Jak trener fitness może zorganizować swoją pracę?

Jak trener fitness może zorganizować swoją pracę? Dodano: 2018.06.26

Jesteś trenerem fitness, lecz masz problem z organizacją pracy? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci usystematyzować plan pracy.

Co jest ważne w pracy instruktora fitness?

Zajęcia ruchowe, w których skład wchodzi intensywny wysiłek fizyczny to nierzadko ćwiczenia o charakterze towarzyskim czy zabawowym. Instruktor fitness powinien wpływać na styl życia klientów, zmianę ich przyzwyczajeń żywieniowych czy po prostu dobre samopoczucie. W pracy instruktora fitness istotne jest dobre podejście do wykonywanego zawodu. Instruktor, który lubi swoją pracę oraz jawi się klientom jako osoba uporządkowana ma szansę na dobre opinie klientów, a tym samym – nowych zainteresowanych treningami. Jak więc sprawić, żeby taki stan rzeczy zaistniał?

Organizacja pracy trenera fitness

1. Plan zajęć

Same ćwiczenia podczas treningów nie wystarczą, zajęcia fitness powinny być urozmaicone. Ważne, żeby wprowadzić do treningów gry, zabawy czy tańce. Trener fitness powinien przed zajęciami ułożyć ich plan tak, by były jak najbardziej efektywne i dla klientów, i dla trenera.

2. Programy zajęć

Wykorzystanie trendów i dróg rozwoju fitnessu jest istotne w układaniu programów zajęć. Fitness to dyscyplina bardzo dynamiczna, dlatego trener powinien być na bieżąco z informacjami na temat popularnych i obleganych dyscyplin. Przeprowadzenie analizy trendów w fitnessie to już prosta droga do do układania programów zajęć. Specjalizacje takie jak TBC, aqua aerobic czy low impact mogą urozmaicić zajęcia. Ważne, by przy wyborze specjalizacji kierować się kilkoma aspektami m.in. celem ćwiczeń, analizą warunków pracy, informacjami o klientach czy o przeszkodach, które mogą wystąpić podczas rekreacji ruchowej.

3. Realizacja programów zajęć
Organizacja pracy trenera

Podczas treningów fitness mogą pojawić się problemy z realizacją programów zajęć. Wiek czy płeć klientów, ich poziom sprawności fizycznej, oczekiwania względem treningu, motywacja i oczekiwania względem bezpieczeństwa na treningu… te czynniki mogą wpłynąć na utrudnienia w skrupulatnie ułożonym programie zajęć. Warto wziąć pod uwagę grupy, do których kierowane są poszczególne treningi, a przy wyborze zajęć – uwzględnić punkt widzenia klienta.

4. Jasno postawione zasady

Trener fitness w szczególności powinien pamiętać, że w pracy z ludźmi istotne jest wyznaczenie zasad. Treningi fitness powinny mieć coś na kształt regulaminu. Przy starcie każdej z grup zajęciowych lub na pierwszym treningu personalnym trener fitness powinien jasno zaznaczyć jakie zachowania na treningu są wskazane, a jakie zabronione. Postawienie jasnych zasad pozwoli uniknąć starć oraz nieporozumień z klientami.

Zobacz też: Jak uatrakcyjnić swoje zajęcia fitness?

5. Grafik

Powinien być przejrzysty i dokładny. Grafik w formie tabeli, w której te same treningi mają ten sam kolor są estetyczne wizualnie oraz łatwe do odczytania. Trener fitness powinien zadbać o to, by grafik był szeroko dostępny i łatwy do edytowania. Często przecież plan zajęć może się zmienić. W takiej sytuacji najbardziej optymalny jest grafik zamieszczony w internecie. Każda zmiana może być łatwo naniesiona, a klienci nie muszą się martwić, że pójdą na odwołane zajęcia.

6. Bezpieczna przestrzeń treningowa

Trenerzy fitness mogą prowadzić zajęcia w różnorodnych miejscach. Sale treningowe, siłownie, baseny czy parki – to najczęstsze miejsca pracy trenerów fitness. Istotne jest, by zapewnić ćwiczącym odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. Jeśli trener pierwszy raz prowadzi zajęcia w danym miejscu, powinien zapoznać się z regulaminem i sprawdzić czy miejsce jest odpowiednie do zajęć.

Samodzielność trenera fitness

Mnogość elementów, o które trzeba zadbać podczas treningów wymaga od trenera umiejętności samoorganizacji. W dużej mierze to trener fitness odpowiada za różnorodność prowadzonych zajęć, po części wynika to z jego umiejętności, zainteresowań i ukończonych kursów. Organizowanie zajęć to dużo pracy, która wymaga samodzielności. Ważne, by jako trener fitness pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zdrowia klientów oraz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności podczas treningów.Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.