Jak dobrze się prezentować podczas treningu?

Jak dobrze się prezentować podczas treningu? Dodano: 2016.07.05

Sukces trenera zależy nie tylko od jakości treningu personalnego. Wygląd i zachowanie trenera są równie ważne, dlatego warto się zastanowić co komunikujemy mową ciała. Oto poradnik dla każdego trenera, który chce prezentować się profesjonalnie.

Kontakt wzrokowy

Na początku nawiązywanie kontaktu wzrokowego z klientem może być niełatwe, ale można się tego nauczyć i zażegnać niezręczność. Patrzenie w oczy klientowi da mu pewność, że jesteś na nim skoncentrowany. Takie zachowanie trenera da mu również poczucie bezpieczeństwa.

Kontakt wzrokowy jest istotny również w aspekcie sprzedażowym. Pamiętaj by nawiązywać kontakt wzrokowy przy powitaniu klienta, tłumaczeniu ćwiczenia, a przede wszystkim podczas ustalania terminu kolejnego treningu i pożegnaniu. Jest to zachowanie świadczące o profesjonalizmie trenera personalnego.

Gesty i mowa ciała

Klient jest zadowolony z treningu, jeśli trener darzy go szacunkiem. Trening personalny to czas w pełni poświęcony klientowi, dlatego zapomnij o korzystaniu z telefonu komórkowego lub pogawędkach z innymi trenerami. Klient oczekuje, że to jemu poświęcisz całą swoją uwagę i w razie problemu może liczyć na wsparcie profesjonalisty. Jeśli chcesz by klient czuł się dobrze na siłowni, nie siadaj, gdy on trenuje. W trakcie wykonywanych przez niego ćwiczeń możesz stać, przykucnąć, a najlepiej wykonywać część ćwiczeń razem z nim.

Czytaj więcej: 8 niewerbalnych sygnałów, które pomogą w budowaniu zaufania klientów

Stosuj strategię zwierciadła

Ludzie lubią otaczać się osobami do nich podobnymi. Strategia zwierciadła polega na tym, by zachowanie trenera jak najbardziej przypominało zachowanie klienta siłowni. Staraj się mówić tonem zbliżonym do tonu klienta, a także gestykuluj i poruszaj się tak jak on. Dzięki takiemu zachowaniu trenera klient poczuje się komfortowo. Dzięki strategi zwierciadła powstanie silna relacja trener personalny – klient i z pewnością dojdzie do kolejnego treningu.

Czytaj więcej: 12 sposobów na budowanie relacji z klientem

Zadbaj o swój wygląd na siłowni

By klient czuł się swobodnie, istotny jest również wygląd trenera personalnego. Ubranie trenera powinno być podpowiedzią dla klienta jak powinien ubierać się na siłownię. Trenerki nie powinny nosić koszulek ze zbyt dużym dekoltem, a trenerzy obcisłych, krótkich szortów. Klient nie może poczuć się onieśmielony.

Wygląd trenera to nie tylko strój sportowy. To również jego schludność i to co na siłowni może bardzo przeszkadzać – zapach. Staraj się zawsze pachnieć świeżo, ale również nie przesadzaj z perfumami lub dezodorantami, bo możesz otrzymać odwrotny efekt.

Zapewniaj bezpieczeństwo podczas treningu

Trener personalny ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo ćwiczeń każdemu klientowi siłowni. W razie wypadku klient powinien uzyskać natychmiastową pomoc trenera, ale nie można zaniedbać również zapobiegania wypadkom. Przewiduj co może zdarzyć się nie tak jak powinno. To trener personalny kontroluje sytuację na siłowni, dlatego powinien prezentować się pewnie i sprawiać wrażenie osoby, która ma na wszystko oko. Nie chowaj się za maszynami, zawsze bądź w zasięgu wzroku klienta.

Pamiętaj!

  • nawiązuj kontakt wzrokowy
  • podczas treningu nie korzystaj z telefonu
  • nie siadaj, gdy klient wykonuje ćwiczenia
  • mów, ale również pokazuj, angażuj się w trening (strategia zwierciadła)
  • bądź schludny
  • daj klientowi poczucie bezpieczeństwa


Chcesz przeczytać cały artykuł?

zapisy-na-treningi-w-grafiku-online-dlaczego-warto-je-prowadzic

Zapisy na treningi w grafiku online - dlaczego warto je prowadzić?

Prowadzenie treningów personalnych czy zajęć fitness wiąże się z koniecznością prowadzenia kalendarza zapisów. Bez niego nie ogarniesz zajęć i spotkań z klientami. Czy tradycyjna forma zapisków w notesie nadal się sprawdza? Poznaj 8 powodów, dla których warto wprowadzić zapisy na zajęcia w grafiku online.

biznesowa-siatka-kontaktow-w-pracy-trenera-personalnego-jak-ja-zbudowac

Biznesowa siatka kontaktów w pracy trenera personalnego - jak ją zbudować?

Jako trener personalny współpracujesz na co dzień z klientem indywidualnym, a mocno rozwinięta sieć poleceń zapewnia ci ciągłość pracy i możliwość długofalowego rozwoju w branży. Jeśli myślisz poważnie o swoim biznesie i chcesz rozwinąć swoje skrzydła, czas na zbudowanie biznesowej siatki kontaktów.

jakie-specjalizacje-warto-robic-dodatkowy-kurs-z-treningu-funkcjonalnego

Jakie specjalizacje warto robić? Dodatkowy kurs z treningu funkcjonalnego

Silny trend prozdrowotny coraz bardziej determinuje ofertę klubów fitness. Również trenerzy personalni powinni sprostać potrzebom i oczekiwaniom potencjalnych klientów. Obok trening prozdrowotnego świetnie działa także trening funkcjonalny. Czy warto robić dodatkowy kurs?

programowanie-treningu-silowego-czyli-jak-go-ulozyc-by-dawal-pozadane-efekty

Programowanie treningu siłowego, czyli jak go ułożyć, by dawał pożądane efekty?

Plan treningowy skrojony na miarę potrzeb twoich klientów to warunek konieczny do budowania własnej marki. Nic innego nie pozwoli ci tak rozwinąć skrzydeł, jak zadowoleni klienci, którzy osiągnęli swoje cele treningowe. Podpowiadamy, czym jest planowanie treningu siłowego i jak podejść do tematu, aby twoi podopieczni wychodzili z zajęć z uśmiechem na twarzy!