Jak trener fitness może zorganizować swoją pracę?

Jak trener fitness może zorganizować swoją pracę? Dodano: 2018.06.26

Jesteś trenerem fitness, lecz masz problem z organizacją pracy? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci usystematyzować plan pracy.

Co jest ważne w pracy instruktora fitness?

Zajęcia ruchowe, w których skład wchodzi intensywny wysiłek fizyczny to nierzadko ćwiczenia o charakterze towarzyskim czy zabawowym. Instruktor fitness powinien wpływać na styl życia klientów, zmianę ich przyzwyczajeń żywieniowych czy po prostu dobre samopoczucie. W pracy instruktora fitness istotne jest dobre podejście do wykonywanego zawodu. Instruktor, który lubi swoją pracę oraz jawi się klientom jako osoba uporządkowana ma szansę na dobre opinie klientów, a tym samym – nowych zainteresowanych treningami. Jak więc sprawić, żeby taki stan rzeczy zaistniał?

Organizacja pracy trenera fitness

1. Plan zajęć

Same ćwiczenia podczas treningów nie wystarczą, zajęcia fitness powinny być urozmaicone. Ważne, żeby wprowadzić do treningów gry, zabawy czy tańce. Trener fitness powinien przed zajęciami ułożyć ich plan tak, by były jak najbardziej efektywne i dla klientów, i dla trenera.

2. Programy zajęć

Wykorzystanie trendów i dróg rozwoju fitnessu jest istotne w układaniu programów zajęć. Fitness to dyscyplina bardzo dynamiczna, dlatego trener powinien być na bieżąco z informacjami na temat popularnych i obleganych dyscyplin. Przeprowadzenie analizy trendów w fitnessie to już prosta droga do do układania programów zajęć. Specjalizacje takie jak TBC, aqua aerobic czy low impact mogą urozmaicić zajęcia. Ważne, by przy wyborze specjalizacji kierować się kilkoma aspektami m.in. celem ćwiczeń, analizą warunków pracy, informacjami o klientach czy o przeszkodach, które mogą wystąpić podczas rekreacji ruchowej.

3. Realizacja programów zajęć
Organizacja pracy trenera

Podczas treningów fitness mogą pojawić się problemy z realizacją programów zajęć. Wiek czy płeć klientów, ich poziom sprawności fizycznej, oczekiwania względem treningu, motywacja i oczekiwania względem bezpieczeństwa na treningu… te czynniki mogą wpłynąć na utrudnienia w skrupulatnie ułożonym programie zajęć. Warto wziąć pod uwagę grupy, do których kierowane są poszczególne treningi, a przy wyborze zajęć – uwzględnić punkt widzenia klienta.

4. Jasno postawione zasady

Trener fitness w szczególności powinien pamiętać, że w pracy z ludźmi istotne jest wyznaczenie zasad. Treningi fitness powinny mieć coś na kształt regulaminu. Przy starcie każdej z grup zajęciowych lub na pierwszym treningu personalnym trener fitness powinien jasno zaznaczyć jakie zachowania na treningu są wskazane, a jakie zabronione. Postawienie jasnych zasad pozwoli uniknąć starć oraz nieporozumień z klientami.

Zobacz też: Jak uatrakcyjnić swoje zajęcia fitness?

5. Grafik

Powinien być przejrzysty i dokładny. Grafik w formie tabeli, w której te same treningi mają ten sam kolor są estetyczne wizualnie oraz łatwe do odczytania. Trener fitness powinien zadbać o to, by grafik był szeroko dostępny i łatwy do edytowania. Często przecież plan zajęć może się zmienić. W takiej sytuacji najbardziej optymalny jest grafik zamieszczony w internecie. Każda zmiana może być łatwo naniesiona, a klienci nie muszą się martwić, że pójdą na odwołane zajęcia.

6. Bezpieczna przestrzeń treningowa

Trenerzy fitness mogą prowadzić zajęcia w różnorodnych miejscach. Sale treningowe, siłownie, baseny czy parki – to najczęstsze miejsca pracy trenerów fitness. Istotne jest, by zapewnić ćwiczącym odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. Jeśli trener pierwszy raz prowadzi zajęcia w danym miejscu, powinien zapoznać się z regulaminem i sprawdzić czy miejsce jest odpowiednie do zajęć.

Samodzielność trenera fitness

Mnogość elementów, o które trzeba zadbać podczas treningów wymaga od trenera umiejętności samoorganizacji. W dużej mierze to trener fitness odpowiada za różnorodność prowadzonych zajęć, po części wynika to z jego umiejętności, zainteresowań i ukończonych kursów. Organizowanie zajęć to dużo pracy, która wymaga samodzielności. Ważne, by jako trener fitness pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zdrowia klientów oraz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności podczas treningów.Chcesz przeczytać cały artykuł?

dietetyka-sportowa-jak-polaczyc-jedzenie-z-efektywnym-treningiem

Dietetyka sportowa - jak połączyć jedzenie z efektywnym treningiem?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Właściwie odżywiony organizm potrafi zdziałać więcej niż ten niedożywiony. W sporcie dietetyka ma swoją szczególną rolę. Jak jeść, żeby osiągnąć najlepsze efekty? I o co chodzi z timingiem węglowodanowym?

jak-uzupelnic-profil-trenera-lepszytrener-pl-w-odpowiedni-sposob

Jak uzupełnić profil trenera LepszyTrener.pl w odpowiedni sposób?

Serwis LepszyTrener.pl powstał z myślą o trenerach ogłaszających swoje usługi i ludziach szukających pomocy u specjalistów z danej dziedziny sportu. Po prostu łączymy trenera z podopiecznym. Przejście przez proces rejestracji jest tylko połową sukcesu w dotarciu do szerszej grupy klientów. Dowiedz się, jak uzupełnić profil trenera w LepszyTrener.pl, aby był bardziej atrakcyjny.

cechy-profesjonalnego-trenera-personalnego

Cechy profesjonalnego trenera personalnego

Jeśli zastanawiasz się, jakimi cechami wyróżnia się dobry trener personalny – to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które powinien mieć najlepszy trener personalny. Ty też możesz nim zostać!

rola-badan-krwi-w-sporcie-jakie-badania-dla-sportowca

Rola badań krwi w sporcie | Jakie badania dla sportowca?

Badania krwi są cennym źródłem informacji na temat ogólnego stanu zdrowia sportowca. Szczególnie ważne są zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Czemu służą badania krwi w sporcie? Jak często należy je robić?