Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

Dzieci na sankach - dlaczego warto zabrać dziecko na sanki?

jazda na sankach z dziećmi zabawa na śniegu

Jazda na sankach jest jedną z najtańszych i najbezpieczniejszych form zimowego wypoczynku. Zabierając dziecko na sanki, zapewniamy mu mnóstwo zabawy oraz naładowanie pozytywną energią. Co więcej, ten rodzaj aktywności nie wymaga od naszego malucha szczególnych umiejętności. Nie trzeba mieć także specjalistycznego i drogiego sprzętu. Ponadto, saneczkarstwo pozwala na budowanie silnej relacji rodzica z dzieckiem. Zjeżdżanie na sankach ma także wpływ na zdrowie oraz kondycję naszej pociechy. A kuligi na sankach - to dopiero zabawa!

Czytaj także: Zimowe rozrywki dla dzieci w Warszawie

Korzyści wynikające z jazdy na sankach

1. Jazda na sankach jest dla dzieci przede wszystkim doskonałą zabawą. Dzięki aktywnemu wypoczynkowi stają się one pogodne. Co więcej, mają szansę na rozładowanie nadmiaru energii oraz pozbycie się stresu. W ten sposób stają się bardziej spokojne i szybciej zasypiają.

2. Zjazd z górki trwa krótko w porównaniu z wchodzeniem na szczyt. W ten sposób dzieci uczą się wytrwałości w dążeniu do celu. Mają szansę zobaczyć, że trzeba włożyć wysiłek w daną czynność, by osiągnąć nagrodę. A wszystko dzięki zjeżdżaniu na sankach. 

3. Aktywność fizyczna (także narty czy snowboard) oddziałuje na ukrwienie dziecięcego mózgu. Dzięki jeździe na sankach poprawiają refleks, upłynniają własne ruchy oraz polepszają zmysł równowagi. Co więcej, zyskują więcej pewności siebie oraz wiary we własne możliwości. Poprawie ulega również ogólna sprawność fizyczna dzieci.

4. Jazda na sankach niesie ogromne korzyści dla zdrowia naszej pociechy. Dzięki tej aktywności m.in. wzmocnieniu ulegają mięśnie oraz organizm staje się bardziej dotleniony. Co więcej, dzieci dostają sporą dawkę adrenaliny.

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach - jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

1. Sprawdź pogodę. Szczególnie ważny punkt podczas wypadu na sanki w dalsze miejsca. Warto wiedzieć, czy nie czeka nas śnieżyca. Najlepszą pogodą jest słoneczny, ale nie nazbyt mroźny dzień.

2. Zadbaj o odpowiednie ubranie dziecka. Przede wszystkim należy unikać ubrań ze sznurkami (np. przy rękawiczkach). Mogą one wkręcić się w sanki i spowodować upadek. Dobrym wyjściem jest również posmarowanie pociechy kremem ochronnym.

3. Lepiej zabrać ze sobą kask. Podczas zjeżdżania na sankach bezpieczeństwa nigdy za wiele. Niekiedy zdarza się, że upadki z sanek kończą się tragicznie (np. uderzenie głową w lód). Dobrym wyjściem jest m.in. kask narciarski.

4. Wybieraj nieoblodzone górki o niewielkich nachyleniach. Sprawdź także czy na trasie zjazdu na sankach nie ma wystających kamieni lub korzeni drzew. Mogą one spowodować bolesne upadki.

5. Nie spuszczaj pociechy z oczu. Na górkach do zjazdu na sankach często jest bardzo dużo innych dzieci. Każdy rodzic powinien pilnować własnego dziecka. Chwila nieuwagi może skutkować zderzeniem się małych saneczkarzy. Nie zawsze będzie to skutkować poważnymi obrażeniami. Lepiej jednak dmuchać na zimne.

6. Zadbaj o odpowiedni sprzęt do zjeżdżania na sankach. Doskonałym wyjściem jest zainwestowanie w nowoczesne, plastikowe sanki z kierownicą i hamulcem. Są one dużo bezpieczniejsze – dziecko ma możliwość manewrowania sankami, unikania innych uczestników zabawy czy hamowania.

7. Jeśli zjeżdżasz razem z dzieckiem sprawdź czy jego ręce i nogi nie wystają poza sanki. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zahaczenia o ewentualną przeszkodę na trasie zjazdowej. Jeśli dziecko zjeżdża na sankach samodzielnie – powiedz mu o tej zasadzie.

8. Wybieraj trasy z dala od dróg, nawet rzadko uczęszczanych. Istnieje ryzyko, że nasza pociecha nie zdąży wyhamować przed drogą.

9. Nie można jeździć na sankach doczepionych do samochodu!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 10 stycznia 2017  4473

Dodaj komentarz

 • Julita98
  16 stycznia 2017
  jak widzę jak dzieciaki się cieszą z jazdy na sankach to jakoś miło mi się robi na sercu. W sumie nie potrafię im nigdy odmówić, jak chcą na sanki :D
 • beata87
  13 stycznia 2017
  Moje dzieciaki uwielbiają sanki, więc każdej zimy codziennie słyszę, żeby je zabrać na górkę :)
 • Marta
  13 stycznia 2017
  Teraz spadło trochę śniegu, to będzie można zabrać dzieci na sanki
 • Grażyna63
  12 stycznia 2017
  Tak, sanki są fajną rozrywką dla dzieci, ale aż żal patrzeć na tych nieodpowiedzialnych rodziców. biorą dzieci na górkę ze zjazdem na ulicę, nie obserwują jak się dzieciaki bawią, tylko gadają.. Tylko czekać aż zdarzy się jakieś nieszczęście
 • Mama Wojtka
  11 stycznia 2017
  Sanki są idealnym rozwiązaniem na zimowe zabawy dla dzieci. Nic nie kosztuje, a ile korzyści!

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?