Na rozstaju dróg: zostać trenerem personalnym czy instruktorem fitness?

Na rozstaju dróg: zostać trenerem personalnym czy instruktorem fitness? Dodano: 2020.01.22

Osoby zaangażowane w branżę sportowe i czerpiące pełną satysfakcję z uprawianej aktywności na pewno nie raz zastanawiały się nad tą kwestią. Praca w ramach swoich zainteresowań to najlepszy sposób na życie! Na jaką dyscyplinę się zdecydować i jaki fach wybrać: trener personalny czy instruktor zajęć fitness?

Trener personalny czy instruktor fitness: podstawowe wykształcenie

Choć obydwie ścieżki rozwoju pozostają w ramach zawodów wolnych, warto mieć posiadać wykształcenie kierunkowe, który uczyni nas bardziej wiarygodnymi i konkurencyjnymi na rynku pracy w branży sportowej. W świecie idealnym warto oczywiście posiadać ukończone studia wyższe z zakresu wychowania fizycznego czy sportu, dobrze się sprawdzą również takie kierunki jak fizjoterapia i medycyna sportowa. Ważne, aby w ramach programu studiów omówione zostały podstawowe zagadnienia z anatomii czynnościowej i biomechaniki układu ruchu, a także wiedza fachowa z zakresu odżywiania i suplementacji. Podstawowe wykształcenie - zarówno u trenera personalnego, jak i instruktora fitness - można też zdobyć w ramach szkoleń w kwalifikowanych uczelniach np. Akademii Mistrzostwa Sportowego czy Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Dostępne kursy instruktora sportu czy rekreacji ruchowej mogą okazać się prawdziwym piedestałem w karierze. Jak się dalej rozwijać?

Kwalifikacje dodatkowe i praktyka: trener personalny vs instruktor fitness

Posiadanie podstawowego wykształcenia pozwoli na podjęcie decyzji, w którym kierunku dalej się rozwijać. Zostać trenerem personalnym czy instruktorem fitness? Z tym pytaniem mierzy się wiele osób, które dopiero zaczynają karierę w branży sportowej. Dla tych, którzy chcą pracować indywidualnie ze swoim podopiecznym świetnie sprawdzą się dedykowane kursy trenera personalnego oraz dodatkowe szkolenia z zakresu interpretacji badań krwi, terapii wspomagania treningu dietą, treningu personalnego dla kobiet w ciąży czy trening dla osób starszych. Przyszły instruktor fitness powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na metodykę pracy z grupą, dobór ćwiczeń do różnego stopnia zaawansowania uczestników swoich zajęć, a także na profesję, w której chce się dalej rozwijać. Instruktor fitness to raczej ogólny zawód, dlatego oprócz wybrania tej ścieżki zawodowej, warto ją skonkretyzować, idąc np. w kierunku zajęć bodymind, cross, pump czy fitnessu tanecznego.

Zarobki i możliwości zatrudnienia: trener personalny vs instruktora fitness
trener personalny

Kwalifikacje ogólne i kierunkowe dają możliwość rozpoczęcia pracy w klubie fitness lub siłowni i rozwijania swojej kariery w branży. Na zarabianie pieniędzy przyjdzie jeszcze czas, dlatego początkujący trenerzy personalni i instruktorzy fitness powinni skupić się na nabraniu doświadczenia i czerpaniu wiedzy od najlepszych w swoim fachu. Przez pierwsze miesiące swojej zawodowej aktywności trenerzy personalni powinni ściśle współpracować z doświadczonymi trenerami i dietetykami, a także uczęszczać na dodatkowe kursy i szkolenia np. w charakterze wolnego słuchacza. Wiedzy nigdy dość, zwłaszcza tej fachowej, dzięki której praca w zawodzie może przynieść wymierne korzyści. Również instruktor fitness powinien kłaść nacisk na czerpanie z doświadczenia starszych kolegów i koleżanek, hospitować ich zajęcia, obserwować metodykę pracy z grupą i doskonalić swoje kompetencje miękkie.

Instruktor fitness czy trener personalny: jaka jest odpowiedź?

Choć pytanie nie jest wyjątkowo skomplikowane, odpowiedź nie może być oczywista. Zostać trenerem personalnym czy instruktorem fitness jest to bardzo indywidualna decyzja. Powinna być bardzo przemyślana. Warto pamiętać, że ukierunkowanie w konkretnym zawodzie czyni nas profesjonalistami i gwarantuje dostęp do szerokiej wiedzy z jednej dziedziny. Klub fitness chętniej podejmie współpracę z osobą o ukierunkowanej ścieżce kariery zawodowej, proponując zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.Chcesz przeczytać cały artykuł?

katalog-najpopularniejszych-zajec-grupowych-w-klubach-fitness-2020

Katalog najpopularniejszych zajęć grupowych w klubach fitness 2020

Spośród wszystkich zajęć grupowych, treningi mentalne wydają się być największym hitem w roku 2020. Wynika to bezpośrednio z trendów w branży fitness oraz potrzeb klientów. Odpowiednie dostosowanie oferty zajęć grupowych pozwoli ci na osiągnięcie prawdziwego sukcesu i jeszcze większej satysfakcji klientów. Jak do tego podejść?

jak-zostac-trenerem-przygotowania-motorycznego

Jak zostać trenerem przygotowania motorycznego?

Rosnące zainteresowanie współpracą indywidualną z trenerem personalnym sprawia, że konkurencyjność usług spada. Co zrobić, by skutecznie poprawić atrakcyjność własnej oferty? Warto pomyśleć o szkoleniu uzupełniającym lub dodatkowej specjalizacji. Trening przygotowania motorycznego może się sprawdzić, jak żadna inna specjalizacja fachowa.

wlewy-dozylne-czy-to-zdrowy-dodatek-do-treningu-personalnego

Wlewy dożylne - czy to zdrowy dodatek do treningu personalnego?

Cieszące się rosnąca popularnością wlewy dożylne to dobry sposób na efektywne aplikowanie leków i innych substancji farmakologicznych. Coraz częściej trenerzy personalni polecają swoim podopiecznym wlewy dożylne z witamin i minerałów jako dodatek do procesu treningowego. Tylko czy wlewy dożylne to dobry pomysł dla każdego podopiecznego?

aktywnosc-fizyczna-pod-kontrola-przeglad-top-5-smart-opasek

Aktywność fizyczna pod kontrolą - przegląd TOP 5 smart opasek

Mierzą pul, liczbę kroków, spalone kalorie, a nawet czas snu. Smart opaski to świetny gadżet, dzięki któremu codzienna aktywność fizyczna może być dokładnie zmierzona. I choć początkowo smartbandy były przeznaczone dla zawodowych sportowców, coraz częściej sięgają po nie amatorzy, wykorzystując opaski w swoich ulubionych dyscyplinach. Oto 5 najlepszych opasek wg opinii użytkowników.