Akupunktura na spięcie mięśni?

Intensywne treningi mogą prowadzić do spięcia lub przykurczu mięśni. Sposobów na radzenie sobie z tymi dolegliwościami jest wiele: masaże, ćwiczenia rozciągające, basen… Na znaczeniu zyskuje także akupunktura. Czy taka forma fizjoterapii pomoże na spięte mięśnie?
Na czym polega akupunktura?
Akupunktura jest jedną z najstarszych metod fizjoterapeutycznych. Łacińska etymologia nazwy to acus – igła, punktura – ukłucie. Najogólniej rzecz ujmując, akupunktura opiera się na terapeutycznym działaniu nakłuwania ciała igłami. Ta metoda fizjoterapii znajduje swoje zastosowanie przy wielu schorzeniach m.in. chorobach układu krążenia, chorobach neurologicznych czy w medycynie sportowej. W ostatnim przypadku jest skutecznym sposobem na leczenie naderwanych mięśni czy ścięgien oraz zwichnięć stawów.
Doskonale radzi sobie także z niwelowaniem spięć i przykurczów mięśni. Fizjoterapeuta szuka spiętych mięśni poprzez uciskanie. Następnie tam, gdzie pacjent odczuwa ból – wbija igłę. Pozostaje ona w ciele około 1-5 minut. Ważne jest, by poddawać się tym zabiegom fizjoterapeutycznym jedynie u specjalistów.
Dlaczego mam spięte mięśnie?
Osoby aktywne fizycznie znacznie częściej cierpią na spięcia i przykurcze mięśni. Są one zwykle powodowane zbyt intensywnymi treningami. Zwykle główną przyczyną jest brak odpowiedniej rozgrzewki czy nieprawidłowo ułożony plan treningowy. Napięcia i przykurcze mogą doprowadzić nawet do rozwinięcia się stanu zapalnego. Nieleczone dolegliwości mogą trwać miesiącami. Mięśnie stają się znacznie sztywniejsze. Pojawia się również ból. Kontynuowanie treningów w takim przypadku może być co najmniej problematyczne.
Warto jak najszybciej pozbyć się napięć i przykurczy mięśniowych. Przykładowo, takie stany w mięśniach pośladkowych mogą skutkować bólami całego kręgosłupa. W przypadku mięśni naramiennych – ból może promieniować do przedramion i nadgarstków.
Akupunktura sposobem na spięte mięśnie?
Napięte mięśnie wywołują reakcję bólową. Ból natomiast powoduje kolejne spięcia i przykurcze mięśniowe. Niezablokowanie tego błędnego koła może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Akupunktura natomiast ma natychmiastowe działanie rozluźniające. Spięcia mięśni mogą być powodowane stanem zapalnym. Nakłuwanie specjalistycznymi igłami bolących miejsc powoduje zablokowanie bodźców bólowych. Co więcej, zmniejsza się produkcja mediatorów zapalenia. Tym samym znika przyczyna bólu. Akupunktura jest także doskonałym sposobem na obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego. Taki zabieg fizjoterapeutyczny powoduje zwiększenie miejscowego przepływu krwi. Pod wpływem nakłucia igłą włókna mięśniowe stają się bardziej poluzowane. W tym momencie natychmiastowo znika ból.
Spięte mięśnie – dlaczego akurat akupunktura?
Urazy, naciągnięcia czy przeciążenia mięśni prowadzą do powstawania punktów spustowych. Tworzą się one w okolicach brzuśca mięśniowego lub powięzi. Powodami pojawiania się punktów spustowych mogą być także warunki zewnętrzne (np. niska temperatura) czy stres. Zwykle takie dolegliwości są trudne do zniwelowania za pomocą leków. Dobrym sposobem jest jednak stymulowanie nerwów przy użyciu igieł. Uszkadzanie skurczonych punktów spustowych pozwala na rozpoczęcie procesu regeneracji. Włókna mięśniowe stają się poluzowane. Tym samym znikają odczucia bólowe.
Akupunktura – niebezpieczna metoda fizjoterapeutyczna?
Medycyna naturalna przez wielu jest postrzegana jako wątpliwa. Mimo to, nie warto rezygnować z akupunktury. To jedna z bezpieczniejszych i skutecznych metod leczniczych. Zastosowanie zabiegów nakłuwania igłami ma wyjątkowo wiele zastosowań. Akupunktura szczególnie dobrze radzi sobie z niwelowaniem reakcji bólowych (zwłaszcza w obrębie kręgosłupa). Dzięki działaniu rozluźniającemu mięśnie warto po nią sięgnąć także w przypadku spięć i przykurczy mięśniowych.
Przeciwwskazania do zabiegów akupunktury
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew;
- niektóre choroby skóry;
- znaczne wyczerpanie fizyczne bądź psychiczne;
- ostre stany gorączkowe;
- choroby układu oddechowego;
- choroby układu krążenia.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!