Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

Czy astmatyk może uprawiać sport?

Ogólna sprawność osoby chorej na astmę zależy głównie od uprawiania aktywności fizycznej. Ważną rolę odgrywa prawidłowe leczenie oraz kontrolowanie choroby. Często sport jest zalecany astmatykom, ponieważ bardzo dobrze wpływa na przebieg dolegliwości. Warto jednak pamiętać o tym, by unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio po infekcjach oraz w trakcie zaostrzenia choroby. Sportowcy nie muszą rezygnować nawet z intensywnych treningów. Dla astmatyków zalecane są dyscypliny sportu, takie jak pływanie, jogging, gimnastyka, kolarstwo czy wioślarstwo. Należą one do aktywności, podczas których wysiłek jest rozłożony w czasie. Co najważniejsze – astmatycy uprawiający sport powinni przyjmować właściwe leki oraz dobrać dyscyplinę sportu, która odpowiada ich możliwościom zdrowotnym. Astma nie jest przeszkodą w zdobywaniu medali olimpijskich czy wygrywaniu mistrzostw świata.

Jak wygląda trening astmatyków?
Trening dla astamtyków

Podczas treningu mogą się jednak pojawić duszności. Ważne jest, by dobrze je zdiagnozować. Czasem świadczą jedynie o słabej kondycji fizycznej astmatyka. Mimo to, wszystkie niepokojące objawy podczas ćwiczeń są podstawą do ich przerwania. Co więcej, by trening był bardziej bezpieczny można stosować chwilę przed ćwiczeniami wziewny i szybko działający β2-mimetyk. Ma on działanie zabezpieczające drogi oddechowe przed zwężeniem oraz poprawiające wydolność fizyczną. Trening astmatyków w większości przypadków ma podobną formułę. Rozpoczyna się od rozgrzewki, ćwiczący musi skupić się na oddychaniu i robić przerwy w wysiłku. Całość kończy się ćwiczeniami rozciągająco-relaksacyjnymi. Ważne jest, by podczas wysiłku fizycznego nie narażać organizmu na zimne powietrze czy gwałtowne zmiany temperatury. Z tego powodu astmatykom nie zaleca się narciarstwa, wspinaczki wysokogórskiej czy windsurfingu.

Astma w świecie sportu

Przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej należy obserwować reakcje własnego ciała i skonsultować się z lekarzem. Dzięki próbom wysiłkowym można ocenić, jak organizm odbiera ćwiczenia fizyczne (czy pojawiają się duszności, czy dolegliwości np. problemy z zatokami ustępują w trakcie ćwiczeń itp.). Konsultacja z lekarzem powoli na ocenę przeciwwskazań do wysiłku oraz sposób zapobiegania objawom choroby.

Bardzo dużo sportowców choruje na astmę. Niektóre dyscypliny sportu (np. pływanie) skupiają wyjątkowo duży odsetek astmatyków. Pływanie działa jednak korzystnie na osoby z tą dolegliwością. Częstotliwość napadów duszności czy kaszlu jest większa podczas treningu w miejscach o suchym lub zimnym powietrzu. W przypadku astmy uprawianie sportów ekstremalnych np. nurkowania może być ryzykowne (ale nie niemożliwe).

Astma – prosta droga do dopingu
Astma w sporcie

Stosowanie leków na astmę nie przeszkadza podczas treningu. Część z nich ma doskonały wpływ na wydolność wysiłkową. Należy jednak uważać podczas startowania w zawodach. Światowa Organizacja Antydopingowa uznaje za niedozwolone wiele leków stosowanych w leczeniu astmy. Sportowiec zdiagnozowany przez lekarza w kierunku tej choroby (jeśli jego lek jest na liście środków zakazanych), musi starać się o zezwolenie na jego stosowanie. W innym przypadku może zostać zdyskwalifikowany. Stosowanie leków na astmę przy braku choroby (choć z lekarskim zaświadczeniem) zdecydowanie poprawia wyniki sportowców. Stąd ta ewentualność jest dla niektórych bardzo kusząca. Nie należy jednak zapominać, że doping jest zabroniony w sporcie.

Opinie na temat sportowców chorych na astmę są podzielone. Część lekarzy sportowych uważa, że przyjmowanie leków przeciw tej chorobie ma wpływ na wyrównanie szans chorych zawodników. Niektórzy jednak uznają te leki za środki dopingujące, nawet jeśli są przyjmowane w przypadku choroby. Uważają, że leki podnoszą ich wydolność ponad standardowy poziom, dzięki czemu uzyskują lepsze wyniki.

Warunki uprawiania sportu przez astmatyków

Wybieranie rodzaju sportu powinno zależeć w dużej mierze od warunków, w których będą odbywać się treningi. Ćwiczenia w zakurzonych, ciasnych i nieprzewietrzonych pomieszczeniach mogą działać niekorzystnie na osoby uczulone na kurz. Natomiast treningi na boiskach w pobliżu łąk czy drzew (szczególnie w okresie pylenia) nie są wskazane osobom z alergią na pyłki. Wysiłek na zimnym powietrzu powinien być przeprowadzany ze szczególną ostrożnością. Dobrym sposobem jest zastosowanie leku wziewnego rozszerzającego oskrzela przed rozpoczęciem treningu. Inhalacja tego typu leków nie wyklucza astmatyków z uprawiania sportów zimowych.

Astmatykom niewskazane są sporty oparte na gwałtownym i krótkotrwałym wysiłku np. sprint. Lepszym wyjściem jest wybranie dyscypliny angażującej do pracy przeponę (np. pływanie). Czasem jednak chlorowana woda na pływalni może wywoływać nietolerancję oparów chloru przez astmatyka.

Porady odnośnie uprawiania sportu przez astmatyków
Astma a ćwiczenia fizyczne

- leczenie powinno być dostosowane do nasilenia objawów choroby. Leki warto także stosować zapobiegawczo. Przed wysiłkiem – właściwe leki wziewne;

- Każdy trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki (10-15 minut) o umiarkowanym i narastającym wysiłku;

- obciążenie pracą w trakcie wysiłku fizycznego powinno być o submaksymalnym natężeniu, czyli mniejszym niż u sportowców wysoko wyczynowych;

- trening główny powinien być o charakterze naturalnego treningu interwałowego. Co więcej, warto dodać do niego gry i zabawy oparte na tym typie wysiłku (siatkówka, piłka nożna, pływanie, biegi na orientację). Główny trening – około pół godziny.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo treningu astmatyków?

- dbaj o prawidłową rozgrzewkę;

- nawadniaj się (odwodnienie ma bardzo niekorzystny wpływ na oddychanie), dobrym wyjściem są napoje izotoniczne albo wysokozmineralizowana woda;

- unikaj soli (dieta niskosodowa korzystnie wpływa na oddychanie oraz zmniejsza liczbę ataków astmy po wysiłku);

- dostarczaj do organizmu dużo witaminy C (zapobiega atakom astmy podczas treningu);

- chroń drogi oddechowe (zakrywaj usta, gdy wychodzisz na zimne powietrze);

- idź na basen (pływanie działa korzystnie na przebieg astmy);

- dla alergików: sprawdzaj kalendarze pylenia;

- nie rozstawaj się z lekami (w razie wystąpienia ataku, będziesz mieć je pod ręką);

- trenuj w towarzystwie (warto zabrać ze sobą osobę, która wie jak się zachować w przypadku ataku astmy).

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 25 kwietnia 2018  2100

Dodaj komentarz

  • Kamila
    28 kwietnia 2018
    Wszystko można, tylko trzeba z głową !
  • Monika
    27 kwietnia 2018
    Jak się ma astmę, to trochę nie bardzo sport uprawiać

Artykuły z kategorii: Sport

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!