Poszukiwanie pracy przez dietetyka – przydatne informacje

Poszukiwanie pracy przez dietetyka – przydatne informacje Dodano: 2019.08.27

Jesteś dietetykiem i szukasz swojej pierwszej pracy? A może chcesz się przebranżowić lub zmienić miejsce dotychczasowego zatrudnienia? Przygotowaliśmy poradnik dla dietetyków szukających pracy!

Na czym polega praca dietetyka?

Dietetyk zajmuje się oceną aktualnego sposobu żywienia klienta, zmianą nawyków żywieniowych oraz planowaniem indywidualnej diety dopasowanej do trybu życia i stanu zdrowia. Wiele osób uważa, że dietetyk jest tylko „do odchudzania”. Tego typu myślenie jest bardzo krzywdzące dla większości profesjonalistów w swojej dziedzinie. Każdy dietetyk wie, że jego zakres działań nie opiera się tylko na sporządzeniu diety, ale także na innych obowiązkach m.in.:

  • ocenie aktualnego sposobu odżywiania klienta – większość osób, które przychodzą do dietetyka z problemem nie zdają sobie sprawy ze złych nawyków żywieniowych. Specjalista musi wytłumaczyć w przejrzysty sposób skale problemów i konsekwencji nieodpowiedniego odżywiania.
  • określeniu wpływów poszczególnych produktów na zdrowie pacjenta – praca dietetyka jest bardzo odpowiedzialna. Każdy zły wybór produktu w diecie może powodować pogłębienie problemu lub zagrożenie dla życia klienta.
  • opracowaniu indywidualnego sposobu leczenia zaburzeń żywieniowych – każdy klient wymaga indywidualnego podejścia.
  • badaniu składu produktów żywieniowych.

Wielu dietetyków kształci się w różnych kierunkach, stając się specjalistą w jednej dziedzinie dietetyki. Poziom trudności w znalezieniu pracy zależy głównie od rodzaju specjalności dietetyka.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje specjalistów dietetyków

  1. Dietetyk kliniczny zajmujący się żywieniem osób chorych. Celem ułożonej diety jest ogólna poprawia zdrowia lub zahamowanie pogarszającego się stanu zdrowia klienta.
  2. Dietetyk sportowy to specjalista zajmujący się dobraniem odpowiedniego sposobu żywieniowego do określonej aktywności fizycznej, aby polepszyć ogólne wyniki sportowe. Pracuje zarówno z zawodowcami, jak i amatorami sportowymi.
  3. Psychodietetyk to osoba zajmująca się zaburzeniami żywieniowymi, które swoje podłoże mają w psychice (np. zaburzania emocjonalne, które powodują otyłość lub bulimię).

Rynek pracy jest oblegany przez różnych specjalistów, którzy są „mistrzami” w swojej dziedzinie. W dzisiejszych czasach, dobry dietetyk powinien posiadać wiedzę zarówno ze sposobu odżywiania, ale także z anatomii, medycyny, psychologii i biochemii. Warto dokształcać się w każdej z wymienionych dziedzin, aby zwiększyć swoje kwalifikację. Posiadanie wiedzy ponad wykształcenie dietetyka pozwala na sukcesywne odnalezienie pracy w swoim zawodzie.

dietetyk lepszytrener.pl

Ile zarabia dietetyk?

W głównej mierze zarobki zależą od doświadczenia i poziomu wykształcenia dietetyka. Początkująca osoba, która dopiero ukończyła szkołę zarobi znacznie mniejsze pieniądze, niż osoba z dłuższym stażem pracująca w stolicy. Najczęściej to lokalizacja przekłada się na wynagrodzenie specjalisty. Z wielu raportów wynika, że średnia zarobków dietetyka w 2018 roku wahała się pomiędzy 2717 brutto. Ponad 50 % osób zarabia więcej, a druga połowa mniej od swoich kolegów z branży. Wynagrodzenie zależy od wielu czynników. Najlepsi dietetycy mogą liczyć na zarobki rzędu 3493 zł brutto miesięcznie. Oczywiście, przedstawione statystyki są w przypadku zatrudnienia u pracodawcy.  Zarobki osób, które postanowiły rozpocząć działalność na „własną rękę” są znacznie większe.  Dobrze prowadzone gabinety mogą generować obroty rzędu 30 tys. złotych miesięcznie.

Zarobki dietetyka za granicą

Inaczej wyglądają zarobki dietetyka za granicą. Duża liczba dietetyków myśli o wyjeździe za granicę naszego kraju – ze względu na płace w Polsce. Na Zachodzie specjalista zarabia średnio 15000 zł brutto miesięcznie (przeliczając euro na złotówki).

Gdzie szukać pracy jako dietetyk?

Wyszukiwarka internetowa pęka w szwach od liczby ogłoszeń pracy dla dietetyka. Wystarczy poświęcić więcej czasu, aby znaleźć wymarzoną ofertę. Warto zadbać o podniesienie swoich kwalifikacji przed podjęciem poszukiwania wymarzonej pracy. Rynek pracy dietetyka jest oblegany przez specjalistów, którzy mają bardzo dobre wykształcenie. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie dodatkowych kursów, które pozwolą uporać się z konkurencją.  W pierwszej kolejności poszukiwania pracy należy skorzystać z pomocy wyszukiwarki Google. Najczęściej zamieszczone ogłoszenia kryją się pod hasłami – „dietetyk praca” lub z dodaniem miasta np. „praca dietetyk Lublin”. Kolejnym krokiem jest przejrzenie odpowiednich ogłoszeń o pracę w serwisach ogłoszeniowych.

Dodatkowo, warto założyć profil na portalach branżowych, które zwiększają szansę na odnalezienie pracy w zawodzie dietetyka.

Gdy już wszystkie sposoby zostały wykorzystane, warto skorzystać ze starego powiedzenia – „Jak nie drzwiami, to oknem” i udać się do lokalnych firm specjalizujących się w żywieniu. W pracy dietetyka liczy się także umiejętność kontaktu z innymi ludźmi w celach biznesowych.

Życzymy Powodzenia w odnalezieniu pracy dietetyka!


Chcesz przeczytać cały artykuł?

nadchodzace-targi-fitness-zobacz-gdzie-warto-sie-pojawic-w-2020

Nadchodzące targi fitness - zobacz, gdzie warto się pojawić w 2020!

Mnóstwo emocji, konferencje i wykłady na temat sportu i żywienia, nowoczesne rozwiązania treningowe i innowacje technologiczne wykorzystywane w odzieży sportowej. Targi fitness od lat cieszą się dużą popularnością. Przedstawiamy kalendarz wydarzeń w nadchodzących targach fitness 2020!

dowiedz-sie-czym-jest-kurs-trenera-personalnego-i-jak-go-zrobic

Dowiedz się, czym jest kurs trenera personalnego i jak go zrobić!

Uwielbiasz ćwiczenia fizyczne, a zdrowe odżywianie jest twoją pasją? Może warto pomyśleć o zrobieniu kursu trenera personalnego? Zarabianie na swojej pasji może okazać się bardzo trafionym pomysłem. Kurs trenera personalnego jest bardzo opłacalną inwestycją, jednak należy wiedzieć jak podejść do tego biznesu?

samorozwoj-w-pracy-trenera-personalnego-dedykowane-kursy-i-szkolenia

Samorozwój w pracy trenera personalnego - dedykowane kursy i szkolenia

Trener personalny to zawód wolny, bez hierarchicznej struktury stanowiskowej i ruchomych widełek wynagrodzenia rodem ze światowych korporacji. Dynamika pracy w roli trenera personalnego to rozwój sam w sobie - tylko czy dostępne kursy spełniają wymagania trenerów personalnych?

kokosy-na-polskich-topolach-czyli-jak-zostac-trenerem-personalnym

Kokosy na polskich topolach, czyli jak zostać trenerem personalnym?

Już kilka ładnych lat zawód trenera personalnego to swoisty kamień milowy dla wielu adeptów treningu siłowego. Kilka lat doświadczenia na siłowni, kursy specjalistyczne czy nawet studia podyplomowe, tysiące przeczytanych stron dotyczących żywienia i motoryki narządu ruchu. Czy to wystarczy, by zostać trenerem personalnym?