Żywienie człowieka w chorobie - ABC dietetyki klinicznej

Żywienie człowieka w chorobie - ABC dietetyki klinicznej Dodano: 2019.10.30

Od najdawniejszych czasów żywienie stanowi ważny aspekt codziennego życia człowieka. Początkowo jedzenie służyło zaspokajaniu głodu i pragnienia. Ale gdy Hipokrates powiedział, że pożywienie winno być lekarstwem i odwrotnie, dał wówczas początek dietetyce klinicznej. Czym jest i na czym polega?

Dietetyka kliniczna: integralna część leczenia chorób

Każda terapia jest procesem złożonym, obejmującym wiele płaszczyzn funkcjonowania organizmu. W procesie leczniczym integralną część stanowi dietetyka kliniczna. Ma ona na celu poprawę i właściwe utrzymanie stanu organizmu poprzez właściwe żywienie i tym samym przyspieszenie leczenia. Dietetyka kliniczna to przede wszystkim postępowanie medyczne, które rozpoczyna się oceną stanu odżywienia organizmu, zapotrzebowania na składniki żywieniowe, szczegółowe wyliczenie makro- i mikroskładników oraz gęstości kalorycznej posiłków. Dietoterapia w leczeniu klinicznym to również samo monitorowanie przebiegu leczenia, którego nadrzędnym celem jest poprawa stanu odżywienia wszystkich tych pacjentów, którzy nie mogą pokryć zapotrzebowania na składniki pokarmowe naturalną dietą. Czy dietoterapia kliniczna może być stosowana u każdego?

Żywienie człowieka: dietetyka kliniczna na różnych etapach życia

Dietetyka kliniczna to przede wszystkim wspomaganie żywieniowe w różnych schorzeniach. Najczęściej spotykane są diety w chorobach tarczycy (np. nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto), terapie onkologiczne oraz w okresie około przeszczepowym szpiku kostnego czy w chemioterapii. Żywienie lecznicze stosuje się również w innych chorobach cywilizacyjnych, jak chociażby cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia (nadciśnienie i niedociśnienie, choroby wieńcowe). Sprawdzi się także w terapii zaburzeń gospodarki lipidowej (tzw. dyslipidemii), które mogą powodować miażdżycę, niedokrwienność kończyn czy serca, a nawet udar mózgu. Do dietetyka klinicznego warto się wybrać w przypadku alergii żywieniowych.

Dietetyka kliniczna a nietolerancje pokarmowe
dietetyka kliniczna

Dieta powinna być dostosowana również do takich ograniczeń jak nietolerancje pokarmowe np. na gluten czy laktozę. Ważne jest właściwe żywienie w zależności od okresu życia, w którym znajduje się pacjent. Inaczej skonstruujemy dietę dla noworodków, inny rodzaj żywienia zaproponujemy dzieciom i młodzieży, jeszcze inny osobom dorosłym (ze względu na różne choroby czy np. okres ciąży, połogu i karmienia u kobiet) czy osobom starszym. W dietetyce klinicznej szczególną rolę odgrywa wywiad żywieniowy, od którego rozpoczyna się cała współpraca ze specjalistą.

Czytaj też: Dietetyka sportowa

Dietetyka kliniczna: holistyczna profilaktyka chorób

Holistyczne podejście do choroby już we wczesnym jej stadium daje bardzo dobre rokowanie choremu i pozwala na szybsze wyleczenie. Dietetyka kliniczna nie jest stosowana wyłącznie w terapii chorób już wykrytych. Może być ona dobrym narzędziem do programowania żywienia w profilaktyce najróżniejszych schorzeń. W okresie wieku dziecięcego właściwe żywienie pozwoli na łagodniejsze zmiany dermatologiczne wynikające z dojrzewania organizmu, złagodzi też objawy ewentualnej mukowiscydozy. Właściwie zaplanowana dieta pozwoli uniknąć chorób i nietolerancji dietozależnych oraz pozytywnie wpłynie na ogólną jakość życia. Ważne jest też właściwe żywienie osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców. Taka dieta to prawidłowe dostosowanie gęstości kalorycznej oraz podaży makroskładników. Powinna być właściwie wspomagana dodatkową suplementacją witaminową i minerałową, a w przypadku osób wysoce aktywnych fizycznie dodatkowo gotowymi odżywkami przemysłowymi.

Psychodietetyka jako terapia wspomagająca w dietetyce klinicznej

W dietetyce klinicznej, oprócz samego wspomagania leczenia, ważny jest właściwy system odżywiania. Niebagatelną rolę w całej edukacji żywieniowej odgrywają psychodietetycy. Poprzez rozmowę i zadawanie odpowiednich pytań pomagają osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub zwyczajnie zdrowo się odżywiać i dobrze się czuć. Psychodietetyka dobrze sprawdzi się w leczeniu zaburzeń odżywiania na tle psychologicznym, jak chociażby anoreksja czy bulimia.

Zobacz też: Jak znaleźć pracę jako dietetyk?Chcesz przeczytać cały artykuł?

pierwsze-cv-trenera-personalnego-jak-je-napisac-by-zwrocic-uwage-rekruterow

Pierwsze CV trenera personalnego: jak je napisać, by zwrócić uwagę rekruterów?

Poszukiwania pracy to zawsze spore wyzwanie. Liczy się nie tylko nasza osobowość, wiedza fachowa i kompetencje miękkie, ale też odpowiednio skonstruowane dokumenty aplikacyjne. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać CV trenera personalnego, aby zwróciło uwagę rekruterów. To wcale nie takie trudne!

pierwszy-trening-personalny-jak-go-ulatwic-swojemu-podopiecznemu

Pierwszy trening personalny - jak go ułatwić swojemu podopiecznemu?

Odpowiednie podejście trenera do indywidualnego spotkania z klientem to połowa sukcesu. Ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery i traktowanie klienta jak równego sobie. Niestety podopieczni bardzo często przychodzą na pierwszy trening personalny spięci i zestresowani. Co zrobić, by pierwsze zajęcia wypadły jak najlepiej? Zobacz, jakie to proste!

podstawy-suplementacji-w-pracy-trenera-personalnego

Podstawy suplementacji w pracy trenera personalnego

Stereotypowe podejście do treningu na siłowni i suplementacji odchodzi powoli w niepamięć. Nie wystarczy bowiem kreatyna, aminokwasy rozgałęzione i izolat czy hydrolizat białka serwatki, by efekty były widoczne na pstryknięcie palcem. Suplementacja wkracza na nieco inny poziom i trener personalny musi nadążyć za nowymi trendami. Dlaczego to takie ważne?

wzorce-ruchowe-i-pamiec-miesniowa-kompendium-dla-trenera

Wzorce ruchowe i pamięć mięśniowa - kompendium dla trenera

Coraz częściej zdarza się, że klienci indywidualni to głodni wiedzy i wyjątkowo świadomi adepci treningu siłowego. Padają pytanie nie tylko o optymalną długość faz ekscentrycznych i koncentrycznych, ale także o wlewy dożylne jako wsparcie treningowe czy pamięć mięśniową. Jak to jest z wzorcami ruchowymi, ile w tym prawdy i czy są jakiekolwiek wady takiego działania układu ruchu?