Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?
Japońskie sztuki walki: filozoficzna kolebka samokontroli
Tradycyjne sztuki walki kultywowane są w Japonii od setek lat. Wszystkie sprowadzają się do obopólnego treningu ducha i ciała, a równoległy rozwój tężyzny fizycznej i umysłowej pozwala na wiele osiągnięć nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu. Okazuje się, że osiągnięcie równowagi pomiędzy tym, co cielesne i tym, co duchowe, daje szansę wykorzystać siłę przeciwnika na własną korzyść. Japońskie sztuki walki wyróżnia nie tylko siła charakteru, ale też tradycyjne techniki oparte na filozofiach wschodnich tamtejszych mistrzów. Nawet jeśli korzenie tych walk leżą w starożytnych Chinach, to aikido, judo i karate wpływają swoją techniką na mentalność zawodników. W jaki sposób?
Aikido w pigułce: japońskie sztuki walki i wyższość samoobrony
Swoją historią tradycja aikido sięga schyłku XIX wieku, jednak dopiero po II wojnie światowej nabrało większego znaczenia. Japończycy zaczęli trenować tę sztukę walki na większą skalę, a ze względu na wysoce relaksacyjny charakter walki aikido nadaje się zarówno dla dzieci i dorosłych, jak i osób starszych. Japońskie sztuki walki - w tym również aikido - bazują na podstawach anatomii oraz sztuce perfekcyjnego neutralizowania przeciwnika. Tradycyjne aikido to przede wszystkim droga do harmonii własnej siły wewnętrznej. To właśnie dlatego regularny trening pozwala na stłumienie negatywnych emocji, uczy skupienia, koncentracji i maksymalnego opanowania, a największy nacisk kładzie nie na czynny atak, a unikanie ciosów napastnika.
Czytaj: Światowe sztuki walki
Japońskie sztuki walki: samodyscyplina w myśl technik judo

Nie tylko aikido czerpie z dawniejszych sztuk walki. Nie inaczej jest w przypadku judo, które swoją techniką nawiązuje do starej odmiany japońskiego ju-jitsu. We współczesnej formie praktykuje filozofię ustępliwości i samodyscypliny, a w dosłownym tłumaczeniu judo to łagodna droga do zwinności. Nie ma tu grama przesady, bo ćwiczenia, z których składa się trening judo, to ogólnorozwojowa gimnastyka, ćwiczenie zwinności i gibkości. Według zasad randori, japońskie sztuki walki judo nie przewidują zwycięzcy i przegranego. Ważne jest maksymalne skupienie na walce i taktyce przeciwnika. Każda walka to dla judoki okazja do doskonalenia się.
Ponadczasowe techniki karate: japońskie sztuki walki bez użycia broni
Według pradawnej myśli japońskiej, wylewanie potu na treningu to oszczędzanie krwi w czasie walki z przeciwnikiem. Tak jak inne japońskie sztuki walki, to powiedzenie idealnie odzwierciedla istotę karate. To ideologia bezpośredniej walki bez użycia jakiejkolwiek broni białej. Maksymalny nacisk kładzie się na wykorzystanie siły własnego ciała w ścisłej korelacji z umysłem. Droga pustych rąk, bo tak często mówi się o karate, to stosunkowo najnowsza technika, która wprowadza japońskie sztuki walki w nowożytność XXI wieku. Co ciekawe, karate jest skuteczną formą samoobrony i m.in. dlatego chętnie trenuje się je niemalże na całym świecie właśnie w charakterzy sztuki samoobrony.
Inne japońskie sztuki walki: mniej znane i nowsze odmiany
Aikido, karate i judo to najpopularniejsze i najbardziej tradycyjne japońskie sztuki walki. Obok nich funkcjonują również takie sporty i sztuki walki, jak kendo, sumo czy kyudo. Starojapońskie porzekadła głoszą, że sama siła to za mało - najważniejsze jest jej zastosowanie, a w drodze wojownika ważne jest nie bycie lepszym od kogoś innego, a dążenie do doskonalenia siebie samego z dnia na dzień. Równowaga pomiędzy ciałem i umysłem daje wymierne efekty nie tylko w samej walce, ale też w codziennym życiu. To właśnie walka z własnymi słabościami i samodyscyplina pozwala trenować prawdziwą siłę charakteru.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!