Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Czym jest akrobatyka?

gimnastyka i akrobatyka dla dzieci lekcja

Akrobatyka to rodzaj aktywności fizycznej polegający na wykonywaniu ewolucji cielesnych o dużym stopniu trudności. Trening akrobatyki może mieć zupełnie inny charakter w zależności od jej odmiany. Akrobatykę dzielimy na sportową i artystyczną.

Akrobatyka sportowa polega na podnoszeniu sprawności fizycznej i opanowaniu psychicznym w ekstremalnych warunkach. Do akrobatyki sportowej należy akrobatyka konna, rowerowa i narciarska. Akrobatyka artystyczna opiera się na wykonywaniu popisowych choreografii na urządzeniach technicznych, na przykład na desce lub na słupie.

Zalety akrobatyki dla dzieci

akrobatyka zalety treningu dla dzieci dobra

Wielu rodziców chcąc zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe wybiera właśnie akrobatykę. Dzieje się to nie bez przyczyny. Trening akrobatyki niesie ze sobą wiele zalet. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, które dbają o równomierny i wszechstronny rozwój całego ciała. Kształtuje prawidłową postawę i wzmacnia mięśnie. Oprócz podniesienia sprawności fizycznej poprawia się również koordynacja ruchowa oraz orientacja przestrzenna. Na treningach akrobatyki dzieci wykorzystują nadmiar energii i są spokojniejsze w domu. To oznacza, że są to zajęcia zaspokajające naturalną potrzebę ruchu. Akrobatyka rozwija zręczność i wytrzymałość, ale również osobowość. Dzieci ćwiczące akrobatykę są bardziej odpowiedzialne i potrafią pracować w grupie. Mają szacunek do innych i do samych siebie. To także trening systematyczności, odpowiedzialności i świadomej pracy nad ciałem. Gimnastyka akrobatyczna to doskonałe podłoże do uprawiania innych dyscyplin sportowych.

Czytaj: Drabinka gimnastyczna dla dzieci

Jak wygląda trening akrobatyki dla dzieci?

Treningi akrobatyki dla dzieci wyglądają nieco inaczej w zależności od ich poziomu zaawansowania. Początkujące dzieci na treningach uczą się skoków przez kozła, przewrotów w przód i w tył, robienia mostka i pompek, stania na rękach czy podciągania przy drabinkach. Późniejsze treningi to gwiazdy, salta, rundaki i fiflaki. Treningi akrobatyki uczą dzieci prawidłowych nawyków i zdrowych przyzwyczajeń.

Dzieci uwielbiają zajęcia ze skakaniem na trampolinie, robieniem salt i ćwiczeniem przewrotów. Trening akrobatyki daje im możliwość „wyszalenia się”, dlatego dzieci uczęszczające na zajęcia są w dobrym humorze i nie stresują się zbyt często.

Zobacz też: Jazda konna dla dzieci

Gimnastyka i akrobatyka - grupy wiekowe

W ofercie zajęć gimnastyki czy akrobatyki dla dzieci znajdziemy podział na grupy wiekowe. Zwykle nasze pociechy mogą już trenować od 3 roku życia. Zajęcia wprowadzające do gimnastyki (oczywiście niewymagające) przewidziane są także dla młodszych dzieciaków.

Najczęstszy podział grup wiekowych:

- dzieci w wieku 3-4 lat

- dzieci w wieku 5-6 lat

- dzieci w wieku 7-9 lat

- dzieci w wieku 10-12 lat

- dzieci w wieku 12-16 lat

Co z gimnastyką?
gimnastyka akrobatyczna

Gimnastyka może być formą zabawy dla dzieci, dzięki której wykorzystają swoją energię w dobry sposób. Odpowiednie dobranie ćwiczeń gimnastycznych pozwala uaktywnić u dzieci mięśnie oraz polepszyć przepływ krwi, dzięki czemu tkanki staną się bardziej odporne.

Gimnastyka występuje w wielu odmianach np. sportowa czy akrobatyczna. Gimnastyka sportowa to dyscyplina, która wymaga nie tylko gibkości, lecz także sporej siły oraz równowagi. Do gimnastyki sportowej zaliczane są m. in. skoki przez konia, ćwiczenia na równoważni, ćwiczenia na poręczach asymetrycznych czy ćwiczenia na drążku. Gimnastyka akrobatyczna natomiast zawiera ćwiczenia z wykorzystaniem trampoliny i ścieżek o różnym stopniu trudności (skoki na trampolinie, piramidy, skoki na ścieżce). Ćwiczenia wykonuje się w układach, wykorzystując do tego celu planszę gimnastyczną i muzykę. Obie poddyscypliny gimnastyki biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Kto nie powinien uprawiać gimnastyki artystycznej?

Niektóre wady postawy są uzasadnionym przeciwwskazaniem do uprawiania gimnastyki. Dzieje się tak w przypadku m.in. dzieci z wklęsłymi plecami czy bocznym skrzywieniem kręgosłupa (skoliozą). Jeśli dziecko cierpi na jakąkolwiek wadę kręgosłupa – warto poradzić się trenera przed rozpoczęciem zajęć z gimnastyki czy akrobatyki.

Gimnastyka czy akrobatyka?

Obie dyscypliny są do siebie zbliżone i kształtują sprawność dziecka w odpowiedni sposób. Dzięki systematycznym ćwiczeniom i gimnastyka, i akrobatyka korzystnie wpływa na mięśnie i prawidłową postawę ciała. Zwiększa się również siła, wytrzymałość, zwinność czy koordynacja. Gimnastyka artystyczna zapewnia dobre przygotowanie do różnych innych dyscyplin z zakresu tańca czy sportu, a ponadto zapewnia prawidłowe spożytkowanie energii u dziecka. Akrobatyka natomiast pomaga dzieciom wykształcić umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialność. W zależności od potrzeb i możliwości dziecka oraz kierunku zainteresowań, obie dyscypliny mają bardzo dużo do zaoferowania.

AKTUALIZACJA 2020
gimnastyka akrobatyczna dla dzieci

Gimnastyka akrobatyczna - dobry pomysł na aktywność dla dzieci!

Gdy większość dzisiejszych dzieciaków zaszywa się w bezpiecznych domach, twoja pociecha nie może usiedzieć w miejscu? Jesteś w możliwie najlepszej sytuacji! Wykorzystaj ten moment i znajdź dziecku idealne zajęcie np. aktywność fizyczną. Sport będzie najlepszą opcją - być może spodoba się gimnastyka akrobatyczna! O co w tym chodzi i jakich efektów się spodziewać?

Czytaj: Czy crossfit jest dobry dla dzieci?

Czym jest i na czym to polega: gimnastyka akrobatyczna w pigułce

Nie bez powodu zalicza się ją do prawdziwej klasyki olimpijskiej. Gimnastyka akrobatyczna to wyjątkowe widowisko, a jako dyscyplina sportowa wymaga wysokich umiejętności koordynacyjnych i wysokiej świadomości własnego ciała. Polega na wykonywaniu konkretnych układów ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności. Są to przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne wykonywane solo, choć coraz częściej pojawiają się ćwiczenia w parach i grupach damskich, męskich i mieszanych. Już w latach 70. minionego stulecia odnoszono pierwsze sukcesy w tej konkurencji, a w latach 1994, 1995 i 1998 przeprowadzono w Polsce mistrzostwa świata w gimnastyce akrobatycznej odpowiednio w konkurencjach skoki na ścieżce indywidualnie dla mężczyzn, dwójki kobiet i trójki kobiet.

Zobacz: Nauka pływania dla niemowląt

Gimnastyka akrobatyczna dla dzieci: jakie ćwiczenia obejmuje?

Najpopularniejsze ćwiczenia akrobatyczne robią ogromne wrażenie nie tylko na najmłodszych. Liczne akrobacje, przewroty i salta to wyjątkowo imponujące figury, a gimnastyka akrobatyczna sama w sobie nie wymaga sprzętu specjalistycznego. Wystarczy tak naprawdę materac gimnastyczny i sprawna odskocznia, aby wykonywane ćwiczenia przynosiły jak najlepsze rezultaty. Wiodące ćwiczenia akrobatyczne to przede wszystkim salto w przód i w tył. Można wykonywać je z miejsca lub z rozbiegu, jednak kluczowa jest siłą wybicia obunóż. Równie imponujące jest salto bokiem w tzw. ćwierć obrocie. Oprócz nich akrobatyka obejmuje inne ćwiczenia dynamiczne, takie jak przetoczenia, przewroty i wychwyty oraz przerzuty. Sporo figur akrobatycznych czerpie ze statycznych ćwiczeń gimnastycznych, takich jak szpagaty, stania i mostki. Zobacz, jak gimnastyka akrobatyczna wygląda w poszczególnych szkołach i na jakie zajęcia warto postawić na dobry początek.

Gimnastyka akrobatyczna dla dzieci: rodzaje zajęć, sekcje i koszty

Podobnie do innych aktywności fizycznych, również gimnastyka akrobatyczna prowadzona jest na różnych poziomach trudności i zaawansowania uczestników. Najczęściej podział pokrywa się z kategorią wiekową odpowiednio dzieci 5-7 lat (poziom 1), 8-9 lat (poziom 2), 10-13 lat (poziom 3) oraz 14-17 lat (poziom 4). Oprócz ćwiczeń gimnastycznych i figur akrobatycznych, dostępne są też zajęcia na trampolinie oraz akrobatyka powietrzna dla dzieci i młodzieży w mniejszych grupach (ok. 5-8 osób). Te zajęcia również są prowadzone na różnych poziomach, a przypisanie do konkretnej grupy następuje najczęściej po teście sprawności kandydata. Gimnastyka akrobatyczna nie ogranicza się wyłącznie do zajęć dla dzieci i młodzieży. Dostępne są również sekcje dla najbardziej zaawansowanych osób, a kursy prowadzone są w grupach profesjonalnych. Koszt przynależności do danej sekcji rozpoczyna się od ok. 150 zł miesięcznie za 1 godzinę zajęć tygodniowo. Dostępne są również większe liczby godzin do wykorzystania oraz treningi indywidualne.

Czytaj: Rozgrzewka dla dzieci

Regularny trening i jego efekty: gimnastyka akrobatyczna dla dzieci

Warto mocno podkreślić, że gimnastyka akrobatyczna to wyjątkowo wymagający sport. Tego typu aktywność to idealne rozwiązanie dla prawdziwych wulkanów energii, choć świadomość własnego ciała jest bardzo ważna. Regularny trening może znacząco poprawić postawę ciała. Ćwiczenia i figury akrobatyczne wymagają pełnego skupienia, gimnastyka akrobatyczna może pomóc zniwelować wady postawy, zwłaszcza w młodym wieku. Sama aktywność idealnie wpływa na psychikę, zwiększając świadomość ciała. Jednocześnie dużej poprawie ulega gibkość ciała i sprężystość mięśni, a także wysmuklenie muskulatury. Gimnastyka akrobatyczna to również świetne narzędzie do ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej.

~ Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 13 23 kwietnia 2020  16158

Dodaj komentarz

 • weronikakubanek17@gmail.com
  10 listopada 2017
  Na jakiej ulicy jest akrobatyka ???
 • Akrobastka ((:
  7 listopada 2017
  Na jakiej ulicy jest akrobatyka ? A jak nie to do bydgoszczy ..
 • oli
  28 września 2017
  na jakiej ulicy jest gimnastyka
 • oli
  28 września 2017
  na jakiej ul jest akroba
 • Marcelina
  28 sierpnia 2017
  Gdzie są te zajecia gimnastyczne??
 • 17 maja 2017
  zapraszamy do sekcji gimnastycznej GOK Gwiazda Dobrzeń Wielki !
  konkurencje ; skoki na trampolinie i skoki na ścieżce akrobatycznej. Grupy naborowe, rekreacyjne i sportowe już 5 lat :)
 • 23 kwietnia 2017
  na jakiej ul. Jest ta akrobatyka ?
 • lol
  13 kwietnia 2017
  gdzie ta gimnastyka
 • Alonia
  30 marca 2017
  A gdzie ta akrobatyka ?
 • moni
  11 października 2016
  Gdzie są zajęcia z akrobatyki bo chciałam zapisać córkę
 • kinderex
  2 października 2016
  a gdzie jest ta akrobatyka ?
 • Asia
  29 września 2016
  Moje dziecko już 2 rok chodzi na gimnastykę artystyczną. Jestem bardzo zadowolona, Marta wraca zawsze uśmiechnięta z treningu.
 • 29 września 2016
  Moja Marysia regularnie chodzi na akrobatykę. Już od dziecka wpajam jej jak ważna jest aktywność fizyczna. Zawsze wraca zadowolona i naładowana pozytywną energią. Takie treningi dla dzieci to strzał w dziesiątkę.

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

sport-sposobem-na-zycie

Sport sposobem na życie

Sport to nie tylko zdrowie, ale i lekcja wytrwałości, adrenalina i uzależnienie. Też tak chcesz?

dyscypliny-sportowe-dla-zakochanych

Dyscypliny sportowe dla zakochanych

Nie możecie bez siebie żyć? Oto kilka propozycji dyscyplin sportowych dla zakochanych! Możecie aktywnie spędzić czas we dwoje.

ciekawe-przypadki-powstawania-firmy-nike

Ciekawe przypadki powstawania firmy Nike

Jak to możliwe, że jedna z najpopularniejszych marek sportowych tyle zawdzięcza przypadkom? Poznaj niesamowitą historię firmy Nike.

przerwane-kariery-tragedie-w-swiecie-sportu

Przerwane kariery - tragedie w świecie sportu

Sportowcy w naszym mniemaniu są równi z herosami – potężnymi i niezniszczalnymi. Kibicujemy im w biciu własnych rekordów i pragniemy ich sukcesów. Tymczasem wiele sportowych karier zostało przerwanych przez tragiczne okoliczności. Poznaj 6 historii sportowców, aż po grób.

nietypowe-dyscypliny-sportowe

Nietypowe dyscypliny sportowe

Obecnie ludzka wyobraźnia przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. Kolejne dyscypliny sportowe zaskakują swoją pomysłowością... i ilością chętnych do takich dziwnych zawodów.