Trener personalny - gdzie zrobić kurs, jak zacząć i jak się rozwinąć?

Trener personalny - gdzie zrobić kurs, jak zacząć i jak się rozwinąć? Dodano: 2019.12.13

Wszechstronny specjalista, który poprzez holistyczne spojrzenie na organizm pomaga osiągnąć nawet najtrudniejsze cele. Tak w dużym skrócie można opisać zawód trenera personalnego. Ten duży skrót to dobry wstęp do fachu w tej dziedzinie. Jak zostać trenerem personalnym i gdzie najlepiej zrobić kurs?

Kwalifikacje trenera personalnego: studia wyższe na AWF

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej obszerną wiedzę najlepiej przyswajać latami. I choć młodzież XXI wieku szybko weryfikuje tę maksymę, ma ona całą rzeszę zwolenników. Z tego też względu uprawnienia trenerskie najlepiej zdobyć w trakcie studiów wyższych na uczelniach sportowych np. Akademiach Wychowania Fizycznego. Dużą popularnością cieszą się takie kierunki, jak sport, fizjoterapia oraz samo wychowanie fizyczne. Podczas toku nauki studenci decydują się na wybór specjalizacji, w tym m.in. trenera personalnego i managera sportu. Uzyskane uprawnienia nie wymagają dodatkowych kursów na trenera personalnego, można je jednak poszerzyć. Oprócz dyplomu ukończenia studiów, absolwent uzyskuje również legitymację potwierdzającą prawo do wykonywania zawodu. Kurs trenera personalnego zostaje więc zaliczony “przy okazji”. Jak inaczej można zdobyć uprawnienia trenerskie?

Kurs trenera personalnego: podyplomowe studia AWF i szkoły policealne

Planując karierę w sporcie, nie trzeba decydować się na pełne studia w zakresie kultury fizycznej. Większość szkół policealnych posiada w swojej ofercie specjalistyczny kurs dla trenerów personalnych, który pozwoli wykonywać zawód z pełną swobodą. Również uczelnie wyższe oferują sekcję dokształcenia się w zakresie uprawnień instruktorskich. Pośród kierunków studiów podyplomowych znajdziemy m.in. takie tematy jak anatomia czynnościowa układu ruchu czy przygotowanie motoryczne - dwuletnie studia kończą się dodatkowymi egzaminami na uprawnienia trenera personalnego, które normalnie zdobylibyśmy na kilkutygodniowym kursie. Oprócz samej renomy wyższej uczelni w naszej legitymacji instruktorskiej, na plus działa fakt, że materiał do przyswojenia jest rozłożony w czasie oraz poparty wieloma godzinami zajęć praktycznych. Studia podyplomowe i szkoły policealne to nie ostatnie drzwi do tego fachu!

Zobacz: Jak znaleźć pierwszych klientów?

Certyfikowane szkoły sportowe: dedykowane kursy na trenerów personalnych
kurs na trenera osobistego

Na terenie całego kraju powstaje coraz więcej szkół sportowych, które kształcą przyszłych instruktorów sportu w niemalże każdej dyscyplinie. Pośród kursów dostępny jest również zawód trenera personalnego, a uprawnienia można uzyskać na 2 sposoby. Jednym z nich jest intensywny kurs instruktorski, trwający od 14 do 20 dni. Podczas zajęć, które odbywają się codziennie przez cały czas trwania kursu, poruszane są wszystkie te zagadnienia, które omawia się na studiach kierunkowych, prowadzone są również grupowe treningi na siłowni z różnym typem klienta. Dużym plusem jest możliwość szybkiego zdobycia kwalifikacji - niestety, dla niektórych takie tempo jest zbyt wysokie. Dlatego równolegle odbywają się weekendowe kursy dla trenerów personalnych i trwają od 7 do 12 zjazdów sobotnio-niedzielnych i poruszają dokładnie te same kwestie, które omawia się na kursie intensywnym. Uprawnienia dają możliwość pracy na takich samych zasadach, jak legitymacje AWF czy studiów podyplomowych.

Czytaj też: TOP 5 błędów początkujących trenerów

Kursy online: uprawnienia trenera personalnego i dodatkowe szkolenia

Oprócz kursów stacjonarnych, coraz więcej szkoleń odbywa się na zasadzie internetowych konferencji zdalnych tzw. webinarów. Nie są to niestety kursy, które pozwolą na wykonywanie zawodu trenera personalnego, jednak przydadzą się w ramach dodatkowego rozwoju już działających instruktorów. Podczas wykładów omawiane są zagadnienia porządkujące i poszerzające dotychczas zdobytą wiedzę. Na kursie online trener personalny dowie się m.in. jak czytać wyniki badań, czym zespół jelita drażliwego, dowie się, jak stosować probiotyki w diecie swoich podopiecznych i jak skutecznie ułożyć plan dietetyczny pod nietolerancje pokarmowe. Takie kursy to dla trenera personalnego prawdziwa trampolina do dalszego rozwoju!Chcesz przeczytać cały artykuł?

zapisy-na-treningi-w-grafiku-online-dlaczego-warto-je-prowadzic

Zapisy na treningi w grafiku online - dlaczego warto je prowadzić?

Prowadzenie treningów personalnych czy zajęć fitness wiąże się z koniecznością prowadzenia kalendarza zapisów. Bez niego nie ogarniesz zajęć i spotkań z klientami. Czy tradycyjna forma zapisków w notesie nadal się sprawdza? Poznaj 8 powodów, dla których warto wprowadzić zapisy na zajęcia w grafiku online.

biznesowa-siatka-kontaktow-w-pracy-trenera-personalnego-jak-ja-zbudowac

Biznesowa siatka kontaktów w pracy trenera personalnego - jak ją zbudować?

Jako trener personalny współpracujesz na co dzień z klientem indywidualnym, a mocno rozwinięta sieć poleceń zapewnia ci ciągłość pracy i możliwość długofalowego rozwoju w branży. Jeśli myślisz poważnie o swoim biznesie i chcesz rozwinąć swoje skrzydła, czas na zbudowanie biznesowej siatki kontaktów.

jakie-specjalizacje-warto-robic-dodatkowy-kurs-z-treningu-funkcjonalnego

Jakie specjalizacje warto robić? Dodatkowy kurs z treningu funkcjonalnego

Silny trend prozdrowotny coraz bardziej determinuje ofertę klubów fitness. Również trenerzy personalni powinni sprostać potrzebom i oczekiwaniom potencjalnych klientów. Obok trening prozdrowotnego świetnie działa także trening funkcjonalny. Czy warto robić dodatkowy kurs?

programowanie-treningu-silowego-czyli-jak-go-ulozyc-by-dawal-pozadane-efekty

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!