Opracuj swój własny sukces! Możliwe ścieżki rozwoju w branży fitness

Opracuj swój własny sukces! Możliwe ścieżki rozwoju w branży fitness Dodano: 2019.11.27

Coraz więcej ofert pracy i ogłoszeń na portalach społecznościowych pisze o nie hierarchicznej strukturze i partnerskich relacjach. O ile piątki zbijane ze wszystkimi przy porannej kawie są już czymś normalnym, to struktura stanowisk i siatka podległości służbowej nadal istnieje. Jak to wygląda w branży fitness? Przedstawiamy strukturę i możliwe ścieżki rozwoju.

Recepcja sercem klubu: pierwszy stopień kariery w fitnessie

Jeśli myślisz poważnie o pracy w branży fitness i chcesz spróbować swoich sił w kontakcie z klientem, warto zacząć w recepcji klubu fitness. To miejsce, w którym klient po raz pierwszy spotyka się z firmą i gdzie odbywają się wszystkie transakcje sprzedawanych usług. Dlatego tak ważne, aby osoby pracujące w tym miejscu miały naturalną łatwość komunikacji i otaczania klienta opieką już w jego pierwszych chwilach w klubie. Często w siłowniach działają tzw. kąciki malucha, w których klienci pozostawiają swoje pociechy na czas własnego treningu. To również dobre miejsce dla osób, które dopiero budują swoją karierę zawodową. W obydwu tych miejscach można łatwo pogodzić pracę ze studiami, a elastyczny grafik pozwala poznać życie klubu w różnych porach dnia.

Instruktor i trener personalny: fachowiec w branży fitness

Studenci i absolwenci uczelni sportowych oraz ci posiadający specjalne uprawnienia zdobyte podczas kursów mogą zdecydować się na karierę w zawodzie trenera. Warto zacząć od tzw. trenera zmianowego, czyli instruktora siłowni. W godzinach pracy klubu osoba taka jest odpowiedzialna za powierzchnię treningową, animowanie czasu klientów odwiedzających klub oraz udzielanie fachowych porad dot. treningu i żywienia. Praca odbywa się na zmiany, a zatrudnienie opiera się najczęściej na umowach cywilnoprawnych. Wyższy poziom to trener personalny, którego czas pracy zależy od liczby zajęć indywidualnych w grafiku. Oczywiście im więcej treningów, tym większe wynagrodzenie, tym bardziej, że trener personalny jest zatrudniony najczęściej w oparciu o własną działalność.

W grupie siła! Droga rozwoju instruktora zajęć grupowych
kariera branża fitness

Prawdziwe spektrum rozwojowe czeka na wszystkich, którzy świetnie czują się w roli lidera i przewodnika. Instruktor zajęć grupowych, takich jak joga, pilates, TBC czy zumba to osoba tryskająca energią. Potrafi zarazić klientów klubu swoją pasją do ćwiczeń, dopasowuje poziom trudności do zaawansowania swoich podopiecznych i współtworzy zespół klubu. Samodzielnie zarządza swoim grafikiem, dzięki czemu może pogodzić pracę w klubie z innymi zajęciami. Zatrudnienie opiera się o umowy cywilnoprawne lub działalność gospodarczą, a stawki ustalane są indywidualnie w zależności od klubu i kompetencji instruktora.

Czytaj też: Jak otworzyć siłownię?

Kadra zarządzająca: menadżer klubu, koordynator zajęć grupowych

Mówi się, że im wyżej, tym bardziej wieje. Nie inaczej dzieje się w sieciach klubów fitness. Największą odpowiedzialność mają na sobie menadżer klubu i koordynator zajęć grupowych. To oni organizują całą pracę klubu i zarządzają energią, którą tętni to miejsce. Oprócz przygotowania oferty zajęć i zapewnienia wykwalifikowanej kadry, menadżer motywuje swój zespół do pracy, zarządza wynikami sprzedaży i optymalizuje wszystkie procesy zachodzące w klubie, a razem z koordynatorem zajęć fitness dynamicznie dopasowuje ofertę do potrzeb klientów. Zatrudniony jest najczęściej w oparciu o własną działalność lub na umowie o pracę, a zarobki zależą od doświadczenia w pracy z klientem, umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego i samej lokalizacji klubu.

Centrala sieci fitness: ścieżka rozwoju poza strukturami klubu

W branży fitness ścieżka kariery nie musi się ograniczać wyłącznie do klubu fitness. Istnieje oczywiście możliwość dalszego rozwoju w strukturach centrali zarządzającej daną siecią klubów ze względu na rozmaitość spraw, z którymi mierzy się codziennie każda siłownia. Tu przydadzą się już konkretne kwalifikacje potwierdzone dokumentami i ukończonymi studiami wyższymi. Praca w centrali otwiera kolejne drzwi w budowaniu własnej kariery, również na międzynarodowym rynku pracy.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

badz-kowalem-wlasnego-losu-jak-osiagnac-sukces-jako-instruktor-fitness

Bądź kowalem własnego losu. Jak osiągnąć sukces jako instruktor fitness?

Pewnie nie raz zachodzisz w głowę, analizując bieżącą sytuację na rynku fitness. Z jakiegoś powodu jedni instruktorzy są bardziej rozpoznawalni i na ich zajęcia przychodzi więcej uczestników. Jak to się dzieje? Zobacz, jak osiągnąć sukces jako instruktor zajęć grupowych i opracuj swoją karierę!

inwestycje-w-branzy-fitness-te-sektory-powinny-cie-zainteresowac

Inwestycje w branży fitness - te sektory powinny cię zainteresować!

Prowadzone inwestycje w branży fitness to zdecydowanie najgorętszy temat, zwłaszcza w dobie silnego rozwoju trendów kultu ciała. Jak odpowiednio inwestować, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle? Otwierać nowe kluby fitness czy może kłaść nacisk na szkolenia i rozwój osobisty?

wellness-na-najwyzszym-poziomie-rynek-uslug-premium-w-branzy-fitness

Wellness na najwyższym poziomie: rynek usług premium w branży fitness

Dynamiczny rozwój branży fitness w Polsce dyktuje coraz bardziej restrykcyjne warunki. Obok butikowych klubów fitness powstają miejsca świadczące usługi premium z zakresu fitness i wellness. Zobacz, jakie typy usług można w nich odnaleźć i na czym polega fenomen klubów premium.

kursy-cz-16-16-trening-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie-zobacz-specjalistyczny-kurs-dla-trenerow

KURSY cz. 16/16 | Trening dla kobiet w ciąży i po porodzie - zobacz specjalistyczny kurs dla trenerów

Klientki uczęszczające na zajęcia grupowe oraz współpracujące indywidualnie z trenerami personalnymi są coraz bardziej świadome własnego ciała i korzyści płynących z aktywności fizycznej. Również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły wiedzą, że trening to dobra metoda na utrzymanie kondycji i szybki powrót do formy sprzed ciąży. A gdyby tak kurs z treningu dla kobiet w ciąży i po porodzie?