Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

Na czym polega artroza?

Artroza, zwana również chorobą zwyrodnieniową stawów, oznacza zniszczenie chrząstek stawowych oraz uszkodzenia w obrębie tkanki kostnej. Powoduje utratę chrząstki stawowej odpowiedzialnej za ochronę powierzchni stawowych. Co więcej, zaburzony zostaje metabolizm białek. W efekcie – chrząstka podlega włóknieniu i jest podatna na pęknięcia. Wzrasta również ilość wody w chrząstce. Zaczyna się ona ścierać i staje się coraz bardziej odsłonięta. W Tym momencie powstają narośla. Skutkiem tego jest powstawanie osteofitów, czyli narośli mających wpływ na zmniejszenie ruchomości w stawach. Niekiedy dochodzi również do pojawiania się stanów zapalnych w stawach. Przebieg artrozy ma różne tempo w zależności od m.in. wieku, stylu życia, kontuzji czy uwarunkowań genetycznych.

Artroza zazwyczaj objawia się w obrębie najbardziej obciążonych stawów. Należą do nich m.in. staw kolanowy czy biodrowy. To one są szczególnie przeciążane w trakcie pracy fizycznej, sportu czy za sprawą zbyt dużej masy ciała. Ta choroba dotyka jednak także inne partie ciała np. kręgosłup szyjny i lędźwiowy.

Obecnie nie ma sposobu na całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Artroza – jakie są jej przyczyny?
Artroza kolano staw

- naturalne starzenie się układu ruchu;

- mikrourazy w obrębie układu kostno-stawowego oraz jego przeciążenia;

- uwarunkowania genetyczne (w zakresie metabolizmu chrząstek stawowych oraz budowy kolagenu);

- choroby ogólnoustrojowe, takie jak m.in. cukrzyca czy otyłość.

- postępujący wiek;

- zakażenia;

- uprzednie urazy bądź odmrożenia;

- płaskostopie;

- wady postawy mające wpływ na nieprawidłowe ustawienie nóg.

Jakie są objawy artrozy?

Pierwszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów nie musi być ból. Zwykle początkowo pojawia się charakterystyczne trzeszczenie w stawach. Taki stan może utrzymywać się bardzo długo. Następnie rozpoczynają się bóle po zakończonym wysiłku fizycznym. Później rozciągają się one również na stan spoczynku. Artroza objawia się także uczuciem sztywności stawów pojawiającym się chwilę po przebudzeniu i trwającym około pół godziny. Sztywność jest odczuwana również po wstaniu z długiego bezruchu. Chorzy mogą odczuwać także blokowanie lub tarcie w stawie w trakcie poruszania się, przykurcze mięśniowe czy ograniczenie ruchomości w stawach.

Kto jest najbardziej narażony na chorobę zwyrodnieniową stawów?
artroza co to przyczyny leczenie

Dużym ryzykiem wystąpienia artrozy są osoby rezygnujące z uprawiania aktywności fizycznej. Na skutek poruszania się – a więc i wysiłku fizycznego – możliwe jest utrzymanie prawidłowego stanu płynu w chrząstkach. Co więcej, dzięki ćwiczeniom wzmacniają się nasze mięśnie. W przypadku już istniejących dolegliwości w zakresie stawów także warto wykonywać ćwiczenia. Mają one bowiem funkcję przeciwbólową i przeciwzapalną. Oddziałują także na właściwe funkcjonowanie stawów. Prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów zwiększa się również wśród osób otyłych. Zbyt duża waga ciała wpływa na pojawianie się przeciążeń stawów. Tym samym chrząstki zaczynają się ścierać. W wyniku tego procesu tworzą się narośla. Otyłość wywołuje także zaburzenia w procesie przemiany materii. Ten stan natomiast przyspiesza postępowanie choroby. Ogromne znaczenie ma również dieta. Ryzyko zachorowania wzrasta bowiem wśród osób, których plan żywieniowy składa się z dużych ilości tłuszczów nasyconych, a zawiera mało produktów bogatych w witaminę D.

Notuje się, że duże ryzyko zachorowania na artrozę dotyczy kobiet po 50 roku życia. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi powstałymi wskutek menopauzy.

Co zrobić w przypadku pojawienia się artrozy?

1. Aktywność fizyczna. Odbywanie regularnych treningów pozwala na znaczne poprawienie stanu stawów. Osoby zmagające się z chorobą zwyrodnieniową stawów powinny jednak ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Nieprawidłowe ćwiczenia czy zbyt duże przeciążenia podczas treningów mogą jedynie wpłynąć na pogorszenie się schorzenia.

2. Unikanie przeciążeń. Nie tylko podczas treningów, lecz także w codziennym życiu. Ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego czasu na odpoczynek. Dobrym wyjściem jest także odciążanie stawów przy użyciu np. lasek czy opasek stabilizujących.

3. Redukcja masy ciała. Ten punkt dotyczy osób zmagających się z nadwagą lub otyłością.

4. Terapia manualna. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają wpływ na odblokowanie stawów, zmniejszenie bólów oraz poprawienie ruchomości w jego obrębie.

5. Fizykoterapia. Dzięki określonym technikom możliwe jest zmniejszenie bólów i stanów zapalnych w stawach. Zwykle stosuje się m.in. krioterapię, laseroterapię i leczenie za pomocą pola magnetycznego.

6. Unikanie zimnych i wilgotnych miejsc.

7. W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Zwykle obejmuje ono dodatkowo farmakoterapię i/lub leczenie operacyjne.

 

admin 2 4 września 2018  1042

Dodaj komentarz

  • Weronika
    10 września 2018
    Wydaje mi się, że mam początki artrozy, muszę lecieć do lekarza
  • Marzena
    4 września 2018
    Brzmi bardzo groźnie

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!