Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Aktywne dorastanie | Joga dla dzieci

Każde dziecko posiada indywidualne zachowanie. Praktykowanie jogi w młodym wieku pozwala zachować wartości, które są najważniejsze w dzieciństwie – indywidualne spojrzenie na świat i pozytywną energię. Dzieci biorące udział w zajęciach jogi wykonując przeróżne asany. Dowiedz się ,jakie ćwiczenia wykonywane są na zajęciach jogi dla dzieci.

Joga dziecięca – co właściwie daje?

Joga dla dzieci pozwala zachować najlepsze wartości występujące w okresie dorastania. Każdy młody człowiek ma indywidualne spojrzenie na świat. Poszczególne zachowania zależą od wielu czynników m.in: charakteru, temperamentu i sposobów wychowania. Oczywiście, każdy dorosły człowiek także może być inny, indywidualny i egzocentryczny. Jednak postawa dorosłego indywidualisty  jest ciężka do osiągnięcia. Wiele osób dorosłych nie zna swoich potrzeb i nie umie odnaleźć się w różnych sytuacjach. W dzieciństwie nie było miejsca na tego typu problemy. Dzieci są ciekawe świata, otwarte, radosne i kreatywne. Dziecięca joga pozwala zachować pozytywną energię i indywidualne spojrzenie na świat. Aktywnie rozwijające się dziecko może wejść w nietypowy sposób w dorosły świat.


Joga dla dzieci to tylko zalety!

Uprawianie jogi dla dzieci niesie ze sobą wiele zalet. Wykonywanie asan ma znakomity wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dodatkowo leczy różne dysfunkcje i poprawia pracę organizmu. Joga dla dzieci to same zalety m.in.:

 • Leczenie dysfunkcji kręgosłupa – nabytych krzywizn w okresie dorastania
 • Wzmocnienie mięśni
 • Pobudzenie metabolizmu
 • Rozciąganie ciała
 • Regulowanie oddechu

Wykonywanie asan przez dzieci wpływa na utrzymanie pozytywnego samopoczucia. Dodatkowo umożliwia samopoznanie i dotarcie do ukrytych talentów. Poznanie samego siebie pozwala na  poczucie radości i tworzenie szczerych relacji z innymi ludźmi.

Joga dla dzieci | zwierzęce asany

W jodze dla dzieci najważniejsze jest płynne przejście asan tworząc pewien ciąg ćwiczeń. Wykonywanie kolejnych ćwiczeń dziecięcej jogi ma co raz większy stopień trudności. Tempo  asan w jodze dla dzieci jest zmienne. Intesywne ćwiczenia pozwalają dziecku skupić się na wykonywaniu określon pozycji. Pozycje jogi dla dzieci są często przeplatane ze zabawami ruchowymi. Na zajęciach jogi występują różne urozmaicenia w postaci dodatkowych akcesoriów np. balonów, piłek, chust i pluszaków. Wykonywanie asan w jodze dla dzieci jest świetną zabawą, w której liczy się kreatywność!

Dzieci są urodzonymi joginami!

Mówi się, że dzieci są urodzonymi joginami. Ciało dzieci jest bardzo elastyczne. Dzięki temu, mogą wykonywać przeróżne asany w jodze dla dzieci, które są  niemożliwe do zrobienia przez osoby dorosłe. Ćwiczenia jodze dla dzieci to świetna zabawa!

Zobacz też: Sporty walki dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach jogi dla dzieci są bardzo różnorodne. Dziecięca joga głównie polega na spontanicznej zabawie. Dzieci wykonują zwierzęce asany podcza zajęć. Przyjmują ciałem pozy przypominające ruchy zwierzęt. Wykorzystywane są różne dodatkowe akcesoria w celu urozmaicenia treningu. Młodzi jogini chętnie wykonują asany, które wymagają  kreatywności. Podczas uczestnictwa w zajęciach jogi dla dzieci nie ma czasu na nudę. Plan treningowy dla najmłodszych jest bardzo elastyczny.  Joga dla dzieci jest też bardzo podobna do gimnastyki.

Najważniejsze kursy jogi dla dzieci

Przyszli nauczyciele jogi dla dzieci powinny ukończyć specjalistyczne kursy przygotowawcze. W zajęciach najczęśćiej biorą udział nauczyciele i pedagodzy. Praca instruktora jogi dla dzieci jest bardzo odpowiedzialna. Instruktor dziecięczej jogi kształtuje umysły i postawy młodych osób. Przekazuje wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia. Daje solidne podstawy do nauki świadomego myślenia. Kursy instruktora jogi dla dzieci trwają przeważnie dwa dni. Podczas trwania całego szkolenia uczestnik otrzyma wiedzę dotyczącą m.in.:

 • Przeprowadzania ciekawych zabaw edukacyjnych
 • Przeprowadzania rozgrzewki
 • Doboru odpowiednich asan dla dzieci
 • Technik oddechowych przydatnych w pracy z dziećmi
 • Technik relaksacyjnych i wyciszających
 • Metod tworzenia integracji
 • Budowania wzajemnego szacunku

Joga dla dzieci może być niesamowitą przygodą zarówno dla młodego jogina i instruktora. Warto podtrzymywać to, co w dzieciństwie jest najlepsze – radość.

"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić."

                                                                                                                                                                     Mark Twain

Mateusz Matysiak 0 9 sierpnia 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Joga i rozciąganie

rozciaganie-kregoslupa-w-pigulce-cwiczenia-do-wykonania-w-domu

Rozciąganie kręgosłupa w pigułce - ćwiczenia do wykonania w domu

Nasz kręgosłup narażony jest na spore przeciążenia w każdej godzinie. Siedząca praca czy spanie na niewygodnym materacu mogą doprowadzić nasze kręgi do zbicia i tym samym do skrócenia naszego trzonu ruchowego. Stąd już tylko krok do bolesności grzbietu. Ulgę przyniosą ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa.

dowiedz-sie-czym-jest-i-na-czym-polega-joga-dla-dzieci

Dowiedz się, czym jest i na czym polega joga dla dzieci

W dzisiejszych czasach nasze pociechy poruszają się coraz mniej. Aktywność fizyczna w ich życiu zeszła na dalszy plan, ustępując miejsca innym uciechom i zajęciom. W związku z tym ich mięśnie są bardzo często napięte i obolałe. Co więcej, dzieci borykają się także ze swoimi małymi lub większymi problemami, którym muszą dać upust. Jeżeli nie wiesz jak radzić sobie w takiej sytuacji, to warto zapisać dziecko na kurs jogi.

dowiedz-sie-czym-sa-pozycje-jogi-i-jak-poprawnie-je-wykonywac

Dowiedz się, czym są pozycje jogi i jak poprawnie je wykonywać?

Joga jest rodzajem aktywności fizycznej, która pomaga rozwijać ciało umysł oraz duszę. Ćwiczenie jogi daje bardzo wiele pozytywnych aspektów sprzyjających lepszemu samopoczuciu oraz poprawie sylwetki. Joga to także bardzo dobroczynny wpływ na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. W jodze istnieje bardzo wiele pozycji, które sprzyjają poprawie kondycji ciała, a także przygotowują nas do długiego przebywania z pozycji siedzącej.

czym-jest-pilates-i-jakie-efekty-daja-regularne-cwiczenia

Czym jest pilates i jakie efekty dają regularne ćwiczenia?

Piltes to jedne ze spokojniejszych zajęć sportowych. Są doskonałe dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem albo dla tych, które przez dłuższy czas nie mogły wykonywać aktywności fizycznej i małymi krokami wracają do sportu. Pilates, to także doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży oraz dla osób starszych. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na temat pilatesu i poznaj jego zalety.

materac-do-gimnastyki-jak-wybrac-najlepszy-z-nich

Materac do gimnastyki – jak wybrać najlepszy z nich?

Materace to ważny element treningów odbywających się głównie na podłodze i związanych z ryzykiem bolesnych upadków. Jak wybrać odpowiedni materac do konkretnej aktywności fizycznej?

na-trening-marsz-gimnastyka-dla-seniorow

Na trening marsz! Gimnastyka dla seniorów

Uprawiana przez całe życie aktywność fizyczna pozwala na doczekanie spokojnej, złotej starości. Również w starszym wieku warto zadbać o ciągły ruch i uprawiać sport możliwie jak najdłużej. Świetną formą ruchu dla seniora będzie gimnastyka w domowym zaciszu lub specjalnych ośrodkach. To co, na trening?

czy-trenujac-joge-mozna-sie-odchudzic

Czy trenując jogę, można się odchudzić?

Joga jest niezwykle pozytywnie sprzyjającym ciału sportem. Regularne treningi jogi bardzo rozciągają nasze ciało oraz wzmacniają mięśnie głębokie. Joga posiada także szereg innych bardzo istotnych zalet, a jedną z nich jest odchudzanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat jogi, to zapraszamy do poniższego artykułu.

znajdz-dla-siebie-trening-grupowy-na-silowni

Znajdź dla siebie trening grupowy na siłowni!

Decydując się na trening grupowy w klubie fitness często stajemy przed szerokim wyborem. Wiele z nazw treningów znamy i kojarzymy (np. joga czy step), ale część z nich może brzmieć zupełnie obco jak ABT, TBC czy pilates. Jak znaleźć najbardziej odpowiednie zajęcia grupowe, skoro jest ich aż tak wiele? Oto lista najpopularniejszych treningów grupowych na siłowniach oraz ich krótka charakterystyka.

yoga-challenge-dla-2-osob-sprobujcie-sami

Yoga challenge dla 2 osób | spróbujcie sami!

Od kiedy yoga challenge stała się popularna w internecie, internauci wciąż prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach. Jedni skrupulatnie naśladują pozycje trenerów jogi, drudzy z dystansem fotografują się w przedziwnych pozach. Jednak nie można zapominać o tym, że ćwiczenie jogi wpływa rewelacyjnie na stan naszego zdrowia, ciała i samopoczucie.

mata-treningowa-cwicz-w-kazdym-miejscu

Mata treningowa - ćwicz w każdym miejscu!

Do czego służy mata treningowa i jakie ćwiczenia na niej wykonywać? Jak wybrać odpowiedni model do konkretnego typu aktywności fizycznej? Sprawdź!

rozciaganie-kregoslupa-w-pigulce-cwiczenia-do-wykonania-w-domu

Rozciąganie kręgosłupa w pigułce - ćwiczenia do wykonania w domu

Nasz kręgosłup narażony jest na spore przeciążenia w każdej godzinie. Siedząca praca czy spanie na niewygodnym materacu mogą doprowadzić nasze kręgi do zbicia i tym samym do skrócenia naszego trzonu ruchowego. Stąd już tylko krok do bolesności grzbietu. Ulgę przyniosą ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa.

dowiedz-sie-czym-jest-i-na-czym-polega-joga-dla-dzieci

Dowiedz się, czym jest i na czym polega joga dla dzieci

W dzisiejszych czasach nasze pociechy poruszają się coraz mniej. Aktywność fizyczna w ich życiu zeszła na dalszy plan, ustępując miejsca innym uciechom i zajęciom. W związku z tym ich mięśnie są bardzo często napięte i obolałe. Co więcej, dzieci borykają się także ze swoimi małymi lub większymi problemami, którym muszą dać upust. Jeżeli nie wiesz jak radzić sobie w takiej sytuacji, to warto zapisać dziecko na kurs jogi.

dowiedz-sie-czym-sa-pozycje-jogi-i-jak-poprawnie-je-wykonywac

Dowiedz się, czym są pozycje jogi i jak poprawnie je wykonywać?

Joga jest rodzajem aktywności fizycznej, która pomaga rozwijać ciało umysł oraz duszę. Ćwiczenie jogi daje bardzo wiele pozytywnych aspektów sprzyjających lepszemu samopoczuciu oraz poprawie sylwetki. Joga to także bardzo dobroczynny wpływ na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. W jodze istnieje bardzo wiele pozycji, które sprzyjają poprawie kondycji ciała, a także przygotowują nas do długiego przebywania z pozycji siedzącej.

czym-jest-pilates-i-jakie-efekty-daja-regularne-cwiczenia

Czym jest pilates i jakie efekty dają regularne ćwiczenia?

Piltes to jedne ze spokojniejszych zajęć sportowych. Są doskonałe dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem albo dla tych, które przez dłuższy czas nie mogły wykonywać aktywności fizycznej i małymi krokami wracają do sportu. Pilates, to także doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży oraz dla osób starszych. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na temat pilatesu i poznaj jego zalety.

materac-do-gimnastyki-jak-wybrac-najlepszy-z-nich

Materac do gimnastyki – jak wybrać najlepszy z nich?

Materace to ważny element treningów odbywających się głównie na podłodze i związanych z ryzykiem bolesnych upadków. Jak wybrać odpowiedni materac do konkretnej aktywności fizycznej?

na-trening-marsz-gimnastyka-dla-seniorow

Na trening marsz! Gimnastyka dla seniorów

Uprawiana przez całe życie aktywność fizyczna pozwala na doczekanie spokojnej, złotej starości. Również w starszym wieku warto zadbać o ciągły ruch i uprawiać sport możliwie jak najdłużej. Świetną formą ruchu dla seniora będzie gimnastyka w domowym zaciszu lub specjalnych ośrodkach. To co, na trening?

czy-trenujac-joge-mozna-sie-odchudzic

Czy trenując jogę, można się odchudzić?

Joga jest niezwykle pozytywnie sprzyjającym ciału sportem. Regularne treningi jogi bardzo rozciągają nasze ciało oraz wzmacniają mięśnie głębokie. Joga posiada także szereg innych bardzo istotnych zalet, a jedną z nich jest odchudzanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat jogi, to zapraszamy do poniższego artykułu.

znajdz-dla-siebie-trening-grupowy-na-silowni

Znajdź dla siebie trening grupowy na siłowni!

Decydując się na trening grupowy w klubie fitness często stajemy przed szerokim wyborem. Wiele z nazw treningów znamy i kojarzymy (np. joga czy step), ale część z nich może brzmieć zupełnie obco jak ABT, TBC czy pilates. Jak znaleźć najbardziej odpowiednie zajęcia grupowe, skoro jest ich aż tak wiele? Oto lista najpopularniejszych treningów grupowych na siłowniach oraz ich krótka charakterystyka.

yoga-challenge-dla-2-osob-sprobujcie-sami

Yoga challenge dla 2 osób | spróbujcie sami!

Od kiedy yoga challenge stała się popularna w internecie, internauci wciąż prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach. Jedni skrupulatnie naśladują pozycje trenerów jogi, drudzy z dystansem fotografują się w przedziwnych pozach. Jednak nie można zapominać o tym, że ćwiczenie jogi wpływa rewelacyjnie na stan naszego zdrowia, ciała i samopoczucie.

mata-treningowa-cwicz-w-kazdym-miejscu

Mata treningowa - ćwicz w każdym miejscu!

Do czego służy mata treningowa i jakie ćwiczenia na niej wykonywać? Jak wybrać odpowiedni model do konkretnego typu aktywności fizycznej? Sprawdź!