10 najczęstszych kontuzji na treningu

10 najczęstszych kontuzji na treningu

Trenujemy dla zdrowia, dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Kontuzje zdarzają się najlepszym i czasem trudno im zapobiec. Zobaczcie jakie urazy najczęściej zdarzają się podczas uprawiania sportów, nie tylko na siłowni.

Kontuzje z winy ćwiczącego

 

Według statystyk specjalistów, aż 8% wszystkich urazów w sporcie dochodzi z winy samego trenującego. Odsetek jest znacznie wyższy, gdy aktywność fizyczną podejmują osoby rekreacyjnie podchodzące do sportu. Zła technika wykonywania ćwiczeń, lekceważenie rozgrzewki i przecenianie własnych możliwości podczas treningu są najczęstszymi przyczynami kontuzji.

Oznacza to, że w większości przypadków możemy uniknąć interwencji lekarzy, przerwy w treningach, długotrwałej rehabilitacji i niepotrzebnego bólu, na który sami siebie skazujemy. Wystarczy tylko właściwe przygotowanie. Oto 10 najczęstszych urazów, których doznajemy w sporcie.

Uszkodzenie stawu barkowego

 

Winą za uszkodzenie możemy obarczyć osłabione ścięgna, przyczepy i mięśnie barku. Zespół bolesnego barku może wynikać z kilku przyczyn, np. uszkodzenia stożków rotatorów czy zapalanie kaletki maziowej w stawie. Do ostatniej kontuzji dochodzi najczęściej podczas gry w siatkówkę czy tenisa, gdy tkanka miękka ociera się o łopatkę. Skutek? Opuchlizna i ból, szczególnie przy próbach unoszenia i obracania ramienia. Na barki muszą uważać również osoby trenujące sztuki walki, szczególnie podczas treningu kontaktowego i ćwiczeń na worku bokserskim.

Nadciągnięcie mięśni pleców

 

Do kontuzji najczęściej dochodzi, gdy niewytrenowane, bądź przeciążone mięśnie i więzadła są zmuszone do wykonania pracy, która przekracza standardowe obciążenie. Dolegliwości skupione są wówczas w okolicy lędźwiowego odcinka pleców. Może do nich dojść podczas wykonywania ruchu gwałtownego, również o dużym zakresie. W takich przypadkach zalecany jest odpoczynek od wysiłku, często stosuje się również pasy ortopedyczne.

Łokieć tenisisty

Głównym objawem dolegliwości jest ból z boku łokcia, który spowodowały wielokrotne obroty nadgarstkiem bądź przedramieniem pod obciążeniem. Do lat 90. uważano, że przyczyną bólu jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników lub zginaczy nadgarstka i ręki. Obecnie za przyczyny „łokcia tenisisty” uważane są zmiany degeneracyjne.

Nadciągnięcie ścięgien tylnych mięśni ud

 

Podczas prostowania i zginania nogi pracują zarówno mięśnie, jak i ścięgna tyłu uda. W momencie, gdy mięśnie stają się silniejsze niż ścięgna, te ostatnie stają się bardziej podatne na naciągnięcia, a wręcz naderwania. Aby tego uniknąć obciążenie treningowe musi być dopasowane do możliwości ćwiczącego, zaś dieta sprzyjać regeneracji mikrourazów.

Kolano biegacza

 

Każdy kontakt buta z podłożem odczuwa także kolano. Po wielu powtórzeniach rzepka zaczyna się ocierać o kość udową i w rezultacie chrząstka zaczyna się ścierać. Tarcie z kolei może wywołać stan zapalny. Najczęściej uraz dotyka biegaczy długodystansowych, lecz problem nie jest obcy narciarzom, skoczkom narciarskim i piłkarzom. Właśnie z tego powodu wiele osób z dolegliwością kolan biega w opaskach stabilizujących.

Ścięgno Achillesa

Jedną z najczęstszych dolegliwości jest zapalenie ścięgna Achillesa. Częstotliwość kontuzji sprawia, że każde wyleczenie powoduje zmniejszenie elastyczności ścięgna, jego zgrubienie i zesztywnienie. Nieleczone stany zapalne ścięgna Achillesa mogą doprowadzić do jego naderwania lub całkowitego zerwania. Aby uniknąć kontuzji należy znaleźć przyczynę przeciążenia – nieprawidłowe obciążenie stopy, nierównomierne obciążenie kończyn. Bez znalezienie powodu, kontuzja stale będzie nawracać.

Drzazga goleniowa

 

Podczas treningu mięśnie z przodu podudzia muszą czasem dźwigać ciężary sześciokrotnie większe od wagi sportowca. Nic dziwnego, że czasem ulegają przeciążeniu. Wówczas mamy do czynienia z zespołem mięśnia piszczelowego przedniego. Zdarzają się sytuacje, w których gwałtowne przeciążenia powoduje wręcz oderwanie mięśnia od kości.

Skręcenie stawu skokowego

 

Skręcenie stawu skokowego należy do niechlubnego grona najpopularniejszych dolegliwości. W najlepszym przypadku skręcenie kończy się zapaleniem stawu i lekkimi dolegliwościami bólowymi. W najgorszym – rozerwaniem torebki stawowej, solidną opuchlizną i bólem, którego szczególnie warto uniknąć. Należy zdawać sobie sprawę, że skręcenie destabilizuje staw skokowy, które może nie tylko doprowadzić do kolejnych skręceń, ale także negatywnie wpłynąć na staw kolanowy, staw stopy i zapoczątkować kolejne dysfunkcje układu ruchu.

Zapalnie rozcięgna podeszwowego

 

Zaglądając w głąb swojej stopy, zobaczylibyśmy rozcięgno podeszwowe, czyli szerokie i płaskie ścięgno, które rozciąga się od pięty do palców. Odgrywa ono podwójną rolę – z jednej strony tłumi drgania, zaś z drugiej utrzymuje wysklepienie stopy. Gdy rozcięgno jest przeciążone powstają na nim mikropęknięcia i dolegliwości bólowe. Jeżeli leczeniem nie obejmiemy mięśnia trójgłowego łydki, ścięgna Achillesa i mięśni stopy, rozcięgno będzie nadal pracować na nieprawidłowych warunkach i notorycznie łapać stany zapalne.

Omdlenia

 

Do istotnej roli oddychania w trakcie ćwiczeń przekonują kolejne omdlenia na salach treningowych. Utrata przytomności to niebezpieczna dolegliwość, która może być przyczyną większej tragedii. Większość omdleń jest spowodowana nieodpowiednią techniką oddychania podczas ćwiczeń. Zły moment wdechu i wydechu oraz wstrzymywanie wdechu może spowodować deficyt tlenu. Rezultat? Utrata przytomności i brak kontroli nad ciałem.

Wystąpienie kontuzji

 

Ważne jest nielekceważenie sygnałów o możliwej kontuzji (takich jak ból lub nagłe drętwienie) i przerwanie treningu. W sytuacjach kiedy dolegliwość nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej fizjoterapeutą lub lekarzem sportowym.

Więcej w tym temacie w artykule: Regeneracja po kontuzji 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Martyna Paprocka 4 10 marca 2016  5912

Dodaj komentarz

 • WErd
  18 czerwca 2019
  Witam1. Kontuzja (łac. contusio) to inaczej stłuczenie. Natomiast należy mówić o urazach (uderzeniach, kopnięciach, popchnięciach, ściśnięciach, cięciach - czyli o przyczynach) oraz o obrażeniach (otarciach, stłuczeniach, zwichnięciach, naciągnięciach, złamaniach, rozcięciach) ciała. 2. Jeżeli ktoś pyta o wagę to proszę odpowiadać: Tak, mam taką. Leży na podłodze w łazience. Bo waga to przyrząd pomiarowy. W zależności od typu mierzy masę lub ciężar. Pozdrawiam [moderowane] Włodzimierz S. Erdmann [moderowane]
 • Kamil
  20 lipca 2017
  O drzazdze goleniowej w życiu nie słyszałem
 • Patrycja
  20 lipca 2017
  Mnie się kiedyś zdarzyło zemdleć na treningu. Na szczęście nic się nie stało, ale w efekcie nauczyłam się prawidłowego oddychania w trakcie ćwiczeń.
 • Jola
  20 lipca 2017
  Ach, kontuzje... Bez nich nie byłoby sportu

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?