Aktywność fizyczna i optymizm w walce z chorobami!

Aktywność fizyczna i optymizm w walce z chorobami!

Nie od dziś wiadomo, że treningi mogą być lekiem na wiele dolegliwości. Podobną funkcję pełnią także pozytywne nastawienie oraz uśmiech. Stąd już prosta droga do poprawy samopoczucia i osiągnięcia szczęścia. A jak sport i pozytywna energia radzą sobie z chorobami i dolegliwościami psychosomatycznymi?

Sport w służbie ogólnego zdrowia

Regularna aktywność fizyczna doskonale radzi sobie z wieloma chorobami czy dolegliwościami psychosomatycznymi. Dzięki sportowi można m.in. niwelować wady kręgosłupa, walczyć z nadciśnieniem czy zmniejszać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, uprawianie sportu pozwala na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Z tego powodu jest doskonałym sposobem na walkę z otyłością czy nadwagą.

Rola aktywności fizycznej w dążeniu do utrzymania zdrowia jest nieoceniona. Ćwiczenia bowiem nie działają jedynie w sferze fizycznej. Mają także ogromny wpływ na ludzką psychikę. Podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się endorfiny – hormony szczęścia. Dzięki tym obu aspektom aktywności fizycznej mamy szansę na osiągnięcie pełni zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Szeroki uśmiech – lepiej zapobiegać niż leczyć

optymistyczne nastawienie i trening

Aktywność fizyczna doskonale sprawdza się w walce z depresją. Jeszcze lepiej radzi sobie z zapobieganiem tej chorobie. Dzięki ćwiczeniom można zwiększyć pewność siebie. Jak już wspomnieliśmy, wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie się endorfin. Są one odpowiedzialne także za zmniejszanie progu bólowego. Co więcej, wydziela się również serotonina. Jest to hormon mający wpływ na poczucie zadowolenia.

Sport jednak to nie tylko zbawienne działanie hormonów. Osobom cierpiącym na depresję poleca się treningi w grupach. Obcowanie z innymi ludźmi, zacieśnianie więzi czy wspólna motywacja jest doskonałym sposobem na walkę z tą chorobą.

Udowodniono, że najskuteczniejszą formą leczenia depresji przy pomocy sportu jest trening aerobowy oraz ćwiczenia rozciągające. W takich treningach nacisk nie jest położony ilość, ale na jakość.

Sport i uśmiech lekiem na choroby psychosomatyczne?

Choroby psychosomatyczne w dużym skrócie oznaczają dolegliwości mające swoje źródła w ludzkiej psychice. Zwykle ich główną przyczyną jest długotrwały stres. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu czy nadciśnienie tętnicze. Środkiem leczniczym w przypadku zaburzeń tego typu może być aktywność fizyczna. Ćwiczenia bowiem mają doskonały wpływ na redukowanie stresu. Porządne zmęczenie rodzi uczucie zadowolenia i satysfakcji. Dzięki temu poprawia się również jakość snu. Ćwiczący zyskuje więcej energii. Regularne sesje treningowe mogą zatem przynieść bardzo dobre efekty w sferze psychicznej. W zakresie fizyczności natomiast, ćwicząc mamy szansę na usprawnienie pracy serca, naczyń krwionośnych czy płuc. Dodatkowo, stajemy się bardziej świadomi własnego ciała – bardziej o nie dbamy.

Pozytywne nastawienie lekiem na całe zło

Aktywność fizyczna jest doskonałą drogą do osiągnięcia ogólnego zadowolenia z własnego życia oraz szczęścia. Dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzoną sylwetkę, wzmocnić mięśnie i stawy czy poprawić własną kondycję. Regularne treningi są także sposobem na budowanie poczucia własnej wartości. Co więcej, pozwalają na stopniowe podnoszenie poprzeczki i stawianie sobie coraz trudniejszych celów. Tym samym kształtuje się nasza osobowość i siła charakteru. Trenujemy więc nie tylko ciało, lecz także ducha. Zadowolenie i satysfakcja ćwiczeń są przyczynkiem do osiągnięcia pełni szczęścia.

Oddaj się w ręce specjalisty i osiągnij szczęście!

Leczenie chorób i dolegliwości poprzez ćwiczenia fizyczne powinno odbywać się pod okiem specjalisty. W przypadku mniejszych zaburzeń zwykle dopuszcza się samodzielne ćwiczenia. Mimo to, lepiej nie ryzykować. Osoby cierpiące na wady kręgosłupa, nadciśnienie, choroby stawów, osteoporozę czy otyłość powinny trenować pod opieką trenera personalnego i/lub fizjoterapeuty. Specjaliści są bowiem w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia pod kątem konkretnej dolegliwości, możliwości czy ogólnego stanu zdrowia. W innym przypadku treningi mogą być nieskuteczne, a niekiedy nawet niebezpieczne. W niektórych przypadkach ćwiczenie z czasie choroby są niewskazane. Każdy przypadek jest indywidualny – warto więc udać się po poradę specjalisty. 

Dominika Górska 9 12 kwietnia 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • 28 czerwca 2017
  Ja jak nie zrobie treningu, to nie dość, że czuję się jak przegryw, to jeszcze fizycznie jest mi ciężko.
 • Izabela
  21 kwietnia 2017
  Jakiś czas temu przerwałam treningi z braku czasu, za dużo pracy, spadła motywacja... No i wpadłam w błędne koło, bo czuję się ciągle zmęczona i niezadowolona. jak się ponownie zmotywować do sportu?
 • Ula
  20 kwietnia 2017
  Ja po ćwiczeniach zawsze śpię jak dziecko. I wstaję niewiarygodnie wyspana
 • Renata Baczyńska
  19 kwietnia 2017
  Ja dzięki ciągłemu podkręcaniu intensywności ćwiczeń i dokładaniu sobie coraz cięższych ćwiczeń uodporniłam się na trudne sytuacje. Może to brzmi dziwnie, ale dzięki ćwiczeniom lepiej sobie radzę w życiu
 • Ela
  18 kwietnia 2017
  Ja zawsze jak się czymś martwię albo stresuję, to idę na długi spacer albo pobiegać. Zawsze wracam w lepszym humorze
 • Daria
  14 kwietnia 2017
  Znam przypadki, w których aktywność fizyczna pomagała w walce z depresją. Nie jest to samodzielne lekarstwo, ale może być środkiem wspomagającym
 • Grzegorz
  13 kwietnia 2017
  Prawda, nawet jak się jakieś choróbsko czepi, to jak człowiek jest silny to łatwiej sobie z nim poradzi
 • Mikołaj
  12 kwietnia 2017
  W sumie wiele w tym prawdy, że samo ćwiczenie ma wpływ na zmniejszenie ryzyka pojawienia się i tych mniej poważnych i bardziej poważnych chorób. Dlatego koniecznie trzeba ćwiczyć, koniecznie.
 • Karol Kowalczyk
  12 kwietnia 2017
  Faktycznie, jak się trenuje to ma się kontrolę nad własnym zdrowiem i stylem życia. No i jest się znacznie bardziej zadowolonym człowiekiem. Dlatego wszystkim polecam rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej!!!

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

herbata-yerba-mate-a-odchudzanie

Herbata Yerba Mate a odchudzanie

Moda na picie yerba mate utrzymuje się w naszym kraju już od dłuższego czasu. Zachwala się przede wszystkim jej właściwości pobudzające i prozdrowotne. Jak to jednak jest z tą yerbą? Zobaczmy wpływ naparu z ostrokrzewu paragwajskiego na organizm.

ktory-suplement-witaminowy-jest-najlepszy

Który suplement witaminowy jest najlepszy?

Ze względu na coraz gorszą jakość produktów spożywczych, praktycznie każda osoba powinna zadbać o dodatkową suplementację witamin i minerałów, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zobaczcie zestawienie popularnych suplementów witaminowych.

czemu-sport-odciaga-od-zazywania-narkotykow

Czemu sport odciąga od zażywania narkotyków?

Pozytywne działanie ćwiczeń nie zamyka się na poprawie zdrowia fizycznego. Wysiłek to także sposób na lepsze samopoczucie, pozytywny nastrój i ogólne zadowolenie z siebie. Osoby uprawiające sport znacznie rzadziej sięgają też po używki i narkotyki. Gdzie tkwi tajemnica takiego działania ćwiczeń fizycznych?

ziolowa-apteczka-sportowca

Ziołowa apteczka sportowca

Poprawianie własnych wyników sportowych nie musi jedynie opierać się na samych treningach i diecie. Doskonałym sposobem na poprawę wydolności, zwiększenie masy mięśniowej czy przyspieszenie regeneracji są… zioła! Poznaj naturalne sposoby na zwiększenie efektywności własnych treningów.

czy-aktywnosc-fizyczna-powstrzymuje-lysienie

Czy aktywność fizyczna powstrzymuje łysienie?

Łysienie jest przeważnie męskim problemem. Może być wynikiem uwarunkowań genetycznych, złej diety, używania niewłaściwych kosmetyków czy uszkodzeń mechanicznych. Jak jednak wyglądają zależności między łysieniem a sportem? Czy aktywność fizyczna może powstrzymać postępowanie łysiny? A może wręcz przeciwnie – przyspiesza ten proces?

nietolerancja-laktozy-i-skaza-bialkowa-czym-sie-roznia

Nietolerancja laktozy i skaza białkowa – czym się różnią?

Nietolerancja laktozy często jest mylona z nietolerancją białka, czyli tzw. skazą białkową. Czym tak właściwie charakteryzują się obie dolegliwości? Jak sobie z nimi radzić i układać plany żywieniowe dla osób uczulonych na laktozę lub białko?

jak-pozbyc-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie może m.in. powodować zmęczenie, wzrost wagi czy obrzęki na kostkach. Taki stan nie musi się jednak utrzymywać. Zobacz naturalne sposoby na pozbycie się zbędnych ilości wody z organizmu.

czy-picie-kawy-przeszkadza-w-zdrowym-stylu-zycia

Czy picie kawy przeszkadza w zdrowym stylu życia?

Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka czy dnia w pracy bez filiżanki kawy. Dzięki niej mają energię do działania. Jak jednak kawa ma się do zdrowego stylu życia? Czy może przynosić korzyści także na treningach? Jakie właściwości ma kawa?

akupunktura-na-spiecie-miesni

Akupunktura na spięcie mięśni?

Intensywne treningi mogą prowadzić do spięcia lub przykurczu mięśni. Sposobów na radzenie sobie z tymi dolegliwościami jest wiele: masaże, ćwiczenia rozciągające, basen… Na znaczeniu zyskuje także akupunktura. Czy taka forma fizjoterapii pomoże na spięte mięśnie?

herbata-yerba-mate-a-odchudzanie

Herbata Yerba Mate a odchudzanie

ktory-suplement-witaminowy-jest-najlepszy

Który suplement witaminowy jest najlepszy?

czemu-sport-odciaga-od-zazywania-narkotykow

Czemu sport odciąga od zażywania narkotyków?

ziolowa-apteczka-sportowca

Ziołowa apteczka sportowca

czy-aktywnosc-fizyczna-powstrzymuje-lysienie

Czy aktywność fizyczna powstrzymuje łysienie?

nietolerancja-laktozy-i-skaza-bialkowa-czym-sie-roznia

Nietolerancja laktozy i skaza białkowa – czym się różnią?

jak-pozbyc-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

czy-picie-kawy-przeszkadza-w-zdrowym-stylu-zycia

Czy picie kawy przeszkadza w zdrowym stylu życia?

akupunktura-na-spiecie-miesni

Akupunktura na spięcie mięśni?