Specjalizacja medyczna: przyszłość dla rozwoju trenera personalnego?

Specjalizacja medyczna: przyszłość dla rozwoju trenera personalnego? Dodano: 2020.01.22

Kolejny rok w branży fitness prym wiedzie zorientowanie treningu na potrzeby zdrowotne i medyczny aspekt aktywności fizycznej. Między innymi z tego względu coraz więcej jest trenerów personalnych, którzy specjalizują się w treningu medycznym i prozdrowotnym. Jak zdobyć takie kwalifikacje?

Trener personalny i jego rozwój: specjalizacja medyczna

Gdy w 2018 roku Medicover połączył siły z OK System, a rok później Zdrofit komunikował, że zdrowie jest najważniejsze i należy je stawiać przed formą sylwetkową, jasne było, że zmiany w branży fitness weszły w życie. Trening zdrowotny na dobre zagościł w świadomości klientów klubów fitness, które zaczęły dopasowywać ofertę zajęć grupowych do potrzeb odbiorców. Nie inaczej dzieje się w przypadku trenerów personalnych. Specjaliści od aparatu ruchu to już nie tylko doradcy w zakresie planu treningowego, odżywiania czy suplementacji. Przed nimi ważne zadanie: odpowiedź na wszelkiego rodzaju bolączki, z którymi dotychczas kierowaliśmy się do fizjoterapeuty po wcześniejszej konsultacji u ortopedy. W ramach rozwoju trenera personalnego kluczowa staje się specjalizacja medyczna. Jak zdobyć potrzebne kwalifikacje i czy wymaga to całkowitej zmiany podejścia do treningu?

Specjalizacja medyczna w treningu personalnym: kursy i szkolenia

Wydawało się nam zawsze, że trening siłowy to zupełnie inna bajka niż zdrowotne podejście do tego typu aktywności. W pewnym sensie się to sprawdza - bo trening zdrowotny zakłada brak konieczności bicia rekordów i przekraczania barier stawianych przez nasz organizm. Jednak i jedną, i drugą aktywność może wspomagać, programować i nadzorować ta sama osoba. Trener personalny ze specjalizacją medyczną to osoba, która w ramach dedykowanych kursów i szkoleń zdobyła dodatkowe umiejętności i uprawnienia. Prelekcje organizowane przez certyfikowane szkoły oraz kluby fitness to dobre miejsce dla wszystkich trenerów personalnych, którzy chcą stać się konkurencyjni na rynku pracy w branży fitness i którzy chcą zmienić lub rozszerzyć holistyczne podejście do treningu swojego i swoich podopiecznych. W ramach kursu powtarzane są kwestie anatomii układu ruchu, treningu siłowego i funkcjonalnego, ale moduł treningu medycznego stanowi większą część całego materiału. Kurs kończy się egzaminem kwalifikacyjnym, a trener personalny otrzymuje certyfikat potwierdzający nowe umiejętności.

Trener personalny specjalizacja medyczna: kursy pokrewne
specjalizacja medyczna

Ogólna specjalizacja medyczna to tylko początek. Trener personalny może bowiem rozwijać się dalej, pogłębiając wiedzę z zakresu treningu medycznego. Po uzyskaniu kwalifikacji trenera personalnego ze specjalizacją medyczną istnieje możliwość brania udziału w warsztatach i kursach pokrewnych. Na rynku dostępne są dodatkowe szkolenia z zakresu diagnostyki i obrazowania ruchu, stabilizacji głębokiej całego ciała, psychodynamiki oraz integracji i programowania ćwiczeń medycznych. Te i inne kursy pozwolą rozwinąć skrzydła każdemu instruktorowi. Trener personalny ze specjalizacją medyczną to przyszłość nie tylko samej branży fitness, ale również marki trenera i jego własnego biznesu, którego rozwój dyktuje bezlitosny rynek. Jak wygląda kondycja przyszłości zawodu?

Własny biznes trenera personalnego: specjalizacja medyczna w pracy

Zawód trenera personalnego niezależnie od obranego kierunku i specjalizacji będzie wciąż prestiżowy i z dobrymi perspektywami finansowymi. Specjalizacja medyczna będzie jednak wiodła prym, głównie ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie leczniczego znaczenia ruchu, wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i jego poziom. Coraz częściej pojawiają się zapytania na temat specjalistycznego treningu dla osób starszych, terapeutyczno-korekcyjnego treningu młodzieży i dzieci w wieku szkolnym, a także trening wspomagający kobiety w ciąży i okresie połogu. Wielopłaszczyznowe podejście trenera personalnego do pracy z ciałem pomoże rozwinąć jego własny biznes i sprawi, że sieć poleceń będzie coraz większa.Chcesz przeczytać cały artykuł?

pierwsze-cv-trenera-personalnego-jak-je-napisac-by-zwrocic-uwage-rekruterow

Pierwsze CV trenera personalnego: jak je napisać, by zwrócić uwagę rekruterów?

Poszukiwania pracy to zawsze spore wyzwanie. Liczy się nie tylko nasza osobowość, wiedza fachowa i kompetencje miękkie, ale też odpowiednio skonstruowane dokumenty aplikacyjne. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać CV trenera personalnego, aby zwróciło uwagę rekruterów. To wcale nie takie trudne!

pierwszy-trening-personalny-jak-go-ulatwic-swojemu-podopiecznemu

Pierwszy trening personalny - jak go ułatwić swojemu podopiecznemu?

Odpowiednie podejście trenera do indywidualnego spotkania z klientem to połowa sukcesu. Ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery i traktowanie klienta jak równego sobie. Niestety podopieczni bardzo często przychodzą na pierwszy trening personalny spięci i zestresowani. Co zrobić, by pierwsze zajęcia wypadły jak najlepiej? Zobacz, jakie to proste!

podstawy-suplementacji-w-pracy-trenera-personalnego

Podstawy suplementacji w pracy trenera personalnego

Stereotypowe podejście do treningu na siłowni i suplementacji odchodzi powoli w niepamięć. Nie wystarczy bowiem kreatyna, aminokwasy rozgałęzione i izolat czy hydrolizat białka serwatki, by efekty były widoczne na pstryknięcie palcem. Suplementacja wkracza na nieco inny poziom i trener personalny musi nadążyć za nowymi trendami. Dlaczego to takie ważne?

wzorce-ruchowe-i-pamiec-miesniowa-kompendium-dla-trenera

Wzorce ruchowe i pamięć mięśniowa - kompendium dla trenera

Coraz częściej zdarza się, że klienci indywidualni to głodni wiedzy i wyjątkowo świadomi adepci treningu siłowego. Padają pytanie nie tylko o optymalną długość faz ekscentrycznych i koncentrycznych, ale także o wlewy dożylne jako wsparcie treningowe czy pamięć mięśniową. Jak to jest z wzorcami ruchowymi, ile w tym prawdy i czy są jakiekolwiek wady takiego działania układu ruchu?