Jak rozkręcić własny biznes trenerski? Działalność gospodarcza krok po kroku

Jak rozkręcić własny biznes trenerski? Działalność gospodarcza krok po kroku Dodano: 2019.11.27

Masz pomysł na swój biznes? Dokładnie przeanalizowałeś mocne i słabe strony swojego przedsięwzięcia? Stworzyłeś dobry biznesplan i z pokorą obserwujesz rosnącą w siłę konkurencję? Kolejny krok w drodze do otwarcia własnej firmy to rejestracja działalności gospodarczej. Podpowiadamy, jak w kilku krokach uruchomić trenerski biznes i nie utonąć w formalnościach.

Własny biznes trenera: zacznij od spotkania w biurze rachunkowym

Od pomysłu na biznes do uruchomienia własnej marki dzielić cię może dosłownie kilka chwil. Zanim one nastąpią, warto spotkać się z certyfikowanym biurem rachunkowym. Najlepiej poszukać w sieci opinii na temat różnych biur - najprawdopodobniej powierzysz pełną obsługę księgową zewnętrznej firmie, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić dostępne opcje. Na pierwszym spotkaniu z księgowym dowiesz się, jaką formę opodatkowania wybrać i jakie dane wpisać we wniosku CEIDG, aby twoja trenerska działalność gospodarcza zaczęła funkcjonować. Warto dobrze określić profil prowadzonej działalności i zdecydować się na konkretny rodzaj rachunkowości, tak by już na początku załatwić możliwie jak najwięcej. Jakich formalności trzeba dopełnić, by otworzyć firmę?

Zobacz teżJak otworzyć własną siłownię?

Zarejestruj działalność gospodarczą: trener personalny na swoim

Rozpoczęcie działalności gospodarczej zgłasza się na wniosku CEIDG. Dane, jakie trzeba przekazać, to imię i nazwisko, adres siedziby firmy i miejsce wykonywania działalności, numery NIP i PESEL, rodzaj opodatkowania, które pomoże określić biuro rachunkowe oraz dane rachunków bankowych. Kluczowym elementem jest kod działalności (tzw. PKD), które musi być zgodne z przyjętą klasyfikacją. Dla działalności trenerskiej mogą to być wszystkie dotyczące pozaszkolnej formy edukacji sportowej, m.in. 85.51.Z lub 93.19.Z (pozostała działalność związana ze sportem). Oczywiście można wykorzystać inne kody, nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujesz wykonywać usług w danym zakresie. Dużym plusem podczas rejestrowania działalności gospodarczej jest to, że na jednym wniosku możesz dodatkowo zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS. Osobną deklarację składa się w urzędzie skarbowym, tj. zgłoszenie do VAT. Szczegółowe informacje na temat deklaracji VAT-R przekaże biuro rachunkowe.

Ostatnie formalności: trener personalny działalność gospodarcza
trener personalny a VAT

Jako trener personalny możesz w zasadzie działać już po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji działalności gospodarczej. Musisz pamiętać o pewnych obostrzeniach prawnych dotyczących planowanego obrotu. Ewidencja sprzedaży usług odbywa się co do zasady na podstawie faktur VAT. W przypadku usług komercyjnych, jak sprzedaż treningów personalnych, twoimi odbiorcami będą klienci indywidualni, którzy w świetle obowiązujących przepisów pozostają konsumentami. Może się okazać, że do ewidencjonowania obrotów niezbędna będzie rejestracja kasy fiskalnej. O limicie transakcji bez użycia kasy fiskalnej poinformuje cię biuro rachunkowe, z którym podejmiesz współpracę. Dodatkowe formalności, których należy dopełnić, to z pewnością otwarcie firmowego rachunku bankowego. Warto również pomyśleć o zamówieniu firmowej pieczątki.

Zbuduj własną markę: marketing w biznesie trenera personalnego

Jako trener personalny nie potrzebujesz biura do wykonywania własnej działalności gospodarczej. Dla zbudowania rozpoznawalnej marki warto pomyśleć o opracowaniu identyfikacji wizualnej. Niech to będzie przyjazne dla oka logo z nazwą twojego biznesu, które wykorzystasz na wizytówkach i ulotkach. Warto też pomyśleć o założeniu strony internetowej i prowadzeniu bloga oraz regularnym zamieszczaniu postów w mediach społecznościowych.

Doskonałym wyjściem jest także konto trenera w LepszyTrener.pl – dzięki niemu dotrzesz do klientów w Twojej okolicy szukających trenera personalnego!

Dla reklamy biznesu trenera personalnego idealnie się sprawdzą Facebook oraz Instagram, które oprócz dobrze przygotowanego contentu identyfikacyjnego, będą służyć za kanały bezpośredniej komunikacji z klientem. Ostatni guzik to rejestracja adresu mailowego w firmowej domenie - nie jest to co prawda konieczne, jednak dodatkowo ułatwi budowanie marki. Twoja trenerska działalność gospodarcza może rosnąć w siłę!
Chcesz przeczytać cały artykuł?

zapisy-na-treningi-w-grafiku-online-dlaczego-warto-je-prowadzic

Zapisy na treningi w grafiku online - dlaczego warto je prowadzić?

Prowadzenie treningów personalnych czy zajęć fitness wiąże się z koniecznością prowadzenia kalendarza zapisów. Bez niego nie ogarniesz zajęć i spotkań z klientami. Czy tradycyjna forma zapisków w notesie nadal się sprawdza? Poznaj 8 powodów, dla których warto wprowadzić zapisy na zajęcia w grafiku online.

biznesowa-siatka-kontaktow-w-pracy-trenera-personalnego-jak-ja-zbudowac

Biznesowa siatka kontaktów w pracy trenera personalnego - jak ją zbudować?

Jako trener personalny współpracujesz na co dzień z klientem indywidualnym, a mocno rozwinięta sieć poleceń zapewnia ci ciągłość pracy i możliwość długofalowego rozwoju w branży. Jeśli myślisz poważnie o swoim biznesie i chcesz rozwinąć swoje skrzydła, czas na zbudowanie biznesowej siatki kontaktów.

jakie-specjalizacje-warto-robic-dodatkowy-kurs-z-treningu-funkcjonalnego

Jakie specjalizacje warto robić? Dodatkowy kurs z treningu funkcjonalnego

Silny trend prozdrowotny coraz bardziej determinuje ofertę klubów fitness. Również trenerzy personalni powinni sprostać potrzebom i oczekiwaniom potencjalnych klientów. Obok trening prozdrowotnego świetnie działa także trening funkcjonalny. Czy warto robić dodatkowy kurs?

programowanie-treningu-silowego-czyli-jak-go-ulozyc-by-dawal-pozadane-efekty

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!