Poszukiwanie pracy przez dietetyka – przydatne informacje

Poszukiwanie pracy przez dietetyka – przydatne informacje Dodano: 2019.08.27

Jesteś dietetykiem i szukasz swojej pierwszej pracy? A może chcesz się przebranżowić lub zmienić miejsce dotychczasowego zatrudnienia? Przygotowaliśmy poradnik dla dietetyków szukających pracy!

Na czym polega praca dietetyka?

Dietetyk zajmuje się oceną aktualnego sposobu żywienia klienta, zmianą nawyków żywieniowych oraz planowaniem indywidualnej diety dopasowanej do trybu życia i stanu zdrowia. Wiele osób uważa, że dietetyk jest tylko „do odchudzania”. Tego typu myślenie jest bardzo krzywdzące dla większości profesjonalistów w swojej dziedzinie. Każdy dietetyk wie, że jego zakres działań nie opiera się tylko na sporządzeniu diety, ale także na innych obowiązkach m.in.:

  • ocenie aktualnego sposobu odżywiania klienta – większość osób, które przychodzą do dietetyka z problemem nie zdają sobie sprawy ze złych nawyków żywieniowych. Specjalista musi wytłumaczyć w przejrzysty sposób skale problemów i konsekwencji nieodpowiedniego odżywiania.
  • określeniu wpływów poszczególnych produktów na zdrowie pacjenta – praca dietetyka jest bardzo odpowiedzialna. Każdy zły wybór produktu w diecie może powodować pogłębienie problemu lub zagrożenie dla życia klienta.
  • opracowaniu indywidualnego sposobu leczenia zaburzeń żywieniowych – każdy klient wymaga indywidualnego podejścia.
  • badaniu składu produktów żywieniowych.

Wielu dietetyków kształci się w różnych kierunkach, stając się specjalistą w jednej dziedzinie dietetyki. Poziom trudności w znalezieniu pracy zależy głównie od rodzaju specjalności dietetyka.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje specjalistów dietetyków

  1. Dietetyk kliniczny zajmujący się żywieniem osób chorych. Celem ułożonej diety jest ogólna poprawia zdrowia lub zahamowanie pogarszającego się stanu zdrowia klienta.
  2. Dietetyk sportowy to specjalista zajmujący się dobraniem odpowiedniego sposobu żywieniowego do określonej aktywności fizycznej, aby polepszyć ogólne wyniki sportowe. Pracuje zarówno z zawodowcami, jak i amatorami sportowymi.
  3. Psychodietetyk to osoba zajmująca się zaburzeniami żywieniowymi, które swoje podłoże mają w psychice (np. zaburzania emocjonalne, które powodują otyłość lub bulimię).

Rynek pracy jest oblegany przez różnych specjalistów, którzy są „mistrzami” w swojej dziedzinie. W dzisiejszych czasach, dobry dietetyk powinien posiadać wiedzę zarówno ze sposobu odżywiania, ale także z anatomii, medycyny, psychologii i biochemii. Warto dokształcać się w każdej z wymienionych dziedzin, aby zwiększyć swoje kwalifikację. Posiadanie wiedzy ponad wykształcenie dietetyka pozwala na sukcesywne odnalezienie pracy w swoim zawodzie.

dietetyk lepszytrener.pl

Ile zarabia dietetyk?

W głównej mierze zarobki zależą od doświadczenia i poziomu wykształcenia dietetyka. Początkująca osoba, która dopiero ukończyła szkołę zarobi znacznie mniejsze pieniądze, niż osoba z dłuższym stażem pracująca w stolicy. Najczęściej to lokalizacja przekłada się na wynagrodzenie specjalisty. Z wielu raportów wynika, że średnia zarobków dietetyka w 2018 roku wahała się pomiędzy 2717 brutto. Ponad 50 % osób zarabia więcej, a druga połowa mniej od swoich kolegów z branży. Wynagrodzenie zależy od wielu czynników. Najlepsi dietetycy mogą liczyć na zarobki rzędu 3493 zł brutto miesięcznie. Oczywiście, przedstawione statystyki są w przypadku zatrudnienia u pracodawcy.  Zarobki osób, które postanowiły rozpocząć działalność na „własną rękę” są znacznie większe.  Dobrze prowadzone gabinety mogą generować obroty rzędu 30 tys. złotych miesięcznie.

Zarobki dietetyka za granicą

Inaczej wyglądają zarobki dietetyka za granicą. Duża liczba dietetyków myśli o wyjeździe za granicę naszego kraju – ze względu na płace w Polsce. Na Zachodzie specjalista zarabia średnio 15000 zł brutto miesięcznie (przeliczając euro na złotówki).

Gdzie szukać pracy jako dietetyk?

Wyszukiwarka internetowa pęka w szwach od liczby ogłoszeń pracy dla dietetyka. Wystarczy poświęcić więcej czasu, aby znaleźć wymarzoną ofertę. Warto zadbać o podniesienie swoich kwalifikacji przed podjęciem poszukiwania wymarzonej pracy. Rynek pracy dietetyka jest oblegany przez specjalistów, którzy mają bardzo dobre wykształcenie. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie dodatkowych kursów, które pozwolą uporać się z konkurencją.  W pierwszej kolejności poszukiwania pracy należy skorzystać z pomocy wyszukiwarki Google. Najczęściej zamieszczone ogłoszenia kryją się pod hasłami – „dietetyk praca” lub z dodaniem miasta np. „praca dietetyk Lublin”. Kolejnym krokiem jest przejrzenie odpowiednich ogłoszeń o pracę w serwisach ogłoszeniowych.

Dodatkowo, warto założyć profil na portalach branżowych, które zwiększają szansę na odnalezienie pracy w zawodzie dietetyka.

Gdy już wszystkie sposoby zostały wykorzystane, warto skorzystać ze starego powiedzenia – „Jak nie drzwiami, to oknem” i udać się do lokalnych firm specjalizujących się w żywieniu. W pracy dietetyka liczy się także umiejętność kontaktu z innymi ludźmi w celach biznesowych.

Życzymy Powodzenia w odnalezieniu pracy dietetyka!


Chcesz przeczytać cały artykuł?

jak-zostac-trenerem-przygotowania-motorycznego

Jak zostać trenerem przygotowania motorycznego?

Rosnące zainteresowanie współpracą indywidualną z trenerem personalnym sprawia, że konkurencyjność usług spada. Co zrobić, by skutecznie poprawić atrakcyjność własnej oferty? Warto pomyśleć o szkoleniu uzupełniającym lub dodatkowej specjalizacji. Trening przygotowania motorycznego może się sprawdzić, jak żadna inna specjalizacja fachowa.

wlewy-dozylne-czy-to-zdrowy-dodatek-do-treningu-personalnego

Wlewy dożylne - czy to zdrowy dodatek do treningu personalnego?

Cieszące się rosnąca popularnością wlewy dożylne to dobry sposób na efektywne aplikowanie leków i innych substancji farmakologicznych. Coraz częściej trenerzy personalni polecają swoim podopiecznym wlewy dożylne z witamin i minerałów jako dodatek do procesu treningowego. Tylko czy wlewy dożylne to dobry pomysł dla każdego podopiecznego?

aktywnosc-fizyczna-pod-kontrola-przeglad-top-5-smart-opasek

Aktywność fizyczna pod kontrolą - przegląd TOP 5 smart opasek

Mierzą pul, liczbę kroków, spalone kalorie, a nawet czas snu. Smart opaski to świetny gadżet, dzięki któremu codzienna aktywność fizyczna może być dokładnie zmierzona. I choć początkowo smartbandy były przeznaczone dla zawodowych sportowców, coraz częściej sięgają po nie amatorzy, wykorzystując opaski w swoich ulubionych dyscyplinach. Oto 5 najlepszych opasek wg opinii użytkowników.

koronawirus-a-targi-fitness-2020-co-i-kiedy-sie-odbedzie-nowe-daty

Koronawirus a targi fitness 2020. Co i kiedy się odbędzie? [Nowe daty]

Rok 2020 nie zaczął się najlepiej, a ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa wygenerowały spore trudności w organizacji targów fitness. I choć część wystaw udało się zorganizować, czeka nas kilka zmian nie tylko w zakresie terminów, ale i samej formy. Jak będą wyglądały targi fitness 2020?