Opracuj swój własny sukces! Możliwe ścieżki rozwoju w branży fitness

Opracuj swój własny sukces! Możliwe ścieżki rozwoju w branży fitness Dodano: 2019.11.27

Coraz więcej ofert pracy i ogłoszeń na portalach społecznościowych pisze o nie hierarchicznej strukturze i partnerskich relacjach. O ile piątki zbijane ze wszystkimi przy porannej kawie są już czymś normalnym, to struktura stanowisk i siatka podległości służbowej nadal istnieje. Jak to wygląda w branży fitness? Przedstawiamy strukturę i możliwe ścieżki rozwoju.

Recepcja sercem klubu: pierwszy stopień kariery w fitnessie

Jeśli myślisz poważnie o pracy w branży fitness i chcesz spróbować swoich sił w kontakcie z klientem, warto zacząć w recepcji klubu fitness. To miejsce, w którym klient po raz pierwszy spotyka się z firmą i gdzie odbywają się wszystkie transakcje sprzedawanych usług. Dlatego tak ważne, aby osoby pracujące w tym miejscu miały naturalną łatwość komunikacji i otaczania klienta opieką już w jego pierwszych chwilach w klubie. Często w siłowniach działają tzw. kąciki malucha, w których klienci pozostawiają swoje pociechy na czas własnego treningu. To również dobre miejsce dla osób, które dopiero budują swoją karierę zawodową. W obydwu tych miejscach można łatwo pogodzić pracę ze studiami, a elastyczny grafik pozwala poznać życie klubu w różnych porach dnia.

Instruktor i trener personalny: fachowiec w branży fitness

Studenci i absolwenci uczelni sportowych oraz ci posiadający specjalne uprawnienia zdobyte podczas kursów mogą zdecydować się na karierę w zawodzie trenera. Warto zacząć od tzw. trenera zmianowego, czyli instruktora siłowni. W godzinach pracy klubu osoba taka jest odpowiedzialna za powierzchnię treningową, animowanie czasu klientów odwiedzających klub oraz udzielanie fachowych porad dot. treningu i żywienia. Praca odbywa się na zmiany, a zatrudnienie opiera się najczęściej na umowach cywilnoprawnych. Wyższy poziom to trener personalny, którego czas pracy zależy od liczby zajęć indywidualnych w grafiku. Oczywiście im więcej treningów, tym większe wynagrodzenie, tym bardziej, że trener personalny jest zatrudniony najczęściej w oparciu o własną działalność.

W grupie siła! Droga rozwoju instruktora zajęć grupowych
kariera branża fitness

Prawdziwe spektrum rozwojowe czeka na wszystkich, którzy świetnie czują się w roli lidera i przewodnika. Instruktor zajęć grupowych, takich jak joga, pilates, TBC czy zumba to osoba tryskająca energią. Potrafi zarazić klientów klubu swoją pasją do ćwiczeń, dopasowuje poziom trudności do zaawansowania swoich podopiecznych i współtworzy zespół klubu. Samodzielnie zarządza swoim grafikiem, dzięki czemu może pogodzić pracę w klubie z innymi zajęciami. Zatrudnienie opiera się o umowy cywilnoprawne lub działalność gospodarczą, a stawki ustalane są indywidualnie w zależności od klubu i kompetencji instruktora.

Czytaj też: Jak otworzyć siłownię?

Kadra zarządzająca: menadżer klubu, koordynator zajęć grupowych

Mówi się, że im wyżej, tym bardziej wieje. Nie inaczej dzieje się w sieciach klubów fitness. Największą odpowiedzialność mają na sobie menadżer klubu i koordynator zajęć grupowych. To oni organizują całą pracę klubu i zarządzają energią, którą tętni to miejsce. Oprócz przygotowania oferty zajęć i zapewnienia wykwalifikowanej kadry, menadżer motywuje swój zespół do pracy, zarządza wynikami sprzedaży i optymalizuje wszystkie procesy zachodzące w klubie, a razem z koordynatorem zajęć fitness dynamicznie dopasowuje ofertę do potrzeb klientów. Zatrudniony jest najczęściej w oparciu o własną działalność lub na umowie o pracę, a zarobki zależą od doświadczenia w pracy z klientem, umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego i samej lokalizacji klubu.

Centrala sieci fitness: ścieżka rozwoju poza strukturami klubu

W branży fitness ścieżka kariery nie musi się ograniczać wyłącznie do klubu fitness. Istnieje oczywiście możliwość dalszego rozwoju w strukturach centrali zarządzającej daną siecią klubów ze względu na rozmaitość spraw, z którymi mierzy się codziennie każda siłownia. Tu przydadzą się już konkretne kwalifikacje potwierdzone dokumentami i ukończonymi studiami wyższymi. Praca w centrali otwiera kolejne drzwi w budowaniu własnej kariery, również na międzynarodowym rynku pracy.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

kursy-cz-16-16-trening-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie-zobacz-specjalistyczny-kurs-dla-trenerow

KURSY cz. 16/16 | Trening dla kobiet w ciąży i po porodzie - zobacz specjalistyczny kurs dla trenerów

Klientki uczęszczające na zajęcia grupowe oraz współpracujące indywidualnie z trenerami personalnymi są coraz bardziej świadome własnego ciała i korzyści płynących z aktywności fizycznej. Również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły wiedzą, że trening to dobra metoda na utrzymanie kondycji i szybki powrót do formy sprzed ciąży. A gdyby tak kurs z treningu dla kobiet w ciąży i po porodzie?

kursy-cz-15-16-szkolenie-zdrowy-kregoslup-czyli-jak-i-dlaczego-warto-miec-mocne-plecy

KURSY cz. 15/16 | Szkolenie zdrowy kręgosłup, czyli jak i dlaczego warto mieć mocne plecy?

Pędzący świat biznesu niekonieczne napędza nasz kręgosłup. Przeciwnie - praca za biurkiem, godziny spędzone w korkach, niedospane noce - to wszystko sprawia, że nasz grzbiet wygina się coraz bardziej, a przeciążenia kręgosłupa są coraz większe. Jak temu zaradzić? Sprawdź szkolenie “zdrowy kręgosłup”!

kursy-cz-14-16-jak-skutecznie-wspierac-proces-treningowy-dietetyka-dla-aktywnych-i-sportowcow

KURSY cz. 14/16 | Jak skutecznie wspierać proces treningowy? Dietetyka dla aktywnych i sportowców

Najlepszy plan treningowy bez odpowiedniego wspomagania dietą nie da stuprocentowych pozwoli osiągnąć maksimum satysfakcji. Osoby aktywne fizycznie i sportowcy potrzebują nieszablonowych rozwiązań, które pomogą zrealizować założone cele. Jeśli pracujesz z takimi osobami, warto pomyśleć o specjalnym kursie dla trenera z zakresu dietetyki dla osób aktywnych i sportowców.

kursy-cz-13-16-dietetyka-osob-otylych-i-z-nadwaga-jak-walczyc-z-zaburzeniami-odzywiania

KURSY cz. 13/16 | Dietetyka osób otyłych i z nadwagą - jak walczyć z zaburzeniami odżywiania?

Twoja trenerska kariera kwitnie. Masz mocną sieć poleceń, zdobywasz kolejnych klientów i budujesz z nimi długofalowe relacje, proponując fachowe treningi, wsparcie suplementacyjne i porady żywieniowe. Jak poradzić sobie z osobami otyłymi i z nadwagą? Sprawdź szkolenie z dietetyki dla trenera personalnego i działaj na szerszą skalę!