Rola mózgu w sporcie: emocje a myślenie

Rola mózgu w sporcie: emocje a myślenie Dodano: 2018.11.19

Czy to, jak działa nasz mózg ma przełożenie na nasze wyniki sportowe? Jak pracować nad sobą, by osiągać najwięcej? O roli mózgu w sporcie mówi Bartosz Pietruszewski – psycholog sportu.

Trzy mózgi zamiast jednego?

W języku powszechnym przyjęła się definicja jakoby człowiek posiadał jeden mózg. Aby lepiej zrozumieć strukturę, istotę działania i mechanizmy, jakie w nim zachodzą proponuję spojrzeć na ten narząd z perspektywy neuronauki. Otóż w neuropsychologii uważa się, że współczesny człowiek wyposażony jest w 3 mózgi (inaczej warstwy/ośrodki), które ewoluowały od ponad kilkudzisięciu milionów lat. Mózg współczesnego człowieka składa się z:

- Mózgu gadziego - najstarsza i najbardziej prymitywna forma mózgu odpowiedzialna za podstawowe czynności życiowe np. oddychanie, metabolizm, ruchy

- Mózgu limbicznego tzw. mózgu ssaka - to ośrodek odpowiedzialny za nasze emocje, instynkty i procesy uczenia się

- Kory novej - mózg naczelnych, mózg „myślących”, to tu swój ośrodek znajduje racjonalne myślenie, abstrakcje, wyobraźnie, język i procesy poznawcze

Jak pracować nad mózgiem w sporcie?
rola mózgu w sporcie

Wiedza ta pozwala nam zrozumieć, dlaczego często pomimo „racjonalnego myślenia”, tłumaczenia sobie, logicznych i konstruktywnych przemyśleń, nasza głowa dalej tworzy „blokady” i generuje reakcje emocjonalne przez nas niezrozumiałe. Wiemy więc, że nasz mózg to spójny system 3 ośrodków, który działa na zasadzie dysku twardego, monitorując i zapisując wydarzenia życiowe, których byliśmy uczestnikami bądź świadkami. Ma więc zdolność do przypominania nam i uruchomiania odpowiednich reakcji w sytuacjach zbliżonych do tych, w których nasze zdrowie bądź życie było w niebezpieczeństwie. Nie trudno się domyślić, że wówczas praca wyłącznie nad sferą „racjonalną” nie przyniesie nam oczekiwanych efektów.

Za przykład może nam posłużyć, sytuacja, w której zawodnik doznał poważnej kontuzji ciała, a po powrocie do treningów pomimo braku odczuwania bólu, podświadomie czuje lęk w momencie wchodzenia w sytuacje podobne do tej, w której doznał urazu. To natomiast skutkuje podświadomym unikaniem takich sytuacji.

Aby móc poradzić sobie z taką sytuacją, należy prócz oddziaływań skierowanych do mózgu „myślącego” wykonać pracę emocjonalną skierowaną w stronę „mózgu limbicznego”.

 

Autor: Bartosz Pietruszewski psycholog sportu

www.psychologsportu.info





Chcesz przeczytać cały artykuł?

core-stability-czyli-dlaczego-wazna-jest-stabilizacja-kregoslupa

Core stability, czyli dlaczego ważna jest stabilizacja kręgosłupa?

Każdy ruch zaczyna się od kręgosłupa. Kluczowy jest tutaj rozwój mięśni grzbietu i tzw. mięśni środka, czyli core. Stabilizacja kręgosłupa jest bardzo szerokim pojęciem i obejmuje nie tylko mocne mięśnie core, ale przede wszystkim nerwowo-mięśniową kontrolę nad naszym ciałem. Dlaczego ważna jest centralna stabilizacja kręgosłupa w kontekście treningu personalnego?

stagnacja-w-treningu-czyli-jak-podtrzymac-motywacje-u-klienta

Stagnacja w treningu, czyli jak podtrzymać motywację u klienta

Idealnie układająca się współpraca z klientem na treningach personalnych, widoczne zmiany w sylwetce i nagle bum - wszystko staje w miejscu. Stagnacja w treningu to zbyt dużo dla naszych podopiecznych. Jak podtrzymać motywację u klienta, gdy w grę wchodzi stagnacja treningowa? Zacznijmy od początku.

trening-personalny-dla-dzieci-jak-go-zorganizowac-i-jak-znalezc-klientow

Trening personalny dla dzieci: jak go zorganizować i jak znaleźć klientów?

Konkurencja na rynku usług profesjonalnych cały czas rośnie w siłę. Z tego też względu oferta trenerów personalnych musi być regularnie dopasowywana tak do potrzeb odbiorców, jak i do aktualnej podaży na konkretne typu usług. Zastanawiasz się, czy wdrożyć w swoje usługi trening personalny dla dzieci? To dobry moment na sprawdzenie, jak przygotować się do nowej oferty i jak ją reklamować.

zobacz-jak-wplesc-elementy-sztuk-walki-do-treningu-personalnego-to-proste

Zobacz, jak wpleść elementy sztuk walki do treningu personalnego. To proste!

Klienci decydujący się na indywidualną współpracę z trenerem chcą czegoś więcej niż ćwiczeń z ciężarem własnego ciała czy w strefie wolnych ciężarów. Oferta trenerów personalnych musi być więc odpowiedzią na wszystkie potrzeby, również te najbardziej wyszukane. Jak wpleść elementy sztuk walki do treningu personalnego, aby uatrakcyjnić ofertę i spełnić oczekiwania kolejnych klientów? To nie takie trudne!