Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera

Baza wiedzy na dobry start. Najczęściej zadawane pytania początkującego trenera Dodano: 2020.04.30

Masz ukończony kurs na trenera personalnego i praktyki za sobą, ale wciąż nie wiesz, co dalej? Jest tak, że nawet najlepsze szkoły i uczelnie wyższe nie dają gotowych rozwiązań i jako początkujący trener jesteś zdany sam na siebie. Dotychczasowe doświadczenie w kontakcie z młodymi trenerami pozwoliło nam na utworzenie zbioru, który na pewno ci pomoże. Oto najczęściej zadawane pytania początkującego trenera.

Jak zdobyć pierwszych klientów?

To jedno z tych pytań, które wielu początkujących trenerów. Tak naprawdę pierwszych klientów pozyskujesz już w momencie pracy w klubie fitness. To twoja trampolina rozwojowa, dlatego czerp jak najwięcej z polityki sprzedażowej siłowni, w której pracujesz. Pozyskiwanie klientów to temat bardzo obszerny i składa się na to wiele działań, m.in. marketing szeptany i siatka poleceń czy twoja obecność w sieci i social mediach.

Jaka jest najlepsza ścieżka rozwoju zawodowego?

Ponieważ każdy z nas jest inny i ma inne aspiracje, nie ma złotego środka i idealnego przepisu na karierę w branży. Może się okazać, że z czasem zamiast indywidualnych treningów, chętniej będziesz prowadzić zajęcia w kilkuosobowych grupach. Wszystko zależy od tego, jakich ludzi spotkasz na swojej drodze zawodowej i jaki będzie twój pierwszy szef. Najważniejsze są twoje odczucia - tę pracę po prostu trzeba kochać!

Czytaj: Najbardziej hot zajęcia na siłowni

Co jest lepsze: praca w klubie czy własna działalność?

Obydwie formy zatrudnienia mają swoje plusy i minusy. Na samym początku swojej drogi zawodowej zdecyduj się na współpracę z klubem. To twoja trampolina rozwojowa, która da ci spory zastrzyk doświadczenia i otworzy oczy na wiele procesów, o których nie było mowy na studiach czy podczas kursu. Z czasem, gdy twoje portfolio będzie się rozrastać, możesz zacząć działać na własną rękę i otworzyć trenerską działalność gospodarczą.

Jak stworzyć ofertę i ciekawe promocje?
początkujący trener personalny

Zacznij od tego, w czym jesteś naprawdę dobry. Każdy początkujący trener myśli, że umie i może wszystko, a to nieprawda. Jedni z nas bardziej odnajdują się w treningu funkcjonalnym, inni wolą trening przygotowania motorycznego. Przeanalizuj to, co robi konkurencja i zastanów się, jaką wartość dodaną możesz zaproponować potencjalnym klientom - plan żywieniowy, suplementacja czy może prowadzenie online? Na promocje sezonowe zawsze jest czas, a dyktują je poniekąd kalendarz i warunki pogodowe.

Jak powinien wyglądać wywiad wstępny?

To bardzo dobre narzędzie diagnostyczne w pracy każdego trenera, nie tylko początkującego. Tak naprawdę nawet najbardziej doświadczeni korzystają z zestawu pytań czy gotowego formularza. Zbieraj tu takie ogólne dane klienta, informacje dotyczące jego pracy i trybu życia oraz aktualnych celów treningowych. Koniecznie w wywiadzie wstępnym pytaj o preferencje żywieniowe i treningowe oraz o stan zdrowia i przebyte choroby. Jeśli twoimi klientami są kobiety, nie bój się zapytań o cykl menstruacyjny czy ciążę - to ważne aspekty w twojej pracy i mogą mieć wpływ na przygotowaną ofertę.

W jakie szkolenia warto inwestować?

Gdy nabierzesz już pierwszych doświadczeń w bezpośredniej pracy z klientem, przyjdzie czas na dodatkowe szkolenia. Przede wszystkim inwestuj w nową wiedzę, aby być na bieżąco z aktualnymi trendami. W ten sposób skutecznie odpowiesz na potrzeby i oczekiwania swoich potencjalnych klientów. Bardzo ważne w pracy trenera personalnego są umiejętności diagnostyczne oraz interpretacja wyników badań krwi pod kątem dietoterapii. Jeśli planujesz rozwijać się w tym kierunku, koniecznie sięgaj po tę tematykę kursów i szkoleń.

Jakie treści warto udostępniać na swoim fanpage’u?

Musisz wiedzieć, że jako trener personalny występujesz w roli fachowca i obserwuje cię cały świat. Tak podczas własnych treningów, jak i w sieci liczy się precyzja i pozostawanie jak najbardziej profesjonalnym. Udostępniaj ważne dla twojej pracy badania i publikacje, ale też nie skupiaj się wyłącznie na działaniach odtwórczych. Ważna jest twoja kreatywność, dlatego świetnie się sprawdzą przepisy na dietetyczne słodkości czy pomysły na szybki trening w domowym zaciszu.Chcesz przeczytać cały artykuł?

klient-niezadowolony-z-treningu-jak-poradzic-sobie-z-porazka

Klient niezadowolony z treningu. Jak poradzić sobie z porażką?

Zmotywowani i podążający za twoimi wskazówkami klienci to niewątpliwie pozytywny aspekt w pracy trenera personalnego. To nie tylko wyznacznik wysokiego prestiżu i poziomu wiedzy fachowej trenera, ale też motywacja sama w sobie. Co zrobić, kiedy w grę wchodzi klient niezadowolony z treningu? Zobacz, jak poradzić sobie z porażką, jeśli usługa faktycznie nie była skrojona na miarę potrzeb.

kreowanie-wizerunku-trenera-krok-po-kroku-zobacz-jakie-to-proste

Kreowanie wizerunku trenera krok po kroku - zobacz, jakie to proste!

Niezależnie od twojego stażu w zawodzie trenera, musisz stale pracować nad tym, jak widzi cię odbiorca. Odpowiednie relacje z innymi oraz skupienie na celu i podążanie w jego kierunku na pewno będą pomocne. Zobacz, jak krok po kroku wygląda kreowanie wizerunku trenera. Wdrożenie tych małych kroków w życie pozwoli ci na zwiększenie autorytetu i zbudowanie mocnej marki własnej.

sama-waga-to-nie-wszystko-na-czym-polega-analiza-skladu-ciala-i-jak-wyglada

Sama waga to nie wszystko! Na czym polega analiza składu ciała i jak wygląda?

Jako trener personalny dobrze wiesz, że samo obserwowanie wagi i kontrola masy ciała nie wystarczy w żadnym procesie treningowym. Kluczowym parametrem jest ilość tłuszczu w organizmie, a także masa kości i ogólne nawodnienie organizmu. Zobacz, czym jest analiza składu ciała, jak się do niej przygotować i jak poprawnie odczytywać wyniki.

czy-twoj-biznes-straci-na-pandemii-krotki-poradnik-dla-trenerow-personalnych

Czy twój biznes straci na pandemii? Krótki poradnik dla trenerów personalnych

Bieżąca sytuacja w kraju i na świecie nie wygląda najlepiej. Choroba wywołana nowym wirusem wciąż się rozwija, a droga do szczepionki jest daleka. Czy twój biznes straci na pandemii? Zobacz, jak łatwo przekuć kryzysową sytuację w prawdziwy sukces swojej trenerskiej działalności.