Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda? Dodano: 2020.04.30

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.

Analiza składu ciała: krok po kroku z wszystko wiedzącą wagą

W swojej codziennej pracy spotykasz najróżniejszych klientów z różnorodnymi potrzebami. Każdy z nich ma inne oczekiwania, inaczej wygląda ich aktualna kondycja organizmu, inne są też wskaźniki dot. masy ciała. Pierwsze spotkanie to kluczowy moment dla całej współpracy, a przydatna będzie specjalistyczna waga. To niezbyt skomplikowane urządzenie wykorzystujące opór elektryczny tkanek miękkich, przez które waga przepuszcza niskiego natężenia prąd elektryczny. Analiza składu ciała to bardzo szybkie i bezpieczne badanie, które daje natychmiastowy wynik. Dzięki niej zorientujesz się, jak wygląda udział konkretnych struktur w składzie ciała twojego podopiecznego. Na podstawie wartości określających tkankę tłuszczową i mięśniową czy masę kości podejmiesz właściwe decyzje dot. dietoterapii i samego treningu.

Jak przygotować się do zabiegu: analiza składu ciała od kuchni

Jako specjalista musisz wiedzieć, że analiza składu ciała to badanie wykorzystywane nie tylko w zaburzeniach odżywiania. To także dobre narzędzie do kontroli własnych postępów np. w przygotowaniach do zawodów sylwetkowych. Analiza wykorzystywana jest także w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Samo badanie warto wykonać na czczo lub na “pusty żołądek”, a więc bez spożywania pokarmów ok. 4 h wcześniej. Analiza składu ciała wykorzystuje prąd przepływający przez tkanki miękkie ciała, dlatego ważne jest, aby twój klient stanął na urządzeniu pomiarowym boso. Dla lepszego wyniku warto też wejść na wagę bez biżuterii i innych metalowych przedmiotów (np. pasek do spodni, koszula z metalowymi guzikami). Warto też opróżnić pęcherz na chwilę przed badaniem - wówczas analiza da bardziej wymierne wyniki.

Czytaj też: Wywiad wstępny z klientem

Analiza składu ciała: jak odczytać wyniki i jak doradzić klientowi?
skład ciała

Dostępne na rynku urządzenia do pomiarów składu ciała dają spore możliwości diagnostyczne. Aby poprawnie odczytać wyniki, warto pamiętać, aby wszystkie wartości przypisać do odpowiedniej grupy wiekowej z uwzględnieniem płci. Analiza składu ciała wykaże ogólną masę, wagę kości, poziom tkanki tłuszczowej i tkanki wisceralnej (tłuszcz trzewny). Jak interpretować wskazane wyniki? Zobacz konkretne wartości dla osób powyżej 20. roku życia.

Poziom tkanki tłuszczowej (%)

Kobiety

Mężczyźni

Interpretacja

20-39 lat

40-59 lat

60-79 lat

20-39 lat

40-59 lat

60-79 lat

< 21

< 23

< 25

< 7

< 10

< 12

Niedowaga

21-33

23-34

24-36

7-20

10-22

12-25

Norma

33-39

34-40

36-41

20-25

22-27

25-30

Nadwaga

> 39

> 40

> 41

> 25

> 27

> 30

Otyłość

 

Całkowita zawartość wody (%)

Kobiety

Mężczyźni

Interpretacja

< 45

< 50

Niedomiar

45-60

50-65

Norma

> 60

> 66

Nadmiar

 

Zmineralizowana masa kości (kg)

Płeć

Kobiety

Mężczyźni

Waga

< 50 kg

50-75 kg

> 75 kg

< 65 kg

65-95 kg

> 95 kg

Wskaźnik

1,95

2,4

2,95

2,66

2,39

3,69

Na co zwrócić szczególną uwagę: analiza składu ciała niuanse

Ważne w odczycie badań są nie tylko poszczególne wartości dopasowane do tych z powyższych tabel. Kluczowa jest również tkanka wisceralna, a więc tłuszcz okalający narządy wewnętrzne. W zdrowym organizmie wynosi on do 12, a większe wartości mogą oznaczać nadciśnienie, choroby serca lub cukrzycę. Analiza składu ciała da też wynik określający wiek metaboliczny. Jeśli przekracza on faktyczny wiek klienta, to znak, że konieczna jest interwencja w celu zwiększenia podstawowej przemiany materii. Pamiętaj, że każdy klient jest inny i analiza składu ciała może być różnie interpretowana. Np. osoba o bardzo dużej masie ciała może mieć bardzo niski poziom tłuszczu i jednocześnie bardzo dużą masę mięśni. Mogą też wystąpić całkowicie odwrotne sytuacje. Kluczem do sukcesu zarówno dla ciebie, jak i twojego klienta, będzie indywidualne podejście i diagnoza na miarę konkretnych preferencji.Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

czy-twoj-biznes-straci-na-pandemii-krotki-poradnik-dla-trenerow-personalnych

Czy twój biznes straci na pandemii? Krótki poradnik dla trenerów personalnych

Bieżąca sytuacja w kraju i na świecie nie wygląda najlepiej. Choroba wywołana nowym wirusem wciąż się rozwija, a droga do szczepionki jest daleka. Czy twój biznes straci na pandemii? Zobacz, jak łatwo przekuć kryzysową sytuację w prawdziwy sukces swojej trenerskiej działalności.