Pierwsza pomoc na siłowni – jak się zachować w przypadku kontuzji klienta?

Pierwsza pomoc na siłowni – jak się zachować w przypadku kontuzji klienta? Dodano: 2016.11.04

Wypadki na siłowni nie są rzeczą rzadką. Obsługa siłowni powinna zatem wiedzieć, jak zachować się w przypadku urazu lub kontuzji klienta. Oto najczęstsze niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić podczas treningu.

Wypadek na siłowni i w klubie fitness

Podczas treningu na siłowni czasem dochodzi do powstawania drobnych uszkodzeń ciała. Wystarczy, że klient nie zauważy wystającego elementu przyrządu i o niego zahaczy. Obsługa siłowni (a przede wszystkim trener personalny lub instruktor fitness) powinna wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji.

Drobne zranienia, stłuczenia i siniaki

W większości przypadków klienci siłowni nie zgłaszają tego typu uszkodzeń, ze względu na ich niewielką rangę. Duże znaczenie ma więc obserwowanie ćwiczących i dbanie o ich bezpieczeństwo. Czasem nawet najdrobniejsze zranienia czy stłuczenia mogą wywołać poważniejsze konsekwencje.

wypadek pierwsza pomoc na siłowni treningu

Siniaki powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. W przypadku poważniejszych uderzeń mogą pojawiać się krwiaki. Gdy wystąpi obrzęk obsługa klubu fitness powinna zapewnić klientowi zimny okład, który zmniejszy opuchliznę. Czasem może się zdarzyć, że siniak jest wynikiem złamania kości. Warto dokładnie obejrzeć uraz klienta i wraz z nim ustalić czy konieczne jest wezwanie lekarza.

W przypadku wystąpienia skaleczeń lub otarć u klienta siłowni należy zapewnić mu jak najszybsze odkażenie rany. Nawet przy najdrobniejszych uszkodzeniach może dojść do zakażenia. Obsługa siłowni (najlepiej osoby, które odbyły szkolenie z pierwszej pomocy) powinna oczyścić, zdezynfekować i zakleić ranę plastrem z opatrunkiem. Jeśli klient siłowni wciąż skarży się na ból w miejscu skaleczenia lub otarcia należy zapewnić mu opiekę lekarską.

Skręcenie stawu, co robić?

Częstym wypadkiem podczas treningu w klubie fitness są skręcenia stawów. Powodem takiego urazu jest najczęściej nadmierne rozciągnięcie stawów podczas nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Warto więc zachęcać klientów do korzystania z usług trenera personalnego – dzięki temu będą mniej narażeni na kontuzje. Skręcenie stawu może również być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem stopy. W takiej sytuacji obsługa siłowni powinna w pierwszej kolejności schłodzić miejsce urazu klienta (można przyłożyć zimny kompres). Warto także zlecić recepcji siłowni wezwanie lekarza. Jeśli klient skarży się na duży ból personel powinien unieruchomić skręcony staw np. zabandażować. Można również podać klientowi leki przeciwbólowe.

Naciągnięcia ścięgien, więzadeł i włókien mięśniowych

Podczas treningu w klubie fitness klient w każdej chwili może doprowadzić do naciągnięcia ścięgien, włókien mięśniowych czy więzadeł. W skrajnych przypadkach mogą się zdarzyć także zerwania ścięgien. Taki uraz charakteryzuje się odczuwaniem ostrego bólu podczas zginania i prostowania stawu. W takiej sytuacji obsługa siłowni powinna zapewnić klientowi zimny okład oraz odradzić dalszy trening. Personel klubu fitness powinien poinformować klienta o tym, by stosował taki okład przez minimum 24 h. Jeśli ból się utrzymuje i nie czuje poprawy – powinien udać się do lekarza.

Urazy stawu kolanowego

Podczas większości treningów kolana są jednym z najbardziej obciążonych stawów. Skręcenie, stłuczenie czy nadwyrężenie więzadeł może doprowadzić do poważnej kontuzji. Podczas takiego wypadku na siłowni obsługa powinna jak najszybciej schłodzić miejsce urazu, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk u klienta. Recepcja siłowni powinna niezwłocznie wezwać lekarza, ponieważ uszkodzenie stawu kolanowego zazwyczaj jest usztywniane gipsem lub ortezą.

Apteczka pierwszej pomocy na siłowni

Każdy klub fitness powinien mieć w swoim obiekcie sportowym apteczkę pierwszej pomocy. Jest ona zbiorem podstawowych narzędzi i przyborów medycznych, które mogą się przydać w sytuacji wypadku na treningu. Powinny się w niej znajdować m.in. opatrunki, bandaże, opaski elastyczne, rękawiczki lateksowe, nożyczki, chusty trójkątne czy maseczka do oddychania. W apteczce pierwszej pomocy nie powinno przechowywać się specjalistycznych leków, ponieważ nieumiejętne ich podanie może zaszkodzić klientowi. Siłownia powinna zadbać o to, by apteczka znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu oraz była okresowo uzupełniana. Najczęstszym miejscem jej przechowywania jest recepcja siłowni. Dzięki temu klienci mogą zgłosić problem trenerowi personalnemu lub instruktorowi, a ten szybko zapewni im odpowiednią pomoc.

Czytaj dalej: Jak powinna zachować się siłownia w razie wypadku klienta?

Jak pomóc klientowi podczas urazu na siłowni?

Podczas czekania na pomoc trener personalny lub instruktor powinien zadbać o to, by klient czuł się komfortowo. Warto zapewnić klientowi bezpieczne miejsce, w którym nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych ćwiczących. Do obowiązków klubu fitness należy pierwsza pomoc w przypadku kontuzji. Ważne jest, by zorientować się jak najszybciej, że wydarzył się wypadek i sprawnie wezwać lekarza. Klient powinien czuć się zaopiekowany i spokojny. Obsługa siłowni powinna zadbać o to, by recepcja zawiadomiła bliskich klienta o wydarzeniu, jeśli oczywiście trenujący ma takie życzenie. Trener personalny lub instruktor nie powinni obwiniać klienta o zaistniałą sytuację. W momencie oczekiwania na pomoc nie jest to najistotniejszą kwestią. Często powodem kontuzji jest nieprawidłowa technika, zbyt duże obciążenie, nieumiejętna asekuracja czy zbyt intensywne treningi. Należy jednak porozmawiać o tym z klientem w późniejszym terminie. Co więcje, warto zadbać o to, by wszystkie kwestie sporne znalazły rozwiązanie w regulaminie

Chcesz przeczytać cały artykuł?

prowadzenie-silowni-o-czym-trzeba-pamietac

Prowadzenie siłowni – o czym trzeba pamiętać?

Marzy Ci się Twoja własna działalność związana z sportem? Chciałbyś nie tylko uczęszczać, ale i posiadać własną siłownię? W tym artykule przybliżymy Cię do zrealizowania Twoich marzeń – przedstawimy Ci ważne rzeczy, o których trzeba pamiętać.

co-nalezy-zrobic-w-sytuacji-gdy-klient-ma-wypadek-na-silowni

Co należy zrobić w sytuacji, gdy klient ma wypadek na siłowni?

Podczas treningu na siłowni często dochodzi do urazów i kontuzji. Zazwyczaj takie incydenty nie należą do poważnych. Czasem jednak zdarza się, że klient siłowni ucierpi znacznie mocniej. Co siłownia/klub fitness może zrobić w takiej sytuacji?

jak-zarabiac-na-prowadzeniu-silowni-lub-klubu-fitness

Jak zarabiać na prowadzeniu siłowni lub klubu fitness?

Założenie klubu fitness/siłowni to jedno, uzyskiwanie dochodu – to drugie. Zobacz, w jaki sposób uzyskać dochodowość własnego biznesu.

co-wpisac-w-koszty-w-branzy-fitness

Co wpisać w koszty w branży fitness?

Nie bez przyczyny mówi się „reklama dźwignią handlu”. Jest ona jednym z podstawowych wydatków siłowni i klubów fitness. Zobacz, jak skuteczniej trafiać do klientów docelowych. Poznaj czynniki determinujące charakter reklamy.