Trener personalny w klubach fitness i ośrodkach wellness. Jak się zatrudnić?

Trener personalny w klubach fitness i ośrodkach wellness. Jak się zatrudnić? Dodano: 2019.12.05

Różnorodność form zatrudnienia daje spore pole manewru w kwestii dochodów osiąganych przez trenera personalnego oraz kosztów ponoszonych przez klub fitness. Gospodarka rynkowa dyktuje coraz wyższe koszty utrzymania, a te z kolei regulują politykę wynagrodzeń. Jak się zatrudnić, by korzyści finansowe były jak największe i co jest tak naprawdę lepsze: etat w klubie fitness czy własna działalność trenerska?

Trener personalny: zatrudnienie na umowie o pracę

Mimo corocznych podwyżek płacy minimalnej, to wciąż mało dla obecnych warunków w kraju. Zakładając przeciętne wynagrodzenie brutto na poziomie 5000 zł, można już przejść do konkretnych wyliczeń i jakichkolwiek porównań. Jeśli już zdarzy się możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na stanowisku trenera personalnego, warto z niej skorzystać. Korzyści płynące z takiej formy współpracy z klubem fitness są naprawdę duże, m.in. płatny urlop czy stały czas pracy średnio 40 h tygodniowo. Etat to pewność zatrudnienia i wpływu środków na konto bez konieczności poszukiwania nowych klientów. Z umówionych 5000 zł brutto na nasze konto wpłynie co miesiąc 3613 zł, a całkowity koszt pracodawcy wyniesie 6024 zł. Ta kwota będzie dla nas kluczowa przy dalszych kalkulacjach, na jaką formę zatrudnienia się zdecydować.

Czytaj też: Możliwe ścieżki rozwoju w branży fitness

Stosunki cywilnoprawne: trener personalny na zleceniu

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne w klubach fitness w Polsce, głównie ze względu na elastyczność w przydziale godzin do wykonania w ramach umowy. Najczęściej są to umowy ze zleceniem godzinowym, w ramach których trener personalny zarobi więcej, jeśli przeprowadzi więcej godzin zajęć lub dyżurów zmianowych. Coraz częściej zdarza się jednak, że kluby fitness oferują tzw. zlecenia stałe w ramach umówionej stawki miesięcznej ze śladowymi świadczeniami znanymi ze stosunku pracy jak np. płatny urlop w umówionym wymiarze. Zakładając nasz wyjściowy koszt pracodawcy w wysokości łącznej 6024 zł, trener personalny w ramach umowy zlecenie z obowiązkowymi składkami ZUS i kosztem uzyskania przychodu 20% otrzyma wynagrodzenie miesięczne 3743 zł.  To o 130 zł więcej w porównaniu z umową o pracę. Jak wygląda sytuacja w przypadku dzieła?

Stosunki cywilnoprawne: trener personalny z umową o dzieło
trener personalny własna działalność

Od tego typu form zatrudnienia raczej się już odchodzi, trudno bowiem określić formę dzieła, jaką miałby przygotować w ramach umowy trener personalny, choć są jeszcze miejsca, które proponują umowę o dzieło. Przy założonym całkowitym koszcie ponoszonym przez klub fitness w wysokości 6037 zł i koszcie uzyskania przychodu na poziomie 50% typowym dla tego typu umów, trener personalny otrzyma wynagrodzenie ostateczne w kwocie 5482 zł. To najkorzystniejsza jak dotychczas forma współpracy pod kątem finansowym. Ma jednak sporo minusów. Oprócz braku płatnego urlopu oraz braku wynagrodzenia w przypadku choroby i odwołania części zajęć, nasze “dzieło” może zostać zakwestionowane. W takiej sytuacji może dojść do niewypłacenia wynagrodzenia w pełnej kwocie lub całkowitego braku wypłaty.

Trenerska działalność gospodarcza: korzyści dla obu stron

Samozatrudnienie to dla trenera personalnego największa swoboda działania i jednocześnie koszt klubu fitness ujmowany w innych kategoriach wydatków. Oczywiście własna działalność to dla trenera personalnego konieczność prowadzenia księgowości, choć za niewielką opłatą można zlecić to w biurze rachunkowym. Zakładając, że w ramach umowy z klubem fitness wystawiamy fakturę VAT za usługi w danym miesiącu na ustaloną wcześniej kwotę 6024 zł netto, to po odjęciu kosztów ponoszonych (m.in. księgowość, składki ZUS, podatek dochodowy) na koncie 4011 zł. To blisko 500 zł więcej niż na tych samych warunkach na etacie. Trener opłacający tzw. mały ZUS osiągnie dochód z faktury w wysokości 4635 zł, co daje ponad 1000 zł więcej w porównaniu do UOP. Dodatkowo w ramach prowadzonej działalności można część dotychczasowych kosztów zaklasyfikować jako koszty uzyskania przychodów, a te bezpośrednio wpłyną na wysokość odprowadzanych zaliczek na podatek dochodowy.Chcesz przeczytać cały artykuł?

badz-kowalem-wlasnego-losu-jak-osiagnac-sukces-jako-instruktor-fitness

Bądź kowalem własnego losu. Jak osiągnąć sukces jako instruktor fitness?

Pewnie nie raz zachodzisz w głowę, analizując bieżącą sytuację na rynku fitness. Z jakiegoś powodu jedni instruktorzy są bardziej rozpoznawalni i na ich zajęcia przychodzi więcej uczestników. Jak to się dzieje? Zobacz, jak osiągnąć sukces jako instruktor zajęć grupowych i opracuj swoją karierę!

inwestycje-w-branzy-fitness-te-sektory-powinny-cie-zainteresowac

Inwestycje w branży fitness - te sektory powinny cię zainteresować!

Prowadzone inwestycje w branży fitness to zdecydowanie najgorętszy temat, zwłaszcza w dobie silnego rozwoju trendów kultu ciała. Jak odpowiednio inwestować, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle? Otwierać nowe kluby fitness czy może kłaść nacisk na szkolenia i rozwój osobisty?

wellness-na-najwyzszym-poziomie-rynek-uslug-premium-w-branzy-fitness

Wellness na najwyższym poziomie: rynek usług premium w branży fitness

Dynamiczny rozwój branży fitness w Polsce dyktuje coraz bardziej restrykcyjne warunki. Obok butikowych klubów fitness powstają miejsca świadczące usługi premium z zakresu fitness i wellness. Zobacz, jakie typy usług można w nich odnaleźć i na czym polega fenomen klubów premium.

kursy-cz-16-16-trening-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie-zobacz-specjalistyczny-kurs-dla-trenerow

KURSY cz. 16/16 | Trening dla kobiet w ciąży i po porodzie - zobacz specjalistyczny kurs dla trenerów

Klientki uczęszczające na zajęcia grupowe oraz współpracujące indywidualnie z trenerami personalnymi są coraz bardziej świadome własnego ciała i korzyści płynących z aktywności fizycznej. Również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły wiedzą, że trening to dobra metoda na utrzymanie kondycji i szybki powrót do formy sprzed ciąży. A gdyby tak kurs z treningu dla kobiet w ciąży i po porodzie?