu do gry w tenis ziemny

Dla jednych tylko rakieta tenisowa, dla innych - profesjonalny sprzęt sportowy. I nie chodzi wyłącznie o zawodowych graczy. Z czego się składa rakieta tenisowa, jak jest wykonana, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i wreszcie jaki rodzaj wybrać? Uchylamy rąbka tajemnicy rakiety tenisowej!

sporty-rakietowe-nie-tylko-pilka-ma-tutaj-znaczenie

Sporty rakietowe: nie tylko piłka ma tutaj znaczenie!

Mogłoby się wydawać, że sporty rakietowe to niewymagające dyscypliny, które uprawiać może każdy. Wielu z nas rekreacyjnie trenuje squash czy tenis ziemny, latem grywamy w badminton, a zimą chętnie stajemy przy stole do ping-ponga. Te sporty rakietowe znane są chyba wszystkim, choć nie jest to pełna paleta. Zobacz, na czym polegają te popularne i poznaj odmiany, o których nie mówi się na co dzień.

ping-pong-a-tenis-stolowy-nawet-nie-wiesz-ze-sa-takie-roznice

Ping pong a tenis stołowy: nawet nie wiesz, że są takie różnice!

Choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo, obydwie gry nieco się od siebie różnią. Wiele osób zamiennie stosuje nazwy ping pong i tenis stołowy, mimo że różnice skutecznie oddzielają od siebie oba sporty. Jak to właściwie jest i czym się od siebie różnią ping pong i tenis stołowy?