Suplementy XXI wieku - żywność przyszłości?

Suplementy XXI wieku - żywność przyszłości? Dodano: 2019.02.18

Superżywność to produkty spożywcze, które posiadają niezbędne składniki żywieniowe oraz udokumentowaną wartość prozdrowotną. Czy zatem możemy powiedzieć, że superżywność to współczesne suplementy, a może nawet leki?

Czym są suplementy diety?

Wychodząc z definicji, suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (witaminy, inne składniki mineralne, aminokwasy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement diety oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. Według dyrektywy Unii Europejskiej suplementy diety zaliczane są do żywności. Czym jest lek? Według ustawy lek to każda substancja, niezależnie czy jest ona naturalna, czy syntetyczna, nadająca się do bezpośredniego wprowadzania do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej, w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego lub w celu zapobiegania chorobie.

Czytaj też: Witaminy i minerały dla kulturysty

Jeśli superżywność (in. żywność funkcjonalna) to:               

- po pierwsze, odżywia organizm - dostarcza niezbędnych związków egzogennych (czyli tych niewytwarzanych przez organizm), takich jak aminokwasy egzogenne, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (potocznie zwanymi: tłuszczami omega 3 i omega 6), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i w wodzie oraz licznych mikro i makro elementów.

- po drugie, działa przeciwzapalnie - zawiera w sobie liczne przeciwutleniacze, polifenole, flawanoidy, antocyjany, jak i witaminy C, tokoferol czy retinol.

- po trzecie, posiada udokumentowane działanie - liczne badania potwierdzają prozdrowotne działanie Superżywności. Coraz częściej lekarze i dietetycy sięgają po żywność funkcjonalną w celu poprawienia jakości odżywienia - poprawiając stan zdrowia pacjenta.

- po czwarte, są to naturalne produkty, które zostały poddane najlepszej obróbce technologicznej - superżywność otrzymuje się poprzez procesy liofilizacji i instantyzacji. Dzięki tym procesom technologicznym produkty nie tracą swoich prozdrowotnych składników, które występują w naturalnych kompleksach - jednym słowem są najlepiej przyswajalnymi składnikami odżywczymi w diecie! Dzięki ich biodostępności szybko uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych, a ponadto zapobiegają możliwości spożycia za dużej ilości tylko jednego składnika odżywczego (w naturalny sposób zapobiegają hiperwitaminozie, która jest równie niebezpieczna dla zdrowia, jak i hipowitaminoza).

- po piąte, tak jak suplement albo lek, tak już niewielka ilość superfood potrafi uzupełnić niedobory składników odżywczych w diecie - łyżka liofilizowanej pietruszki, czy liofilizowanego jarmużu uzupełnia dzienne zapotrzebowanie witaminy C!

Suplementy diety jako żywność przyszłości?
superfood

Zatem jeśli superfoody odżywiają, uzupełniają niedobory, działają przeciwzapalnie, działają już w niewielkich ilościach, to czy to są już superfoody, czy może żywność lecznicza albo żywność przyszłości? Dobrze wiemy, że odpowiednia dietoprofilaktyka pomaga zapobiegać licznym chorobom, a zarazem jest konieczna w ich leczeniu. Jeśli chcemy cieszyć się pełnym zdrowiem, to warto sięgać po żywność funkcjonalną już dzisiaj, nie czekając na stan, gdy będzie ona jedyną deską ratunku.

Artykuł przygotowany przez:

ProFi Fitness School

Facebook ProFi Fitness

 
Chcesz przeczytać cały artykuł?

dietetyka-sportowa-jak-polaczyc-jedzenie-z-efektywnym-treningiem

Dietetyka sportowa - jak połączyć jedzenie z efektywnym treningiem?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Właściwie odżywiony organizm potrafi zdziałać więcej niż ten niedożywiony. W sporcie dietetyka ma swoją szczególną rolę. Jak jeść, żeby osiągnąć najlepsze efekty? I o co chodzi z timingiem węglowodanowym?

jak-uzupelnic-profil-trenera-lepszytrener-pl-w-odpowiedni-sposob

Jak uzupełnić profil trenera LepszyTrener.pl w odpowiedni sposób?

Serwis LepszyTrener.pl powstał z myślą o trenerach ogłaszających swoje usługi i ludziach szukających pomocy u specjalistów z danej dziedziny sportu. Po prostu łączymy trenera z podopiecznym. Przejście przez proces rejestracji jest tylko połową sukcesu w dotarciu do szerszej grupy klientów. Dowiedz się, jak uzupełnić profil trenera w LepszyTrener.pl, aby był bardziej atrakcyjny.

cechy-profesjonalnego-trenera-personalnego

Cechy profesjonalnego trenera personalnego

Jeśli zastanawiasz się, jakimi cechami wyróżnia się dobry trener personalny – to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które powinien mieć najlepszy trener personalny. Ty też możesz nim zostać!

rola-badan-krwi-w-sporcie-jakie-badania-dla-sportowca

Rola badań krwi w sporcie | Jakie badania dla sportowca?

Badania krwi są cennym źródłem informacji na temat ogólnego stanu zdrowia sportowca. Szczególnie ważne są zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Czemu służą badania krwi w sporcie? Jak często należy je robić?