Sportowe narzędzia pracy trenera personalnego

Sportowe narzędzia pracy trenera personalnego Dodano: 2017.04.25

Motywacja, predyspozycje, umiejętności, wolny czas czy umiejętność wyszukiwania klientów to nie wszystko, czego potrzebuje do pracy trener personalny. Duże znaczenie ma również sprzęt wykorzystywany przez trenera podczas sesji. Co i dlaczego powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego trenera personalnego?

Jakich narzędzi potrzebuje instruktor sportowy?

Dobry trener jak każdy prawdziwy specjalista potrzebuje narzędzi. Bez ich jego praca nie będzie w pełni efektywna. Zobacz jakie narzędzia są niezbędne w zawodzie trenera!

Niezbędnik w pracy trenera – dziennik treningowy

Korzystanie z dziennika treningowego powinno dotyczyć zarówno trenera, jak i jego podopiecznych. Dzięki prowadzeniu notatek z treningów można na bieżąco monitorować własne postępy w ćwiczeniach. Co więcej, dziennik treningowy zapewnia dodatkową motywację do kontynuowania treningów. Ta zaś przydaje się i trenerowi, i jemu podopiecznym. Ponadto, gdy trener prowadzi notatki z własnych treningów daje przykład podopiecznemu do robienia tego samego. Zamiast tego może oczywiście robić własne zapiski z postępów klienta. Metoda jest tu mniej ważna. Ważniejsze jest natomiast samo prowadzenie dziennika treningowego

Narzędzie trenera: stoper

Większość metod treningowych wymaga mierzenia czasu ćwiczeń z dokładnością do sekundy. Sama sesja treningowa także obarczona jest określonymi ramami czasowymi. W drugim przypadku wystarczy sam zegar. W pierwszym natomiast potrzebne są dokładniejsze urządzenia do mierzenia czasu z dodatkowymi funkcjami (m.in. odliczanie czasu wstecz, alarmy, różne programy czasowe). Tutaj z pomocą przychodzi niezbędne narzędzie w pracy trenera personalnego, czyli stoper. Przed zakupem warto jednak dokładnie przejrzeć oferty. Na rynku bowiem znajdziemy wiele modeli tych urządzeń. W przypadku trenerów doskonałym pomysłem będzie wybranie stopera z polem do opisu. Tym samym wyniki treningowe i własny komentarz możemy zawrzeć w jednym miejscu.

Niezbędnik w pracy trenera – gwizdek

Już od szkolnych lat to dźwięk gwizdka określał ramy czasowe ćwiczeń czy przywoływał ćwiczących do porządku. Gwizdek stawał się również sygnałem do wykonania określonych ruchów. Ten sprzęt powinien więc znaleźć się na wyposażeniu każdego trenera personalnego. Klientowi dużo łatwiej będzie bowiem reagować na jednostajny i znany dźwięk niż ustalone komendy, które przecież mogą być niejasne. Dźwięk gwizdka zawsze będzie dźwiękiem gwizdka, a podopieczny zawsze będzie wiedział, co pociąga za sobą ten sygnał ;)

Gwizdek pozwala również na szybkie zwrócenie uwagi podopiecznego, gdy ten jest skupiony na wykonywaniu ćwiczenia. Samo mówienie bowiem może zostać niezauważone (trener może na przykład powiedzieć coś zbyt cicho).

Przydatne w treningu personalnym: ankieta stanu zdrowia

Pierwszy trening personalny nieodłącznie wiąże się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z klientem. W tym celu przyda się ankieta stanu zdrowia. Powinny się w niej znaleźć m.in. pytania o dotychczasową aktywność fizyczną, problemy zdrowotne czy indywidualne potrzeby. Dzięki takim informacjom trener personalny będzie w stanie ułożyć bezpieczny i skuteczny plan treningowy dla podopiecznego. Zobacz wskazówki na pierwszy trening personalny

Niezbędnik w pracy trenera – rozpiska treningowa

Przydatne narzędzie podczas układania programu treningowego. W rozpisce treningowej powinny znaleźć się najpopularniejsze zestawy ćwiczeń. Można je dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości klienta. To narzędzie skutecznie ułatwia pracę trenera personalnego.

... i rozpiska planu żywieniowego

Podobna funkcja jak w przypadku rozpiski treningowej. Z tą różnicą, że przydaje się podczas układania diety. W rozpisce planu żywieniowego powinny znaleźć się opisy poszczególnych produktów pod kątem wartości odżywczych. W ten sposób trener personalny może łatwo wyliczyć skład konkretnych posiłków i ułożyć zbilansowaną dietę.

Niezbędnik w pracy trenera – tabela do pomiarów obwodów ciała

Tabela obwodów ciała jest narzędziem porządkującym treningi. Z powodzeniem może stać się elementem dziennika treningowego. Należy przecież pamiętać, że w wielu przypadkach to właśnie obwody ciała są miarodajnym sposobem na ocenę efektów ćwiczeń (a nie jak wiele ćwiczących myśli – kilogramy na wadze). Do każdej tabeli dołączane są instrukcje jej wypełniania oraz dokonywania pomiarów. Dzięki temu bez obaw można zlecić podopiecznemu samodzielne mierzenie obwodów ciała.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

dietetyka-sportowa-jak-polaczyc-jedzenie-z-efektywnym-treningiem

Dietetyka sportowa - jak połączyć jedzenie z efektywnym treningiem?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Właściwie odżywiony organizm potrafi zdziałać więcej niż ten niedożywiony. W sporcie dietetyka ma swoją szczególną rolę. Jak jeść, żeby osiągnąć najlepsze efekty? I o co chodzi z timingiem węglowodanowym?

jak-uzupelnic-profil-trenera-lepszytrener-pl-w-odpowiedni-sposob

Jak uzupełnić profil trenera LepszyTrener.pl w odpowiedni sposób?

Serwis LepszyTrener.pl powstał z myślą o trenerach ogłaszających swoje usługi i ludziach szukających pomocy u specjalistów z danej dziedziny sportu. Po prostu łączymy trenera z podopiecznym. Przejście przez proces rejestracji jest tylko połową sukcesu w dotarciu do szerszej grupy klientów. Dowiedz się, jak uzupełnić profil trenera w LepszyTrener.pl, aby był bardziej atrakcyjny.

cechy-profesjonalnego-trenera-personalnego

Cechy profesjonalnego trenera personalnego

Jeśli zastanawiasz się, jakimi cechami wyróżnia się dobry trener personalny – to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które powinien mieć najlepszy trener personalny. Ty też możesz nim zostać!

rola-badan-krwi-w-sporcie-jakie-badania-dla-sportowca

Rola badań krwi w sporcie | Jakie badania dla sportowca?

Badania krwi są cennym źródłem informacji na temat ogólnego stanu zdrowia sportowca. Szczególnie ważne są zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Czemu służą badania krwi w sporcie? Jak często należy je robić?