Certyfikacja trenera personalnego

Certyfikacja trenera personalnego Dodano: 2018.05.29

Obecnie nie tak trudno jest zostać trenerem osobistym. Nie trzeba nawet kończyć studiów. Wystarczy kurs bądź szkolenie – i mamy tytuł. Nie oznacza to jednak, że będziemy się wyróżniać z całej rzeszy pozostałych trenerów. Jak więc zostać dobrym trenerem personalnym?

Zawód trener – kiedyś i dziś

Dawniej stosowany był podział na dwa tytuły zawodowe – trenera i instruktora sportu. Trenerem natomiast można było być w klasie drugiej, pierwszej i mistrzowskiej. Zdobycie tytułu zawodowego trenera czy instruktora wiązało się z ukończeniem studiów wyższych na kierunku przygotowującym do zawodu. Jeśli ktoś miał jedynie średnie wykształcenie – mógł odbyć kurs i zdać egzamin końcowy (w przypadku instruktora). Jeśli chodzi o trenera klasy drugiej, mogły to być również studia podyplomowe, posiadanie tytułu instruktora przez minimum 2 lata. Oczywiście, obostrzeń odnośnie tytułu trenera – w zależności od klasy – było znacznie więcej. Dlaczego jednak zarządzono deregulację? Otóż uznano, że blokowanie tych zawodów nie leży w interesie publicznym, ogranicza konkurencję i jest kompletnie niepotrzebne.
Obecnie, aby zostać trenerem lub instruktorem należy mieć ukończone 18 lat, średnie wykształcenie, posiadać zaświadczenie o niekaralności oraz „posiadać wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu”. Tak mówi ustawa, a jak jest w praktyce?

Certyfikat na trenera personalnego

Z certyfikatem czy bez – można tytułować się trenerem osobistym. Ustawa o deregulacji znacznie obniżyła wymagania. To oznacza, że dużo więcej osób może wykonywać ten zawód – jeśli tylko odpowiednio się przygotuje. Dla rynku fitness to dodatkowa luka do zapełnienia – pojawiają się wciąż nowe oferty kursów i szkoleń na trenera personalnego. Co ciekawe, niektóre z nich możemy zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet. Trudno także o weryfikację umiejętności zdobywanych przez przyszłych trenerów, ponieważ zapisy ustawy są dość niejasne. Niemniej, konkurencja na rynku trenerskim i instruktorskim dynamicznie się rozwija. Żeby nie być jednym z wielu trenerów – konieczne jest poszerzanie własnych umiejętności i budowanie doświadczenia.

Czytaj także: Jak zostać znanym trenerem?

Trener osobisty – pierwszy w maratonie
Certyfikacja trenera personalnego

Przyszły trener personalny w pierwszej kolejności powinien brać pod uwagę zamierzony efekt ukończenia kursu. Liczy się głównie praktyczna wiedza z zakresu danej dyscypliny sportu np. kulturystyki czy fitness. Jeśli szukasz szkolenia – zwróć uwagę na to, czy nauczysz się realnej pracy z klientem w zakresie własnej profesji. Sama wiedza teoretyczna nie wystarczy. Dlatego też kursy online powinny być ostatnim wyborem przyszłego trenera. Wiedza książkowa powinna być uzupełnieniem szkolenia praktycznego. Co musisz opanować? Zagadnień jest mnóstwo m.in. metody treningowe, suplementację, psychologię treningu, odżywianie i techniki reklamowe. W niektórych szkołach czy akademiach zapisując się na kurs – zyskujesz kompletną wiedzę. Dzięki temu jesteś w stanie zarówno właściwie poprowadzić trening z klientem, jak i dyskutować o zagadnieniach mocno osadzonych w branży sportowej.

Jak nie być jednym z wielu trenerów personalnych?

Nie sposób nie zauważyć, że wielu trenerów reklamuje bycie „certyfikowanym trenerem personalnym”. Co to właściwie oznacza? Otóż, taki tytuł mówi o tym, że trener zdobył certyfikat trenera. Takie certyfikaty są oferowane przez wiele szkół trenerskich. Podobnie rzecz ma się z akredytacjami. Niemniej, poświadczenie o zgodności z normami organizacji rejestrującej placówki fitness – niewiele zmienia w naszym kraju. Nie tylko pracodawcy nie zwracają szczególnej uwagi na firmę, w której kończyło się kurs na trenera. Nie ma to większego znaczenia również dla klientów. Dlaczego? Rynek szkół dla trenerów jest dość płynny – szkoły mają podobną renomę. A nasi podopieczni – po prostu zwykle nie interesują się tym obszarem sportu, więc nie wiedzą, jaki kurs jest lepszy. Prawdę mówiąc nad certyfikacją warto postawić po prostu wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Czytaj również: Jak budować bazę klientów?

Budowanie umiejętności trenerskich
Certyfikat na trenera personalnego

Ukończenie jednego kursu na trenera osobistego może być niewystarczające. W tej pracy liczy się przede wszystkim kompleksowa wiedza i umiejętność zajęcia się każdym klientem. Zdarzają się przecież kontuzje, choroby czy wymagający klienci. Trener powinien umieć odnaleźć się w każdej sytuacji. Jego zadaniem jest prowadzanie treningowe i żywieniowe, ale też motywowanie i wsparcie psychologiczne. Z drugiej strony – warto rozszerzać własną ofertę o dodatkowe kursy i szkolenia np. o treningi TRX, kettlebells czy podstawy fizjoterapii bądź masażu. Trener powinien wiedzieć także jak dobrze się sprzedać. Wielu zakłada własne strony internetowe czy rejestruje się w katalogach i bazach trenerów. Obecność w internecie jest kluczowa – bez niej trudno o zbudowanie własnej marki. Więc i trudno o klienta.Chcesz przeczytać cały artykuł?

pierwszy-trening-personalny-jak-go-ulatwic-swojemu-podopiecznemu

Pierwszy trening personalny - jak go ułatwić swojemu podopiecznemu?

Odpowiednie podejście trenera do indywidualnego spotkania z klientem to połowa sukcesu. Ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery i traktowanie klienta jak równego sobie. Niestety podopieczni bardzo często przychodzą na pierwszy trening personalny spięci i zestresowani. Co zrobić, by pierwsze zajęcia wypadły jak najlepiej? Zobacz, jakie to proste!

podstawy-suplementacji-w-pracy-trenera-personalnego

Podstawy suplementacji w pracy trenera personalnego

Stereotypowe podejście do treningu na siłowni i suplementacji odchodzi powoli w niepamięć. Nie wystarczy bowiem kreatyna, aminokwasy rozgałęzione i izolat czy hydrolizat białka serwatki, by efekty były widoczne na pstryknięcie palcem. Suplementacja wkracza na nieco inny poziom i trener personalny musi nadążyć za nowymi trendami. Dlaczego to takie ważne?

wzorce-ruchowe-i-pamiec-miesniowa-kompendium-dla-trenera

Wzorce ruchowe i pamięć mięśniowa - kompendium dla trenera

Coraz częściej zdarza się, że klienci indywidualni to głodni wiedzy i wyjątkowo świadomi adepci treningu siłowego. Padają pytanie nie tylko o optymalną długość faz ekscentrycznych i koncentrycznych, ale także o wlewy dożylne jako wsparcie treningowe czy pamięć mięśniową. Jak to jest z wzorcami ruchowymi, ile w tym prawdy i czy są jakiekolwiek wady takiego działania układu ruchu?

uslugi-komplementarne-czyli-jak-zwiekszyc-sprzedaz-trenera-personalnego

Usługi komplementarne, czyli jak zwiększyć sprzedaż trenera personalnego?

Wielu osobom wydaje się, że trener personalny pracuje w ramowych godzinach wynikających z grafiku zajęć z klientami. Okazuje się, że praca trenera to przede wszystkim planowanie, analizowanie i ciągła nauka, aby mieć zawsze aktualną wiedzę. Nie wszyscy trenerzy myślą o tym, jak w prosty sposób zwiększyć swoją ogólną sprzedaż - a wystarczy pomyśleć o dodatkowych usługach komplementarnych.