10 najczęstszych błędów podczas biegania

10 najczęstszych błędów podczas biegania

Bieganie wydaje się jednym z prostszych sportów. Wiele biegających osób (przede wszystkim początkujących) popełnia jednak błędy, które mogą wpłynąć na przeciążenia organizmu. Oto lista najczęstszych błędów popełnianych w trakcie biegania.

1. Przecenianie własnych możliwości biegowych

Podczas biegów masowych początkujący biegacze na starcie dają z siebie wszystko. Kilka minut szybkiego biegu wywołuje u nich zadyszkę. Żeby ochłonąć przechodzą w marsz. By nie zostać daleko w tyle, znów przyspieszają i sytuacja się powtarza. Taki bieg jest mało efektywny. Powinno się rozpocząć wolno i spokojnie, a przyspieszyć dopiero w połowie dystansu. Oczywiście, jeśli biegacz czuje się na siłach.

2. Nadgorliwość

Część początkujących biegaczy chce w krótkim czasie osiągnąć jak najwięcej. Brak cierpliwości sprawia, że biegają zbyt często i zbyt szybko. Taki sposób biegania wpływa na przeciążenia organizmu. Zbyt duża aktywność fizyczna może również skutkować kontuzjami. Dodatkowo, brak odpowiedniej wytrzymałości oraz siły może skutkować spadkiem motywacji, jeśli biegacz nie osiągnie wymarzonego celu. Początkowe treningi powinny skupiać się na truchcie i marszu. Nadprogramowa potrzeba ruchu u początkujących biegaczy może zostać przełożona na przykład na jazdę na rowerze czy pływanie. Takie zajęcia pomogą w poprawie ogólnej sprawności oraz wytrzymałości organizmu, bez obciążania mięśni i stawów.

3. Jednostajność i brak różnorodności treningów biegowych

Większość początkujących biegaczy nie ma dobrego przygotowania teoretycznego. Zamiast poszukać informacji na temat planowania treningów lub technik biegania na portalach czy w książkach od razu startują z treningami. Taka postawa skutkuje nieświadomością uprawianego sportu. Treningi wyglądają więc bardzo podobnie, są tak samo intensywne i złożone z tych samych ćwiczeń. Jednostajność podczas treningów może wywołać uczucie monotonii i znudzenia. Dodatkowo, trenowanie w taki sposób przez dłuższy czas może nie przynieść stałego rozwoju. Można zwalczyć „nudę treningową” wprowadzając m.in. biegi szybsze i wolniejsze lub dłuższe i krótsze trasy.

4. Niewłaściwe buty do biegania

Buty to jeden z ważniejszych artefaktów biegacza. Początkujący natomiast nie zawsze inwestują we właściwe obuwie. Może dlatego, że nie wiedzą jak bardzo są ważne, a może dlatego, że boją się, że ich przygoda z bieganiem nie potrwa długo. Zaczynają więc biegać w takich butach, jakie mają lub kupują nieodpowiednie obuwie. Ważne jest również, by nie biegać w nowych butach. Może to skutkować odciskami lub obtarciami, dlatego warto je najpierw trochę rozchodzić. Buty do biegania są zróżnicowane m.in. ze względu na swoje przeznaczenie (np. podłoże do biegania) czy rodzaj stopy. Dobrze jest się zorientować, jakie buty do biegania są nam potrzebne. 

5. Nieodpowiedni strój do treningu

Na rynku jest wyjątkowo dużo funkcjonalnej odzieży dla biegaczy, jednak wciąż widzi się osoby biegające „w czym bądź”. Jednym z głównych błędów jest zakładanie na treningi bawełnianych koszulek, które zatrzymują wodę. Podczas takiego treningu koszulka robi się po prostu mokra, a bieganie w niej jest wyjątkowo nieprzyjemne i grozi przeziębieniem. Strój do biegania powinien być dopasowany, jednak nie może krępować ruchów ani obcierać. Oddychający materiał, który odprowadza wilgoć z ciała zapewni komfort ćwiczeń oraz uchroni przed przegrzaniem i wyziębieniem. W przypadku pań, warto zaopatrzyć się również w sportowy biustonosz. Dzięki niemu piersi będą ustabilizowane i zachowają jędrność.

6. Nieodpowiednia rozgrzewka oraz brak zakończenia treningu

Pobudzenie mięśni przed treningiem, a także rozciąganie po jego zakończeniu są ważnym elementem zapobiegającym kontuzjom. Przede wszystkim ważne jest zadbanie o mięśnie kolan – podczas biegania są one najbardziej narażone na urazy. Początkujący biegacze – czasem z niewiedzy, czasem z braku czasu – często zapominają o właściwym rozpoczęciu oraz zakończeniu treningu.

7. Niewłaściwe nawadnianie organizmu

Ten błąd pojawia się często podczas półmaratonów lub maratonów. Długi dystans biegu wymaga dobrego nawodnienia, o czym nie pamięta część biegaczy-amatorów. Punkty z wodą są dla nich jedynie stratą cennego czasu, ponieważ mają wrażenie, że nie jest im ona aktualnie potrzebna. Problem pojawia się wtedy, gdy po kilku kilometrach są odwodnieni i muszą znacznie zwolnić tempo biegu.

8. Bieganie z butelką wody

błędy podczas biegania z wodą nawadnianie

Część osób nie wie, kiedy należy zabrać ze sobą butelkę z wodą. Podczas wolnych biegów nieprzekraczających godziny nie ma potrzeby uzupełniania płynów – woda się po prostu nie wchłonie. Dodatkowo, bieganie z butelką przez dłuższy czas może wpłynąć na powstanie asymetrycznych mięśni. Obciążenie jednej strony ciała powoduje nierównomierną pracę odpowiadających sobie mięśni.

9. Niewłaściwe oddychanie oraz błędna technika biegu

Częstszym błędem początkujących i średniozaawansowanych biegaczy jest zła technika biegu. Objawia się to niepoprawnym stawianie stóp oraz niewłaściwą praca rąk. Powinno się pamiętać o tym, by łokcie tworzyły kąt prosty, a ręce były ułożone wzdłuż ciała. Kolejnym błędem jest nierównomierne oddychanie. Rytm określany przez wdechy i wydechy powoduje mniejsze zmęczenie. Ma również wpływ na ostateczne wyniki.

10. Bieganie przed posiłkiem

Trenowanie przed śniadaniem może skutkować zasłabnięciem i brakiem siły na dalsze ćwiczenia. Ważne jest, by nie jeść również bezpośrednio przed bieganiem. Najbardziej optymalnym czasem posiłku jest okres 2-3 godzin przed treningiem. W przypadku porannych biegów można ten czas nieco skrócić. Warto wtedy sięgnąć po węglowodany (np. banany).

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 4 listopada 2016  4074

Dodaj komentarz

 • Biegacz
  13 kwietnia 2017
  chyba przestanę biegać...
  i prawdopodobnie mam niewłaściwą pracę rąk a moja koszulka do biegania nie ma wszystkich funkcji niezbędnych do biegania
  A tak poważnie - proszę, nie piszcie takich rzeczy, bo ktoś przeczyta i nigdy nie zacznie biegać
 • 29:23
  21 marca 2017
  A przede wszystkim błędem jest czerpanie wiedzy z tego typu blogów. Czy ta lista ma jakieś podstawy badawcze, np. ankietę?
 • Michał34
  7 listopada 2016
  To prawda. Ja, jako biegacz rekreacyjny, na początku popełniałem większość z tych błędów. Przede wszystkim moje treningi były monotonne. Potem, jak się trochę doszkoliłem, od razu poprawiła się moja technika i rzadko kiedy zdarza mi się robić błędy :)
 • Adrian
  4 listopada 2016
  Buty są najważniejsze!
 • Dawid
  4 listopada 2016
  Niby bieganie jest jednym z prostszych sportów, a można popełnić tyle błędów... Zresztą, wiem, że to jedynie zalążek tego, co można zrobić źle w trakcie biegania :)

Artykuły z kategorii: Bieganie

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?