Badminton - podstawowe informacje, technika i zasady gry

Badminton niekiedy kojarzy się jedynie z bezcelowym odbijaniem lotki, ale jest to znacznie bardziej skomplikowany sport rządzący się wieloma zasadami. Na czym polega gra w badmintona i czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę z tym sportem?
Badminton - podstawy gry
Absolutną podstawą podczas gry w badminton jest odpowiednie trzymanie rakiety. Nieprawidłowy chwyt sprawi, że nie będziesz w stanie poprawnie uderzyć lotki, a siła całego ruchu zostanie zmniejszona. W internecie znaleźć można wiele filmów instruktażowych dotyczących tego tematu. Podczas samej gry dopuszczalne jest zmienianie położenia dłoni na rączce, jednak dotyczy to jedynie przesuwania jej bliżej górnej lub dolnej części. Taki zabieg wydłuża lub skraca długość rakiety, dzięki czemu wykonywanie poszczególnych uderzeń staje się łatwiejsze.
Czytaj: Sporty rakietowe przegląd
Jak serwować w badmintonie?
W badmintonie wyróżnia się serwis forhendowy i bekhendowy. Dobre wyćwiczenie tego elementu jest niezwykle ważne i wpływa na ogólną taktykę gry. Często zmylenie przeciwnika jest bardzo pożądane, dlatego umiejętność dobrego zaserwowania w konkretne miejsce to jedna z podstawowych kwestii, z którymi warto zapoznać się już na samym początku swojej przygody z badmintonem.
Linie do badmintona
Boisko do badmintona jest oznaczone za pomocą wielu linii. Pole serwisowe po obu stronach dzieli się na lewą i prawą część ze środkową linią pomiędzy nimi. W odległości 1,98 m od siatki znajduje się natomiast pole krótkiego serwisu, a przy linii znajdującej się najdalej od siatki - pole długiego serwisu. Wokół boiska znajduje się również linia boczna do gry pojedynczej oraz linia boczna do gry podwójnej. Obszar kończy się linią tylną lub linią długiego serwisu do gry pojedynczej umieszczoną tuż za polem długiego serwisu.
Badminton - technika uderzeń

Istnieje kilka podstawowych uderzeń w badmintonie. Są to, między innymi, wyrzut, skrót przy siatce, drajw, skrót z głębi kortu, smecz oraz klir. Każde z tych uderzeń ma nieco inny cel, a jedne z nich rozpoczynają się w głębi kortu, podczas gdy inne stanowią odpowiedź ze skrótu przy siatce. Uderzenia różnią się od siebie również ze względu na docelowy punkt na polu przeciwnika, w który ma trafić lotka po odbiciu.
Czytaj: Tenis stołowy zasady
Kroki w badmintonie
Podczas gry w badmintona nie można zapominać również o odpowiedniej pracy nóg. Określa się ją za pomocą schematu pokazującego sposób poruszania się gracza po korcie w trakcie gry. Po starcie następuje dojście, uderzenie oraz powrót, a cały cykl powtarza się przez całą grę. W poszczególnych fazach wykonuje się również różne rodzaje kroków, od odstawno-dostawnego, przez biegowy, obrót z przeskokiem na nodze rakietowej (pivot), zakroczny, aż po wypad, wyskok i obrót w powietrzu. Kroków w badmintonie jest jednak znacznie więcej, dlatego początek Twojej przygody z tym sportem będzie wymagał opanowania dużej części z nich.
Badminton dla początkujących
Swoją przygodę z badmintonem można rozpocząć w dowolnym momencie życia, jednak im szybciej, tym lepiej. Początek takich regularnych treningów wiąże się z koniecznością poznania podstawowych uderzeń, kroków, wypracowania serwisu oraz zapoznania się z ogólnymi zasadami całej gry. Na wstępie może zasypać Cię zatem duża ilość informacji, ale są one niezbędne, aby móc grać w sposób poprawny i nie kształtować złych przyzwyczajeń. Po kilku miesiącach gry zobaczysz ogromny postęp, a zgromadzoną wiedzę będziesz wykorzystywać w sposób automatyczny i bezwiedny.
Zobacz: Tenis ziemny zasady
Badminton - taktyka
Taktyka podczas gry w badmintona jest jednym z najważniejszych elementów, zaraz po odpowiedniej technice. Zdobycie punktów zależy wyłącznie od błędów przeciwnika lub celowego zagrania w taki sposób, aby nie był on w stanie odebrać podania. Z tego powodu przygodę z badmintonem warto zacząć od podstaw i nauczyć się wszystkich niezbędnych uderzeń, dzięki którym zyskasz pełną kontrolę nad lotką i będziesz mógł opracować świadomą taktykę.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!