10 najczęstszych kontuzji na treningu

10 najczęstszych kontuzji na treningu

Trenujemy dla zdrowia, dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Kontuzje zdarzają się najlepszym i czasem trudno im zapobiec. Zobaczcie jakie urazy najczęściej zdarzają się podczas uprawiania sportów, nie tylko na siłowni.

Kontuzje z winy ćwiczącego

 

Według statystyk specjalistów, aż 8% wszystkich urazów w sporcie dochodzi z winy samego trenującego. Odsetek jest znacznie wyższy, gdy aktywność fizyczną podejmują osoby rekreacyjnie podchodzące do sportu. Zła technika wykonywania ćwiczeń, lekceważenie rozgrzewki i przecenianie własnych możliwości podczas treningu są najczęstszymi przyczynami kontuzji.

Oznacza to, że w większości przypadków możemy uniknąć interwencji lekarzy, przerwy w treningach, długotrwałej rehabilitacji i niepotrzebnego bólu, na który sami siebie skazujemy. Wystarczy tylko właściwe przygotowanie. Oto 10 najczęstszych urazów, których doznajemy w sporcie.

Uszkodzenie stawu barkowego

 

Winą za uszkodzenie możemy obarczyć osłabione ścięgna, przyczepy i mięśnie barku. Zespół bolesnego barku może wynikać z kilku przyczyn, np. uszkodzenia stożków rotatorów czy zapalanie kaletki maziowej w stawie. Do ostatniej kontuzji dochodzi najczęściej podczas gry w siatkówkę czy tenisa, gdy tkanka miękka ociera się o łopatkę. Skutek? Opuchlizna i ból, szczególnie przy próbach unoszenia i obracania ramienia. Na barki muszą uważać również osoby trenujące sztuki walki, szczególnie podczas treningu kontaktowego i ćwiczeń na worku bokserskim.

Nadciągnięcie mięśni pleców

 

Do kontuzji najczęściej dochodzi, gdy niewytrenowane, bądź przeciążone mięśnie i więzadła są zmuszone do wykonania pracy, która przekracza standardowe obciążenie. Dolegliwości skupione są wówczas w okolicy lędźwiowego odcinka pleców. Może do nich dojść podczas wykonywania ruchu gwałtownego, również o dużym zakresie. W takich przypadkach zalecany jest odpoczynek od wysiłku, często stosuje się również pasy ortopedyczne.

Łokieć tenisisty

Głównym objawem dolegliwości jest ból z boku łokcia, który spowodowały wielokrotne obroty nadgarstkiem bądź przedramieniem pod obciążeniem. Do lat 90. uważano, że przyczyną bólu jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników lub zginaczy nadgarstka i ręki. Obecnie za przyczyny „łokcia tenisisty” uważane są zmiany degeneracyjne.

Nadciągnięcie ścięgien tylnych mięśni ud

 

Podczas prostowania i zginania nogi pracują zarówno mięśnie, jak i ścięgna tyłu uda. W momencie, gdy mięśnie stają się silniejsze niż ścięgna, te ostatnie stają się bardziej podatne na naciągnięcia, a wręcz naderwania. Aby tego uniknąć obciążenie treningowe musi być dopasowane do możliwości ćwiczącego, zaś dieta sprzyjać regeneracji mikrourazów.

Kolano biegacza

 

Każdy kontakt buta z podłożem odczuwa także kolano. Po wielu powtórzeniach rzepka zaczyna się ocierać o kość udową i w rezultacie chrząstka zaczyna się ścierać. Tarcie z kolei może wywołać stan zapalny. Najczęściej uraz dotyka biegaczy długodystansowych, lecz problem nie jest obcy narciarzom, skoczkom narciarskim i piłkarzom. Właśnie z tego powodu wiele osób z dolegliwością kolan biega w opaskach stabilizujących.

Ścięgno Achillesa

Jedną z najczęstszych dolegliwości jest zapalenie ścięgna Achillesa. Częstotliwość kontuzji sprawia, że każde wyleczenie powoduje zmniejszenie elastyczności ścięgna, jego zgrubienie i zesztywnienie. Nieleczone stany zapalne ścięgna Achillesa mogą doprowadzić do jego naderwania lub całkowitego zerwania. Aby uniknąć kontuzji należy znaleźć przyczynę przeciążenia – nieprawidłowe obciążenie stopy, nierównomierne obciążenie kończyn. Bez znalezienie powodu, kontuzja stale będzie nawracać.

Drzazga goleniowa

 

Podczas treningu mięśnie z przodu podudzia muszą czasem dźwigać ciężary sześciokrotnie większe od wagi sportowca. Nic dziwnego, że czasem ulegają przeciążeniu. Wówczas mamy do czynienia z zespołem mięśnia piszczelowego przedniego. Zdarzają się sytuacje, w których gwałtowne przeciążenia powoduje wręcz oderwanie mięśnia od kości.

Skręcenie stawu skokowego

 

Skręcenie stawu skokowego należy do niechlubnego grona najpopularniejszych dolegliwości. W najlepszym przypadku skręcenie kończy się zapaleniem stawu i lekkimi dolegliwościami bólowymi. W najgorszym – rozerwaniem torebki stawowej, solidną opuchlizną i bólem, którego szczególnie warto uniknąć. Należy zdawać sobie sprawę, że skręcenie destabilizuje staw skokowy, które może nie tylko doprowadzić do kolejnych skręceń, ale także negatywnie wpłynąć na staw kolanowy, staw stopy i zapoczątkować kolejne dysfunkcje układu ruchu.

Zapalnie rozcięgna podeszwowego

 

Zaglądając w głąb swojej stopy, zobaczylibyśmy rozcięgno podeszwowe, czyli szerokie i płaskie ścięgno, które rozciąga się od pięty do palców. Odgrywa ono podwójną rolę – z jednej strony tłumi drgania, zaś z drugiej utrzymuje wysklepienie stopy. Gdy rozcięgno jest przeciążone powstają na nim mikropęknięcia i dolegliwości bólowe. Jeżeli leczeniem nie obejmiemy mięśnia trójgłowego łydki, ścięgna Achillesa i mięśni stopy, rozcięgno będzie nadal pracować na nieprawidłowych warunkach i notorycznie łapać stany zapalne.

Omdlenia

 

Do istotnej roli oddychania w trakcie ćwiczeń przekonują kolejne omdlenia na salach treningowych. Utrata przytomności to niebezpieczna dolegliwość, która może być przyczyną większej tragedii. Większość omdleń jest spowodowana nieodpowiednią techniką oddychania podczas ćwiczeń. Zły moment wdechu i wydechu oraz wstrzymywanie wdechu może spowodować deficyt tlenu. Rezultat? Utrata przytomności i brak kontroli nad ciałem.

Wystąpienie kontuzji

 

Ważne jest nielekceważenie sygnałów o możliwej kontuzji (takich jak ból lub nagłe drętwienie) i przerwanie treningu. W sytuacjach kiedy dolegliwość nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej fizjoterapeutą lub lekarzem sportowym.

Więcej w tym temacie w artykule: Regeneracja po kontuzji 

Martyna Paprocka 4 10 marca 2016  5293

Dodaj komentarz

 • WErd
  18 czerwca 2019
  Witam1. Kontuzja (łac. contusio) to inaczej stłuczenie. Natomiast należy mówić o urazach (uderzeniach, kopnięciach, popchnięciach, ściśnięciach, cięciach - czyli o przyczynach) oraz o obrażeniach (otarciach, stłuczeniach, zwichnięciach, naciągnięciach, złamaniach, rozcięciach) ciała. 2. Jeżeli ktoś pyta o wagę to proszę odpowiadać: Tak, mam taką. Leży na podłodze w łazience. Bo waga to przyrząd pomiarowy. W zależności od typu mierzy masę lub ciężar. Pozdrawiam [moderowane] Włodzimierz S. Erdmann [moderowane]
 • Kamil
  20 lipca 2017
  O drzazdze goleniowej w życiu nie słyszałem
 • Patrycja
  20 lipca 2017
  Mnie się kiedyś zdarzyło zemdleć na treningu. Na szczęście nic się nie stało, ale w efekcie nauczyłam się prawidłowego oddychania w trakcie ćwiczeń.
 • Jola
  20 lipca 2017
  Ach, kontuzje... Bez nich nie byłoby sportu

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?