Sportowe narzędzia pracy trenera personalnego

Sportowe narzędzia pracy trenera personalnego Dodano: 2017.04.25

Motywacja, predyspozycje, umiejętności, wolny czas czy umiejętność wyszukiwania klientów to nie wszystko, czego potrzebuje do pracy trener personalny. Duże znaczenie ma również sprzęt wykorzystywany przez trenera podczas sesji. Co i dlaczego powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego trenera personalnego?

Jakich narzędzi potrzebuje instruktor sportowy?

Dobry trener jak każdy prawdziwy specjalista potrzebuje narzędzi. Bez ich jego praca nie będzie w pełni efektywna. Zobacz jakie narzędzia są niezbędne w zawodzie trenera!

Niezbędnik w pracy trenera – dziennik treningowy

Korzystanie z dziennika treningowego powinno dotyczyć zarówno trenera, jak i jego podopiecznych. Dzięki prowadzeniu notatek z treningów można na bieżąco monitorować własne postępy w ćwiczeniach. Co więcej, dziennik treningowy zapewnia dodatkową motywację do kontynuowania treningów. Ta zaś przydaje się i trenerowi, i jemu podopiecznym. Ponadto, gdy trener prowadzi notatki z własnych treningów daje przykład podopiecznemu do robienia tego samego. Zamiast tego może oczywiście robić własne zapiski z postępów klienta. Metoda jest tu mniej ważna. Ważniejsze jest natomiast samo prowadzenie dziennika treningowego

Narzędzie trenera: stoper

Większość metod treningowych wymaga mierzenia czasu ćwiczeń z dokładnością do sekundy. Sama sesja treningowa także obarczona jest określonymi ramami czasowymi. W drugim przypadku wystarczy sam zegar. W pierwszym natomiast potrzebne są dokładniejsze urządzenia do mierzenia czasu z dodatkowymi funkcjami (m.in. odliczanie czasu wstecz, alarmy, różne programy czasowe). Tutaj z pomocą przychodzi niezbędne narzędzie w pracy trenera personalnego, czyli stoper. Przed zakupem warto jednak dokładnie przejrzeć oferty. Na rynku bowiem znajdziemy wiele modeli tych urządzeń. W przypadku trenerów doskonałym pomysłem będzie wybranie stopera z polem do opisu. Tym samym wyniki treningowe i własny komentarz możemy zawrzeć w jednym miejscu.

Niezbędnik w pracy trenera – gwizdek

Już od szkolnych lat to dźwięk gwizdka określał ramy czasowe ćwiczeń czy przywoływał ćwiczących do porządku. Gwizdek stawał się również sygnałem do wykonania określonych ruchów. Ten sprzęt powinien więc znaleźć się na wyposażeniu każdego trenera personalnego. Klientowi dużo łatwiej będzie bowiem reagować na jednostajny i znany dźwięk niż ustalone komendy, które przecież mogą być niejasne. Dźwięk gwizdka zawsze będzie dźwiękiem gwizdka, a podopieczny zawsze będzie wiedział, co pociąga za sobą ten sygnał ;)

Gwizdek pozwala również na szybkie zwrócenie uwagi podopiecznego, gdy ten jest skupiony na wykonywaniu ćwiczenia. Samo mówienie bowiem może zostać niezauważone (trener może na przykład powiedzieć coś zbyt cicho).

Przydatne w treningu personalnym: ankieta stanu zdrowia

Pierwszy trening personalny nieodłącznie wiąże się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z klientem. W tym celu przyda się ankieta stanu zdrowia. Powinny się w niej znaleźć m.in. pytania o dotychczasową aktywność fizyczną, problemy zdrowotne czy indywidualne potrzeby. Dzięki takim informacjom trener personalny będzie w stanie ułożyć bezpieczny i skuteczny plan treningowy dla podopiecznego. Zobacz wskazówki na pierwszy trening personalny

Niezbędnik w pracy trenera – rozpiska treningowa

Przydatne narzędzie podczas układania programu treningowego. W rozpisce treningowej powinny znaleźć się najpopularniejsze zestawy ćwiczeń. Można je dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości klienta. To narzędzie skutecznie ułatwia pracę trenera personalnego.

... i rozpiska planu żywieniowego

Podobna funkcja jak w przypadku rozpiski treningowej. Z tą różnicą, że przydaje się podczas układania diety. W rozpisce planu żywieniowego powinny znaleźć się opisy poszczególnych produktów pod kątem wartości odżywczych. W ten sposób trener personalny może łatwo wyliczyć skład konkretnych posiłków i ułożyć zbilansowaną dietę.

Niezbędnik w pracy trenera – tabela do pomiarów obwodów ciała

Tabela obwodów ciała jest narzędziem porządkującym treningi. Z powodzeniem może stać się elementem dziennika treningowego. Należy przecież pamiętać, że w wielu przypadkach to właśnie obwody ciała są miarodajnym sposobem na ocenę efektów ćwiczeń (a nie jak wiele ćwiczących myśli – kilogramy na wadze). Do każdej tabeli dołączane są instrukcje jej wypełniania oraz dokonywania pomiarów. Dzięki temu bez obaw można zlecić podopiecznemu samodzielne mierzenie obwodów ciała.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

nadchodzace-zmiany-dla-trenerow-personalnych-zobacz-co-cie-czeka-w-2020

Nadchodzące zmiany dla trenerów personalnych. Zobacz, co cię czeka w 2020!

Przez lata przyzwyczailiśmy się do corocznych rewolucji prawnych. Początek 2020 to również szereg ważnych zmian, które będą mieć wpływ na wiele wolnych zawodów, również w branży fitness. Zawód trenera personalnego nie zmieni się od strony prawnej. Od 1 stycznia 2020 r. w życie wejdą zmiany, które dotkną bezpośrednio naszych portfeli. Co czeka nas w nowym roku?

komunikacja-w-pracy-trenera-personalnego-czyli-jak-sie-dogadac-z-klientem

Komunikacja w pracy trenera personalnego, czyli jak się dogadać z klientem?

Ludzka komunikacja składa się co do zasady ze składników niewerbalnych, parawerbalnych i webalnych. I choć na temat komunikacji napisano już naprawdę wiele, to osobiste mechanizmy wpływu nie są zdefiniowane i jeden komunikat trenera personalnego będzie postrzegany na różne sposoby przez różnych odbiorców. Jak więc gadać, żeby się dogadać i czy to musi być trudne?

jak-rozkrecic-wlasny-biznes-trenerski-dzialalnosc-gospodarcza-krok-po-kroku

Jak rozkręcić własny biznes trenerski? Działalność gospodarcza krok po kroku

Masz pomysł na swój biznes? Dokładnie przeanalizowałeś mocne i słabe strony swojego przedsięwzięcia? Stworzyłeś dobry biznesplan i z pokorą obserwujesz rosnącą w siłę konkurencję? Kolejny krok w drodze do otwarcia własnej firmy to rejestracja działalności gospodarczej. Podpowiadamy, jak w kilku krokach uruchomić trenerski biznes i nie utonąć w formalnościach.

sposoby-na-szukanie-pierwszych-klientow-jak-zaczac-prace-trenera-personalnego

Sposoby na szukanie pierwszych klientów - jak zacząć pracę trenera personalnego?

Zawód trenera personalnego jest ostatnimi czasy rozchwytywany na lewo i prawo. Na rynku pracy pojawia się coraz więcej wykwalifikowanej kadry. Nic dziwnego - coraz więcej jest siłowni i klubów fitness, które udostępniają miejsce pracy dla profesjonalnych trenerów. Jak znaleźć pierwszych klientów na swoje zajęcia i czy sam kurs wystarczy, by realizować się w zawodzie?