Trening personalny na miarę klienta: jak rozsądnie analizować jego potrzeby?

Trening personalny na miarę klienta: jak rozsądnie analizować jego potrzeby? Dodano: 2019.12.13

Dobrze skrojony garnitur, idealnie dobrane buty czy równo przystrzyżone włosy to podstawowy wyznacznik męskiej klasy. To, co jest dopasowane do naszych potrzeb świadczy o swego rodzaju luksusie, idealnym dobraniu. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu personalnego. Jak więc rozsądnie analizować potrzeby klientów, by współpraca przynosiła wymierne korzyści?

Wywiad wstępny: podstawowe badanie potrzeb klienta

Zawód trenera personalnego ze względu na swoją specyfikę wiąże się ze szczególną elastycznością w zakresie podejmowanych działań. Rozsądne analizowanie potrzeb klienta jest niezbędne w perspektywie udanej współpracy. Podstawowym narzędziem trenera pozwalającym na monitorowanie postępów we współpracy będzie na pewno dobrze przeprowadzony wywiad wstępny. Ułożenie planu treningowego, diety i suplementacji pod indywidualne preferencje podopiecznego zagwarantuje, że współpraca będzie przebiegać prawidłowo, a założone cele staną się realne do osiągnięcia. Również same pytania można skonstruować w taki sposób, aby pokazać klientowi, że jego potrzeby są dla nas naprawdę ważne. Warto więc pozbyć się szablonowych rozwiązań i dać klientowi sporo miejsca na podejmowanie swobodnych działań również na początku współpracy. Jak najlepiej zadawać pytania?

Pokaż klientowi, że rozumiesz jego potrzeby: parafrazuj!

Formułowanie właściwych pytań będzie kluczem do waszego wspólnego sukcesu. Rozsądne podejście do indywidualnych potrzeb twojego klienta i ciągła analiza jego preferencji podkreśli zasadność wspólnego działania. Pamiętaj, że ankieta wstępna to tylko podstawa do podjęcia jakiegokolwiek działania - analizę potrzeb klienta należy bowiem przeprowadzać w sposób nieustający. Każde wasze spotkanie powinno rozpoczynać się od szybkiego sprawdzenia postępów w porównaniu z założonymi celami treningu personalnego. Odpowiedzi, których udzieli klient, warto parafrazować - pokażesz w ten sposób swojemu podopiecznemu, że to, co mówi, jest dla ciebie ważne i przede wszystkim zrozumiałe. Trener personalny, który słucha potrzeb klienta i rozsądnie je analizuje, podkreśla tylko swój profesjonalizm. W jaki jeszcze sposób można wywrzeć najbardziej pozytywne wrażenie na swoim kliencie?

Ostrożnie z fachowymi terminami: dopasuj język do klienta i jego potrzeb
analiza potrzeb klienta

Dobry trener personalny to nie tylko jest fachowcem w swojej dziedzinie i rozsądnie analizuje potrzeby swojego klienta. To przede wszystkim osoba, która potrafi przekazać zdobytą wiedzę w przystępny sposób, tak aby klient nie czuł się jak na lekcji języków obcych. Na treningu personalnym warto dobierać słownictwo z dostosowaniem do percepcji językowych klienta. Zbyt wiele specjalistycznych terminów i fachowego słownictwa może sprawić, że klient zwyczajnie się przestraszy, nie zrozumie tego, o czym z nim rozmawiamy, a w najgorszych przypadkach pomyśli, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom treningu personalnego, który dopasowaliśmy do jego indywidualnych potrzeb. Zasada “mniej znaczy więcej” idealnie się tutaj sprawdza. Skomplikowane przepisy dietetyczne czy procesy, które zachodzą w organizmie oraz nowe ćwiczenia warto omawiać w prosty sposób. Komunikat pozbawiony fachowej terminologii nie stanie się nieprofesjonalny, będzie jaśniejszy i łatwiejszy do przeanalizowania.

Czytaj: TOP 5 błędów początkujących trenerów

Potrzeby klienta na I miejscu: przygotuj się przed każdym spotkaniem

Trening personalny to nieustanne badanie potrzeb klienta i podejmowanie właściwych decyzji na różnych etapach działania. Dlatego tak ważna jest, aby rozsądne wnioski wyciągać pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Na każdy trening personalny przychodź przygotowany, tak aby klient miał pewność, że trafił w najlepsze ręce. Bieżąca analiza potrzeb i postępów w waszej współpracy może mieć istotne znaczenie dla powodzenia waszej współpracy - szybka korekta założeń treningu personalnego poparta rozsądną analizą może sprawić, że cel treningowy twojego klienta będzie jeszcze bardziej osiągalny.Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.