Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

Dzieci na sankach - dlaczego warto zabrać dziecko na sanki?

jazda na sankach z dziećmi zabawa na śniegu

Jazda na sankach jest jedną z najtańszych i najbezpieczniejszych form zimowego wypoczynku. Zabierając dziecko na sanki, zapewniamy mu mnóstwo zabawy oraz naładowanie pozytywną energią. Co więcej, ten rodzaj aktywności nie wymaga od naszego malucha szczególnych umiejętności. Nie trzeba mieć także specjalistycznego i drogiego sprzętu. Ponadto, saneczkarstwo pozwala na budowanie silnej relacji rodzica z dzieckiem. Zjeżdżanie na sankach ma także wpływ na zdrowie oraz kondycję naszej pociechy. A kuligi na sankach - to dopiero zabawa!

Czytaj także: Zimowe rozrywki dla dzieci w Warszawie

Korzyści wynikające z jazdy na sankach

1. Jazda na sankach jest dla dzieci przede wszystkim doskonałą zabawą. Dzięki aktywnemu wypoczynkowi stają się one pogodne. Co więcej, mają szansę na rozładowanie nadmiaru energii oraz pozbycie się stresu. W ten sposób stają się bardziej spokojne i szybciej zasypiają.

2. Zjazd z górki trwa krótko w porównaniu z wchodzeniem na szczyt. W ten sposób dzieci uczą się wytrwałości w dążeniu do celu. Mają szansę zobaczyć, że trzeba włożyć wysiłek w daną czynność, by osiągnąć nagrodę. A wszystko dzięki zjeżdżaniu na sankach. 

3. Aktywność fizyczna (także narty czy snowboard) oddziałuje na ukrwienie dziecięcego mózgu. Dzięki jeździe na sankach poprawiają refleks, upłynniają własne ruchy oraz polepszają zmysł równowagi. Co więcej, zyskują więcej pewności siebie oraz wiary we własne możliwości. Poprawie ulega również ogólna sprawność fizyczna dzieci.

4. Jazda na sankach niesie ogromne korzyści dla zdrowia naszej pociechy. Dzięki tej aktywności m.in. wzmocnieniu ulegają mięśnie oraz organizm staje się bardziej dotleniony. Co więcej, dzieci dostają sporą dawkę adrenaliny.

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach - jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

1. Sprawdź pogodę. Szczególnie ważny punkt podczas wypadu na sanki w dalsze miejsca. Warto wiedzieć, czy nie czeka nas śnieżyca. Najlepszą pogodą jest słoneczny, ale nie nazbyt mroźny dzień.

2. Zadbaj o odpowiednie ubranie dziecka. Przede wszystkim należy unikać ubrań ze sznurkami (np. przy rękawiczkach). Mogą one wkręcić się w sanki i spowodować upadek. Dobrym wyjściem jest również posmarowanie pociechy kremem ochronnym.

3. Lepiej zabrać ze sobą kask. Podczas zjeżdżania na sankach bezpieczeństwa nigdy za wiele. Niekiedy zdarza się, że upadki z sanek kończą się tragicznie (np. uderzenie głową w lód). Dobrym wyjściem jest m.in. kask narciarski.

4. Wybieraj nieoblodzone górki o niewielkich nachyleniach. Sprawdź także czy na trasie zjazdu na sankach nie ma wystających kamieni lub korzeni drzew. Mogą one spowodować bolesne upadki.

5. Nie spuszczaj pociechy z oczu. Na górkach do zjazdu na sankach często jest bardzo dużo innych dzieci. Każdy rodzic powinien pilnować własnego dziecka. Chwila nieuwagi może skutkować zderzeniem się małych saneczkarzy. Nie zawsze będzie to skutkować poważnymi obrażeniami. Lepiej jednak dmuchać na zimne.

6. Zadbaj o odpowiedni sprzęt do zjeżdżania na sankach. Doskonałym wyjściem jest zainwestowanie w nowoczesne, plastikowe sanki z kierownicą i hamulcem. Są one dużo bezpieczniejsze – dziecko ma możliwość manewrowania sankami, unikania innych uczestników zabawy czy hamowania.

7. Jeśli zjeżdżasz razem z dzieckiem sprawdź czy jego ręce i nogi nie wystają poza sanki. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zahaczenia o ewentualną przeszkodę na trasie zjazdowej. Jeśli dziecko zjeżdża na sankach samodzielnie – powiedz mu o tej zasadzie.

8. Wybieraj trasy z dala od dróg, nawet rzadko uczęszczanych. Istnieje ryzyko, że nasza pociecha nie zdąży wyhamować przed drogą.

9. Nie można jeździć na sankach doczepionych do samochodu!

Dominika Górska 5 10 stycznia 2017  2519

Dodaj komentarz

 • Julita98
  16 stycznia 2017
  jak widzę jak dzieciaki się cieszą z jazdy na sankach to jakoś miło mi się robi na sercu. W sumie nie potrafię im nigdy odmówić, jak chcą na sanki :D
 • beata87
  13 stycznia 2017
  Moje dzieciaki uwielbiają sanki, więc każdej zimy codziennie słyszę, żeby je zabrać na górkę :)
 • Marta
  13 stycznia 2017
  Teraz spadło trochę śniegu, to będzie można zabrać dzieci na sanki
 • Grażyna63
  12 stycznia 2017
  Tak, sanki są fajną rozrywką dla dzieci, ale aż żal patrzeć na tych nieodpowiedzialnych rodziców. biorą dzieci na górkę ze zjazdem na ulicę, nie obserwują jak się dzieciaki bawią, tylko gadają.. Tylko czekać aż zdarzy się jakieś nieszczęście
 • Mama Wojtka
  11 stycznia 2017
  Sanki są idealnym rozwiązaniem na zimowe zabawy dla dzieci. Nic nie kosztuje, a ile korzyści!

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.