Jak rozkręcić własny biznes trenerski? Działalność gospodarcza krok po kroku

Jak rozkręcić własny biznes trenerski? Działalność gospodarcza krok po kroku Dodano: 2019.11.27

Masz pomysł na swój biznes? Dokładnie przeanalizowałeś mocne i słabe strony swojego przedsięwzięcia? Stworzyłeś dobry biznesplan i z pokorą obserwujesz rosnącą w siłę konkurencję? Kolejny krok w drodze do otwarcia własnej firmy to rejestracja działalności gospodarczej. Podpowiadamy, jak w kilku krokach uruchomić trenerski biznes i nie utonąć w formalnościach.

Własny biznes trenera: zacznij od spotkania w biurze rachunkowym

Od pomysłu na biznes do uruchomienia własnej marki dzielić cię może dosłownie kilka chwil. Zanim one nastąpią, warto spotkać się z certyfikowanym biurem rachunkowym. Najlepiej poszukać w sieci opinii na temat różnych biur - najprawdopodobniej powierzysz pełną obsługę księgową zewnętrznej firmie, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić dostępne opcje. Na pierwszym spotkaniu z księgowym dowiesz się, jaką formę opodatkowania wybrać i jakie dane wpisać we wniosku CEIDG, aby twoja trenerska działalność gospodarcza zaczęła funkcjonować. Warto dobrze określić profil prowadzonej działalności i zdecydować się na konkretny rodzaj rachunkowości, tak by już na początku załatwić możliwie jak najwięcej. Jakich formalności trzeba dopełnić, by otworzyć firmę?

Zobacz teżJak otworzyć własną siłownię?

Zarejestruj działalność gospodarczą: trener personalny na swoim

Rozpoczęcie działalności gospodarczej zgłasza się na wniosku CEIDG. Dane, jakie trzeba przekazać, to imię i nazwisko, adres siedziby firmy i miejsce wykonywania działalności, numery NIP i PESEL, rodzaj opodatkowania, które pomoże określić biuro rachunkowe oraz dane rachunków bankowych. Kluczowym elementem jest kod działalności (tzw. PKD), które musi być zgodne z przyjętą klasyfikacją. Dla działalności trenerskiej mogą to być wszystkie dotyczące pozaszkolnej formy edukacji sportowej, m.in. 85.51.Z lub 93.19.Z (pozostała działalność związana ze sportem). Oczywiście można wykorzystać inne kody, nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujesz wykonywać usług w danym zakresie. Dużym plusem podczas rejestrowania działalności gospodarczej jest to, że na jednym wniosku możesz dodatkowo zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS. Osobną deklarację składa się w urzędzie skarbowym, tj. zgłoszenie do VAT. Szczegółowe informacje na temat deklaracji VAT-R przekaże biuro rachunkowe.

Ostatnie formalności: trener personalny działalność gospodarcza
trener personalny a VAT

Jako trener personalny możesz w zasadzie działać już po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji działalności gospodarczej. Musisz pamiętać o pewnych obostrzeniach prawnych dotyczących planowanego obrotu. Ewidencja sprzedaży usług odbywa się co do zasady na podstawie faktur VAT. W przypadku usług komercyjnych, jak sprzedaż treningów personalnych, twoimi odbiorcami będą klienci indywidualni, którzy w świetle obowiązujących przepisów pozostają konsumentami. Może się okazać, że do ewidencjonowania obrotów niezbędna będzie rejestracja kasy fiskalnej. O limicie transakcji bez użycia kasy fiskalnej poinformuje cię biuro rachunkowe, z którym podejmiesz współpracę. Dodatkowe formalności, których należy dopełnić, to z pewnością otwarcie firmowego rachunku bankowego. Warto również pomyśleć o zamówieniu firmowej pieczątki.

Zbuduj własną markę: marketing w biznesie trenera personalnego

Jako trener personalny nie potrzebujesz biura do wykonywania własnej działalności gospodarczej. Dla zbudowania rozpoznawalnej marki warto pomyśleć o opracowaniu identyfikacji wizualnej. Niech to będzie przyjazne dla oka logo z nazwą twojego biznesu, które wykorzystasz na wizytówkach i ulotkach. Warto też pomyśleć o założeniu strony internetowej i prowadzeniu bloga oraz regularnym zamieszczaniu postów w mediach społecznościowych.

Doskonałym wyjściem jest także konto trenera w LepszyTrener.pl – dzięki niemu dotrzesz do klientów w Twojej okolicy szukających trenera personalnego!

Dla reklamy biznesu trenera personalnego idealnie się sprawdzą Facebook oraz Instagram, które oprócz dobrze przygotowanego contentu identyfikacyjnego, będą służyć za kanały bezpośredniej komunikacji z klientem. Ostatni guzik to rejestracja adresu mailowego w firmowej domenie - nie jest to co prawda konieczne, jednak dodatkowo ułatwi budowanie marki. Twoja trenerska działalność gospodarcza może rosnąć w siłę!
Chcesz przeczytać cały artykuł?

co-zrobic-gdy-klient-traci-zapal-zobacz-jak-zmotywowac-leniuszka-do-cwiczen

Co zrobić, gdy klient traci zapał? Zobacz, jak zmotywować leniuszka do ćwiczeń!

Często zdarza się, że w trakcie pracy nad wieloma projektami gubimy się w nawale obowiązków i tracimy motywację. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu personalnego - to również projekt, który musi być odpowiednio poprowadzony. Zobacz nasze wskazówki motywacyjne dla niezmotywowanych i sprawdź łatwe narzędzia, aby zmotywować leniuszka do dalszej pracy nad sobą!

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.