Specjalizacja medyczna: przyszłość dla rozwoju trenera personalnego?

Specjalizacja medyczna: przyszłość dla rozwoju trenera personalnego? Dodano: 2020.01.22

Kolejny rok w branży fitness prym wiedzie zorientowanie treningu na potrzeby zdrowotne i medyczny aspekt aktywności fizycznej. Między innymi z tego względu coraz więcej jest trenerów personalnych, którzy specjalizują się w treningu medycznym i prozdrowotnym. Jak zdobyć takie kwalifikacje?

Trener personalny i jego rozwój: specjalizacja medyczna

Gdy w 2018 roku Medicover połączył siły z OK System, a rok później Zdrofit komunikował, że zdrowie jest najważniejsze i należy je stawiać przed formą sylwetkową, jasne było, że zmiany w branży fitness weszły w życie. Trening zdrowotny na dobre zagościł w świadomości klientów klubów fitness, które zaczęły dopasowywać ofertę zajęć grupowych do potrzeb odbiorców. Nie inaczej dzieje się w przypadku trenerów personalnych. Specjaliści od aparatu ruchu to już nie tylko doradcy w zakresie planu treningowego, odżywiania czy suplementacji. Przed nimi ważne zadanie: odpowiedź na wszelkiego rodzaju bolączki, z którymi dotychczas kierowaliśmy się do fizjoterapeuty po wcześniejszej konsultacji u ortopedy. W ramach rozwoju trenera personalnego kluczowa staje się specjalizacja medyczna. Jak zdobyć potrzebne kwalifikacje i czy wymaga to całkowitej zmiany podejścia do treningu?

Specjalizacja medyczna w treningu personalnym: kursy i szkolenia

Wydawało się nam zawsze, że trening siłowy to zupełnie inna bajka niż zdrowotne podejście do tego typu aktywności. W pewnym sensie się to sprawdza - bo trening zdrowotny zakłada brak konieczności bicia rekordów i przekraczania barier stawianych przez nasz organizm. Jednak i jedną, i drugą aktywność może wspomagać, programować i nadzorować ta sama osoba. Trener personalny ze specjalizacją medyczną to osoba, która w ramach dedykowanych kursów i szkoleń zdobyła dodatkowe umiejętności i uprawnienia. Prelekcje organizowane przez certyfikowane szkoły oraz kluby fitness to dobre miejsce dla wszystkich trenerów personalnych, którzy chcą stać się konkurencyjni na rynku pracy w branży fitness i którzy chcą zmienić lub rozszerzyć holistyczne podejście do treningu swojego i swoich podopiecznych. W ramach kursu powtarzane są kwestie anatomii układu ruchu, treningu siłowego i funkcjonalnego, ale moduł treningu medycznego stanowi większą część całego materiału. Kurs kończy się egzaminem kwalifikacyjnym, a trener personalny otrzymuje certyfikat potwierdzający nowe umiejętności.

Trener personalny specjalizacja medyczna: kursy pokrewne
specjalizacja medyczna

Ogólna specjalizacja medyczna to tylko początek. Trener personalny może bowiem rozwijać się dalej, pogłębiając wiedzę z zakresu treningu medycznego. Po uzyskaniu kwalifikacji trenera personalnego ze specjalizacją medyczną istnieje możliwość brania udziału w warsztatach i kursach pokrewnych. Na rynku dostępne są dodatkowe szkolenia z zakresu diagnostyki i obrazowania ruchu, stabilizacji głębokiej całego ciała, psychodynamiki oraz integracji i programowania ćwiczeń medycznych. Te i inne kursy pozwolą rozwinąć skrzydła każdemu instruktorowi. Trener personalny ze specjalizacją medyczną to przyszłość nie tylko samej branży fitness, ale również marki trenera i jego własnego biznesu, którego rozwój dyktuje bezlitosny rynek. Jak wygląda kondycja przyszłości zawodu?

Własny biznes trenera personalnego: specjalizacja medyczna w pracy

Zawód trenera personalnego niezależnie od obranego kierunku i specjalizacji będzie wciąż prestiżowy i z dobrymi perspektywami finansowymi. Specjalizacja medyczna będzie jednak wiodła prym, głównie ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie leczniczego znaczenia ruchu, wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i jego poziom. Coraz częściej pojawiają się zapytania na temat specjalistycznego treningu dla osób starszych, terapeutyczno-korekcyjnego treningu młodzieży i dzieci w wieku szkolnym, a także trening wspomagający kobiety w ciąży i okresie połogu. Wielopłaszczyznowe podejście trenera personalnego do pracy z ciałem pomoże rozwinąć jego własny biznes i sprawi, że sieć poleceń będzie coraz większa.Chcesz przeczytać cały artykuł?

jakie-specjalizacje-warto-robic-dodatkowy-kurs-z-treningu-funkcjonalnego

Jakie specjalizacje warto robić? Dodatkowy kurs z treningu funkcjonalnego

Silny trend prozdrowotny coraz bardziej determinuje ofertę klubów fitness. Również trenerzy personalni powinni sprostać potrzebom i oczekiwaniom potencjalnych klientów. Obok trening prozdrowotnego świetnie działa także trening funkcjonalny. Czy warto robić dodatkowy kurs?

programowanie-treningu-silowego-czyli-jak-go-ulozyc-by-dawal-pozadane-efekty

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!

jak-zostac-pracownikiem-strzelnicy-kurs-instruktora-strzelectwa-w-pigulce

Jak zostać pracownikiem strzelnicy: kurs instruktora strzelectwa w pigułce

Doświadczenie w używaniu broni to jedno, ale instruktor strzelectwa to nie tylko osoba, która ma celne oko i potrafi dobrze posługiwać się bronią palną. To przede wszystkim mentor i pedagog, a więc osoba, która świetnie przekaże wiedzę innym i nauczy praktycznego posługiwania się bronią. Zobacz, gdzie i jak najlepiej zdobyć uprawnienia na kursie instruktora strzelectwa.

mobilnosc-i-stabilnosc-w-treningu-personalnym-jak-ugryzc-ten-delikatny-temat

Mobilność i stabilność w treningu personalnym - jak ugryźć ten delikatny temat?

Oprócz wspomagania przemieszczania się, nasz układ nerwowy ma za zadanie dopasowanie mięśni i kości do przyjmowania konkretnych ruchów odpowiadających m.in. za takie życiowe funkcje jak oddychanie czy odżywianie. Mobilność chroni ciało przed urazami, a stabilność pozwala na zarządzanie dynamiką tych ruchów. Jak wykorzystać je w treningu personalnym i jak doskonalić te dwie umiejętności?