Podsumowanie 2019: ważne zmiany, trendy i wartości w branży fitness

Podsumowanie 2019: ważne zmiany, trendy i wartości w branży fitness Dodano: 2019.12.10

Koniec roku to zawsze dobry czas na chwilę refleksji. Dla nas to idealny moment na podsumowanie ważnych zmian i trendów, które miały miejsce w 2019 roku. To czas naprawdę dużych przemian w branży fitness nie tylko pod względem organizacyjnym. To również silne zorientowanie na potrzeby klienta i chęć odpowiedzi na nie jak najlepszymi usługami. Jakie najważniejsze wydarzenia rozegrały się w 2019?

Zdrowie przede wszystkim: wartości w sektorze fitness 2019

Trend zdrowotny podyktowany jest ważnymi zmianami z roku 2018. W lipcu doszło do przejęcia większości akcji OK System przez drugiego co do wielkości gracza pośród firm medycznych, MEDICOVER. Obecnie firma jest w posiadaniu 78% akcji OK System, co wpływa bezpośrednio na rosnącą świadomość zdrowotną aktywności fizycznej. W 2019 zauważalny jest wzrost oferty prozdrowotnej w formie treningu rehabilitacyjnego i rezygnacji z długich morderczych treningów na poczet krótszych aktywności rekreacyjnych. Synergia MEDICOVER i OK System to prosta odpowiedź na obecne potrzeby społeczne, idealnie dopasowana do profilaktyki zdrowotnej.

Czytaj też: Nadchodzące zmiany dla trenerów w 2020!

Istotna zmiana w branży fitness: sporty walki na tapecie 2019

W 2019 roku można było zauważyć wyższość sportów walki nad treningiem typowo siłowym. Wiele sieci klubów fitness przeprowadziła modernizację sal do zajęć grupowych, dostosowując je do treningu boksu i innych sportów walki, w niektórych sieciach pojawiają się też zajęcia sztuk walki Dalekiego Wschodu, m.in. karate, boks tajski czy aikido. Takie zajęcia to nie tylko pretekst do rozładowania energii lub odreagowania stresu związanego z pracą. Podczas treningu uczymy się ważnej w dzisiejszych czasach sztuki samoobrony, a zadając precyzyjne ciosy, spalamy sporą ilość energii. Co jeszcze wydarzyło się w 2019 i jaki miało wpływ na branżę fitness?

Zobacz też: Targi fitness 2020

Inwestycja w rozwój personelu: ważny trend w branży fitness 2019
podsumowanie roku 2019

Zmiany związane ze zorientowaniem aktywności fizycznej na treści prozdrowotne wymusiły na sieciach klubów fitness dostosowanie oferty do oczekiwań i potrzeb świadomych swego ciała klientów. Dlatego właśnie w roku 2019 w branży fitness zainwestowane ogromne sumy w rozwój personelu. Istotne w procesie kształcenia trenerów i dietetyków pracujących w klubach fitness są nie tylko nowatorskie systemy żywienia czy nacisk na zdrowotny aspekt aktywności fizycznej. Ważne są też wysokie oczekiwania klientów w stosunku do profesjonalizmu usługi treningu personalnego. Coraz więcej podopiecznych wymaga jak największej uwagi ze strony trenera, a osoby starsze, które decydują się na trening zdrowotny, liczą na więcej opieki i empatii ze strony instruktora.

Zmiany i trendy fitness 2019: spersonalizowane i krótsze treningi

Najbardziej odczuwalny był trend zapowiadany pod koniec 2018 roku. Rzecz tyczy się zoptymalizowanych pod względem czasowym, spersonalizowanych treningów. Choć aktywność fizyczną najczęściej zaczynamy w grupie lub w parach, najczęściej kontynuujemy ją samodzielnie. Partner się wykruszył, a interesujące nas zajęcia fitness wypadły z grafiku. M.in. dlatego wzrosło zainteresowanie treningiem personalnym, silnie zorientowanym na potrzeby i cele klienta. Zmieniła się również długość treningów indywidualnych i zajęć grupowych. Coraz częściej ćwiczący poszukują krótszych aktywności np. 35-45 minut, stawiając jakość i intensywność na pierwszym miejscu. Wzrosła również rola regeneracji w procesie treningowym i coraz więcej osób aktywnych fizycznie regularnie wydłuża swój sen.

ZDROFIT i spółki zależne: istotne zmiany w branży fitness 2019

Podsumowując rok 2019, nie sposób nie wspomnieć o zmianach, które zaszły z udziałem sieci ZDROFIT. Z początkiem roku na rynku funkcjonowało 40 klubów sieci. Poprzez kontrolowane przejęcie części akcji Calypso Fitness i rebrandingu 13 klubów Zdrofit stał się największą siecią fitness w Polsce. Obecnie ma on 66 klubów na terenie kraju, a na 2020 zaplanowane są kolejne otwarcia. Elastyczna oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb klientów oraz cykl akademii Zdrofit i kursów trenerskich to kolejne sukcesy sieci.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

badz-kowalem-wlasnego-losu-jak-osiagnac-sukces-jako-instruktor-fitness

Bądź kowalem własnego losu. Jak osiągnąć sukces jako instruktor fitness?

Pewnie nie raz zachodzisz w głowę, analizując bieżącą sytuację na rynku fitness. Z jakiegoś powodu jedni instruktorzy są bardziej rozpoznawalni i na ich zajęcia przychodzi więcej uczestników. Jak to się dzieje? Zobacz, jak osiągnąć sukces jako instruktor zajęć grupowych i opracuj swoją karierę!

inwestycje-w-branzy-fitness-te-sektory-powinny-cie-zainteresowac

Inwestycje w branży fitness - te sektory powinny cię zainteresować!

Prowadzone inwestycje w branży fitness to zdecydowanie najgorętszy temat, zwłaszcza w dobie silnego rozwoju trendów kultu ciała. Jak odpowiednio inwestować, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle? Otwierać nowe kluby fitness czy może kłaść nacisk na szkolenia i rozwój osobisty?

wellness-na-najwyzszym-poziomie-rynek-uslug-premium-w-branzy-fitness

Wellness na najwyższym poziomie: rynek usług premium w branży fitness

Dynamiczny rozwój branży fitness w Polsce dyktuje coraz bardziej restrykcyjne warunki. Obok butikowych klubów fitness powstają miejsca świadczące usługi premium z zakresu fitness i wellness. Zobacz, jakie typy usług można w nich odnaleźć i na czym polega fenomen klubów premium.

kursy-cz-16-16-trening-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie-zobacz-specjalistyczny-kurs-dla-trenerow

KURSY cz. 16/16 | Trening dla kobiet w ciąży i po porodzie - zobacz specjalistyczny kurs dla trenerów

Klientki uczęszczające na zajęcia grupowe oraz współpracujące indywidualnie z trenerami personalnymi są coraz bardziej świadome własnego ciała i korzyści płynących z aktywności fizycznej. Również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły wiedzą, że trening to dobra metoda na utrzymanie kondycji i szybki powrót do formy sprzed ciąży. A gdyby tak kurs z treningu dla kobiet w ciąży i po porodzie?