Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Czy joga jest dobrą aktywnością fizyczną dla małych dzieci? Oczywiście. Wspólne treningi mają umocnić więzi i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. A joga w dynamiczna w rosyjskim stylu? Jej zdrowotne cechy wychwala Poznajcie różne warianty treningu jogi z najmłodszymi i powiązane z nimi kontrowersje!

Dziecko i co dalej?

Pojawienie się nowego członka rodziny w naszym domu potrafi wywrócić życie do góry nogami. Odczuwają to szczególnie kobiety, które mogą napotkać problemy z adaptacją do nowej sytuacji i nowej roli. Osłabione ciało, chęć odzyskania sprawności oraz maleńkie dziecko potrzebujące uwagi zapoczątkowało trend, zwany baby yoga. Dlaczego w nim tyle kontrowersji, skoro ćwiczenia mają służyć zdrowiu mamy i rozwojowi dziecka? 

mama_joga_dziecko

Perspektywa kobiety

Trudy porodu wyczerpały organizm kobiety. Rodzicielka potrzebuje regeneracji. Niestety często kobieta zostaje sama z maleństwem i musi samodzielnie podołać nowym obowiązkowym. Wówczas na pierwszy plan wychodzą nieprzespane noce i czujność niemalże przez całą dobę.

joga_dziecko

Pomysłem na rozwiązanie niedogodności kobiet jest właśnie baby joga. Takie zajęcia w Polsce obejmują praktyczne ćwiczenia ruchowe, które działają wzmacniająco na ciało młodych mam. Nie tylko przywracają sprawność, ale wysmuklają sylwetkę, a przy tym budują pewność siebe i wzmacniają relację z dzieckiem. Jest to również sposób na oderwanie się od codziennych trosk oraz możliwość zaspokojenia kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Perspektywa dziecka

Baby joga to ćwiczenia także dla niemowląt, które obserwują siebie nawzajem i doświadczają bezpośredniego kontaktu z otoczeniem. To stymuluje rozwój psychofizyczny oraz udoskonala koordynację ruchową najmłodszych uczestników zajęć. Dzieci chętnie naśladują rodziców wręcz często samę dążą do uczestniczenia w aktywności opiekuna. Wspomina się również o korzystnym wpływie jogi na układ trawienny, który miałby zmniejszać kolki i zaparcia u dzieci.

mama_dziecko_sport

Skoro baby joga tak korzystnie wpływa na mamę i dziecko.... o co tyle szumu?

Gimnastyka dla niemowlaków stała się kontrowersyjna za sprawą rosyjskiej położnej. Lena Fokina, bo o niej mowa pokazała ćwiczenia z maluchami, w których trzyma je za kostki i nadgarstki, a następnie wywija drobnymi ciałkami salta oraz wykonuje szalone fikołki. Zgodnie z założeniami położnej, to naturalne ruchy, które pozwalają zaznajomić się najmłodszym z aktywnością fizyczną.

Baby yoga - skąd ten pomysł na takie ćwiczenia?

Idea głoszona przez Lenę Fokinę jako „baby yoga” zasadniczo nie ma z jogą dużo wspólnego. Była pielęgniarka wskazuje na wykonywanie naturalnych anatomicznie ruchów ćwiczonych u dziecka w sposób dynamicznie izometryczny. Pytana w wywiadach o naukowe potwierdzenie bezpieczeństwa tej aktywności, powołuje się na metodę dr Igora Czarkovskiego. Doktor I.Czarkovski był rosyjskim lekarzem który należy do pionierów metody produ w wodzie, metoda zmiejszała śmiertelnośc porodów. Inspiracją lekarza do opracowania ćwiczeń z niemowlakami były praktyki plemion afrykańskich. Pierwotne założenia zakładały, że baby yoga to forma rehabilitacji dla niemowląt z problemami mięśniowymi bądź kostnymi. Obecnie rodzice zdrowych dzieci także zaczęli uznawać tą metodę.

Dlaczego? Ze względu na rzekomo szybszy rozwój dziecka. Rosjanka zapewnia, że jej podopieczni szybciej zaczynają mówić, czytać czy pływać, a ich kończyny są znacznie silniejsze.

Jak mówi : Lena Fokina

„Większość ludzi myśli, że niemowlaki mogą tylko leżeć, jeść i płakać. Ale dzieci rodzą się z naturalnymi odruchami, które można wykorzystać, aby pomóc im rozwijać się fizycznie i intelektualnie” 

Negatywne skutki akrobatycznej praktyki?

Duża część niemowląt zaraz po starcie ćwiczeń zaczęła rozpaczliwie płakać. Niejedno z dzieci także wymiotuje po takich powietrznych podbojach. Oczywiście tak nie dzieje się w każdym przypadku. Warto wiedzieć, że część lekarzy przestrzega młodych rodziców przed wykonywaniem nagłych ruchów u dzieci, które w skrajnych wypadkach mogą wywołać wewnętrzne krwotoki i obrzęki mózgu. A to nic innego jak „zespół dziecka potrząsanego”. Współczesna pediatria obawia się także o przeciązenia nadgarstków i kostek nóg w trakcie energicznego huśtania. Na chwilę obecną brak jest jednak niezależnych badań naukowych o wpływie takiego "treningu" na rozwój dziecka. Zwolennicy takiej formy ćwiczenia dzieci podkreślają jednak, że mimo iż początkowo dziecko może nie lubić i bać się dynamiki ćwiczeń z czasem się do nich przyzwyczaja.

Dalsze kontrowersje

Idąc za przykładem Leny Fokiny praktyka baby yogi jest nie tylko przeprowadzana na plaży, gdzie sama położna uczy młodych rodziców. Krok dalej wykonali rodzice, którzy postawili na ekstremalne hartowanie. W tym przypadku baby yoga realizowana była na mrozie wraz z zanurzeniem maluchów w lodowatej wodzie.

Nie zachęcam do ćwiczenia z dzieckiem w tak dynamiczny sposób jak robi to Fokina, jednak zdecydowanie polecam próbować aktywności z dzieckiem już od najmłodszych lat. Olbrzymią zaletą wspólnych ćwiczeń jest to, że planując trening kilka razy w tygodniu sama motywujesz się do aktywności i przyzwyczajasz do niej dziecko, które zawsze chętnie będzie naśladowało mamę :)

Marta Sikora 2 27 listopada 2015  2393

Dodaj komentarz

  • Mamamama
    20 lipca 2017
    A moim zdaniem to naprawdę dobry pomysł. Matki w pierwszym okresie życia dziecka nie chcą się z nim rozstawać. Dlaczego miałyby rezygnować z czasu dla siebie np. w postaci zajęć jogi? No a baby joga jest kompromisem
  • Wzburzona
    20 lipca 2017
    Taaa, od razu wszędzie zabierać ze sobą dziecko. Boże, dokąd ten świat zmierza?

Artykuły z kategorii: Joga i rozciąganie

yoga-challenge-dla-2-osob-sprobujcie-sami

Yoga challenge dla 2 osób | spróbujcie sami!

Od kiedy yoga challenge stała się popularna w internecie, internauci wciąż prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach. Jedni skrupulatnie naśladują pozycje trenerów jogi, drudzy z dystansem fotografują się w przedziwnych pozach. Jednak nie można zapominać o tym, że ćwiczenie jogi wpływa rewelacyjnie na stan naszego zdrowia, ciała i samopoczucie.

mata-treningowa-cwicz-w-kazdym-miejscu

Mata treningowa - ćwicz w każdym miejscu!

Do czego służy mata treningowa i jakie ćwiczenia na niej wykonywać? Jak wybrać odpowiedni model do konkretnego typu aktywności fizycznej? Sprawdź!

trening-z-gumami-czy-naprawde-warto

Trening z gumami - czy naprawdę warto?

Trening z gumami może być przeprowadzany w związku z różnymi partiami mięśni. Jaka guma do poszczególnych ćwiczeń? Czy to naprawdę działa?

joga-na-poprawe-stanu-odcinka-szyjnego-kregoslupa

Joga na poprawę stanu odcinka szyjnego kręgosłupa

Wiele osób spędza sporą część życia w niezdrowej i nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji. Siedząca praca i mała ilość aktywności fizycznej, sprawiają, że odczuwamy nieprzyjemne bóle i napięcia. Często skarżymy się na bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego. Jakimi sposobami pozbyć się uciążliwego bólu? Czy joga pomoże na ból szyjny kręgosłupa?

nie-dla-bolu-kregoslupa-postaw-na-joge

NIE dla bólu kręgosłupa. Postaw na jogę!

Joga to bezsprzeczne remedium na wszelkie bóle pleców, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym. Praca biurowa w wymuszonej pozycji siedzącej, częsta jazda samochodem, niewygodny materac albo ćwiczenia siłowe obciążające dolny odcinek pleców może wróżyć jedno: strajk departamentu kręgosłupa. To nie przelewki! Z pomocą przychodzi joga!

sposob-na-utrate-zbednych-kalorii-pilates-krakow

Sposób na utratę zbędnych kalorii | Pilates Kraków!

Uczestnictwo w zajęciach pilates w Krakowie to idealny sposób na pozbycie się zbędnych kalorii. W centrum Krakowa można znaleźć bardzo dużo klubów fitness i siłowni, które oferują także zajęcia pilates w ciąży. Dowiedz się, na czym polega pilates w Krakowie.

joga-olsztyn-jak-wybrac-zajecia-jogi-dla-poczatkujacych

Joga Olsztyn – jak wybrać zajęcia jogi dla początkujących?

Uprawianie jogi jest świetnym sposobem na zapewnienie sobie chwili relaksu. Joga daje ogromną satysfakcję i niesamowite efekty. W Olsztynie można znaleźć naprawdę sporo rodzajów zajęć jogi. Co przynieść ze sobą na pierwsze zajęcia jogi dla początkującego? Dowiedz się, jakie są efekty uprawiania jogi w Olsztynie!

aktywne-dorastanie-joga-dla-dzieci

Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Każde dziecko posiada indywidualne zachowanie. Praktykowanie jogi w młodym wieku pozwala zachować wartości, które są najważniejsze w dzieciństwie – indywidualne spojrzenie na świat i pozytywną energię. Dzieci biorące udział w zajęciach jogi wykonując przeróżne asany. Dowiedz się ,jakie ćwiczenia wykonywane są na zajęciach jogi dla dzieci.

jaka-jest-najlepsza-mata-do-pilatesu-grubosc-opinie-wybor

Jaka jest najlepsza mata do pilatesu? Grubość, opinie, wybór

Mata do pilatesu to jeden z najbardziej funkcjonalnych sprzętów fitness. Może mieć różne grubości, które przekładają się na komfort wykonywanych ćwiczeń pilates. Jaka mata jest najlepsza? Swoje decyzje zakupu maty do pilatesu najlepiej oceniać na podstawie istniejących opinii.

joga-na-stres-znajdz-czas-na-chwile-oddechu

Joga na stres | Znajdź czas na chwilę oddechu!

Joga jest idealnym sposobem na poradzenie sobie ze stresem. Niektóre asany pozwalają na redukcję napięcia emocjonalnego i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Poznaj ćwiczenia jogi na stres, które pozwolą Ci przywrócić równowagę psychiczną.

yoga-challenge-dla-2-osob-sprobujcie-sami

Yoga challenge dla 2 osób | spróbujcie sami!

Od kiedy yoga challenge stała się popularna w internecie, internauci wciąż prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach. Jedni skrupulatnie naśladują pozycje trenerów jogi, drudzy z dystansem fotografują się w przedziwnych pozach. Jednak nie można zapominać o tym, że ćwiczenie jogi wpływa rewelacyjnie na stan naszego zdrowia, ciała i samopoczucie.

mata-treningowa-cwicz-w-kazdym-miejscu

Mata treningowa - ćwicz w każdym miejscu!

Do czego służy mata treningowa i jakie ćwiczenia na niej wykonywać? Jak wybrać odpowiedni model do konkretnego typu aktywności fizycznej? Sprawdź!

trening-z-gumami-czy-naprawde-warto

Trening z gumami - czy naprawdę warto?

Trening z gumami może być przeprowadzany w związku z różnymi partiami mięśni. Jaka guma do poszczególnych ćwiczeń? Czy to naprawdę działa?

joga-na-poprawe-stanu-odcinka-szyjnego-kregoslupa

Joga na poprawę stanu odcinka szyjnego kręgosłupa

Wiele osób spędza sporą część życia w niezdrowej i nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji. Siedząca praca i mała ilość aktywności fizycznej, sprawiają, że odczuwamy nieprzyjemne bóle i napięcia. Często skarżymy się na bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego. Jakimi sposobami pozbyć się uciążliwego bólu? Czy joga pomoże na ból szyjny kręgosłupa?

nie-dla-bolu-kregoslupa-postaw-na-joge

NIE dla bólu kręgosłupa. Postaw na jogę!

Joga to bezsprzeczne remedium na wszelkie bóle pleców, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym. Praca biurowa w wymuszonej pozycji siedzącej, częsta jazda samochodem, niewygodny materac albo ćwiczenia siłowe obciążające dolny odcinek pleców może wróżyć jedno: strajk departamentu kręgosłupa. To nie przelewki! Z pomocą przychodzi joga!

sposob-na-utrate-zbednych-kalorii-pilates-krakow

Sposób na utratę zbędnych kalorii | Pilates Kraków!

Uczestnictwo w zajęciach pilates w Krakowie to idealny sposób na pozbycie się zbędnych kalorii. W centrum Krakowa można znaleźć bardzo dużo klubów fitness i siłowni, które oferują także zajęcia pilates w ciąży. Dowiedz się, na czym polega pilates w Krakowie.

joga-olsztyn-jak-wybrac-zajecia-jogi-dla-poczatkujacych

Joga Olsztyn – jak wybrać zajęcia jogi dla początkujących?

Uprawianie jogi jest świetnym sposobem na zapewnienie sobie chwili relaksu. Joga daje ogromną satysfakcję i niesamowite efekty. W Olsztynie można znaleźć naprawdę sporo rodzajów zajęć jogi. Co przynieść ze sobą na pierwsze zajęcia jogi dla początkującego? Dowiedz się, jakie są efekty uprawiania jogi w Olsztynie!

aktywne-dorastanie-joga-dla-dzieci

Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Każde dziecko posiada indywidualne zachowanie. Praktykowanie jogi w młodym wieku pozwala zachować wartości, które są najważniejsze w dzieciństwie – indywidualne spojrzenie na świat i pozytywną energię. Dzieci biorące udział w zajęciach jogi wykonując przeróżne asany. Dowiedz się ,jakie ćwiczenia wykonywane są na zajęciach jogi dla dzieci.

jaka-jest-najlepsza-mata-do-pilatesu-grubosc-opinie-wybor

Jaka jest najlepsza mata do pilatesu? Grubość, opinie, wybór

Mata do pilatesu to jeden z najbardziej funkcjonalnych sprzętów fitness. Może mieć różne grubości, które przekładają się na komfort wykonywanych ćwiczeń pilates. Jaka mata jest najlepsza? Swoje decyzje zakupu maty do pilatesu najlepiej oceniać na podstawie istniejących opinii.

joga-na-stres-znajdz-czas-na-chwile-oddechu

Joga na stres | Znajdź czas na chwilę oddechu!

Joga jest idealnym sposobem na poradzenie sobie ze stresem. Niektóre asany pozwalają na redukcję napięcia emocjonalnego i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Poznaj ćwiczenia jogi na stres, które pozwolą Ci przywrócić równowagę psychiczną.