Cechy profesjonalnego trenera personalnego

Cechy profesjonalnego trenera personalnego Dodano: 2019.07.03

Jeśli zastanawiasz się, jakimi cechami wyróżnia się dobry trener personalny – to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które powinien mieć najlepszy trener personalny. Ty też możesz nim zostać!

Dobry trener personalny: sport to jego pasja

Jedną z najważniejszych cech dobrego trenera personalnego jest zamiłowanie do sportu. Trener personalny nie może być nastawiony tylko na zarabianie pieniędzy. Jego praca powinna być też jego głównym zainteresowaniem. Po dobrym instruktorze widać, że jego praca całkowicie go angażuje.

Posiadanie odpowiednich kwalifikacji i certyfikatów

Warto zwrócić uwagę na kwalifikacje trenera. Jeśli uczestniczył w wielu kursach i posiada wiele certyfikatów i kwalifikacji – odróżnia się od innych trenerów. W Polsce przyjęła się moda na chodzenie na siłownię, co zapoczątkowało pojawienie się większej liczby trenerów personalnych na siłowni. W zaistniałym przypadku, większa ich liczba nie przekłada się równomiernie na jakość oferowanych treningów personalnych. Często są to osoby, które postanowiły porzucić swoją ścieżkę zawodową przebranżawiając się z zamiłowania na trenera personalnego. Oczywiście posiadanie certyfikatów nie oznacza zawsze, że trener jest dobry. Jednak warto zwracać uwagę na wykształcenie kierunkowe potencjalnego trenera.

Wygląd – wyznacznik dobrego trenera?

W przypadku tego zawodu wygląd jest bardzo ważny. Dobrze zbudowana sylwetka trenera jest wizytówką mówiącą: „Cześć możesz wyglądać, jak ja”. Jednak nie chodzi tutaj o to, żeby instruktor miał bardzo rozbudowane mięśnie. Preferowana jest sylwetka typu Fitness – wysportowana i szczupła.

Życie to nie tylko praca

Profesjonalny trener nie może mieć przeładowanego grafiku. Nie powinien spędzać całego dnia na siłowni. Z wypowiedzi wielu trenerów personalnych wynika, że dobry instruktor musi znaleźć czas dla siebie. Wyobraźmy sobie, że duża ilość treningów w codziennym grafiku trenera odbija się na jego motywacji i narastającym zmęczeniu. Najprawdopodobniej dodatkowo zaniedbuje prowadzone treningi. Jak to głosi stare przysłowie „ Nie samą pracą człowiek żyje” – i tego się trzymajmy.

Personal trainer at the gym

Cechy świetnego treningu personalnego

Wybór odpowiedniego trenera to nie wszystko. Liczy się, też sposób współpracy. Nie jesteśmy w stanie przekonać się czy zajęcia są warte uwagi i ceny jeśli nie wiemy jak powinny być przeprowadzane. Miano idealnego treningu personalnego wyznacza kilka czynników:

Motywacja 

Motywacja jest podstawą idealnego treningu. Działa w obie strony. Trener personalny powinien być w pewien sposób autorytetem dla swoich klientów, a podopieczni powinni sumiennie wykonywać jego polecenia.

To może wydawać się dziwne, ale wielu trenerów personalnych zajmuje się treningami, bo lubią ćwiczyć. Brakuje im umiejętności motywowania innych osób. Trzeba mieć na uwadze nie tylko wygląd, ale także energię i entuzjazm przyszłego trenera.

Świadomość celów treningowych

Przychodząc na trening, dobry trener jest świadomy głównego celu swojego podopiecznego. Ważne jest, aby znał powód, dlaczego klient chce podejmować z nim treningi. Powinien co jakiś czas przypominać klientowi, po co tak ciężko pracuje. Mogą występować różne cele takie jak: zmniejszenie tkanki tłuszczowej, chęć zwiększenia swojej elastyczności, poprawa wyglądu i zdrowia.Szczera komunikacja

Szczera komunikacja to jedna z najważniejszych cech, które określają dobrego trenera personalnego. Instruktor powinien być szczery z klientem na każdym kroku – nawet w przypadku braku postępów. Jednak działa to w obie strony klient także powinien być szczery ze swoim trenerem, a zwłaszcza z wykonywanymi ćwiczeniami i spożywanym posiłkiem.

Kontrolowanie zmian i postępów

Śledzenie postępów metamorfozy podopiecznego jest bardzo ważne. Powinna wiedzieć to każda osoba ćwicząca, a jeśli nie, to powinna być poinformowana przez swojego trenera personalnego. Wystarczy prosty test skupiający się na badaniu ilości procentowej tkanki tłuszczowej i sprawdzanie wagi. Dobry instruktor będzie dbał o podstawą analizę.

Brak monotonii w czasie treningów

Ważne jest, aby trener personalny urozmaicał plan treningowy. Powinien zadbać o zapewnienie jednakowej pracy wszystkich partii mięśniowych naszego ciała – wykonując nowe polecenia.  Rutyna na treningach może powodować problemy z układem kostnym i mięśniowym. Na treningu należy zachować równowagę  ćwiczeniową.

Niezawodność i zabawa

Dobry trener powinien oferować pomoc zawsze, gdy klient ma jakiś problem. Powinien budzić zaufanie. Ważna jest także dobra zabawa! Może nią być np. zmiana siłowni jako miejsca lub trenowanie w grupie.

Trener personalny reklama

Każdy trener personalny nie powinien zapominać  o  reklamie swoich usług. Przeważnie większość instruktorów  decyduje się na stworzenie własnych wizytówek w sieci -  strony internetowe. Jest to jeden z najpopularniejszych tematów.  Sposobów na promowanie swoich usług jest bardzo wiele. Pozwól się poznać  potencjonalnym klientom. Twoim pierwszym krokiem  w promocji może być zarejestrowanie się na naszej stronie internetowej - LepszyTrener.pl
Chcesz przeczytać cały artykuł?

dietetyka-sportowa-jak-polaczyc-jedzenie-z-efektywnym-treningiem

Dietetyka sportowa - jak połączyć jedzenie z efektywnym treningiem?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Właściwie odżywiony organizm potrafi zdziałać więcej niż ten niedożywiony. W sporcie dietetyka ma swoją szczególną rolę. Jak jeść, żeby osiągnąć najlepsze efekty? I o co chodzi z timingiem węglowodanowym?

jak-uzupelnic-profil-trenera-lepszytrener-pl-w-odpowiedni-sposob

Jak uzupełnić profil trenera LepszyTrener.pl w odpowiedni sposób?

Serwis LepszyTrener.pl powstał z myślą o trenerach ogłaszających swoje usługi i ludziach szukających pomocy u specjalistów z danej dziedziny sportu. Po prostu łączymy trenera z podopiecznym. Przejście przez proces rejestracji jest tylko połową sukcesu w dotarciu do szerszej grupy klientów. Dowiedz się, jak uzupełnić profil trenera w LepszyTrener.pl, aby był bardziej atrakcyjny.

rola-badan-krwi-w-sporcie-jakie-badania-dla-sportowca

Rola badań krwi w sporcie | Jakie badania dla sportowca?

Badania krwi są cennym źródłem informacji na temat ogólnego stanu zdrowia sportowca. Szczególnie ważne są zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Czemu służą badania krwi w sporcie? Jak często należy je robić?

suplementy-xxi-wieku-zywnosc-przyszlosci

Suplementy XXI wieku - żywność przyszłości?

Superżywność to produkty spożywcze, które posiadają niezbędne składniki żywieniowe oraz udokumentowaną wartość prozdrowotną. Czy zatem możemy powiedzieć, że superżywność to współczesne suplementy, a może nawet leki?