Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty? Dodano: 2020.02.04

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!

Programowanie treningu siłowego: podstawy dobrego planu

Niejednokrotnie we współpracy z klientem spotykamy się z różnymi celami treningowymi. Klucz do sukcesu leży w odpowiednio dobranym planie treningowym, dzięki któremu nasz klient nie tylko osiągnie swoje cele, ale również wyrobi pewne nawyki, z którymi być może zajdzie dalej niż oczekiwał. Programowanie treningu siłowego to coś więcej niż tylko rozpiska ćwiczeń do wykonania podczas kolejnych wizyt w klubie fitness. Podstawą dobrego planu treningowego jest wnikliwa analiza potrzeb klienta i odpowiedź na każdą z nich. Inny plan treningowy przygotujesz dla osoby, która chce zbudować masę mięśniową, a inny dla tej, która chce schudnąć. Jeszcze inaczej podejdziesz do osób, które chcą utrzymać kondycję, przygotować się motorycznie do urlopu w górach itp. Zobacz, jak ugryźć najważniejsze potrzeby klientów.

Jak zbudować muskulaturę: programowanie treningu siłowego na masę

Sposób na to, jak ułożyć plan treningowy dla twojego klienta, dyktują jego potrzeby i cele treningowe. Programowanie treningowe dla osób, które chcą rozbudować swoją muskulaturę, rozpocznij od zminimalizowania ćwiczeń aerobowych na poczet treningu siłowego na rozrost mięśni. Taki plan treningowy powinien być zorganizowany w ramach tzw. splitu (podział na partie mięśniowe i dni treningu) i zakładać możliwie duże obciążenie (ok. 60-70% ciężaru maksymalnego). W ten sposób twój klient przećwiczy mięśnie danej partii raz w tygodniu z konkretnym obciążeniem. Na duże partie mięśniowe (klatka, plecy, nogi) zakładaj od 12 do 16 serii, a w każdej z nich od 15 do 6 powtórzeń. Takie podejście do pozwoli na maksymalne zaangażowanie włókien odpowiedzialnych za objętość mięśni oraz na zregenerowanie ciała po dużym wysiłku. Ograniczenie wysiłku aerobowego spowolni metabolizm, co da w efekcie lepsze przyrosty masy mięśniowej.

Programowanie treningu siłowego redukcji: odchudzanie z głową
programowanie treningu siłowego

Kwestię redukcji tkanki tłuszczowej należy ograć na patencie. Twój klient musi wiedzieć, że jedynym sposobem na utratę nadliczbowych kilogramów jest stymulacja mięśni z konkretnym obciążeniem, a plan treningowy powinien być ułożony w oparciu o holistyczne podejście do całego procesu odchudzania. Programowanie treningu siłowego dla osób chcących wyrzeźbić swoje ciało możesz oprzeć o liczbę powtórzeń i serii wykonywanych na daną partię przy jednoczesnym włączeniu do treningu ćwiczeń aerobowych i interwałowych. Podziel trening w sposób podobny do priorytetu na masę, z tą różnicą, że każdą partię powinno się przećwiczyć 2 razy w tygodniu przy zachowaniu od 15 do 25 powt. w serii. Liczba serii na daną partię powinna wynieść ok. 20 w tygodniu. Ćwiczenia interwałowe pozwolą utrzymać wysoki poziom spalania nie tylko w trakcie wykonywania treningu, ale i na kilka godzin po jego zakończeniu. Dzięki temu procesy metaboliczne będą stale na wysokim poziomie.

3, 2, 1, start! Programowanie treningu siłowego w obwodzie

Plan treningowy to nie tylko Full Body Workout oraz trening dzielony. Dobrym sposobem na organizację treningu jest forma obwodu. Takie programowanie treningu siłowego opiera się na wykonywaniu ćwiczeń jedno po drugim w ramach jednej serii, zachowując zasadę dopełnienia wysiłku mięśni agonistów i antagonistów. Przykład: klatka + plecy, bicepsy + tricepsy, mm. dwugłowe + trójgłowe ud, mm. brzucha + prostowniki grzbietu. W ten sposób twój klient bardzo szybko wzmocni całe swoje ciało, a wykonując 3 lub nawet 4 obwody po 45-60 sek każdego ćwiczenia utrzyma wysoki poziom spalania. Dobranie odpowiedniego oporu maszyn lub ciężaru w ćwiczeniach z wolnym obciążeniem pozwoli na budowanie masy mięśniowej w naprawdę niedługim czasie.Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.