Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci

Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci

Rodzice decydujący się zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe często wybierają akrobatykę. Jak wygląda trening gimnastyczny dla dzieci, czyli zalety akrobatyki.

Czym jest akrobatyka?

gimnastyka i akrobatyka dla dzieci lekcja

Akrobatyka to rodzaj aktywności fizycznej polegający na wykonywaniu ewolucji cielesnych o dużym stopniu trudności. Trening akrobatyki może mieć zupełnie inny charakter w zależności od jej odmiany. Akrobatykę dzielimy na sportową i artystyczną.

Akrobatyka sportowa polega na podnoszeniu sprawności fizycznej i opanowaniu psychicznym w ekstremalnych warunkach. Do akrobatyki sportowej należy akrobatyka konna, rowerowa i narciarska. Akrobatyka artystyczna opiera się na wykonywaniu popisowych choreografii na urządzeniach technicznych, na przykład na desce lub na słupie.

Zalety akrobatyki dla dzieci

akrobatyka zalety treningu dla dzieci dobra

Wielu rodziców chcąc zapisać swoje pociechy na zajęcia sportowe wybiera właśnie akrobatykę. Dzieje się to nie bez przyczyny. Trening akrobatyki niesie ze sobą wiele zalet. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, które dbają o równomierny i wszechstronny rozwój całego ciała. Kształtuje prawidłową postawę i wzmacnia mięśnie. Oprócz podniesienia sprawności fizycznej poprawia się również koordynacja ruchowa oraz orientacja przestrzenna. Na treningach akrobatyki dzieci wykorzystują nadmiar energii i są spokojniejsze w domu. To oznacza, że są to zajęcia zaspokajające naturalną potrzebę ruchu. Akrobatyka rozwija zręczność i wytrzymałość, ale również osobowość. Dzieci ćwiczące akrobatykę są bardziej odpowiedzialne i potrafią pracować w grupie. Mają szacunek do innych i do samych siebie. To także trening systematyczności, odpowiedzialności i świadomej pracy nad ciałem. Gimnastyka akrobatyczna to doskonałe podłoże do uprawiania innych dyscyplin sportowych.

Jak wygląda trening akrobatyki dla dzieci?

Treningi akrobatyki dla dzieci wyglądają nieco inaczej w zależności od ich poziomu zaawansowania. Początkujące dzieci na treningach uczą się skoków przez kozła, przewrotów w przód i w tył, robienia mostka i pompek, stania na rękach czy podciągania przy drabinkach. Późniejsze treningi to gwiazdy, salta, rundaki i fiflaki. Treningi akrobatyki uczą dzieci prawidłowych nawyków i zdrowych przyzwyczajeń.

Dzieci uwielbiają zajęcia ze skakaniem na trampolinie, robieniem salt i ćwiczeniem przewrotów. Trening akrobatyki daje im możliwość „wyszalenia się”, dlatego dzieci uczęszczające na zajęcia są w dobrym humorze i nie stresują się zbyt często.

Gimnastyka i akrobatyka - grupy wiekowe

W ofercie zajęć gimnastyki czy akrobatyki dla dzieci znajdziemy podział na grupy wiekowe. Zwykle nasze pociechy mogą już trenować od 3 roku życia. Zajęcia wprowadzające do gimnastyki (oczywiście niewymagające) przewidziane są także dla młodszych dzieciaków.

Najczęstszy podział grup wiekowych:

- dzieci w wieku 3-4 lat

- dzieci w wieku 5-6 lat

- dzieci w wieku 7-9 lat

- dzieci w wieku 10-12 lat

- dzieci w wieku 12-16 lat

Co z gimnastyką?

Gimnastyka może być formą zabawy dla dzieci, dzięki której wykorzystają swoją energię w dobry sposób. Odpowiednie dobranie ćwiczeń gimnastycznych pozwala uaktywnić u dzieci mięśnie oraz polepszyć przepływ krwi, dzięki czemu tkanki staną się bardziej odporne.

Gimnastyka występuje w wielu odmianach np. sportowa czy akrobatyczna. Gimnastyka sportowa to dyscyplina, która wymaga nie tylko gibkości, lecz także sporej siły oraz równowagi. Do gimnastyki sportowej zaliczane są m. in. skoki przez konia, ćwiczenia na równoważni, ćwiczenia na poręczach asymetrycznych czy ćwiczenia na drążku. Gimnastyka akrobatyczna natomiast zawiera ćwiczenia z wykorzystaniem trampoliny i ścieżek o różnym stopniu trudności (skoki na trampolinie, piramidy, skoki na ścieżce). Ćwiczenia wykonuje się w układach, wykorzystując do tego celu planszę gimnastyczną i muzykę. Obie poddyscypliny gimnastyki biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Kto nie powinien uprawiać gimnastyki artystycznej?

Niektóre wady postawy są uzasadnionym przeciwwskazaniem do uprawiania gimnastyki. Dzieje się tak w przypadku m.in. dzieci z wklęsłymi plecami czy bocznym skrzywieniem kręgosłupa (skoliozą). Jeśli dziecko cierpi na jakąkolwiek wadę kręgosłupa – warto poradzić się trenera przed rozpoczęciem zajęć z gimnastyki czy akrobatyki.

Gimnastyka czy akrobatyka?

Obie dyscypliny są do siebie zbliżone i kształtują sprawność dziecka w odpowiedni sposób. Dzięki systematycznym ćwiczeniom i gimnastyka, i akrobatyka korzystnie wpływa na mięśnie i prawidłową postawę ciała. Zwiększa się również siła, wytrzymałość, zwinność czy koordynacja. Gimnastyka artystyczna zapewnia dobre przygotowanie do różnych innych dyscyplin z zakresu tańca czy sportu, a ponadto zapewnia prawidłowe spożytkowanie energii u dziecka. Akrobatyka natomiast pomaga dzieciom wykształcić umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialność. W zależności od potrzeb i możliwości dziecka oraz kierunku zainteresowań, obie dyscypliny mają bardzo dużo do zaoferowania.

Karolina Szweda 13 28 września 2016  11064

Dodaj komentarz

 • weronikakubanek17@gmail.com
  10 listopada 2017
  Na jakiej ulicy jest akrobatyka ???
 • Akrobastka ((:
  7 listopada 2017
  Na jakiej ulicy jest akrobatyka ? A jak nie to do bydgoszczy ..
 • oli
  28 września 2017
  na jakiej ulicy jest gimnastyka
 • oli
  28 września 2017
  na jakiej ul jest akroba
 • Marcelina
  28 sierpnia 2017
  Gdzie są te zajecia gimnastyczne??
 • 17 maja 2017
  zapraszamy do sekcji gimnastycznej GOK Gwiazda Dobrzeń Wielki !
  konkurencje ; skoki na trampolinie i skoki na ścieżce akrobatycznej. Grupy naborowe, rekreacyjne i sportowe już 5 lat :)
 • 23 kwietnia 2017
  na jakiej ul. Jest ta akrobatyka ?
 • lol
  13 kwietnia 2017
  gdzie ta gimnastyka
 • Alonia
  30 marca 2017
  A gdzie ta akrobatyka ?
 • moni
  11 października 2016
  Gdzie są zajęcia z akrobatyki bo chciałam zapisać córkę
 • kinderex
  2 października 2016
  a gdzie jest ta akrobatyka ?
 • Asia
  29 września 2016
  Moje dziecko już 2 rok chodzi na gimnastykę artystyczną. Jestem bardzo zadowolona, Marta wraca zawsze uśmiechnięta z treningu.
 • 29 września 2016
  Moja Marysia regularnie chodzi na akrobatykę. Już od dziecka wpajam jej jak ważna jest aktywność fizyczna. Zawsze wraca zadowolona i naładowana pozytywną energią. Takie treningi dla dzieci to strzał w dziesiątkę.

Artykuły z kategorii: Sport

gimnastyka-szwedzka-czym-jest

Gimnastyka szwedzka - czym jest?

Gimnastyka szwedzka nie jest tak popularna jak inne formy ćwiczeń, jednak stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Czym jest gimnastyka szwedzka i jak ją uprawiać?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

gimnastyka-szwedzka-czym-jest

Gimnastyka szwedzka - czym jest?

Gimnastyka szwedzka nie jest tak popularna jak inne formy ćwiczeń, jednak stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Czym jest gimnastyka szwedzka i jak ją uprawiać?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.