Nadchodzące zmiany dla trenerów personalnych. Zobacz, co cię czeka w 2020!

Nadchodzące zmiany dla trenerów personalnych. Zobacz, co cię czeka w 2020! Dodano: 2019.12.05

Przez lata przyzwyczailiśmy się do corocznych rewolucji prawnych. Początek 2020 to również szereg ważnych zmian, które będą mieć wpływ na wiele wolnych zawodów, również w branży fitness. Zawód trenera personalnego nie zmieni się od strony prawnej. Od 1 stycznia 2020 r. w życie wejdą zmiany, które dotkną bezpośrednio naszych portfeli. Co czeka nas w nowym roku?

Nadchodzące zmiany w 2020: minimalna stawka godzinowa trenera

Z początkiem roku 2020 czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej i ustanowienie wyższej minimalnej stawki godzinowej. Od teraz osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych, w tym również trenerzy personalni pracujący w siłowniach i klubach fitness w ramach dyżurów zmianowych, będą zarabiać 17 zł brutto. To o 1,30 zł więcej niż w roku ubiegłym. Ta zmiana oznacza wzrost średniego wynagrodzenia trenera personalnego o nawet 17% w stosunku do zarobków w roku 2019, niewykluczone jest, że może to również oznaczać minimalny wzrost wynagrodzenia za pojedynczy trening personalny oraz zajęcia sprzedawane w pakietach.

Zobacz: Zarobki trenera personalnego

Płaca minimalna na etacie 2020: zmiany dla trenerów personalnych

Etatowi trenerzy personalni zatrudnieni w renomowanych klubach fitness, hotelach czy ośrodkach odnowy biologicznej również mogą liczyć na podwyżkę. W 2020 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie zasadnicze i wyniesie 2600 zł brutto. Uchwalenie ustawy przez sejm spowoduje podwyżkę etatowców zatrudnionych na najniższej krajowej o 350 zł, co oznacza planowane podwyżki w branży fitness i wellness o ok. 16%. To dobra wiadomość również dla osób zatrudnionych na recepcjach klubu fitness, w ośrodkach odnowy biologicznej czy managerów tych obiektów, bo nadchodzące zmiany w wynagrodzeniach czekają wszystkich. Jak wygląda sytuacja osób samozatrudnionych?

Czytaj też: Możliwe ścieżki kariery w branży fitness

Trenerska działalność gospodarcza: zmiany w podatku dochodowym 2020
zmiany dla trenerów 2020

Trenerzy prowadzący własną działalność gospodarczą muszą liczyć się ze zmianami, które czekają ich z początkiem 2020. Zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą o podatku dochodowym, osoby rozliczające się na zasadach ogólnych zapłacą niższe zaliczki na PIT, które wyniosą 17% (a nie jak dotychczas 18) podstawy opodatkowania. To bardzo ważna zmiana na plus, dzięki niej przy średnim miesięcznym dochodzie 3000 zł można zaoszczędzić nawet 120 zł miesięcznie na samym podatku dochodowym. Uwzględnienie kosztów uzyskania przychodu, takich jak abonament w klubie fitness, telefon firmowy, koszty związane z pojazdem czy poradniki branżowe oszczędność ta może wzrosnąć o kolejne kilkadziesiąt złotych.

Zmiany w składkach ZUS 2020: trener na działalności gospodarczej

Rok 2020 to również kolejny wzrost składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W 2019 roku pełen ZUS to dla przedsiębiorców koszt rzędu 1317 zł. Osoby korzystające z ulgi dla nowych firm opłacały ZUS w wysokości 556 zł. W 2020 roku czeka nas istotna zmiana również w tym zakresie. Z uwagi na wzrost płacy minimalnej i ustalenie średniego wynagrodzenia na poziomie 5230 zł, wysokość opłat na ZUS wzrośnie o niespełna 10%. To ogromna zmiana również dla trenerów personalnych. Konieczność zapłaty ZUS w wysokości ok. 1445 zł (lub 1096 zł przy składkach preferencyjnych) może oznaczać zmianę polityki cenowej na cały rok 2020 i kolejne lata pracy. Dla klientów może to nieść wzrost cen usług trenerskich o 10-15%, a to ok. 20 zł więcej za godzinę zajęć przy średniej kwocie treningu personalnego.

Projekt “Mały ZUS plus” 2020: czy zmiana dotyczy trenerów personalnych?

W ostatnich tygodniach sporo słyszymy na temat projektu “Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy mogliby z niego skorzystać, mogliby oszczędzić niecałe 550 zł miesięcznie na składkach ZUS-owskich, płacąc jedynie 895 zł w 2020 roku. Brzmi bardzo przyjemnie, tym bardziej, że składki na ZUS to często spory wydatek obciążający budżet trenera personalnego na działalności gospodarczej. Projekt dotyczy jednak wyłącznie firm, których przychód za rok 2019 zamknie się w kwocie 120 tys. zł. Już teraz skonsultuj tę kwestię ze swoim biurem rachunkowym i sprawdź, jaki ZUS zapłacisz w 2020!
Chcesz przeczytać cały artykuł?

zapisy-na-treningi-w-grafiku-online-dlaczego-warto-je-prowadzic

Zapisy na treningi w grafiku online - dlaczego warto je prowadzić?

Prowadzenie treningów personalnych czy zajęć fitness wiąże się z koniecznością prowadzenia kalendarza zapisów. Bez niego nie ogarniesz zajęć i spotkań z klientami. Czy tradycyjna forma zapisków w notesie nadal się sprawdza? Poznaj 8 powodów, dla których warto wprowadzić zapisy na zajęcia w grafiku online.

biznesowa-siatka-kontaktow-w-pracy-trenera-personalnego-jak-ja-zbudowac

Biznesowa siatka kontaktów w pracy trenera personalnego - jak ją zbudować?

Jako trener personalny współpracujesz na co dzień z klientem indywidualnym, a mocno rozwinięta sieć poleceń zapewnia ci ciągłość pracy i możliwość długofalowego rozwoju w branży. Jeśli myślisz poważnie o swoim biznesie i chcesz rozwinąć swoje skrzydła, czas na zbudowanie biznesowej siatki kontaktów.

jakie-specjalizacje-warto-robic-dodatkowy-kurs-z-treningu-funkcjonalnego

Jakie specjalizacje warto robić? Dodatkowy kurs z treningu funkcjonalnego

Silny trend prozdrowotny coraz bardziej determinuje ofertę klubów fitness. Również trenerzy personalni powinni sprostać potrzebom i oczekiwaniom potencjalnych klientów. Obok trening prozdrowotnego świetnie działa także trening funkcjonalny. Czy warto robić dodatkowy kurs?

programowanie-treningu-silowego-czyli-jak-go-ulozyc-by-dawal-pozadane-efekty

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!