10 rzeczy których nie mówisz trenerowi

Jeżeli korzystasz z pomocy trenera personalnego warto jest zadbać o dobrą komunikację. Będąc otwartym i szczerym sprawisz, że Trener lepiej dopasuje treningi do Twoich potrzeb i oczekiwań. A Twoje ćwiczenia będą bezpieczniejsze i skuteczniejsze.
Maksymalizacja rezultatów Twoich treningów personalnych
Podjąłeś decyzję o zmianie swojego życia na lepsze: chcesz się odchudzić, zgubić zbędny tłuszcz, nabrać masy mięśniowej lub przywrócić sprawność i wyleczyć kontuzję. Jeżeli korzystasz w tym celu z treningów personalnych konieczne będzie odpowiednie i szczere zakomunikowanie swoich oczekiwań trenerowi. Idąc na trening można odczuwać skrępowanie i nie chcieć od razu zdradzać swoich dolegliwości i problemów zdrowotnych. Jednak, aby współpraca z trenerem przyniosła Ci oczekiwane rezultaty warto jest postawić na szczerość i otwartość.
Jak wybrać dobrego trenera personalnego
Co powiedzieć trenerowi?
Kiedy rozpoczynasz współpracę z trenerem i kupujesz pierwsze treningi, trener najprawdopodobniej da Ci do wypełnienia formularz osobowy – treningowy. W tym formularzu będą pytania o Twoje zdrowie, trenowane dyscypliny sportowe, doświadczenie w zakresie treningów, przebyte kontuzje. Zatajenie jakiejś dolegliwości może skutkować mniejszą skutecznością treningów w najlepszym wypadku, w najgorszym może zaszkodzić i nawet pogorszyć stan zdrowia.
Dodatkowo trener będzie chciał się dowiedzieć jakie cele chcesz zrealizować poprzez treningi personalne. Od tego zależy w jakim kierunku będą prowadzone ćwiczenia, plan treningowy i dietetyczny.
Wielu terenów podczas pierwszego spotkania z klientem wykonuje testy sprawnościowe. Takie testy to zazwyczaj sprawdzian mobilności ruchowej, stabilności stawów, rozciągnięcia mięśni, siły i wytrzymałości.
Zobacz 10 rzeczy których nie mówią klienci trenerów personalnych
1. „Jestem sfrustrowany/sfrustrowana bo ćwiczę od jakiegoś czasu i nie widzę rezultatów”
Może ćwiczysz od tygodnia, albo miesiąca, może nawet dłużej. Jednak rezultatów jak nie było, tak nie ma. Zastanów się, czy Twoje oczekiwane rezultaty są realne do osiągnięcia w danym okresie czasu? A może brakuje Ci regularności w wizytach na siłowni? Albo trening który robisz nie jest odpowiedni do Twoich celów? Jeżeli masz problem z motywacją, niezależnie od przyczyny warto jest powiedzieć to trenerowi. Każdy doświadczony trener personalny sam przechodził przynajmniej kilka razy spadki motywacji i sobie z nimi poradził. Co więcej, wielu jego klientów również miało podobne problemy do Twoich. Dzięki temu doświadczeniu trener będzie wiedział jak Ci pomóc odzyskać motywację.
2. „Nie stać mnie na dużą ilość treningów z trenerem w miesiącu”
Trening personalny jest usługą luksusową. Ceny za treningi są różne i wahają się w granicach 50 – 150 zł za godzinę treningu. To może być sporty wydatek. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na kupno wielu treningów personalnych w miesiącu powiedz o tym swojemu trenerowi. Może ustalicie jakąś inną formę współpracy. Określ z trenerem jaką sumę możesz przeznaczyć miesięcznie na treningi. Trenerzy są elastyczni i potrafią dostosować się do klienta. Może ustalicie, że zrobicie jeden trening w tygodniu, albo 2 treningi w miesiącu, a na pozostałe treningi dostaniesz konkretne ćwiczenia do wykonania samemu. Rozwiązań jest wiele, będąc otwartym w rozmowach z trenerem z pewnością wypracujesz jakieś rozwiązanie.
3 „Mogę zrobić jeszcze jedno powtórzenie”
Taktyka treningów może nie działać na wszystkich jednakowo. Jeżeli czujesz że trening jest zbyt mało wymagający koniecznie powiedz o tym trenerowi. Szczególnie dotyczy to treningów damskich. Trenerzy na kilku pierwszych treningach najczęściej prowadzą ćwiczenia z mniejszym obciążeniem by w miarę obserwacji podopiecznego stopniowo podnosić intensywność ćwiczeń.
Jeżeli już na początku czujesz że trening jest zbyt lekki mówiąc o tym trenerowi przyśpieszysz osiąganie rezultatów i Twój trening będzie lepszy.
Może też zdarzyć się odwrotna sytuacja. Kiedy trener przeceni Twoje możliwości i zrobi trening zbyt intensywny. Wtedy tez zakomunikuj trenerowi, że „ledwo wyrabiasz”. Trener wiele rzeczy sam zobaczy i zrobi poprawkę w ćwiczeniach, ale mówiąc mu o swoich wrażeniach ułatwisz mu zadanie.
4. „Obawiam się, że od treningów przybiorę na masie”
Dobry trener personalny będzie wypytywać Cię tak długo o Twoje motywacje i obawy, aż będzie pewny jak przeprowadzić optymalny trening. Z obawami jest tak, że często wynikają one z niewiedzy. Wszyscy boimy się tego czego nie znamy. Rozmawiając z trenerem o swoich obawach związanych z treningiem możesz się dowiedzieć jak w rzeczywistości wyglądają efekty ćwiczeń i czego się spodziewać. W przypadku obawy przed zbytnim „przypakowaniem” czyli wyrobieniem przesadnej muskulatury. Takie ryzyka nie ma, szczególnie jeżeli jesteś kobietą. Nabieranie masy mięśniowej to czasochłonny proces. Wymagający dużo determinacji i poświęcenia. Nie da się zrobić mięśni przez przypadek.
5. „Mój chłopak/dziewczyna/mąż/żona nie popiera mojego pomysłu treningów”
Początki bywają trudne. Zmotywowanie się do treningów nie należy do łatwych zadań. Jeżeli dodatkowo z różnych względów Twój partner nie wspiera Cię w tym wysiłku osiągniecie celu może być jeszcze trudniejsze. O tym również warto jest wspomnieć trenerowi. Wiele trenerów oferuje usługi dla par. Jeżeli więc partner nie jest przekonany do pomysłu może niech przyjdzie na trening i samemu się przekona że to dobry pomysł. Często jest tak że człowiek nie chce zmian w swoim życiu nawet jeżeli są one na lepsze. Dlatego rozmowa i osobiste doświadczenie treningu może być bardzo pomocne w przekonaniu dziewczyny/chłopaka do pomysłu chodzenia na siłownię.
6. „Dokucza mi ból podczas ćwiczeń, ale nie wiem dlaczego”
W trakcie ćwiczeń, szczególnie pod dłuższej przerwie od ruchu mogą zdarzyć się niewielkie kontuzje, naciągnięcia. Ważne jest od razu komunikować to trenerowi. Jeżeli odczuwasz ból w trakcie ruchu i będziesz kontynuował trening w ten sam sposób może dość do pogorszenia kontuzji. Zbyt intensywne ćwiczenia przynoszą szybsze efekty jednak na dłuższą metę są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego lepiej jest czasem trochę odpuścić i popracować nad innymi partiami ciała niż ryzykować dłuższą przerwę od treningów.
7. „Czuję się niekomfortowo ćwicząc na siłowni”
Jeżeli trening na siłowni w jakiś sposób Cię krępuje warto to powiedzieć trenerowi. Ustalicie wspólnie czemu tak jest, chodzi o tłok w najpopularniejszych godzinach? Słabą wentylację? Brak prywatności podczas ćwiczeń? Trener może naleźć rozwiązania na te problemy. Możecie umawiać się na treningi personalne w mniej obleganych godzinach, kiedy siłownia jest prawie pusta, trenować w parku lub w lesie, albo na osobnej sali fitness.
8. „Nie cierpię niektórych ćwiczeń”
Lubisz wysiłek fizyczny, trening sprawia Ci przyjemność. Jednak są ćwiczenia których nie lubisz robić. Może chodzi o to że masz trudność z ich wykonaniem, lub wątpisz w ich skuteczność? Taka informacja jest bardzo wartościowa dla trenera. Może się bowiem okazać że przyczyną że nie lubisz jakiegoś ćwiczenia jest ograniczona mobilność, lub zła technika. Tak czy inaczej trener może dzięki tej wiedzy udoskonalić Twój trening.
9. „Mam cukrzycę”
Zaniechanie poinformowania trenera o cukrzycy jest bardzo niebezpieczne. Poziom cukrów we krwi podczas treningów fizycznych może się gwałtownie zmieniać. Mówiąc trenerowi o cukrzycy i oznakach hiperglikemii czy hipoglikemii dbasz o własne bezpieczeństwo. Trener wiedząc o cukrzycy swojego podopiecznego będzie czujny na wszelkie niepokojące oznaki i będzie mógł w porę zareagować.
10. „Mam kaca po wczorajszej imprezie”
Alkohol może znacząco pogorszyć kondycję fizyczną organizmu. Odwodnienie, spadek liczby elektrolitów będzie skutkował bólami głowy, słabszą wytrzymałością. Jeżeli wczorajszego wieczoru wypiłeś/wypiłaś trochę za dużo zmień z trenerem plany na trening. Uwierz mi robienie przysiadów, biegi interwałowe czy podciąganie na kacu mogą być nieprzyjemne. Zamiast normalnego treningu lepiej zrobić ćwiczenia które pomogą Ci się zregenerować.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!