Suplementy XXI wieku - żywność przyszłości?

Suplementy XXI wieku - żywność przyszłości? Dodano: 2019.02.18

Superżywność to produkty spożywcze, które posiadają niezbędne składniki żywieniowe oraz udokumentowaną wartość prozdrowotną. Czy zatem możemy powiedzieć, że superżywność to współczesne suplementy, a może nawet leki?

Czym są suplementy diety?

Wychodząc z definicji, suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (witaminy, inne składniki mineralne, aminokwasy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement diety oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. Według dyrektywy Unii Europejskiej suplementy diety zaliczane są do żywności. Czym jest lek? Według ustawy lek to każda substancja, niezależnie czy jest ona naturalna, czy syntetyczna, nadająca się do bezpośredniego wprowadzania do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej, w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego lub w celu zapobiegania chorobie.

Czytaj też: Witaminy i minerały dla kulturysty

Jeśli superżywność (in. żywność funkcjonalna) to:               

- po pierwsze, odżywia organizm - dostarcza niezbędnych związków egzogennych (czyli tych niewytwarzanych przez organizm), takich jak aminokwasy egzogenne, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (potocznie zwanymi: tłuszczami omega 3 i omega 6), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i w wodzie oraz licznych mikro i makro elementów.

- po drugie, działa przeciwzapalnie - zawiera w sobie liczne przeciwutleniacze, polifenole, flawanoidy, antocyjany, jak i witaminy C, tokoferol czy retinol.

- po trzecie, posiada udokumentowane działanie - liczne badania potwierdzają prozdrowotne działanie Superżywności. Coraz częściej lekarze i dietetycy sięgają po żywność funkcjonalną w celu poprawienia jakości odżywienia - poprawiając stan zdrowia pacjenta.

- po czwarte, są to naturalne produkty, które zostały poddane najlepszej obróbce technologicznej - superżywność otrzymuje się poprzez procesy liofilizacji i instantyzacji. Dzięki tym procesom technologicznym produkty nie tracą swoich prozdrowotnych składników, które występują w naturalnych kompleksach - jednym słowem są najlepiej przyswajalnymi składnikami odżywczymi w diecie! Dzięki ich biodostępności szybko uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych, a ponadto zapobiegają możliwości spożycia za dużej ilości tylko jednego składnika odżywczego (w naturalny sposób zapobiegają hiperwitaminozie, która jest równie niebezpieczna dla zdrowia, jak i hipowitaminoza).

- po piąte, tak jak suplement albo lek, tak już niewielka ilość superfood potrafi uzupełnić niedobory składników odżywczych w diecie - łyżka liofilizowanej pietruszki, czy liofilizowanego jarmużu uzupełnia dzienne zapotrzebowanie witaminy C!

Suplementy diety jako żywność przyszłości?
superfood

Zatem jeśli superfoody odżywiają, uzupełniają niedobory, działają przeciwzapalnie, działają już w niewielkich ilościach, to czy to są już superfoody, czy może żywność lecznicza albo żywność przyszłości? Dobrze wiemy, że odpowiednia dietoprofilaktyka pomaga zapobiegać licznym chorobom, a zarazem jest konieczna w ich leczeniu. Jeśli chcemy cieszyć się pełnym zdrowiem, to warto sięgać po żywność funkcjonalną już dzisiaj, nie czekając na stan, gdy będzie ona jedyną deską ratunku.

Artykuł przygotowany przez:

ProFi Fitness School

Facebook ProFi Fitness

 
Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.