Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci | AKTUALIZACJA 2020

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.
Czym jest akrobatyka?
Akrobatyka to rodzaj aktywności fizycznej polegający na wykonywaniu ewolucji cielesnych o dużym stopniu trudności. Trening akrobatyki może mieć zupełnie inny charakter w zależności od jej odmiany. Akrobatykę dzielimy na sportową i artystyczną.
Akrobatyka sportowa polega na podnoszeniu sprawności fizycznej i opanowaniu psychicznym w ekstremalnych warunkach. Do akrobatyki sportowej należy akrobatyka konna, rowerowa i narciarska. Akrobatyka artystyczna opiera się na wykonywaniu popisowych choreografii na urządzeniach technicznych, na przykład na desce lub na słupie.
Zalety akrobatyki dla dzieci
Wielu rodziców chcąc zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe wybiera właśnie akrobatykę. Dzieje się to nie bez przyczyny. Trening akrobatyki niesie ze sobą wiele zalet. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, które dbają o równomierny i wszechstronny rozwój całego ciała. Kształtuje prawidłową postawę i wzmacnia mięśnie. Oprócz podniesienia sprawności fizycznej poprawia się również koordynacja ruchowa oraz orientacja przestrzenna. Na treningach akrobatyki dzieci wykorzystują nadmiar energii i są spokojniejsze w domu. To oznacza, że są to zajęcia zaspokajające naturalną potrzebę ruchu. Akrobatyka rozwija zręczność i wytrzymałość, ale również osobowość. Dzieci ćwiczące akrobatykę są bardziej odpowiedzialne i potrafią pracować w grupie. Mają szacunek do innych i do samych siebie. To także trening systematyczności, odpowiedzialności i świadomej pracy nad ciałem. Gimnastyka akrobatyczna to doskonałe podłoże do uprawiania innych dyscyplin sportowych.
Czytaj: Drabinka gimnastyczna dla dzieci
Jak wygląda trening akrobatyki dla dzieci?
Treningi akrobatyki dla dzieci wyglądają nieco inaczej w zależności od ich poziomu zaawansowania. Początkujące dzieci na treningach uczą się skoków przez kozła, przewrotów w przód i w tył, robienia mostka i pompek, stania na rękach czy podciągania przy drabinkach. Późniejsze treningi to gwiazdy, salta, rundaki i fiflaki. Treningi akrobatyki uczą dzieci prawidłowych nawyków i zdrowych przyzwyczajeń.
Dzieci uwielbiają zajęcia ze skakaniem na trampolinie, robieniem salt i ćwiczeniem przewrotów. Trening akrobatyki daje im możliwość „wyszalenia się”, dlatego dzieci uczęszczające na zajęcia są w dobrym humorze i nie stresują się zbyt często.
Zobacz też: Jazda konna dla dzieci
Gimnastyka i akrobatyka - grupy wiekowe
W ofercie zajęć gimnastyki czy akrobatyki dla dzieci znajdziemy podział na grupy wiekowe. Zwykle nasze pociechy mogą już trenować od 3 roku życia. Zajęcia wprowadzające do gimnastyki (oczywiście niewymagające) przewidziane są także dla młodszych dzieciaków.
Najczęstszy podział grup wiekowych:
- dzieci w wieku 3-4 lat
- dzieci w wieku 5-6 lat
- dzieci w wieku 7-9 lat
- dzieci w wieku 10-12 lat
- dzieci w wieku 12-16 lat
Co z gimnastyką?

Gimnastyka może być formą zabawy dla dzieci, dzięki której wykorzystają swoją energię w dobry sposób. Odpowiednie dobranie ćwiczeń gimnastycznych pozwala uaktywnić u dzieci mięśnie oraz polepszyć przepływ krwi, dzięki czemu tkanki staną się bardziej odporne.
Gimnastyka występuje w wielu odmianach np. sportowa czy akrobatyczna. Gimnastyka sportowa to dyscyplina, która wymaga nie tylko gibkości, lecz także sporej siły oraz równowagi. Do gimnastyki sportowej zaliczane są m. in. skoki przez konia, ćwiczenia na równoważni, ćwiczenia na poręczach asymetrycznych czy ćwiczenia na drążku. Gimnastyka akrobatyczna natomiast zawiera ćwiczenia z wykorzystaniem trampoliny i ścieżek o różnym stopniu trudności (skoki na trampolinie, piramidy, skoki na ścieżce). Ćwiczenia wykonuje się w układach, wykorzystując do tego celu planszę gimnastyczną i muzykę. Obie poddyscypliny gimnastyki biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Kto nie powinien uprawiać gimnastyki artystycznej?
Niektóre wady postawy są uzasadnionym przeciwwskazaniem do uprawiania gimnastyki. Dzieje się tak w przypadku m.in. dzieci z wklęsłymi plecami czy bocznym skrzywieniem kręgosłupa (skoliozą). Jeśli dziecko cierpi na jakąkolwiek wadę kręgosłupa – warto poradzić się trenera przed rozpoczęciem zajęć z gimnastyki czy akrobatyki.
Gimnastyka czy akrobatyka?
Obie dyscypliny są do siebie zbliżone i kształtują sprawność dziecka w odpowiedni sposób. Dzięki systematycznym ćwiczeniom i gimnastyka, i akrobatyka korzystnie wpływa na mięśnie i prawidłową postawę ciała. Zwiększa się również siła, wytrzymałość, zwinność czy koordynacja. Gimnastyka artystyczna zapewnia dobre przygotowanie do różnych innych dyscyplin z zakresu tańca czy sportu, a ponadto zapewnia prawidłowe spożytkowanie energii u dziecka. Akrobatyka natomiast pomaga dzieciom wykształcić umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialność. W zależności od potrzeb i możliwości dziecka oraz kierunku zainteresowań, obie dyscypliny mają bardzo dużo do zaoferowania.
Gimnastyka akrobatyczna - dobry pomysł na aktywność dla dzieci!
Gdy większość dzisiejszych dzieciaków zaszywa się w bezpiecznych domach, twoja pociecha nie może usiedzieć w miejscu? Jesteś w możliwie najlepszej sytuacji! Wykorzystaj ten moment i znajdź dziecku idealne zajęcie np. aktywność fizyczną. Sport będzie najlepszą opcją - być może spodoba się gimnastyka akrobatyczna! O co w tym chodzi i jakich efektów się spodziewać?
Czytaj: Czy crossfit jest dobry dla dzieci?
Czym jest i na czym to polega: gimnastyka akrobatyczna w pigułce
Nie bez powodu zalicza się ją do prawdziwej klasyki olimpijskiej. Gimnastyka akrobatyczna to wyjątkowe widowisko, a jako dyscyplina sportowa wymaga wysokich umiejętności koordynacyjnych i wysokiej świadomości własnego ciała. Polega na wykonywaniu konkretnych układów ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności. Są to przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne wykonywane solo, choć coraz częściej pojawiają się ćwiczenia w parach i grupach damskich, męskich i mieszanych. Już w latach 70. minionego stulecia odnoszono pierwsze sukcesy w tej konkurencji, a w latach 1994, 1995 i 1998 przeprowadzono w Polsce mistrzostwa świata w gimnastyce akrobatycznej odpowiednio w konkurencjach skoki na ścieżce indywidualnie dla mężczyzn, dwójki kobiet i trójki kobiet.
Zobacz: Nauka pływania dla niemowląt
Gimnastyka akrobatyczna dla dzieci: jakie ćwiczenia obejmuje?
Najpopularniejsze ćwiczenia akrobatyczne robią ogromne wrażenie nie tylko na najmłodszych. Liczne akrobacje, przewroty i salta to wyjątkowo imponujące figury, a gimnastyka akrobatyczna sama w sobie nie wymaga sprzętu specjalistycznego. Wystarczy tak naprawdę materac gimnastyczny i sprawna odskocznia, aby wykonywane ćwiczenia przynosiły jak najlepsze rezultaty. Wiodące ćwiczenia akrobatyczne to przede wszystkim salto w przód i w tył. Można wykonywać je z miejsca lub z rozbiegu, jednak kluczowa jest siłą wybicia obunóż. Równie imponujące jest salto bokiem w tzw. ćwierć obrocie. Oprócz nich akrobatyka obejmuje inne ćwiczenia dynamiczne, takie jak przetoczenia, przewroty i wychwyty oraz przerzuty. Sporo figur akrobatycznych czerpie ze statycznych ćwiczeń gimnastycznych, takich jak szpagaty, stania i mostki. Zobacz, jak gimnastyka akrobatyczna wygląda w poszczególnych szkołach i na jakie zajęcia warto postawić na dobry początek.
Gimnastyka akrobatyczna dla dzieci: rodzaje zajęć, sekcje i koszty
Podobnie do innych aktywności fizycznych, również gimnastyka akrobatyczna prowadzona jest na różnych poziomach trudności i zaawansowania uczestników. Najczęściej podział pokrywa się z kategorią wiekową odpowiednio dzieci 5-7 lat (poziom 1), 8-9 lat (poziom 2), 10-13 lat (poziom 3) oraz 14-17 lat (poziom 4). Oprócz ćwiczeń gimnastycznych i figur akrobatycznych, dostępne są też zajęcia na trampolinie oraz akrobatyka powietrzna dla dzieci i młodzieży w mniejszych grupach (ok. 5-8 osób). Te zajęcia również są prowadzone na różnych poziomach, a przypisanie do konkretnej grupy następuje najczęściej po teście sprawności kandydata. Gimnastyka akrobatyczna nie ogranicza się wyłącznie do zajęć dla dzieci i młodzieży. Dostępne są również sekcje dla najbardziej zaawansowanych osób, a kursy prowadzone są w grupach profesjonalnych. Koszt przynależności do danej sekcji rozpoczyna się od ok. 150 zł miesięcznie za 1 godzinę zajęć tygodniowo. Dostępne są również większe liczby godzin do wykorzystania oraz treningi indywidualne.
Czytaj: Rozgrzewka dla dzieci
Regularny trening i jego efekty: gimnastyka akrobatyczna dla dzieci
Warto mocno podkreślić, że gimnastyka akrobatyczna to wyjątkowo wymagający sport. Tego typu aktywność to idealne rozwiązanie dla prawdziwych wulkanów energii, choć świadomość własnego ciała jest bardzo ważna. Regularny trening może znacząco poprawić postawę ciała. Ćwiczenia i figury akrobatyczne wymagają pełnego skupienia, gimnastyka akrobatyczna może pomóc zniwelować wady postawy, zwłaszcza w młodym wieku. Sama aktywność idealnie wpływa na psychikę, zwiększając świadomość ciała. Jednocześnie dużej poprawie ulega gibkość ciała i sprężystość mięśni, a także wysmuklenie muskulatury. Gimnastyka akrobatyczna to również świetne narzędzie do ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej.
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!