Akrobatyka, gimnastyka i kuglarstwo

Akrobatyka, gimnastyka i kuglarstwo

Akrobatyka jest jedną z najtrudniejszych oraz najstarszych dyscyplin sportowych. Pokazy akrobatów i kuglarzy można podziwiać od starożytności. Kiedyś cieszyli się złą sławą, dzisiaj są doceniani przez szeroką publiczność i chętnie oglądani. Dynamiczne pokazy kuglarskie i akrobatyczne na żywo potrafią przyciągnąć tłumy widzów nie bez przyczyny.

Równowaga, koordynacja i zwinność. Znajdziecie ją w filmach, sporcie oraz sztukach walki. Kojarzona z olimpiadą i cyrkiem – ale też tańcem, czy pokazami ulicznych kuglarzy. Zobaczcie ciekawą historię trudnej dyscypliny, jej odmiany i metody treningowe. Przekonajcie się też dlaczego akrobatyka i gimnastyka są jednymi z najzdrowszych dyscyplin sportowych.

Trening akrobatyczny

Trenując akrobatykę można liczyć nie tylko na podziw widzów oglądających ewolucje. Trening akrobatyki zakłada rozciągnięcie i elastyczność ciała, dużą mobilność stawów oraz giętki i mocny kręgosłup. Naukę najlepiej rozpocząć jako dziecko kiedy mięśnie i kości są najbardziej elastyczne.

Akrobatyka często utożsamiana jest z gimnastyką, terminy chociaż potocznie oznaczają to samo, różnią się między sobą. Gimnastyka bardziej bazuje na sile rąk niezbędnych do wykonywania ćwiczeń na poręczach, czy drążku. Akrobatyka natomiast stawia na ewolucje całym ciałem gdzie siła idzie głównie z nóg.

Osoby trenujące zarówno akrobatykę jak i gimnastykę charakteryzują się prawidłową postawą ciała, doskonałą koncentracją i ogólną dobrą kondycją ciała. Mimo narażenia na urazy związane z wykonywaniem figur, ten sport ma dobry wpływ na zdrowie. Gimnastykę i w ograniczonym zakresie akrobatykę praktykują również seniorzy.

Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci w wieku 5 - 8 lat na lekcje gimnastyki i akrobatyki. Popularnym klubem sportowym prowadzącym takie zajęcia dla dzieci jest Klub Sportowy Legion w Warszawie. Gdzie dzieci ćwiczą gimnastykę pod okiem jednych z najlepszych trenerów gimnastyki i akrobatyki w Polsce.

Wysłanie dziecka na lekcje gimnastyki może być jedną z najlepszych decyzji dla rozwoju dziecka. Poza sprawnością fizyczną dzieci uczą się zaufania do trenera, współpracy, poprawia się ich wyobraźnia oraz samoocena.

Historia Akrobatyki

Zobaczcie ciekawostki o akrobatyce na przestrzeni wieków. Akrobatyka jest sportem znanym w każdej kulturze, akrobaci byli szanowani i zapraszani do zabawy władców i szlachty. Często gimnastycy dzięki swoim umiejętnościom dorabiali się sławy i bogactwa. 

Akrobatyka i gimnastyka w starożytności

akrobata starożytność grecja

Tradycje związane z akrobatyką są obecne we wszystkich kulturach na Świecie. Freski, gliniane naczynia, malowidła ścienne i rzeźby często przedstawią akrobatów. Jest to najlepszy dowód na to, że akrobatyka oraz gimnastyka fascynowała ludzi od zawsze.

starożytna akrobatyka w chinach

W świecie antycznym występy akrobatyczne często towarzyszyły świętom. W Chinach za dynastii Han podczas świąt z okazji żniw występowali akrobaci, w tamtych czasach szczególnie popularną sztuczką było balansowanie na długim drewnianym kiju oraz żonglowanie.

akrobata na byku grecja knossos kreta

Dużą uwagę tej dyscyplinie poświęcali również starożytni Grecy i Rzymianie.

W kulturze Minojskiej (dzisiejsza Kreta) mężczyźni popisywali się wykonując skoki nad rozwścieczonym bykiem. Rzymianie natomiast tak bardzo doceniali zabawianie obywateli, że inwestowali olbrzymie sumy pieniędzy w wznoszenie aren, gdzie poza gladiatorami występowali właśnie akrobaci, tancerze i śpiewacy. Za czasów Imperium Rzymskiego szczególnie popularne były wyścigi rydwanów i akrobatyka jeździcka. 

Gimnastyka w średniowieczu

akrobata na palu średniowieczna rycina

Od średniowiecza akrobatyka zyskiwała popularność również w zachodniej i środkowej Europie. Wędrowne grupy artystów podróżujące z Azji i Afryki urządzały przedstawienia uliczne w miastach. W tym okresie upowszechniła się również zła sława tego typu przedstawień. Prawdopodobnie ze względu na fakt, że kieszonkowcy wykorzystywali pokazy do kradzieży. W takcie kiedy tłum podziwiał wyczyny kuglarskie, kieszonkowcy sprawnie pobierali "dodatkowe" opłaty za występ (co z resztą czasem ma miejsce i dziś). Z resztą nic dziwnego, że taki tłum było łatwo obrabować, w końcu nie na co dzień ma się okazję oglądać na żywo żonglowanie, chodzenie na szczudłach, połykanie ognia czy popisy gimnastyczne.

Kuglarstwo w nowożytności

sztuczki akrobatyczne i cyrkowe rysunek

Od XIX wieku akrobatyka zaczęła rozwijać się w nowych kierunkach. Powstają nowe dyscypliny czerpiące z akrobatyki: gimnastyka artystyczna, jazda figurowa, balet, pływanie synchroniczne, skoki do wody czy chodzenie po linie. Akrobatyka została również jedną z pierwszych dyscyplin olimpijskich (jest oficjalnie wpisana na listę dyscyplin Igrzysk Olimpijskich od 1932 roku). Więcej na ten temat w artykule: Zajść na szczyt własnych możliwości

Akrobatyka Cyrkowa

popisy akrobatyki cyrkowej

Zdarzało się, że gimnastycy po zakończeniu kariery sportowej występowali przed publicznością w cyrku. Chociaż ten rodzaj rozrywki ostatnio mocno podupadł (głównie ze względu na ochronę zwierząt) to cyrk ma nadal duży wkład w sztukę akrobacji. Niektóre ze szczególnie niebezpiecznych popisów były wykonywanie właśnie tam.

Akrobatyka dzisiaj

współczesny akrobata obręcz chiny

 

Wieże z ludzi - akrobatyka masowa

Nie sposób wymienić wszystkich sportów i dyscyplin czerpiących z gimnastyki. Można za to wskazać kilka najpopularniejszych. Poza wspomnianymi igrzyskami olimpijskimi i cyrkiem, akrobatów zobaczycie podczas festiwalu Castellers de Vilafranca w Katalonii gdzie akrobaci budują imponujące wieże z ludzi.

Rekordowa wieża (na zdjęciu) z 2005 roku osiągneła 7 poziomów ludzi zakończonych enxaneta czyli dzieckiem: "jeźdzcem wieży". Po wypadku w kolejnym roku zaprzestano podwyższania konstrukcji ze względów bezpieczeństwa.

Nie wiadomo ile mieżyła by najwyższa fizycznie możliwa do zbudowania wieża... może 10 - 12 poziomów?

W Polsce popularnym festiwalem akrobatycznym jest organizowany co roku Festiwal Akrobatyki Żory. 

 salto w tył like a boss maty

Z dorobku akrobatyki każdy może czerpać na swój sposób. W końcu w tej sztuce chodzi głównie o to, aby stawać się lepszym od siebie samego z przeszłości. Dla satysfakcji i przyjemności z tej aktywności nie jest potrzebne wykonywanie trudnych i niebezpiecznych figur. Wystarczy samo dążenie i praca nad poprawą.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 3 1 marca 2016  8460

Dodaj komentarz

 • XeXe
  20 lipca 2017
  Ja to bym chciała, żeby dawniej było tyle możliwości, co teraz... Zupełnie inaczej by się potoczyło moje życie
 • 20 lipca 2017
  Moje dzieciaki chodzą na akrobatykę i widzę, że to była doskonała decyzja!
 • Rafał
  20 lipca 2017
  Kuglarstwo kojarzy się mi jakoś z czarodziejstwem bardziej niż ze sportem ;)

Artykuły z kategorii: Gimnastyka i Akrobatyka

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

5-ciekawych-sportow-ekstremalnych

5 ciekawych sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne - dla jednych pokaz głupoty i niepotrzebnego ryzyka, dla innych mierzenie się z własnym lękiem i ograniczeniami. Oto 5 najbardziej szalonych sportów ekstremalnych.

aplikacje-mobilne-rewolucjonizuja-podejscie-do-sportu

Aplikacje mobilne rewolucjonizują podejście do sportu

Śledź swoje postępy w treningach, analizuj wyniki i dziel się nimi ze znajomymi dzięki sprawdzonym aplikacjom mobilnym.

sportowe-gadzety

Sportowe gadżety

Przedstawiamy sportowe gadżety, które urozmaicą i ułatwią codzienne treningi.

filmy-o-sportowej-rywalizacji-ktore-mogly-ci-umknac

Filmy o sportowej rywalizacji, które mogły Ci umknąć

Masz ochotę na dobry film ze sportem w roli głównej? Oto kilka propozycji zawierających siłę, wytrwałość i wolę walki które warto zobaczyć!

tatuaze-znanych-sportowcow

Tatuaże znanych sportowców

Motywy religijne, ważne imiona, hebrajskie napisy czy wzory geometryczne to tylko początek pomysłów na tatuaże. W tym artykule zobaczycie ozdoby ciała największych gwiazd sportu.

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

5-ciekawych-sportow-ekstremalnych

5 ciekawych sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne - dla jednych pokaz głupoty i niepotrzebnego ryzyka, dla innych mierzenie się z własnym lękiem i ograniczeniami. Oto 5 najbardziej szalonych sportów ekstremalnych.

aplikacje-mobilne-rewolucjonizuja-podejscie-do-sportu

Aplikacje mobilne rewolucjonizują podejście do sportu

Śledź swoje postępy w treningach, analizuj wyniki i dziel się nimi ze znajomymi dzięki sprawdzonym aplikacjom mobilnym.

sportowe-gadzety

Sportowe gadżety

Przedstawiamy sportowe gadżety, które urozmaicą i ułatwią codzienne treningi.

filmy-o-sportowej-rywalizacji-ktore-mogly-ci-umknac

Filmy o sportowej rywalizacji, które mogły Ci umknąć

Masz ochotę na dobry film ze sportem w roli głównej? Oto kilka propozycji zawierających siłę, wytrwałość i wolę walki które warto zobaczyć!

tatuaze-znanych-sportowcow

Tatuaże znanych sportowców

Motywy religijne, ważne imiona, hebrajskie napisy czy wzory geometryczne to tylko początek pomysłów na tatuaże. W tym artykule zobaczycie ozdoby ciała największych gwiazd sportu.