Wyciśnij z biznesu jak najwięcej - kulisy otwierania własnej siłowni

Wyciśnij z biznesu jak najwięcej - kulisy otwierania własnej siłowni Dodano: 2019.11.27

Prywatny klub fitness to dobry pomysł na biznes, zwłaszcza, że w gąszczu sieciowych siłowni wszystko sprowadza się do wspólnego mianownika: długoterminowej umowy lojalnościowej. Jak rozpocząć przygodę w tym biznesie? Wystarczająco wysoki wkład własny, zaufany wspólnik i dobrze zorganizowana spółka kapitałowa, a może siłownia prowadzona w ramach własnej działalności gospodarczej?

Zbadaj potrzeby lokalnego rynku: jak rozkręcić własną siłownię

Decydując się na otwarcie biznesu, wszelkie prace należy rozpocząć od zbadania rynku. Pomocne będzie sporządzenie biznesplanu. Określimy w nim słabe i mocne strony naszego projektu, sprawdzimy aktualną sytuację rynkową i przygotujemy szczegółowy kosztorys do ewentualnego dofinansowania ze środków unijnych. W rozkręceniu własnego klubu fitness pomogą przede wszystkim klienci, dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie rynku i przygotowanie odpowiedzi na potrzeby potencjalnych klubowiczów w postaci dopasowanej oferty. Równie kluczowa jest lokalizacja przyszłej siłowni - najbardziej konkurencyjne miejsca to te blisko domu lub po drodze do pracy. Moda na zdrowy styl życia sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych aktywnością fizyczną i tym samym grupa klientów jest coraz bardziej zróżnicowana. Jakich formalności należy dopełnić, by uruchomić siłownię?

Własny klub fitness: rodzaj działalności i forma opodatkowania

Uruchomienie własnego klubu fitness wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich wniosków. Otwarcie klubu fitness to przede wszystkim rejestracja działalności w CEIDG lub KRS (jeśli zakładamy klub w formie spółki kapitałowej, np. sp. z o.o.). Potem dodatkowo zgłoszenie do VAT w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby firmy oraz rejestracja przedsiębiorcy (lub wspólników) w ZUS. Ważna jest również forma opodatkowania. Tu do wyboru mamy zasady ogólne ze stawką 18 lub 32% oraz metodę liniową ze stałą stawką 19%. Rozkręcając własną siłownię trzeba liczyć się również z potrzebą zakupu i rejestracji w urzędzie skarbowym kasy fiskalnej do ewidencjonowania dochodów. W klubie fitness ważni są również pracownicy, którzy współtworzą fachowy personel oraz profesjonalny sprzęt, który pozwoli klientom zadbać o ich formę. Jakimi wartościami kierować się przy otwieraniu swojej prywatnej siłowni?

Czytaj też: 
Co wpisać w koszty w branży fitness?

Własna siłownia: sprzęt i fachowy personel obsługi
jak otworzyć siłownię

Konkurencja na rynku fitness klubów jest wysoka. Każdy właściciel lub wspólnik w prywatnej siłowni powinien skupić się na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry obsługi klubu, począwszy od recepcji i działu sprzedaży, poprzez trenerów na siłowni i instruktorów zajęć fitness. Niezbędne w profesjonalnej siłowni jest posiadanie wysokiej jakości sprzętu do treningu kardio, certyfikowanych maszyn do izolowanych ćwiczeń siłowych oraz gryfy i obciążenia do treningu z ciężarem wolnym. Warto zwrócić uwagę, że oprócz pomieszczeń do zajęć fitness i sali treningowej, klub fitness powinien mieć szatnię, poczekalnię np. w recepcji, pomieszczenia socjalne dla pracowników i pomieszczenia sanitarne dla klientów. Pamiętaj, że własna siłownia to przede wszystkim ludzie - zarówno ty i twoi pracownicy, jak i wasi klienci. Ważne, abyście wszyscy czuli się tu jak najlepiej.

Zobacz: Jak zarabiać na prowadzeniu siłowni?

Marketing i inwestycje: czy własny klub fitness się opłaca?

Trudno jednoznacznie określić, jaki budżet należy przeznaczyć na rozkręcenie własnej siłowni. Warunkują to nie tylko kwestie związane z koniecznością zakupu sprzętu, wynajęciem lokalu i eksploatacją mediów czy zatrudnieniem pracowników. Własny biznes to ciągłe inwestycje, dlatego należy już na samym początku określić plan działań reklamowych i całą strategię marketingową dla swojego klubu fitness. Najlepiej zacząć od pozycji w sieci poprzez prowadzenie zaplecza blogowego i rozbudowanego, dobrze prosperującego kanału w Social Mediach (np. na Instagramie lub Facebooku). Załóż i uzupełnij też konto w naszym serwisie Lepszytrener.pl

Obecność w naszych szeregach, to szansa na dotarcie do potencjalnych klientów z Twojej okolicy szukających właśnie Twojej oferty!

Nie może też zabraknąć wizytówek i ulotek informacyjnych dla klientów oraz specjalistycznego programu do odtwarzania muzyki z legalnych źródeł.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

badz-kowalem-wlasnego-losu-jak-osiagnac-sukces-jako-instruktor-fitness

Bądź kowalem własnego losu. Jak osiągnąć sukces jako instruktor fitness?

Pewnie nie raz zachodzisz w głowę, analizując bieżącą sytuację na rynku fitness. Z jakiegoś powodu jedni instruktorzy są bardziej rozpoznawalni i na ich zajęcia przychodzi więcej uczestników. Jak to się dzieje? Zobacz, jak osiągnąć sukces jako instruktor zajęć grupowych i opracuj swoją karierę!

inwestycje-w-branzy-fitness-te-sektory-powinny-cie-zainteresowac

Inwestycje w branży fitness - te sektory powinny cię zainteresować!

Prowadzone inwestycje w branży fitness to zdecydowanie najgorętszy temat, zwłaszcza w dobie silnego rozwoju trendów kultu ciała. Jak odpowiednio inwestować, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle? Otwierać nowe kluby fitness czy może kłaść nacisk na szkolenia i rozwój osobisty?

wellness-na-najwyzszym-poziomie-rynek-uslug-premium-w-branzy-fitness

Wellness na najwyższym poziomie: rynek usług premium w branży fitness

Dynamiczny rozwój branży fitness w Polsce dyktuje coraz bardziej restrykcyjne warunki. Obok butikowych klubów fitness powstają miejsca świadczące usługi premium z zakresu fitness i wellness. Zobacz, jakie typy usług można w nich odnaleźć i na czym polega fenomen klubów premium.

kursy-cz-16-16-trening-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie-zobacz-specjalistyczny-kurs-dla-trenerow

KURSY cz. 16/16 | Trening dla kobiet w ciąży i po porodzie - zobacz specjalistyczny kurs dla trenerów

Klientki uczęszczające na zajęcia grupowe oraz współpracujące indywidualnie z trenerami personalnymi są coraz bardziej świadome własnego ciała i korzyści płynących z aktywności fizycznej. Również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły wiedzą, że trening to dobra metoda na utrzymanie kondycji i szybki powrót do formy sprzed ciąży. A gdyby tak kurs z treningu dla kobiet w ciąży i po porodzie?