Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni?

Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni? Dodano: 2019.12.05

Chociaż zadania managera klubu fitness nie sprowadzają się tylko do zarządzania personelem obsługi i zespołem sprzedaży, stanowią one większą część jego pracy. Właściwie dobrany i odpowiednio zmotywowany zespół będzie osiągać założone wyniki i wspólnie z managerem będzie rozwijać twój klub. Jak zarządzać pracownikami siłowni i rozwijać swój team?

Zarządzanie siłownią od podstaw: rekrutacja i dobór pracowników

Rekrutacja to bardzo złożony i skomplikowany proces, złożony z wielu etapów, gdzie każdy z nich jest bardzo ważny. Poszukiwania pracowników warto rozpocząć od określenia profilu kandydata. Zdecyduj, jaka ma to być osoba, jakie powinna mieć kompetencje i ewentualne doświadczenie. Pamiętaj, że zupełnie innej osoby szukasz do działu sprzedaży czy obsługi klienta i innej na stanowisko trenera personalnego czy instruktora fitnessu. Odpowiedni dobór personelu sprawi, że twój klub będzie funkcjonował sprawnie, a ty możesz delegować coraz więcej obowiązków i przekazywać odpowiedzialność, by skupić się na całkowitym rozwoju swojej siłowni. Przy podjęciu decyzji nt. ewentualnego zatrudnienia pomocna może być odpowiedź na pytanie:

Czy ja i mój zespół odnajdziemy się z danym kandydatem w sytuacji poza służbowej?

Czas pracy na siłowni: układanie grafiku dla zespołu klubu fitness

Układanie grafiku pracy dla wielu komórek organizacyjnych to comiesięczna zmora każdego managera. Praca w systemie zmianowym wprowadza czynnik dezorganizacyjny w postaci różnych pór prowadzenia zajęć fitness czy też różnych godzin pracy recepcji, trenerów i działu sprzedaży. Możesz samodzielnie układać harmonogramy dla różnych działów, możesz też skorzystać z gotowego narzędzia do planowania czasu pracy. Pamiętaj, że wprowadzenie ruchomego czasu pracy lub systemu równoważnego to nie tylko konieczność oddawania dni wolnych za pracę w weekendy, ale również inne prawa pracownicze, w tym nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy oraz określona liczba dni wolnych w miesiącu.
Dobrze przygotowany grafik pracy to wypoczęty i efektywny zespół, a tylko taki pomoże ci osiągać założone cele. Jak najlepiej motywować pracowników do działania i realizacji wyników?

Zobacz: Jak zarabiać na prowadzeniu siłowni?

Odpowiednia motywacja: zarządzanie zespołem siłowni i jego rozwój
jak zarządzać pracownikami siłowni

Jako manager odpowiadasz nie tylko za klub, sprzęt i podległy zespół, ale również za budżet, którym zarządzasz. Odpowiednio zaplanowany budżet pozwoli na maksymalizację zysków siłowni i zapewni odpowiednią motywację twojego zespołu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, warto zaplanować premie za realizację celów na określonym poziomie i dodatki motywacyjne.
Dobrym benefitem może się okazać pozapłacowa motywacja pracowników np. w formie wyjść integracyjnych czy bezpłatnych karnetów dla pracowników i ich osób towarzyszących. W zakładach pracy w systemie zmianowym sprawdzają się też grafiki pracy dopasowane do potrzeb zespołu. Ważne jest również delegowanie zadań i dawanie coraz większej samodzielności przy jednoczesnym zwiększaniu odpowiedzialności za powierzone zadania. Nie bój się wyznaczania liderów w swoich działach - to dodatkowo zmotywuje docenione osoby i pokaże innym, że jako manager dajesz pewną możliwość rozwoju osobistego.

Zarządzanie pracownikami siłowni: feedback realizacji celów

Informacja zwrotna to w dzisiejszych czasach nieodłączny element codziennej pracy. Feedback jest bardzo ważny - stosując to łatwe w użyciu narzędzie, zaznaczysz pracownikom swoją obecność, szybko ocenisz elementy pracy lub jej całokształt oraz wyznaczysz jasny kierunek dalszych działań. Ocena pracownika przez pryzmat faktów, ustosunkowania się do nich, ewentualnych konsekwencji i oczekiwań (tzw. FUKO) może być dobrym narzędziem motywacyjnym i jednocześnie dyscyplinującym. Pracownik dostanie od ciebie jasny komunikat i postawiony cel do realizacji podparty twoimi oczekiwaniami. Bieżący monitoring działań twojego zespołu to również informacja zwrotna dla ciebie - czy i jak sobie radzą twoi pracownicy i jak możesz zwiększyć ich efektywność. To kluczowa sprawa w zarządzaniu klubem fitness.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

zainwestuj-w-rozwoj-swojego-zespolu-system-szkolen-dla-trenerow-i-instruktorow

Zainwestuj w rozwój swojego zespołu - system szkoleń dla trenerów i instruktorów

Dynamiczny rozwój branży fitness i coraz nowsze metody pracy z klientem determinują konieczność stałego rozwoju trenerów personalnych i instruktorów fitness. Certyfikowane szkoły personalizują ofertę swoich kursów, by sprostać oczekiwaniom fachowców i potrzebom rynku. Dlaczego warto stale szkolić swoich trenerów i instruktorów?

biznes-w-branzy-fitness-sprawdz-dlaczego-warto-rozwijac-swoja-firme-i-dzialaj

Biznes w branży fitness? Sprawdź, dlaczego warto rozwijać swoją firmę i działaj!

Nieustanny rozwój firmy wpisany jest w szeroko pojętą przedsiębiorczość, a pozyskiwanie nowych kontaktów generuje obroty i zyski. Dlaczego jeszcze warto rozwijać swój biznes w branży fitness i czy to naprawdę się opłaca? Poznaj 5 dobrych powodów i działaj, by osiągnąć jak najwięcej!

wizytownik-pelny-po-brzegi-jak-nawiazywac-kontakty-biznesowe-w-branzy-fitness

Wizytownik pełny po brzegi. Jak nawiązywać kontakty biznesowe w branży fitness

Choć twój klub fitness odwiedza sporo akwizytorów, ich wizytówki nie są twoim celem. Kontakty biznesowe, które warto nawiązywać w branży fitness, powinny być wykorzystywane do ciągłego rozwoju twojego klubu. Zobacz, jak zdobyć najlepsze kontakty w świecie biznesu w branży fitness i poznaj proste triki na utrzymanie długofalowych relacji!

twoj-klub-fitness-w-dobrej-formie-kiedy-potrzebuje-zmiany

Twój klub fitness w dobrej formie - kiedy potrzebuje zmiany?

Zarządzanie klubem fitness to spore wyzwanie dla właścicieli i managerów. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, regularnie kontrolować stan techniczny urządzeń i pomieszczeń, stale rozwijać i motywować zespół oraz budować jak najlepszą atmosferę wśród klientów. Oto 6 znaków, które wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian w twoim klubie fitness.