Akrobatyka, gimnastyka i kuglarstwo

Akrobatyka, gimnastyka i kuglarstwo

Akrobatyka jest jedną z najtrudniejszych oraz najstarszych dyscyplin sportowych. Pokazy akrobatów i kuglarzy można podziwiać od starożytności. Kiedyś cieszyli się złą sławą, dzisiaj są doceniani przez szeroką publiczność i chętnie oglądani. Dynamiczne pokazy kuglarskie i akrobatyczne na żywo potrafią przyciągnąć tłumy widzów nie bez przyczyny.

Równowaga, koordynacja i zwinność. Znajdziecie ją w filmach, sporcie oraz sztukach walki. Kojarzona z olimpiadą i cyrkiem – ale też tańcem, czy pokazami ulicznych kuglarzy. Zobaczcie ciekawą historię trudnej dyscypliny, jej odmiany i metody treningowe. Przekonajcie się też dlaczego akrobatyka i gimnastyka są jednymi z najzdrowszych dyscyplin sportowych.

Trening akrobatyczny

Trenując akrobatykę można liczyć nie tylko na podziw widzów oglądających ewolucje. Trening akrobatyki zakłada rozciągnięcie i elastyczność ciała, dużą mobilność stawów oraz giętki i mocny kręgosłup. Naukę najlepiej rozpocząć jako dziecko kiedy mięśnie i kości są najbardziej elastyczne.

Akrobatyka często utożsamiana jest z gimnastyką, terminy chociaż potocznie oznaczają to samo, różnią się między sobą. Gimnastyka bardziej bazuje na sile rąk niezbędnych do wykonywania ćwiczeń na poręczach, czy drążku. Akrobatyka natomiast stawia na ewolucje całym ciałem gdzie siła idzie głównie z nóg.

Osoby trenujące zarówno akrobatykę jak i gimnastykę charakteryzują się prawidłową postawą ciała, doskonałą koncentracją i ogólną dobrą kondycją ciała. Mimo narażenia na urazy związane z wykonywaniem figur, ten sport ma dobry wpływ na zdrowie. Gimnastykę i w ograniczonym zakresie akrobatykę praktykują również seniorzy.

Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci w wieku 5 - 8 lat na lekcje gimnastyki i akrobatyki. Popularnym klubem sportowym prowadzącym takie zajęcia dla dzieci jest Klub Sportowy Legion w Warszawie. Gdzie dzieci ćwiczą gimnastykę pod okiem jednych z najlepszych trenerów gimnastyki i akrobatyki w Polsce.

Wysłanie dziecka na lekcje gimnastyki może być jedną z najlepszych decyzji dla rozwoju dziecka. Poza sprawnością fizyczną dzieci uczą się zaufania do trenera, współpracy, poprawia się ich wyobraźnia oraz samoocena.

Historia Akrobatyki

Zobaczcie ciekawostki o akrobatyce na przestrzeni wieków. Akrobatyka jest sportem znanym w każdej kulturze, akrobaci byli szanowani i zapraszani do zabawy władców i szlachty. Często gimnastycy dzięki swoim umiejętnościom dorabiali się sławy i bogactwa. 

Akrobatyka i gimnastyka w starożytności

akrobata starożytność grecja

Tradycje związane z akrobatyką są obecne we wszystkich kulturach na Świecie. Freski, gliniane naczynia, malowidła ścienne i rzeźby często przedstawią akrobatów. Jest to najlepszy dowód na to, że akrobatyka oraz gimnastyka fascynowała ludzi od zawsze.

starożytna akrobatyka w chinach

W świecie antycznym występy akrobatyczne często towarzyszyły świętom. W Chinach za dynastii Han podczas świąt z okazji żniw występowali akrobaci, w tamtych czasach szczególnie popularną sztuczką było balansowanie na długim drewnianym kiju oraz żonglowanie.

akrobata na byku grecja knossos kreta

Dużą uwagę tej dyscyplinie poświęcali również starożytni Grecy i Rzymianie.

W kulturze Minojskiej (dzisiejsza Kreta) mężczyźni popisywali się wykonując skoki nad rozwścieczonym bykiem. Rzymianie natomiast tak bardzo doceniali zabawianie obywateli, że inwestowali olbrzymie sumy pieniędzy w wznoszenie aren, gdzie poza gladiatorami występowali właśnie akrobaci, tancerze i śpiewacy. Za czasów Imperium Rzymskiego szczególnie popularne były wyścigi rydwanów i akrobatyka jeździcka. 

Gimnastyka w średniowieczu

akrobata na palu średniowieczna rycina

Od średniowiecza akrobatyka zyskiwała popularność również w zachodniej i środkowej Europie. Wędrowne grupy artystów podróżujące z Azji i Afryki urządzały przedstawienia uliczne w miastach. W tym okresie upowszechniła się również zła sława tego typu przedstawień. Prawdopodobnie ze względu na fakt, że kieszonkowcy wykorzystywali pokazy do kradzieży. W takcie kiedy tłum podziwiał wyczyny kuglarskie, kieszonkowcy sprawnie pobierali "dodatkowe" opłaty za występ (co z resztą czasem ma miejsce i dziś). Z resztą nic dziwnego, że taki tłum było łatwo obrabować, w końcu nie na co dzień ma się okazję oglądać na żywo żonglowanie, chodzenie na szczudłach, połykanie ognia czy popisy gimnastyczne.

Kuglarstwo w nowożytności

sztuczki akrobatyczne i cyrkowe rysunek

Od XIX wieku akrobatyka zaczęła rozwijać się w nowych kierunkach. Powstają nowe dyscypliny czerpiące z akrobatyki: gimnastyka artystyczna, jazda figurowa, balet, pływanie synchroniczne, skoki do wody czy chodzenie po linie. Akrobatyka została również jedną z pierwszych dyscyplin olimpijskich (jest oficjalnie wpisana na listę dyscyplin Igrzysk Olimpijskich od 1932 roku). Więcej na ten temat w artykule: Zajść na szczyt własnych możliwości

Akrobatyka Cyrkowa

popisy akrobatyki cyrkowej

Zdarzało się, że gimnastycy po zakończeniu kariery sportowej występowali przed publicznością w cyrku. Chociaż ten rodzaj rozrywki ostatnio mocno podupadł (głównie ze względu na ochronę zwierząt) to cyrk ma nadal duży wkład w sztukę akrobacji. Niektóre ze szczególnie niebezpiecznych popisów były wykonywanie właśnie tam.

Akrobatyka dzisiaj

współczesny akrobata obręcz chiny

 

Wieże z ludzi - akrobatyka masowa

Nie sposób wymienić wszystkich sportów i dyscyplin czerpiących z gimnastyki. Można za to wskazać kilka najpopularniejszych. Poza wspomnianymi igrzyskami olimpijskimi i cyrkiem, akrobatów zobaczycie podczas festiwalu Castellers de Vilafranca w Katalonii gdzie akrobaci budują imponujące wieże z ludzi.

Rekordowa wieża (na zdjęciu) z 2005 roku osiągneła 7 poziomów ludzi zakończonych enxaneta czyli dzieckiem: "jeźdzcem wieży". Po wypadku w kolejnym roku zaprzestano podwyższania konstrukcji ze względów bezpieczeństwa.

Nie wiadomo ile mieżyła by najwyższa fizycznie możliwa do zbudowania wieża... może 10 - 12 poziomów?

W Polsce popularnym festiwalem akrobatycznym jest organizowany co roku Festiwal Akrobatyki Żory. 

 salto w tył like a boss maty

Z dorobku akrobatyki każdy może czerpać na swój sposób. W końcu w tej sztuce chodzi głównie o to, aby stawać się lepszym od siebie samego z przeszłości. Dla satysfakcji i przyjemności z tej aktywności nie jest potrzebne wykonywanie trudnych i niebezpiecznych figur. Wystarczy samo dążenie i praca nad poprawą.

Marcin Lemański 3 1 marca 2016  5259

Dodaj komentarz

 • XeXe
  20 lipca 2017
  Ja to bym chciała, żeby dawniej było tyle możliwości, co teraz... Zupełnie inaczej by się potoczyło moje życie
 • 20 lipca 2017
  Moje dzieciaki chodzą na akrobatykę i widzę, że to była doskonała decyzja!
 • Rafał
  20 lipca 2017
  Kuglarstwo kojarzy się mi jakoś z czarodziejstwem bardziej niż ze sportem ;)

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.