10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

W tym zestawieniu znajdziecie listę sportów które narażają na największe ryzyko. Śmiałkowie którzy je uprawiają świadomie podejmują niebezpieczeństwo utraty zdrowia i zycia dla swojej pasji.

1. BASE Jumping oraz wingsiut jumping

base jumping wingsiut jumping skoki ekstremalne

Swoją nazwę zawdzięcza słowom Base (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło) oraz Earth (ziemia). BASE Jumping należy do sportów ekstremalnych. Polega na skakaniu z klifów, wysokich budynków czy masztów antenowych. Podczas uprawiania tego sportu umiera średnio 5-15 osób rocznie. Skoki BASE są jedną z najbardziej niebezpiecznych odmian skoków spadochronowych – w pokrowcu jest tylko jeden spadochron.

2. Heli-Skiing

heil-skiing narciarstwo i snowboard z helikoptera

Jest to snowboarding i narciarstwo połączone z lotem helikopterem. Helikopter pełni funkcję wyciągu. Osoby trenujące ten sport są wynoszone helikopterem na najbardziej ekstremalne trasy górskie, w które bardzo trudno jest się dostać w inny sposób. Niebezpieczeństwo tkwi zarówno w samej jeździe po na bardzo stronnych stokach, jak i w ewentualnej awarii helikoptera. Dodatkowym ryzykiem jest pogoda, tego typu sport uprawia się często w niedostępnych pasmach górskich gdzie w razie załamania pogody trudno o pomoc z zewnątrz. 

3. Nurkowanie

nurkowanie sport ekstremalny

Nurkowanie stwarza naprawdę dużo niebezpieczeństw m.in. wystąpienie toksyczności tlenowej, choroby dekompresyjnej czy awarii sprzętu. Ponadto, podczas uprawiania tego sportu nurek jest narażony na potencjalny atak ze strony morskich zwierząt. Nurkowanie mogą uprawiać jedynie osoby, które przejdą specjalistyczne szkolenie. Więcej: O niebezpieczeństwie w nurkowaniu 

4. Nurkowanie w jaskiniach (cave diving)

nurkowanie jaskiniowe sport ekstremalny

Nurkowanie w jaskiniach należy do bardzo niebezpiecznych sportów. Poruszanie się w głąb jaskini wraz z prądem wody zakłada wracanie z niej… pod prąd. Jest to bardzo trudne zadanie dla nurka, szczególnie, że zużycie gazów oddechowych jest trudne do wyliczenia. Udane nurkowanie w jaskini charakteryzuje się tym, że nurek z niej wypływa.

5. Big Wave Surfing

big wave surfing sport ekstremalny

Serfowanie na wysokich falach jest wyjątkowo widowiskowe. Surferzy są jednak narażeni na duże niebezpieczeństwo. Im wyższe fale, tym większe zagrożenia. Najwyższe fale występują w Portugalii, potrafią osiągać nawet 30 metrów wysokości [!]. Poza ryzykiem utopienia jest jeszcze inne, mniej widoczne. Wysoka fala jest wstanie rzucić surferem o dno morskie które zazwyczaj jest zbudowane z ostrych skał tuż pod powierzchnią wody.

6. Ujeżdżanie byków, rodeo

ujeżdżanie byków rodeo sport ekstremalny

Byki są wyjątkowo gwałtownymi i silnymi zwierzętami. Jeździec w tym sporcie stara się jak najdłużej utrzymać na byku, który stale próbuje go zrzucić. Taki sport wymaga ogromnej siły i odwagi. Upadek z byka może skutkować poważnymi kontuzjami i obrażeniami. Dodatkowo rozwścieczony byk często atakuje jeźdźca po zrzuceniu go z grzbietu. Ujeżdżanie byków jest sportem dla zdeterminowanych osób, lubiących duże dawki adrenaliny.

7. Street Luging

street luging sport ekstremalny zjazd na desce

Sport podobny do saneczkarstwa, jednak podłożem w street luging – jak sama nazwa wskazuje – jest asfaltowa droga, a zawodnicy jeżdżą na specjalnie przystosowanej do tego celu desce. Kierowca przemieszcza się w pozycji leżącej z bardzo dużą prędkością (nawet powyżej 100 km/h). Trasy w tym sporcie są zazwyczaj bardzo strome. Szanse na uderzenie w inny obiekt na drodze są bardzo wysokie, a kierowca może się zatrzymać jedynie przy użyciu własnych nóg.

8. BMX

bmx sport ekstremalny dirt street rower

Sama rekreacyjna jazda na BMX-ie nie jest aż tak niebezpieczna, choć wciąż stwarza ryzyko obrażeń. Uprawianie jazdy na małych rowerach BMX w formie akrobacji w powietrzu, obrotów oraz skomplikowanych technicznie tricków może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Skateparki zazwyczaj są wylane betonem lub podobnym twardym tworzywem, więc upadek z dużej wysokości może się skończyć tragicznie. Osoby wykonujące ewolucje są więc narażone na złamania, zwichnięcia, stłuczenia i inne obrażenia.

9. Wspinaczka górska i alpinizm

wspinaczka skałkowa sport ekstremalny

Wspinaczka górska wymaga od trenującego dużej precyzji. Każda pomyłka może zakończyć się dotkliwym upadkiem, a nawet śmiercią. Ponadto, łatwo zboczyć z wyznaczonych tras, a nagłe zmiany górskiej pogody stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo. Najniebezpieczniejszą odmianą wspinaczki jest wspinaczka skałkowa bez zabezpieczeń oraz alpinizm. Dla wielu osób trenujących wspinaczkę górską przygoda z nią zakończyła się tragicznie.

10. White water rafting

rafting na rzece białej sport ekstremalny

Spływ rzeczny na „białej” wodzie. Rafting uprawia się na rwących rzekach, pełnych kamieni i skał. Spływ taką rzeką odbywa się na łodzi, tratwie, pontonie lub kajaku. Biała woda to określenie charakteryzujące bardzo ekstremalne spływy. Woda na takich spływach jest tak wzburzona, że tworzy się biała piana. Popularną polską rzeką, na której można odbyć ekstremalną przygodę jest Dunajec.

AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pokonać własne lęki? Sprawdź top 5 niebezpiecznych sportów!

Ktoś kiedyś powiedział, że to my sami stanowimy granicę własnych możliwości, a jej przekraczanie należy do ludzi odważnych. I chociaż nie chodzi tu o fizykę kwantową czy chemię molekularną, możemy łatwo odnieść to do pokonywania bariery własnego lęku. Sporty niebezpieczne i ekstremalne - wchodzisz w to? Zobaczcie, czy coś się zmieniło w porównaniu do zeszłych lat!

Niebezpieczne sporty ze zwierzętami: ujeżdżanie byków
ujeżdżanie byków

Przeżycia towarzyszące uprawianiu sportu potęgują wytwarzanie endorfin i tym samym pozytywnie wpływają na dobre samopoczucie. Nie inaczej dzieje się w przypadku sportów ekstremalnych - tu oprócz wysokiego poziomu endorfin, równie wysoko jest sama adrenalina. Na amerykańskich preriach od dziesiątek lat praktykuje się ujeżdżanie byków. Samo okiełznanie zwierzęcia to już spore wyzwanie, a pozostanie na nim to prawdziwa sztuka! Wbrew pozorom, ujeżdżanie byka jest bardzo niebezpiecznym sportem. Upadek na ziemię może być jednoznaczny z zaatakowaniem przez zwierzę i stratowaniem przez silne nogi, ale czy nie na tym polega właśnie piękno tej dyscypliny?

Poskromić powietrze: niebezpieczne sporty i BASE jumping
base jumping

Jeśli interesujesz się sportami ekstremalnymi, na pewno obiły ci się o uszy skoki na bungee. To mega przeżycie, które pamięta się na długie lata. Wyobraź sobie, że takich bungee świrów jest coraz więcej, a skoki często odbywaja się bez liny znanej ze skoków na bungee. Spokojnie, nikt nie leci w przepaść bez asekuracji. BASE jumping, bo tak nazywa się ten niebezpieczny sport, to seria skoków spadochronowych wprost z urwiska czy klifu. I choć liczba ofiar to ok. 350 osób rocznie, miłośników tego niebezpiecznego sportu wciąż przybywa. W zeszłym roku liczba uczestników ekstremalnych skoków spadochronem przebiła 30 tysięcy!

Niebezpieczne sporty na wodzie: white water rafting i big wave surfing
big wave jumping

Pasjonaci sportów wodnych mogą się świetnie odnaleźć w ekstremalnych formach aktywności. Pośród sportów niebezpiecznych prym wiedzie ostatnimi czasy white water rafting. To nic innego jak spływ tratwą po wzburzonej wodzie. Nie ma żadnej reguły dotyczącej konkretnych zbiorników wodnych - im bardziej niebezpieczny teren, tym oczywiście lepiej, bo frajda jest większa. Podobnie dzieje się w przypadku popularnego w Australii i Portugalii surfingu po wysokich falach. Poziom niebezpieczeństwa w tym sporcie jest co prawda ogromny, jednak samo widowisko rekompensuje. Wysokość fal sięga 30 metrów, a poziom adrenaliny przekracza dopuszczalne normy.

Nurkowanie głębinowe i jaskiniowe: niebezpieczne sporty pod wodą
nurkowanie

Jeśli czujesz się jak ryba w wodzie nie tylko na powierzchni, koniecznie spróbuj nurkowania. W wersji ucywilizowanej zanurzasz się pod powierzchnię na niedużej głębokości i trenujesz własne możliwości, podziwiając piękne widoki podwodnego świata. Bardziej niebezpieczna wersja tego sportu wiąże się z różnymi ekstremami, takimi jak choroba dekompresyjna czy toksyczność tlenowa, a w skrajnych przypadkach nawet atak zwierząt morskich. Jeśli nurkowanie głębinowe to dla ciebie za mało, możesz pójść jeszcze dalej i nurkować w jaskiniach. To równie niebezpieczny sport, tym bardziej, że tracisz możliwość wypłynięcia na górę z powodu ukształtowania podwodnych form jaskiniowych.

Niebezpieczne sporty miejskie: BMX i street luge
BMX

To już w sumie klasyka. Jazda na rowerze typu BMX jest wyjątkowo popularna, a liczba spektakularnych figur wykonywanych podczas jazdy cały czas rośnie. Rowerzysta wykonuje różne akrobacje, często nie mając kontaktu roweru z podłożem, dlatego sport ten bywa naprawdę niebezpieczny. To nie koniec - jest jeszcze bardziej ekstremalna wersja sportu miejskiego. Kierowca porusza się na desce saneczkarskiej, która sunie po brukowanej drodze. Znajdująca się w takiej pozycji osoba osiąga zawrotne jak na takie warunki prędkości rzędu 100-120 km/h! Biorąc pod uwagę, że jazda odbywa się w mieście w normalnych warunkach ruchu ulicznego, można naprawdę zwariować od poziomu adrenaliny! Może warto spróbować przesunąć własne granice i pokusić się o jazdę na street luge?

Jak się okazuje, niewiele się zmieniło w pojęciu sportów ekstremalnych. Utrzymujcie adrenalinę na odpowiednio wysokim poziomie :)

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 2 13 marca 2020  4962

Dodaj komentarz

  • Uru289307
    10 października 2016
    chcę na base jumping!
  • Huberty
    7 października 2016
    Mam znajomych jeżdżących na BMX-ach, wielokrotnie widziałem ich poobijanych, ale nie spodziewałem się, że ten sport należy do aż tak niebezpiecznych. Super się ogląda ich backflipy i inne akrobacje. Kurcze, serio nie spodziewałem się tego sportu w tej dziesiątce

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

ciekawostki-treningowe-czyli-co-zrobic-by-wyciagnac-wiecej-z-silowni

Ciekawostki treningowe, czyli co zrobić, by wyciągnąć więcej z siłowni

Wejście w treningowy rytm to kluczowy moment w karierze każdego ćwiczącego. Regularne wizyty w siłowni to ważny aspekt w całym procesie treningowym. Ale to nie koniec! Liczy się przede wszystkim to, co dzieje z dala od sali ze sprzętem. Poznaj najlepsze ciekawostki treningowe i sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby twój trening wszedł na kolejny poziom.

joga-a-chrzescijanstwo-czy-trening-jogi-moze-miec-wplyw-na-twoja-wiare

Joga a chrześcijaństwo: czy trening jogi może mieć wpływ na twoją wiarę?

Zyskująca coraz większą popularność joga stała się sposobem na aktywność fizyczną wielu z nas. Niestety coraz częściej spotykamy się z poglądem, że joga to nie tylko ćwiczenia, lecz także religia i filozofia. Czy faktycznie jest tak, że trening jogi może odsunąć cię od wiary chrześcijańskiej? Sprawdzamy, czym tak naprawdę jest joga, ile w tym religii i czy joga i chrześcijaństwo to naprawdę 2 różne światy.

ciekawostki-o-treningu-personalnym-co-sie-kryje-pod-nazwa-uslugi

Ciekawostki o treningu personalnym - co się kryje pod nazwą usługi?

Na pewno coraz więcej osób z twojego otoczenia trenuje na siłowni lub uprawia inny rodzaj aktywności. W wielu przypadkach decydujemy się na współpracę z indywidualnym trenerem, który przygotuje plan treningu i żywienia dopasowany do naszych potrzeb. Czym tak naprawdę jest taka współpraca i jak wygląda? Poznaj najlepsze ciekawostki o treningu personalnym, by wiedzieć, czego się spodziewać.

ciekawostki-o-tancu-rytmiczna-aktywnosc-i-podstawa-wielu-dyscyplin

Ciekawostki o tańcu - rytmiczna aktywność i podstawa wielu dyscyplin

Z Dalekiego Wschodu aż po Dziki Zachód - jak ziemia długa i szeroka, taniec stanowi ważną część kultury i jej dziedzictwa. W annałach historii zapisały się najróżniejsze rodzaje tańca, a klasyka gatunku kultywowana jest do dziś. Poznaj najlepsze ciekawostki o tańcu i dowiedz się, jak rozpoznać stopień zaawansowania tancerzy po ich strojach.

rakieta-w-ruch-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-sportach-rakietowych

Rakieta w ruch! Poznaj najlepsze ciekawostki o sportach rakietowych

Tenis ziemny i stołowy, gra w kometkę oraz dynamiczny squash. Sporty rakietowe cieszą się dużą popularnością od dziesiątek lat. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji oraz wyrobienie coraz lepszej kondycji. Można też świetnie odreagować stres związany chociażby z pracą zawodową. Zobacz nasze ciekawostki o sportach rakietowych i dowiedz się, jak grają najlepsi!

ciekawostki-o-pole-dance-poznaj-najlepsze-fakty-dot-tanca-na-rurce

Ciekawostki o pole dance: poznaj najlepsze fakty dot. tańca na rurce

Co prawda coraz rzadziej słyszy się porównania tańca na rurze do jego erotycznego odpowiednia z klubów nocnych. Niestety konotacje tego typu nadal występują. Nie uda nam się rozprawić z nimi raz na zawsze, dlatego w to miejsce chcemy przedstawić najlepsze ciekawostki o pole dance. Skąd wziął się ten taniec, jak bardzo trzeba się przygotować do pierwszego wjazdu na rurkę i czy ćwiczyć mogą tylko kobiety?

ciekawe-fakty-o-plywaniu-czy-wiesz-jak-to-jest

Ciekawe fakty o pływaniu: czy wiesz, jak to jest?

Woda z każdej strony i tylko jeden cel: dopłynąć do końca. Być może brzmi to jak jedna z bardziej dramatycznych scen z Titanica, to tak naprawdę rzecz tyczy się zawodowych pływaków. Jak wygląda ich codzienny trening, kiedy zorganizowano pierwsze zawody i o co chodzi z czuciem wody? Poznaj najlepsze ciekawostki o pływaniu i zaskocz znajomych wiedzą nie z tej ziemi!

ciekawostki-motywujace-w-sporcie-zobacz-co-robic-aby-osiagac-jak-najwiecej

Ciekawostki motywujące w sporcie: zobacz, co robić, aby osiągać jak najwięcej!

Motywacja w sporcie to ważny aspekt, nie tylko dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Również zawodowi sportowcy potrzebują stałej motywacji, która jest inna na różnym etapie swojej kariery. Poznaj największe ciekawostki z zakresu motywacji w sporcie i postaw na najlepsze narzędzia. Być może i twoje działanie potrzebuje dodatkowej siły napędowej?

treningowe-ciekawostki-o-odzywianiu-jak-jesc-by-nie-zwariowac

Treningowe ciekawostki o odżywianiu - jak jeść, by nie zwariować?

Jesteś tym co jesz - i właśnie dlatego nie chcesz jeść byle czego. Tylko czy wszystkie te żywieniowe porady, które pchają się drzwiami i oknami i wyskakują z lodówki są wiarygodne? Ile prawdy jest w tym, że oleje roślinne są lepsze, cukier to puste kalorie, a od tłustego jedzenia tylko przytyjesz? Sprawdź nasze ciekawostki o odżywianiu i wspólnie rozprawmy się z mitami na ten temat.

ciekawostki-o-zeglarstwie-poznaj-najlepsze-fakty-o-tym-sporcie

Ciekawostki o żeglarstwie - poznaj najlepsze fakty o tym sporcie!

Jeśli myślisz, że żeglarstwo to tylko regaty i okręty, jesteś w błędzie. Wiele jest jeszcze do odkrycia, a najciekawsze fakty mamy zebrane w jednym miejscu. Poznaj najlepsze ciekawostki o żeglarstwie, znajdź więcej na temat najtrudniejszych tras i dowiedz się, czym jest kurwimierz i kingston.

ciekawostki-treningowe-czyli-co-zrobic-by-wyciagnac-wiecej-z-silowni

Ciekawostki treningowe, czyli co zrobić, by wyciągnąć więcej z siłowni

Wejście w treningowy rytm to kluczowy moment w karierze każdego ćwiczącego. Regularne wizyty w siłowni to ważny aspekt w całym procesie treningowym. Ale to nie koniec! Liczy się przede wszystkim to, co dzieje z dala od sali ze sprzętem. Poznaj najlepsze ciekawostki treningowe i sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby twój trening wszedł na kolejny poziom.

joga-a-chrzescijanstwo-czy-trening-jogi-moze-miec-wplyw-na-twoja-wiare

Joga a chrześcijaństwo: czy trening jogi może mieć wpływ na twoją wiarę?

Zyskująca coraz większą popularność joga stała się sposobem na aktywność fizyczną wielu z nas. Niestety coraz częściej spotykamy się z poglądem, że joga to nie tylko ćwiczenia, lecz także religia i filozofia. Czy faktycznie jest tak, że trening jogi może odsunąć cię od wiary chrześcijańskiej? Sprawdzamy, czym tak naprawdę jest joga, ile w tym religii i czy joga i chrześcijaństwo to naprawdę 2 różne światy.

ciekawostki-o-treningu-personalnym-co-sie-kryje-pod-nazwa-uslugi

Ciekawostki o treningu personalnym - co się kryje pod nazwą usługi?

Na pewno coraz więcej osób z twojego otoczenia trenuje na siłowni lub uprawia inny rodzaj aktywności. W wielu przypadkach decydujemy się na współpracę z indywidualnym trenerem, który przygotuje plan treningu i żywienia dopasowany do naszych potrzeb. Czym tak naprawdę jest taka współpraca i jak wygląda? Poznaj najlepsze ciekawostki o treningu personalnym, by wiedzieć, czego się spodziewać.

ciekawostki-o-tancu-rytmiczna-aktywnosc-i-podstawa-wielu-dyscyplin

Ciekawostki o tańcu - rytmiczna aktywność i podstawa wielu dyscyplin

Z Dalekiego Wschodu aż po Dziki Zachód - jak ziemia długa i szeroka, taniec stanowi ważną część kultury i jej dziedzictwa. W annałach historii zapisały się najróżniejsze rodzaje tańca, a klasyka gatunku kultywowana jest do dziś. Poznaj najlepsze ciekawostki o tańcu i dowiedz się, jak rozpoznać stopień zaawansowania tancerzy po ich strojach.

rakieta-w-ruch-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-sportach-rakietowych

Rakieta w ruch! Poznaj najlepsze ciekawostki o sportach rakietowych

Tenis ziemny i stołowy, gra w kometkę oraz dynamiczny squash. Sporty rakietowe cieszą się dużą popularnością od dziesiątek lat. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji oraz wyrobienie coraz lepszej kondycji. Można też świetnie odreagować stres związany chociażby z pracą zawodową. Zobacz nasze ciekawostki o sportach rakietowych i dowiedz się, jak grają najlepsi!

ciekawostki-o-pole-dance-poznaj-najlepsze-fakty-dot-tanca-na-rurce

Ciekawostki o pole dance: poznaj najlepsze fakty dot. tańca na rurce

Co prawda coraz rzadziej słyszy się porównania tańca na rurze do jego erotycznego odpowiednia z klubów nocnych. Niestety konotacje tego typu nadal występują. Nie uda nam się rozprawić z nimi raz na zawsze, dlatego w to miejsce chcemy przedstawić najlepsze ciekawostki o pole dance. Skąd wziął się ten taniec, jak bardzo trzeba się przygotować do pierwszego wjazdu na rurkę i czy ćwiczyć mogą tylko kobiety?

ciekawe-fakty-o-plywaniu-czy-wiesz-jak-to-jest

Ciekawe fakty o pływaniu: czy wiesz, jak to jest?

Woda z każdej strony i tylko jeden cel: dopłynąć do końca. Być może brzmi to jak jedna z bardziej dramatycznych scen z Titanica, to tak naprawdę rzecz tyczy się zawodowych pływaków. Jak wygląda ich codzienny trening, kiedy zorganizowano pierwsze zawody i o co chodzi z czuciem wody? Poznaj najlepsze ciekawostki o pływaniu i zaskocz znajomych wiedzą nie z tej ziemi!

ciekawostki-motywujace-w-sporcie-zobacz-co-robic-aby-osiagac-jak-najwiecej

Ciekawostki motywujące w sporcie: zobacz, co robić, aby osiągać jak najwięcej!

Motywacja w sporcie to ważny aspekt, nie tylko dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Również zawodowi sportowcy potrzebują stałej motywacji, która jest inna na różnym etapie swojej kariery. Poznaj największe ciekawostki z zakresu motywacji w sporcie i postaw na najlepsze narzędzia. Być może i twoje działanie potrzebuje dodatkowej siły napędowej?

treningowe-ciekawostki-o-odzywianiu-jak-jesc-by-nie-zwariowac

Treningowe ciekawostki o odżywianiu - jak jeść, by nie zwariować?

Jesteś tym co jesz - i właśnie dlatego nie chcesz jeść byle czego. Tylko czy wszystkie te żywieniowe porady, które pchają się drzwiami i oknami i wyskakują z lodówki są wiarygodne? Ile prawdy jest w tym, że oleje roślinne są lepsze, cukier to puste kalorie, a od tłustego jedzenia tylko przytyjesz? Sprawdź nasze ciekawostki o odżywianiu i wspólnie rozprawmy się z mitami na ten temat.

ciekawostki-o-zeglarstwie-poznaj-najlepsze-fakty-o-tym-sporcie

Ciekawostki o żeglarstwie - poznaj najlepsze fakty o tym sporcie!

Jeśli myślisz, że żeglarstwo to tylko regaty i okręty, jesteś w błędzie. Wiele jest jeszcze do odkrycia, a najciekawsze fakty mamy zebrane w jednym miejscu. Poznaj najlepsze ciekawostki o żeglarstwie, znajdź więcej na temat najtrudniejszych tras i dowiedz się, czym jest kurwimierz i kingston.