5 skutecznych metod szokowania mięśni

5 skutecznych metod szokowania mięśni

Krew, pot i łzy - tego pragnie wielu miłośników sportu od treningu siłowego. Jest wiele metod, którymi można katować mięśnie. Zobaczcie, co na ten temat mówi specjalista. Oto porady treningowe pozwalające na kontrolowany wzrost mięśni. No pain - no gain!

Witajcie Miłośnicy Sportowego Sadomasochizmu! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób Wasze mięśnie rosną, a dokładniej, co tak naprawdę stymuluje ten wzrost? Dlaczego musimy nieustannie zwiększać ciężar i intensywność treningów, a do tego nie pozwalamy sobie nawet na chwilę wytchnienia? Rzecz w tym, że dla zwiększania objętości mięśni niezbędne jest ciągłe zaskakiwanie swojego organizmu i zapewnianie mu warunków bezustannego napięcia, a także podwyższanie pulsu i pełne wykonywanie założeń treningowych. A może znacie już tricki, które pomogą wam w zabiciu waszych rąk, nóg i pozostałych partii mięśniowych?

Zacznijmy od najprostszych. Zasada mordowania mięśni numer jeden:

Nieustanna zmiana ćwiczeń. Rzecz w tym, że Twoje mięśnie szybko przyzwyczajają się
do ciężaru, a dzięki zmianie wykonywanych ćwiczeń będziesz w stanie za każdym razem zaskoczyć swój organizm czymś nowym, co umożliwi większą stymulację jego wzrostu. Równie ważna jest liczba serii i powtórzeń ─ 16 powtórzeń przy użyciu mniejszego ciężaru zadziała na Twoje mięśnie zupełnie inaczej niż 5 powtórzeń przy użyciu większego ciężaru. Nie trzymaj się kurczowo jednego schematu treningowego – staraj się urozmaicać swoją aktywność na siłowni! Spróbuj nie tylko zmiany ćwiczeń, lecz także zmiany samego schematu pracy z ciężarami.

Wysiłek statyczny oznacza stałe napięcie pracującego mięśnia. W przypadku wysiłku dynamicznego zginasz i rozginasz ręce ze sztangą. W przypadku wysiłku statycznego utrzymujesz sztangę w jednym położeniu. Na przykład: podczas podciągania na drążku (z obciążeniem lub bez) po określonej liczbie powtórzeń zawiśnij na parę sekund (lub dłużej) w bezruchu w punkcie maksymalnego napięcia mięśni. Przykład drugi: wyciskanie na ławce. Po pełnym wyciśnięciu zatrzymaj sztangę w środkowym punkcie. Możesz pójść o krok dalej i dokonać zatrzymania we wszystkich trzech punktach: najniższym, środkowym i prawie najwyższym (dlatego, że w najwyższym punkcie nacisk ciężaru przechodzi na staw łokciowy, a tego należy unikać za wszelką cenę!). Tę metodę możesz z powodzeniem stosować w przypadku każdego innego ćwiczenia. Oprócz tego, pamiętaj o maksymalnym napinaniu pracującego mięśnia po każdym powtórzeniu ─ ma to pozytywny wpływ na rzeźbę i ogólny kształt mięśnia.

metody treningu siłowego

Metoda powtórzeń wymuszonych. Po maksymalnym wysiłku i totalnym wyczerpaniu mięśnia, wykonaj kilka powtórzeń przy pomocy partnera na siłowni. Pozwala to na większe obciążenie mięśnia, stymulując go tym samym do dalszego rozwoju. Pamiętaj jednak, że ta metoda bardzo silnie oddziałuje na mięśnie i po takim treningu należy im się zasłużony odpoczynek. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnego przetrenowania mięśni.

Metoda rest-pause oznacza kilka powtórzeń przy użyciu maksymalnego obciążenia, po czym następuje 50-60 sekund odpoczynku i powrót do kilku powtórzeń przy użyciu maksymalnego obciążenia. Założenia metody przewidują łącznie od 7 do 10 powtórzeń przy użyciu ciężaru zbliżonego do maksymalnego, co idealnie sprawdza się w warunkach zwiększania wydolności (siły) mięśni i nabierania masy przez ćwiczącego.

Ostatnia metoda należy do najtrudniejszych i jest nazywana metodą powtórzeń negatywnych. Tak naprawdę, nasze ciało jest w stanie utrzymywać i opuszczać ciężar znacznie większy od tego, który jesteśmy w stanie podnosić lub wyciskać. W przypadku przysiadów, organizm ludzki jest zdolny do opuszczania ciężaru znacznie większego, niż w przypadku podnoszenia.

W praktyce wygląda to następująco: partner pomaga Ci podnieść sztangę (wyciskanie), po czym powoli samodzielnie opuszczasz ją nad klatkę i znowu wyciskasz przy pomocy partnera. Stosowanie tej metody wymaga nieustannego wsparcia i asekuracji drugiej osoby. Należy pamiętać o tym, że metody tej często nie zaleca się z powodu dużego ryzyka przetrenowania mięśni.

Na koniec warto dodać, że nie należy upierać się przy jednej metodzie treningowej i tych samych ćwiczeniach, martwiąc się, że inne nie są skuteczne. Próbuj, eksperymentuj, i co najważniejsze ─ zachowuj prawidłową technikę ćwiczeń ─ kontuzjowanych osób nie brakuje. Życzę przyrostów!

 

Autorem artykułu jest trener personalny: Dmytro Metelskyi

4 19 czerwca 2017  2770

Dodaj komentarz

 • Fadu
  26 marca 2018
  Bardzo fajny materiał, bardzo mi się podoba :)
 • Koksu
  20 lipca 2017
  No pain - no gain!!!!!
 • 20 lipca 2017
  Na pewno wykorzystam sugestie w moim treningu
 • Miłosz
  27 czerwca 2017
  bardzo fajny artykuł. Czekam na więcej Pana porad!

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

Słyszysz dziwne określenia sprzętu na siłowni? Zupełnie nie wiesz jak trenować na niektórych przyrządach? Oto krótki poradnik wyjaśniający zawiłe kwestie treningu ze sprzętem na siłowni.

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Treningi na siłowni niosą ze sobą wiele możliwości wykonywania ćwiczeń. Większość z nich jest skuteczna. Są jednak i te, których lepiej nie robić. Dlaczego? Część z nich jest niebezpieczna, a cześć – niemal zabawna. Oto zestawienie najgorszych ćwiczeń na siłowni!

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

Nie da się zaprzeczyć, że masaż jest efektywnym uzupełnieniem treningu. Niewiele osób jednak jest w stanie pozwolić sobie na skorzystanie z usług masażysty. A gdyby tak istniały techniki, które można wykonywać na własną rękę? Zobacz, jak przeprowadzić automasaż mięśni po treningu siłowym oraz sesji rozciągania!

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

W dzisiejszym odcinku – Jarosław Domański – trener jakich mało. Poznaj specjalistę który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem!

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

Brakuje energii do treningu? Odczuwasz zmęczenie? Oto materiał o rodzajach przedtreningówek i ich wpływie na organizm. Poznaj sposoby na podniesienie własnej wydajności przed treningiem siłowym czy wytrzymałościowym. Opowie nam o tym trener personalny Jacek Kremer.

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

Uprawianie każdej aktywności fizycznej wiąże się z możliwością nabawienia się kontuzji. Jak to jest w przypadku podciągania się na drążku? Otóż najbardziej narażone są barki i łokcie. Czy to ćwiczenie szkodzi na stawy barkowe i łokciowe? Jak prawidłowo się podciągać, by zmniejszyć ryzyko urazów? O tym w poniższym artykule!

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

Czym jest proces hipertrofii i jak wpływa na budowę masy mięśniowej. Poznaj mechanikę swoich mięśni!

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

Choć metody treningowe różnią się zamierzonym efektem – i tak trudno wybrać tę, nad którą chce się najbardziej pracować. W treningu siłowym czy kulturystycznym dominują dwa typy ćwiczeń – na siłę i na masę mięśniową. Na czym polegają oba typy treningów? I który z nich jest skuteczniejszy?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

Przyrost beztłuszczowej masy ciała jest celem wielu osób trenujących na siłowni. Żeby to osiągnąć, ważna jest praca nad zwiększaniem kapilarności mięśni, czyli po prostu ich objętości. W jaki sposób można to osiągnąć? Zobacz sprawdzone sposoby na zwiększenie masy mięśniowej.

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie

Hipertrofia jest jedynym potwierdzonym procesem wzrostu mięśni. Stanowi zarówno skutek ćwiczeń fizycznych, jak i ich cel. Z tego powodu powstała również metoda treningowa określana treningiem hipertroficznym. Na czym jednak właściwie polega ten proces? Jak ćwiczyć, żeby skutecznie budować mięśnie przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej? O tym w poniższym artykule.

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie