Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Każde dziecko posiada indywidualne zachowanie. Praktykowanie jogi w młodym wieku pozwala zachować wartości, które są najważniejsze w dzieciństwie – indywidualne spojrzenie na świat i pozytywną energię. Dzieci biorące udział w zajęciach jogi wykonując przeróżne asany. Dowiedz się ,jakie ćwiczenia wykonywane są na zajęciach jogi dla dzieci.

Joga dziecięca – co właściwie daje?

Joga dla dzieci pozwala zachować najlepsze wartości występujące w okresie dorastania. Każdy młody człowiek ma indywidualne spojrzenie na świat. Poszczególne zachowania zależą od wielu czynników m.in: charakteru, temperamentu i sposobów wychowania. Oczywiście, każdy dorosły człowiek także może być inny, indywidualny i egzocentryczny. Jednak postawa dorosłego indywidualisty  jest ciężka do osiągnięcia. Wiele osób dorosłych nie zna swoich potrzeb i nie umie odnaleźć się w różnych sytuacjach. W dzieciństwie nie było miejsca na tego typu problemy. Dzieci są ciekawe świata, otwarte, radosne i kreatywne. Dziecięca joga pozwala zachować pozytywną energię i indywidualne spojrzenie na świat. Aktywnie rozwijające się dziecko może wejść w nietypowy sposób w dorosły świat.


Joga dla dzieci to tylko zalety!

Uprawianie jogi dla dzieci niesie ze sobą wiele zalet. Wykonywanie asan ma znakomity wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dodatkowo leczy różne dysfunkcje i poprawia pracę organizmu. Joga dla dzieci to same zalety m.in.:

 • Leczenie dysfunkcji kręgosłupa – nabytych krzywizn w okresie dorastania
 • Wzmocnienie mięśni
 • Pobudzenie metabolizmu
 • Rozciąganie ciała
 • Regulowanie oddechu

Wykonywanie asan przez dzieci wpływa na utrzymanie pozytywnego samopoczucia. Dodatkowo umożliwia samopoznanie i dotarcie do ukrytych talentów. Poznanie samego siebie pozwala na  poczucie radości i tworzenie szczerych relacji z innymi ludźmi.

Joga dla dzieci | zwierzęce asany

W jodze dla dzieci najważniejsze jest płynne przejście asan tworząc pewien ciąg ćwiczeń. Wykonywanie kolejnych ćwiczeń dziecięcej jogi ma co raz większy stopień trudności. Tempo  asan w jodze dla dzieci jest zmienne. Intesywne ćwiczenia pozwalają dziecku skupić się na wykonywaniu określon pozycji. Pozycje jogi dla dzieci są często przeplatane ze zabawami ruchowymi. Na zajęciach jogi występują różne urozmaicenia w postaci dodatkowych akcesoriów np. balonów, piłek, chust i pluszaków. Wykonywanie asan w jodze dla dzieci jest świetną zabawą, w której liczy się kreatywność!

Dzieci są urodzonymi joginami!

Mówi się, że dzieci są urodzonymi joginami. Ciało dzieci jest bardzo elastyczne. Dzięki temu, mogą wykonywać przeróżne asany w jodze dla dzieci, które są  niemożliwe do zrobienia przez osoby dorosłe. Ćwiczenia jodze dla dzieci to świetna zabawa!

Zobacz też: Sporty walki dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci są bardzo różnorodne. Dziecięca joga głównie polega na spontanicznej zabawie. Dzieci wykonują zwierzęce asany podcza zajęć. Przyjmują ciałem pozy przypominające ruchy zwierzęt. Wykorzystywane są różne dodatkowe akcesoria w celu urozmaicenia treningu. Młodzi jogini chętnie wykonują asany, które wymagają  kreatywności. Podczas uczestnictwa w zajęciach jogi dla dzieci nie ma czasu na nudę. Plan treningowy dla najmłodszych jest bardzo elastyczny.  Joga dla dzieci jest też bardzo podobna do gimnastyki.

Najważniejsze kursy jogi dla dzieci

Przyszli nauczyciele jogi dla dzieci powinny ukończyć specjalistyczne kursy przygotowawcze. W zajęciach najczęśćiej biorą udział nauczyciele i pedagodzy. Praca instruktora jogi dla dzieci jest bardzo odpowiedzialna. Instruktor dziecięczej jogi kształtuje umysły i postawy młodych osób. Przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia. Daje solidne podstawy do nauki świadomego myślenia. Kursy instruktora jogi dla dzieci trwają przeważnie dwa dni. Podczas trwania całego szkolenia uczestnik otrzyma wiedzę dotyczącą m.in.:

 • Przeprowadzania ciekawych zabaw edukacyjnych
 • Przeprowadzania rozgrzewki
 • Doboru odpowiednich asan dla dzieci
 • Technik oddechowych przydatnych w pracy z dziećmi
 • Technik relaksacyjnych i wyciszających
 • Metod tworzenia integracji
 • Budowania wzajemnego szacunku

Joga dla dzieci może być niesamowitą przygodą zarówno dla młodego jogina i instruktora. Warto podtrzymywać to, co w dzieciństwie jest najlepsze – radość.

"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić."

                                                                                                                                                                     Mark Twain

Mateusz Matysiak 0 9 sierpnia 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

koziol-gimnastyczny-czym-jest-i-jak-cwiczyc-z-jego-uzyciem

Kozioł gimnastyczny - czym jest i jak ćwiczyć z jego użyciem?

Kozioł gimnastyczny to przyrząd znany niemal każdemu z nas głównie jako koszmar z lekcji wychowania fizycznego. Do czego dokładnie można go wykorzystać i jak kupić najodpowiedniejszy model?

skrzynia-gimnastyczna-do-czego-sluzy-i-jak-wybrac-odpowiednia

Skrzynia gimnastyczna - do czego służy i jak wybrać odpowiednią?

Skrzynia gimnastyczna to przyrząd kojarzący się wielu osobom jedynie z czasem szkolnym i nieprzyjemnymi lekcjami wychowania fizycznego. Pozwala on jednak na wykonywanie ciekawych ćwiczeń wchodzących w skład różnych treningów. Jak wybrać odpowiednią skrzynię gimnastyczną?

hantle-dla-dzieci-chwilowa-moda-czy-zdrowa-przyszlosc

Hantle dla dzieci - chwilowa moda czy zdrowa przyszłość?

Kult ciała atakuje nas z każdej strony. Wchodzi drzwiami i oknami, a niekiedy wyskakuje nawet z lodówki. Gdy Ania Lewandowska opublikowałą swoje pierwsze zdjęcie z treningu z Klarą, cały świat wprost oszalał. Producenci sprzętu fitness proponują więc aktywność od najmłodszych lat, wprowadzając na rynek hantle dla dzieci. Czy i jak powinny korzystać z nich nasze pociechy?

trening-pilkarski-dla-dzieci-zobacz-jak-zadbac-o-forme-swojej-pociechy

Trening piłkarski dla dzieci - zobacz, jak zadbać o formę swojej pociechy

Jak daleko sięga pamięć każdego z nas, piłka nożna była obecna w naszym życiu i kulturze od dawna. Podwórkowe rozgrywki, szkolne turnieje i mistrzostwa świata, których jesteśmy świadkami co 4 lata. Nie bez powodu młodzi adepci tego sportu chcą próbować swoich sił od najmłodszych lat. Jak wygląda trening piłkarski dla dzieci i co jest w nim szczególnie ważne?

akrobatyka-i-gimnastyka-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci | AKTUALIZACJA 2020

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

baby-joga-kontrowersyjny-trening-niemowlakow

Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Czy joga jest dobrą aktywnością fizyczną dla małych dzieci? Oczywiście. Wspólne treningi mają umocnić więzi i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. A joga w dynamiczna w rosyjskim stylu? Jej zdrowotne cechy wychwala Poznajcie różne warianty treningu jogi z najmłodszymi i powiązane z nimi kontrowersje!

rozciaganie-statyczne-vs-rozciaganie-dynamiczne

Rozciąganie statyczne VS rozciąganie dynamiczne

Rozciąganie jest nieodłącznym partnerem treningu, niezależnie jaki rodzaj aktywności fizycznej praktykujesz. Umiejętność bezpiecznego rozciągania to podstawa zachowania właściwej postawy ciała, ruchliwości stawów i elastyczności mięśni. W tym artykule porównamy dwie podstawowe techniki rozciągania: dynamiczną i statyczną.

odmiany-jogi-1

Odmiany jogi

Joga jest jednym z najstarszych systemów treningowych. Wywodząca się z Indii i praktykowana na całym świecie metoda poprawia zdrowie, gibkość i świadomość ciała milionów ludzi. Nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Joga ma wiele odmian i niektóre znacząco różnią się od siebie. Zobacz różne oblicza jogi i wybierz najlepszą dla siebie.

rozciaganie-podnosi-jakosc-zycia

Rozciąganie podnosi jakość życia

Rozciąganie mamy we krwi – to jeden z najbardziej naturalnych odruchów. Już jedno dobre przeciągnięcie się z rana to zastrzyk energii i endorfin. Nawet noworodki instynktownie przeciągają się tuż po przebudzeniu. Po co właściwie się rozciągamy i jak joga, stretching czy pilates mogą wpłynąć na poprawę naszego życia?

po-co-mi-rozciaganie

Po co mi rozciąganie

W jednym z postów od naszych użytkowników przeczytaliśmy: „Od kilku tygodni codziennie biegam. Trening rozpoczynam zwykle od rozciągania. Ostatnio dowiedziałam się, że robię błąd, bo to wcale nie poprawia mojej efektywności. Teraz już sama nie wiem, co robić. Powinnam od razu biec? Po co mi właściwie rozciąganie?”

koziol-gimnastyczny-czym-jest-i-jak-cwiczyc-z-jego-uzyciem

Kozioł gimnastyczny - czym jest i jak ćwiczyć z jego użyciem?

Kozioł gimnastyczny to przyrząd znany niemal każdemu z nas głównie jako koszmar z lekcji wychowania fizycznego. Do czego dokładnie można go wykorzystać i jak kupić najodpowiedniejszy model?

skrzynia-gimnastyczna-do-czego-sluzy-i-jak-wybrac-odpowiednia

Skrzynia gimnastyczna - do czego służy i jak wybrać odpowiednią?

Skrzynia gimnastyczna to przyrząd kojarzący się wielu osobom jedynie z czasem szkolnym i nieprzyjemnymi lekcjami wychowania fizycznego. Pozwala on jednak na wykonywanie ciekawych ćwiczeń wchodzących w skład różnych treningów. Jak wybrać odpowiednią skrzynię gimnastyczną?

hantle-dla-dzieci-chwilowa-moda-czy-zdrowa-przyszlosc

Hantle dla dzieci - chwilowa moda czy zdrowa przyszłość?

Kult ciała atakuje nas z każdej strony. Wchodzi drzwiami i oknami, a niekiedy wyskakuje nawet z lodówki. Gdy Ania Lewandowska opublikowałą swoje pierwsze zdjęcie z treningu z Klarą, cały świat wprost oszalał. Producenci sprzętu fitness proponują więc aktywność od najmłodszych lat, wprowadzając na rynek hantle dla dzieci. Czy i jak powinny korzystać z nich nasze pociechy?

trening-pilkarski-dla-dzieci-zobacz-jak-zadbac-o-forme-swojej-pociechy

Trening piłkarski dla dzieci - zobacz, jak zadbać o formę swojej pociechy

Jak daleko sięga pamięć każdego z nas, piłka nożna była obecna w naszym życiu i kulturze od dawna. Podwórkowe rozgrywki, szkolne turnieje i mistrzostwa świata, których jesteśmy świadkami co 4 lata. Nie bez powodu młodzi adepci tego sportu chcą próbować swoich sił od najmłodszych lat. Jak wygląda trening piłkarski dla dzieci i co jest w nim szczególnie ważne?

akrobatyka-i-gimnastyka-dla-dzieci-aktualizacja-2020

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci | AKTUALIZACJA 2020

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

baby-joga-kontrowersyjny-trening-niemowlakow

Baby Joga - kontrowersyjny trening niemowlaków

Czy joga jest dobrą aktywnością fizyczną dla małych dzieci? Oczywiście. Wspólne treningi mają umocnić więzi i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. A joga w dynamiczna w rosyjskim stylu? Jej zdrowotne cechy wychwala Poznajcie różne warianty treningu jogi z najmłodszymi i powiązane z nimi kontrowersje!

rozciaganie-statyczne-vs-rozciaganie-dynamiczne

Rozciąganie statyczne VS rozciąganie dynamiczne

Rozciąganie jest nieodłącznym partnerem treningu, niezależnie jaki rodzaj aktywności fizycznej praktykujesz. Umiejętność bezpiecznego rozciągania to podstawa zachowania właściwej postawy ciała, ruchliwości stawów i elastyczności mięśni. W tym artykule porównamy dwie podstawowe techniki rozciągania: dynamiczną i statyczną.

odmiany-jogi-1

Odmiany jogi

Joga jest jednym z najstarszych systemów treningowych. Wywodząca się z Indii i praktykowana na całym świecie metoda poprawia zdrowie, gibkość i świadomość ciała milionów ludzi. Nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Joga ma wiele odmian i niektóre znacząco różnią się od siebie. Zobacz różne oblicza jogi i wybierz najlepszą dla siebie.

rozciaganie-podnosi-jakosc-zycia

Rozciąganie podnosi jakość życia

Rozciąganie mamy we krwi – to jeden z najbardziej naturalnych odruchów. Już jedno dobre przeciągnięcie się z rana to zastrzyk energii i endorfin. Nawet noworodki instynktownie przeciągają się tuż po przebudzeniu. Po co właściwie się rozciągamy i jak joga, stretching czy pilates mogą wpłynąć na poprawę naszego życia?

po-co-mi-rozciaganie

Po co mi rozciąganie

W jednym z postów od naszych użytkowników przeczytaliśmy: „Od kilku tygodni codziennie biegam. Trening rozpoczynam zwykle od rozciągania. Ostatnio dowiedziałam się, że robię błąd, bo to wcale nie poprawia mojej efektywności. Teraz już sama nie wiem, co robić. Powinnam od razu biec? Po co mi właściwie rozciąganie?”