Rola mózgu w sporcie: emocje a myślenie

Rola mózgu w sporcie: emocje a myślenie Dodano: 2018.11.19

Czy to, jak działa nasz mózg ma przełożenie na nasze wyniki sportowe? Jak pracować nad sobą, by osiągać najwięcej? O roli mózgu w sporcie mówi Bartosz Pietruszewski – psycholog sportu.

Trzy mózgi zamiast jednego?

W języku powszechnym przyjęła się definicja jakoby człowiek posiadał jeden mózg. Aby lepiej zrozumieć strukturę, istotę działania i mechanizmy, jakie w nim zachodzą proponuję spojrzeć na ten narząd z perspektywy neuronauki. Otóż w neuropsychologii uważa się, że współczesny człowiek wyposażony jest w 3 mózgi (inaczej warstwy/ośrodki), które ewoluowały od ponad kilkudzisięciu milionów lat. Mózg współczesnego człowieka składa się z:

- Mózgu gadziego - najstarsza i najbardziej prymitywna forma mózgu odpowiedzialna za podstawowe czynności życiowe np. oddychanie, metabolizm, ruchy

- Mózgu limbicznego tzw. mózgu ssaka - to ośrodek odpowiedzialny za nasze emocje, instynkty i procesy uczenia się

- Kory novej - mózg naczelnych, mózg „myślących”, to tu swój ośrodek znajduje racjonalne myślenie, abstrakcje, wyobraźnie, język i procesy poznawcze

Jak pracować nad mózgiem w sporcie?
rola mózgu w sporcie

Wiedza ta pozwala nam zrozumieć, dlaczego często pomimo „racjonalnego myślenia”, tłumaczenia sobie, logicznych i konstruktywnych przemyśleń, nasza głowa dalej tworzy „blokady” i generuje reakcje emocjonalne przez nas niezrozumiałe. Wiemy więc, że nasz mózg to spójny system 3 ośrodków, który działa na zasadzie dysku twardego, monitorując i zapisując wydarzenia życiowe, których byliśmy uczestnikami bądź świadkami. Ma więc zdolność do przypominania nam i uruchomiania odpowiednich reakcji w sytuacjach zbliżonych do tych, w których nasze zdrowie bądź życie było w niebezpieczeństwie. Nie trudno się domyślić, że wówczas praca wyłącznie nad sferą „racjonalną” nie przyniesie nam oczekiwanych efektów.

Za przykład może nam posłużyć, sytuacja, w której zawodnik doznał poważnej kontuzji ciała, a po powrocie do treningów pomimo braku odczuwania bólu, podświadomie czuje lęk w momencie wchodzenia w sytuacje podobne do tej, w której doznał urazu. To natomiast skutkuje podświadomym unikaniem takich sytuacji.

Aby móc poradzić sobie z taką sytuacją, należy prócz oddziaływań skierowanych do mózgu „myślącego” wykonać pracę emocjonalną skierowaną w stronę „mózgu limbicznego”.

 

Autor: Bartosz Pietruszewski psycholog sportu

www.psychologsportu.info

Chcesz przeczytać cały artykuł?

czy-podciaganie-na-drazku-to-dobry-dodatek-do-treningu-personalnego

Czy podciąganie na drążku, to dobry dodatek do treningu personalnego?

Podciąganie na drążku, to nie lada wyzwanie. Jest niezwykle wymagającym ćwiczeniem, które bardzo korzystnie wpływa na wzmocnienie pleców i uwidocznienie mięśni grzbietu. Dlaczego warto dodać to ćwiczenie do regularnie wykonywanego treningu personalnego?

poznaj-6-filarow-efektywnego-treningu-personalnego

Poznaj, 6 filarów efektywnego treningu personalnego!

Efektywny trening personalny, powinien wykonywać każdy z waszych podopiecznych. Narosło wiele pytań jak powinien wyglądać taki trening? Jeżeli nie masz pomysłu lub dopadła Cię monotonia, to poznaj kilka filarów efektywnego treningu.

jak-prawidlowo-wykonywac-aerobiczna-szostke-waidera

Jak prawidłowo wykonywać aerobiczną szóstkę Waidera?

Aerobiczna szóstka Waidera, to ćwiczenia na odsłonięcie mięśni brzucha. Ten zestaw ćwiczeń, może być znany wielu osobom, gdyż był i nadal jest bardzo popularny. Jak prawidłowo wykonywać szóstkę Waidera? Czy to ćwiczenie naprawdę sprawi, że będziemy cieszyć się sześciopakiem na brzuchu?

czy-trener-personalny-powinien-miec-studia

Czy trener personalny powinien mieć studia?

Zawód trenera personalnego nie wymaga ukończenia żadnych studiów, jednak jeżeli dana osoba chce je ukończyć, to oczywiście jak najbardziej może. Studia – zwłaszcza profilowane pod zawód trenera – mogą dać dodatkową wiedzę i umiejętności i są na pewno dobrym wyborem na przyszłość. Jakie zatem studia powinien wybrać przyszły trener personalny?