Jak dobrze się prezentować podczas treningu?

Jak dobrze się prezentować podczas treningu? Dodano: 2016.07.05

Sukces trenera zależy nie tylko od jakości treningu personalnego. Wygląd i zachowanie trenera są równie ważne, dlatego warto się zastanowić co komunikujemy mową ciała. Oto poradnik dla każdego trenera, który chce prezentować się profesjonalnie.

Kontakt wzrokowy

Na początku nawiązywanie kontaktu wzrokowego z klientem może być niełatwe, ale można się tego nauczyć i zażegnać niezręczność. Patrzenie w oczy klientowi da mu pewność, że jesteś na nim skoncentrowany. Takie zachowanie trenera da mu również poczucie bezpieczeństwa.

Kontakt wzrokowy jest istotny również w aspekcie sprzedażowym. Pamiętaj by nawiązywać kontakt wzrokowy przy powitaniu klienta, tłumaczeniu ćwiczenia, a przede wszystkim podczas ustalania terminu kolejnego treningu i pożegnaniu. Jest to zachowanie świadczące o profesjonalizmie trenera personalnego.

Gesty i mowa ciała

Klient jest zadowolony z treningu, jeśli trener darzy go szacunkiem. Trening personalny to czas w pełni poświęcony klientowi, dlatego zapomnij o korzystaniu z telefonu komórkowego lub pogawędkach z innymi trenerami. Klient oczekuje, że to jemu poświęcisz całą swoją uwagę i w razie problemu może liczyć na wsparcie profesjonalisty. Jeśli chcesz by klient czuł się dobrze na siłowni, nie siadaj, gdy on trenuje. W trakcie wykonywanych przez niego ćwiczeń możesz stać, przykucnąć, a najlepiej wykonywać część ćwiczeń razem z nim.

Czytaj więcej: 8 niewerbalnych sygnałów, które pomogą w budowaniu zaufania klientów

Stosuj strategię zwierciadła

Ludzie lubią otaczać się osobami do nich podobnymi. Strategia zwierciadła polega na tym, by zachowanie trenera jak najbardziej przypominało zachowanie klienta siłowni. Staraj się mówić tonem zbliżonym do tonu klienta, a także gestykuluj i poruszaj się tak jak on. Dzięki takiemu zachowaniu trenera klient poczuje się komfortowo. Dzięki strategi zwierciadła powstanie silna relacja trener personalny – klient i z pewnością dojdzie do kolejnego treningu.

Czytaj więcej: 12 sposobów na budowanie relacji z klientem

Zadbaj o swój wygląd na siłowni

By klient czuł się swobodnie, istotny jest również wygląd trenera personalnego. Ubranie trenera powinno być podpowiedzią dla klienta jak powinien ubierać się na siłownię. Trenerki nie powinny nosić koszulek ze zbyt dużym dekoltem, a trenerzy obcisłych, krótkich szortów. Klient nie może poczuć się onieśmielony.

Wygląd trenera to nie tylko strój sportowy. To również jego schludność i to co na siłowni może bardzo przeszkadzać – zapach. Staraj się zawsze pachnieć świeżo, ale również nie przesadzaj z perfumami lub dezodorantami, bo możesz otrzymać odwrotny efekt.

Zapewniaj bezpieczeństwo podczas treningu

Trener personalny ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo ćwiczeń każdemu klientowi siłowni. W razie wypadku klient powinien uzyskać natychmiastową pomoc trenera, ale nie można zaniedbać również zapobiegania wypadkom. Przewiduj co może zdarzyć się nie tak jak powinno. To trener personalny kontroluje sytuację na siłowni, dlatego powinien prezentować się pewnie i sprawiać wrażenie osoby, która ma na wszystko oko. Nie chowaj się za maszynami, zawsze bądź w zasięgu wzroku klienta.

Pamiętaj!

  • nawiązuj kontakt wzrokowy
  • podczas treningu nie korzystaj z telefonu
  • nie siadaj, gdy klient wykonuje ćwiczenia
  • mów, ale również pokazuj, angażuj się w trening (strategia zwierciadła)
  • bądź schludny
  • daj klientowi poczucie bezpieczeństwa


Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

baza-wiedzy-na-dobry-start-najczesciej-zadawane-pytania-poczatkujacego-trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.