Jak rozpoznać, że ćwiczący ma problem ze zdrowiem?

Jak rozpoznać, że ćwiczący ma problem ze zdrowiem? Dodano: 2019.11.12

Efektywność ćwiczeń zawsze musi iść w parze z bezpieczeństwem. Jak rozpoznać, że u klienta występują problemy ze zdrowiem? Co zrobić w takim przypadku?

Efekty treningu a zdrowie klienta

Klient decydując się na regularną aktywność fizyczną zwykle kieruje się takimi motywacjami, jak chęć schudnięcia czy poprawy kondycji. Jednak warto pamiętać, że wszelkie treningi wymagają zachowania ostrożności pozwalającej na uniknięcie ryzyka wystąpienia poważnych komplikacji. Z tego powodu przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń klient powinien zorientować się w ewentualnych problemach zdrowotnych i dopasować wybraną aktywność do swoich możliwości. Jeśli tego nie zrobi samodzielnie – jako trener lub instruktor powinniśmy namówić go na podstawowe badania lekarskie.

Trening oporowy a zdrowie klienta

Istnieją różne rodzaje treningów wykonywanych zarówno na siłowni, jak i we własnym domu. Jednym z nich jest trening oporowy mający na celu wzmocnienie poszczególnych partii mięśni. Przed rozpoczęciem takiej aktywności warto zorientować się, czy nasz podopieczny nie posiada problemów zdrowotnych mogących wpływać na efekty przeprowadzanych działań. Wówczas trening może być efektowny i bezpieczny, co jest szczególnie ważne w przypadku ćwiczenia dużych partii mięśni.

Trening a zdrowie - jak sprawdzić stan zdrowia klienta?

Przed rozpoczęciem regularnych treningów warto zorientować się o stanie zdrowia klienta. Szczególnie istotne są wszelkie choroby serca, których pominięcie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Niektóre treningi nie są wskazane również w przypadku osób mających problemy ze stawami, głównie z kolanami i biodrami. Wówczas opracowanie planu treningowego powinno uwzględniać takie przeciwwskazania, co pozwala na uniknięcie wielu przykrych kontuzji.

Trening tlenowy a zdrowie
trening a zdrowie

Niezależnie od rodzaju treningu trener musi mieć świadomość stanu zdrowia podopiecznego. Trening cardio, teoretycznie niewymagający, może doprowadzić do poważnych konsekwencji w przypadku osób cierpiących, na przykład, na astmę lub wszelkie choroby serca. Z tego powodu przed podjęciem konkretnej formy aktywności fizycznej należy upewnić się, że nie będzie ona miała negatywnego wpływu na zdrowie i życie osoby ćwiczącej.

Trening a zdrowie u osób bez żadnych schorzeń

Zdrowie podczas treningu jest ważne nie tylko w przypadku osób cierpiących na określone choroby. Niewłaściwe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń może doprowadzić do wystąpienia licznych kontuzji, takich jak na przykład problemy ze ścięgnami uniemożliwiające kontynuowanie aktywności fizycznej. Z tego powodu pierwsze treningi osób początkujących powinny odbywać się pod okiem wykwalifikowanych trenerów posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na dopilnowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Trening wytrzymałościowy a zdrowie

Trening wytrzymałościowy to jedna z bardziej wymagających form aktywności fizycznej, dlatego podczas jej realizowania warto zadbać o pełną poprawność i bezpieczeństwo. Z tego powodu trening wytrzymałościowy powinien uwzględniać wszelkie problemy zdrowotne, a podczas pierwszych prób wskazana jest kontrola wykwalifikowanej osoby. Warto pamiętać, że aktywność tego typu może być niebezpieczna, dlatego należy być świadomym swoich ograniczeń i je respektować. Trener ma za zadanie uświadomić klienta w tym temacie i zadbać, aby poprawnie wykonywał ćwiczenia. 

Trening siłowy a zdrowie

Podobna kwestia dotyczy również treningów siłowych wykonywanych zarówno na siłowni, jak i we własnym domu. W tym przypadku prawidłowe wykonywanie ćwiczeń ma ogromne znaczenie, ponieważ wszelkie błędy mogą doprowadzić do problemów ze stawami i mięśniami. Dlatego przed skorzystaniem z konkretnego urządzenia należy przeszkolić klienta odnośnie prawidłowego sposobu jego używania. Wówczas możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów bez przykrych konsekwencji.

Jak rozpoznać, że ćwiczący ma problem ze zdrowiem?

Wszelkiego rodzaju symptomy, takie jak ból stawów, mięśni czy omdlenia w wyniku dużego wysiłku mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Nie należy mylić ich z zakwasami. Szczególnie niebezpieczne są jednak choroby serca, które niekiedy mogą doprowadzić nawet do hospitalizacji. Z tego powodu plan treningowy powinien być dokładnie dopasowany do możliwości i stanu zdrowia danej osoby. Trener jest po to, by na bieżąco śledzić trening klienta i zauważać wszelkie niepokojące objawy.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

co-zrobic-gdy-klient-traci-zapal-zobacz-jak-zmotywowac-leniuszka-do-cwiczen

Co zrobić, gdy klient traci zapał? Zobacz, jak zmotywować leniuszka do ćwiczeń!

Często zdarza się, że w trakcie pracy nad wieloma projektami gubimy się w nawale obowiązków i tracimy motywację. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu personalnego - to również projekt, który musi być odpowiednio poprowadzony. Zobacz nasze wskazówki motywacyjne dla niezmotywowanych i sprawdź łatwe narzędzia, aby zmotywować leniuszka do dalszej pracy nad sobą!

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.