Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Każde dziecko posiada indywidualne zachowanie. Praktykowanie jogi w młodym wieku pozwala zachować wartości, które są najważniejsze w dzieciństwie – indywidualne spojrzenie na świat i pozytywną energię. Dzieci biorące udział w zajęciach jogi wykonując przeróżne asany. Dowiedz się ,jakie ćwiczenia wykonywane są na zajęciach jogi dla dzieci.

Joga dziecięca – co właściwie daje?

Joga dla dzieci pozwala zachować najlepsze wartości występujące w okresie dorastania. Każdy młody człowiek ma indywidualne spojrzenie na świat. Poszczególne zachowania zależą od wielu czynników m.in: charakteru, temperamentu i sposobów wychowania. Oczywiście, każdy dorosły człowiek także może być inny, indywidualny i egzocentryczny. Jednak postawa dorosłego indywidualisty  jest ciężka do osiągnięcia. Wiele osób dorosłych nie zna swoich potrzeb i nie umie odnaleźć się w różnych sytuacjach. W dzieciństwie nie było miejsca na tego typu problemy. Dzieci są ciekawe świata, otwarte, radosne i kreatywne. Dziecięca joga pozwala zachować pozytywną energię i indywidualne spojrzenie na świat. Aktywnie rozwijające się dziecko może wejść w nietypowy sposób w dorosły świat.


Joga dla dzieci to tylko zalety!

Uprawianie jogi dla dzieci niesie ze sobą wiele zalet. Wykonywanie asan ma znakomity wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dodatkowo leczy różne dysfunkcje i poprawia pracę organizmu. Joga dla dzieci to same zalety m.in.:

 • Leczenie dysfunkcji kręgosłupa – nabytych krzywizn w okresie dorastania
 • Wzmocnienie mięśni
 • Pobudzenie metabolizmu
 • Rozciąganie ciała
 • Regulowanie oddechu

Wykonywanie asan przez dzieci wpływa na utrzymanie pozytywnego samopoczucia. Dodatkowo umożliwia samopoznanie i dotarcie do ukrytych talentów. Poznanie samego siebie pozwala na  poczucie radości i tworzenie szczerych relacji z innymi ludźmi.

Joga dla dzieci | zwierzęce asany

W jodze dla dzieci najważniejsze jest płynne przejście asan tworząc pewien ciąg ćwiczeń. Wykonywanie kolejnych ćwiczeń dziecięcej jogi ma co raz większy stopień trudności. Tempo  asan w jodze dla dzieci jest zmienne. Intesywne ćwiczenia pozwalają dziecku skupić się na wykonywaniu określon pozycji. Pozycje jogi dla dzieci są często przeplatane ze zabawami ruchowymi. Na zajęciach jogi występują różne urozmaicenia w postaci dodatkowych akcesoriów np. balonów, piłek, chust i pluszaków. Wykonywanie asan w jodze dla dzieci jest świetną zabawą, w której liczy się kreatywność!

Dzieci są urodzonymi joginami!

Mówi się, że dzieci są urodzonymi joginami. Ciało dzieci jest bardzo elastyczne. Dzięki temu, mogą wykonywać przeróżne asany w jodze dla dzieci, które są  niemożliwe do zrobienia przez osoby dorosłe. Ćwiczenia jodze dla dzieci to świetna zabawa!

Zobacz też: Sporty walki dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci są bardzo różnorodne. Dziecięca joga głównie polega na spontanicznej zabawie. Dzieci wykonują zwierzęce asany podcza zajęć. Przyjmują ciałem pozy przypominające ruchy zwierzęt. Wykorzystywane są różne dodatkowe akcesoria w celu urozmaicenia treningu. Młodzi jogini chętnie wykonują asany, które wymagają  kreatywności. Podczas uczestnictwa w zajęciach jogi dla dzieci nie ma czasu na nudę. Plan treningowy dla najmłodszych jest bardzo elastyczny.  Joga dla dzieci jest też bardzo podobna do gimnastyki.

Najważniejsze kursy jogi dla dzieci

Przyszli nauczyciele jogi dla dzieci powinny ukończyć specjalistyczne kursy przygotowawcze. W zajęciach najczęśćiej biorą udział nauczyciele i pedagodzy. Praca instruktora jogi dla dzieci jest bardzo odpowiedzialna. Instruktor dziecięczej jogi kształtuje umysły i postawy młodych osób. Przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia. Daje solidne podstawy do nauki świadomego myślenia. Kursy instruktora jogi dla dzieci trwają przeważnie dwa dni. Podczas trwania całego szkolenia uczestnik otrzyma wiedzę dotyczącą m.in.:

 • Przeprowadzania ciekawych zabaw edukacyjnych
 • Przeprowadzania rozgrzewki
 • Doboru odpowiednich asan dla dzieci
 • Technik oddechowych przydatnych w pracy z dziećmi
 • Technik relaksacyjnych i wyciszających
 • Metod tworzenia integracji
 • Budowania wzajemnego szacunku

Joga dla dzieci może być niesamowitą przygodą zarówno dla młodego jogina i instruktora. Warto podtrzymywać to, co w dzieciństwie jest najlepsze – radość.

"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić."

                                                                                                                                                                     Mark Twain

Mateusz Matysiak 0 9 sierpnia 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

postaw-na-bezpieczenstwo-wybierz-idealny-kask-rowerowy-dla-swojego-dziecka

Postaw na bezpieczeństwo! Wybierz idealny kask rowerowy dla swojego dziecka

Bezpieczeństwo dzieci to dla wszystkich rodziców wartość nadrzędna. Pierwsze kroki dziecka i dalej pierwsza jazda na rowerze to kluczowe momenty w życiu całej rodziny. Warto postawić na wygodę i bezpieczeństwo naszego małego świata. Jak wybrać idealny kask rowerowy dla dzieci i nie zwariować?

drabinka-gimnastyczna-czyli-jak-zachecic-nasze-dzieci-do-aktywnosci

Drabinka gimnastyczna - czyli jak zachęcić nasze dzieci do aktywności?

Nasze pociechy już od najmłodszych lat sięgają po smart urządzenia, które pochłaniają je na długie godziny w elektroniczny świat bitów. Jak zadbać o nasze maluchy i odpowiedni rozwój układu ruchu już od najmłodszych lat? Warto zorganizować domową drabinkę gimnastyczną!

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

zadbaj-o-pierwsza-warstwe-zalety-bielizny-termoaktywnej-dla-dzieci

Zadbaj o pierwszą warstwę! Zalety bielizny termoaktywnej dla dzieci

Przygotowania do sezonu zimowe 2019/2020 w pełni. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sprzęt, którego będziemy używać podczas górskich szaleństw na stokach. Równie ważnym ekwipunkiem naszej wyprawy będzie bielizna termoaktywna, również dla naszych dzieci. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze najlepszych modeli i jak je właściwie konserwować.

dowiedz-sie-czym-jest-i-na-czym-polega-joga-dla-dzieci

Dowiedz się, czym jest i na czym polega joga dla dzieci

W dzisiejszych czasach nasze pociechy poruszają się coraz mniej. Aktywność fizyczna w ich życiu zeszła na dalszy plan, ustępując miejsca innym uciechom i zajęciom. W związku z tym ich mięśnie są bardzo często napięte i obolałe. Co więcej, dzieci borykają się także ze swoimi małymi lub większymi problemami, którym muszą dać upust. Jeżeli nie wiesz jak radzić sobie w takiej sytuacji, to warto zapisać dziecko na kurs jogi.

baby-joga-kontrowersyjny-trening-niemowlakow

Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Czy joga jest dobrą aktywnością fizyczną dla małych dzieci? Oczywiście. Wspólne treningi mają umocnić więzi i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. A joga w dynamiczna w rosyjskim stylu? Jej zdrowotne cechy wychwala Poznajcie różne warianty treningu jogi z najmłodszymi i powiązane z nimi kontrowersje!

rozciaganie-statyczne-vs-rozciaganie-dynamiczne

Rozciąganie statyczne VS rozciąganie dynamiczne

Rozciąganie jest nieodłącznym partnerem treningu, niezależnie jaki rodzaj aktywności fizycznej praktykujesz. Umiejętność bezpiecznego rozciągania to podstawa zachowania właściwej postawy ciała, ruchliwości stawów i elastyczności mięśni. W tym artykule porównamy dwie podstawowe techniki rozciągania: dynamiczną i statyczną.

odmiany-jogi-1

Odmiany jogi

Joga jest jednym z najstarszych systemów treningowych. Wywodząca się z Indii i praktykowana na całym świecie metoda poprawia zdrowie, gibkość i świadomość ciała milionów ludzi. Nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Joga ma wiele odmian i niektóre znacząco różnią się od siebie. Zobacz różne oblicza jogi i wybierz najlepszą dla siebie.

rozciaganie-podnosi-jakosc-zycia

Rozciąganie podnosi jakość życia

Rozciąganie mamy we krwi – to jeden z najbardziej naturalnych odruchów. Już jedno dobre przeciągnięcie się z rana to zastrzyk energii i endorfin. Nawet noworodki instynktownie przeciągają się tuż po przebudzeniu. Po co właściwie się rozciągamy i jak joga, stretching czy pilates mogą wpłynąć na poprawę naszego życia?

po-co-mi-rozciaganie

Po co mi rozciąganie

W jednym z postów od naszych użytkowników przeczytaliśmy: „Od kilku tygodni codziennie biegam. Trening rozpoczynam zwykle od rozciągania. Ostatnio dowiedziałam się, że robię błąd, bo to wcale nie poprawia mojej efektywności. Teraz już sama nie wiem, co robić. Powinnam od razu biec? Po co mi właściwie rozciąganie?”

postaw-na-bezpieczenstwo-wybierz-idealny-kask-rowerowy-dla-swojego-dziecka

Postaw na bezpieczeństwo! Wybierz idealny kask rowerowy dla swojego dziecka

Bezpieczeństwo dzieci to dla wszystkich rodziców wartość nadrzędna. Pierwsze kroki dziecka i dalej pierwsza jazda na rowerze to kluczowe momenty w życiu całej rodziny. Warto postawić na wygodę i bezpieczeństwo naszego małego świata. Jak wybrać idealny kask rowerowy dla dzieci i nie zwariować?

drabinka-gimnastyczna-czyli-jak-zachecic-nasze-dzieci-do-aktywnosci

Drabinka gimnastyczna - czyli jak zachęcić nasze dzieci do aktywności?

Nasze pociechy już od najmłodszych lat sięgają po smart urządzenia, które pochłaniają je na długie godziny w elektroniczny świat bitów. Jak zadbać o nasze maluchy i odpowiedni rozwój układu ruchu już od najmłodszych lat? Warto zorganizować domową drabinkę gimnastyczną!

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

zadbaj-o-pierwsza-warstwe-zalety-bielizny-termoaktywnej-dla-dzieci

Zadbaj o pierwszą warstwę! Zalety bielizny termoaktywnej dla dzieci

Przygotowania do sezonu zimowe 2019/2020 w pełni. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sprzęt, którego będziemy używać podczas górskich szaleństw na stokach. Równie ważnym ekwipunkiem naszej wyprawy będzie bielizna termoaktywna, również dla naszych dzieci. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze najlepszych modeli i jak je właściwie konserwować.

dowiedz-sie-czym-jest-i-na-czym-polega-joga-dla-dzieci

Dowiedz się, czym jest i na czym polega joga dla dzieci

W dzisiejszych czasach nasze pociechy poruszają się coraz mniej. Aktywność fizyczna w ich życiu zeszła na dalszy plan, ustępując miejsca innym uciechom i zajęciom. W związku z tym ich mięśnie są bardzo często napięte i obolałe. Co więcej, dzieci borykają się także ze swoimi małymi lub większymi problemami, którym muszą dać upust. Jeżeli nie wiesz jak radzić sobie w takiej sytuacji, to warto zapisać dziecko na kurs jogi.

baby-joga-kontrowersyjny-trening-niemowlakow

Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Czy joga jest dobrą aktywnością fizyczną dla małych dzieci? Oczywiście. Wspólne treningi mają umocnić więzi i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. A joga w dynamiczna w rosyjskim stylu? Jej zdrowotne cechy wychwala Poznajcie różne warianty treningu jogi z najmłodszymi i powiązane z nimi kontrowersje!

rozciaganie-statyczne-vs-rozciaganie-dynamiczne

Rozciąganie statyczne VS rozciąganie dynamiczne

Rozciąganie jest nieodłącznym partnerem treningu, niezależnie jaki rodzaj aktywności fizycznej praktykujesz. Umiejętność bezpiecznego rozciągania to podstawa zachowania właściwej postawy ciała, ruchliwości stawów i elastyczności mięśni. W tym artykule porównamy dwie podstawowe techniki rozciągania: dynamiczną i statyczną.

odmiany-jogi-1

Odmiany jogi

Joga jest jednym z najstarszych systemów treningowych. Wywodząca się z Indii i praktykowana na całym świecie metoda poprawia zdrowie, gibkość i świadomość ciała milionów ludzi. Nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Joga ma wiele odmian i niektóre znacząco różnią się od siebie. Zobacz różne oblicza jogi i wybierz najlepszą dla siebie.

rozciaganie-podnosi-jakosc-zycia

Rozciąganie podnosi jakość życia

Rozciąganie mamy we krwi – to jeden z najbardziej naturalnych odruchów. Już jedno dobre przeciągnięcie się z rana to zastrzyk energii i endorfin. Nawet noworodki instynktownie przeciągają się tuż po przebudzeniu. Po co właściwie się rozciągamy i jak joga, stretching czy pilates mogą wpłynąć na poprawę naszego życia?

po-co-mi-rozciaganie

Po co mi rozciąganie

W jednym z postów od naszych użytkowników przeczytaliśmy: „Od kilku tygodni codziennie biegam. Trening rozpoczynam zwykle od rozciągania. Ostatnio dowiedziałam się, że robię błąd, bo to wcale nie poprawia mojej efektywności. Teraz już sama nie wiem, co robić. Powinnam od razu biec? Po co mi właściwie rozciąganie?”