Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni?

Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni? Dodano: 2019.12.05

Chociaż zadania managera klubu fitness nie sprowadzają się tylko do zarządzania personelem obsługi i zespołem sprzedaży, stanowią one większą część jego pracy. Właściwie dobrany i odpowiednio zmotywowany zespół będzie osiągać założone wyniki i wspólnie z managerem będzie rozwijać twój klub. Jak zarządzać pracownikami siłowni i rozwijać swój team?

Zarządzanie siłownią od podstaw: rekrutacja i dobór pracowników

Rekrutacja to bardzo złożony i skomplikowany proces, złożony z wielu etapów, gdzie każdy z nich jest bardzo ważny. Poszukiwania pracowników warto rozpocząć od określenia profilu kandydata. Zdecyduj, jaka ma to być osoba, jakie powinna mieć kompetencje i ewentualne doświadczenie. Pamiętaj, że zupełnie innej osoby szukasz do działu sprzedaży czy obsługi klienta i innej na stanowisko trenera personalnego czy instruktora fitnessu. Odpowiedni dobór personelu sprawi, że twój klub będzie funkcjonował sprawnie, a ty możesz delegować coraz więcej obowiązków i przekazywać odpowiedzialność, by skupić się na całkowitym rozwoju swojej siłowni. Przy podjęciu decyzji nt. ewentualnego zatrudnienia pomocna może być odpowiedź na pytanie:

Czy ja i mój zespół odnajdziemy się z danym kandydatem w sytuacji poza służbowej?

Czas pracy na siłowni: układanie grafiku dla zespołu klubu fitness

Układanie grafiku pracy dla wielu komórek organizacyjnych to comiesięczna zmora każdego managera. Praca w systemie zmianowym wprowadza czynnik dezorganizacyjny w postaci różnych pór prowadzenia zajęć fitness czy też różnych godzin pracy recepcji, trenerów i działu sprzedaży. Możesz samodzielnie układać harmonogramy dla różnych działów, możesz też skorzystać z gotowego narzędzia do planowania czasu pracy. Pamiętaj, że wprowadzenie ruchomego czasu pracy lub systemu równoważnego to nie tylko konieczność oddawania dni wolnych za pracę w weekendy, ale również inne prawa pracownicze, w tym nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy oraz określona liczba dni wolnych w miesiącu.
Dobrze przygotowany grafik pracy to wypoczęty i efektywny zespół, a tylko taki pomoże ci osiągać założone cele. Jak najlepiej motywować pracowników do działania i realizacji wyników?

Zobacz: Jak zarabiać na prowadzeniu siłowni?

Odpowiednia motywacja: zarządzanie zespołem siłowni i jego rozwój
jak zarządzać pracownikami siłowni

Jako manager odpowiadasz nie tylko za klub, sprzęt i podległy zespół, ale również za budżet, którym zarządzasz. Odpowiednio zaplanowany budżet pozwoli na maksymalizację zysków siłowni i zapewni odpowiednią motywację twojego zespołu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, warto zaplanować premie za realizację celów na określonym poziomie i dodatki motywacyjne.
Dobrym benefitem może się okazać pozapłacowa motywacja pracowników np. w formie wyjść integracyjnych czy bezpłatnych karnetów dla pracowników i ich osób towarzyszących. W zakładach pracy w systemie zmianowym sprawdzają się też grafiki pracy dopasowane do potrzeb zespołu. Ważne jest również delegowanie zadań i dawanie coraz większej samodzielności przy jednoczesnym zwiększaniu odpowiedzialności za powierzone zadania. Nie bój się wyznaczania liderów w swoich działach - to dodatkowo zmotywuje docenione osoby i pokaże innym, że jako manager dajesz pewną możliwość rozwoju osobistego.

Zarządzanie pracownikami siłowni: feedback realizacji celów

Informacja zwrotna to w dzisiejszych czasach nieodłączny element codziennej pracy. Feedback jest bardzo ważny - stosując to łatwe w użyciu narzędzie, zaznaczysz pracownikom swoją obecność, szybko ocenisz elementy pracy lub jej całokształt oraz wyznaczysz jasny kierunek dalszych działań. Ocena pracownika przez pryzmat faktów, ustosunkowania się do nich, ewentualnych konsekwencji i oczekiwań (tzw. FUKO) może być dobrym narzędziem motywacyjnym i jednocześnie dyscyplinującym. Pracownik dostanie od ciebie jasny komunikat i postawiony cel do realizacji podparty twoimi oczekiwaniami. Bieżący monitoring działań twojego zespołu to również informacja zwrotna dla ciebie - czy i jak sobie radzą twoi pracownicy i jak możesz zwiększyć ich efektywność. To kluczowa sprawa w zarządzaniu klubem fitness.
Chcesz przeczytać cały artykuł?

dlaczego-twoja-silownia-potrzebuje-strony-internetowej

Dlaczego Twoja siłownia potrzebuje strony internetowej?

Promocja siłowni w Internecie to obowiązkowy punkt każdej działalności tego typu. Jak założyć własną stronę internetową i ile to kosztuje?

silownia-szkola-jogi-sala-fitness-jak-otworzyc-wlasny-biznes-w-branzy

Siłownia, szkoła jogi, sala fitness. Jak otworzyć własny biznes w branży?

Długoterminowe karnety, zajęte maszyny na siłowniach, przepełnione sale fitness i kolejki do szafek w szatni. Sieciowe kluby fitness zaczynają przejadać się już większości klientów. Gdzieś ćwiczyć trzeba, dlatego też w odpowiedzi na potrzeby klientów powstają kameralne studia treningu fitness, szkoły jogi i niewielkie siłownie z typowym dla tego sportu klimatem wnętrza. Jak otworzyć własny biznes w branży?

pomysly-na-reklame-silowni-w-internecie-zareklamuj-sie

Pomysły na reklamę siłowni w Internecie - zareklamuj się!

Reklama jest podobno dźwignią handlu, dlatego warto o nią zadbać. Jak właściwie zareklamować swoją siłownię? Co zrobić, by odwiedzało ją więcej osób?

prowadzenie-silowni-o-czym-trzeba-pamietac

Prowadzenie siłowni – o czym trzeba pamiętać?

Marzy Ci się Twoja własna działalność związana z sportem? Chciałbyś nie tylko uczęszczać, ale i posiadać własną siłownię? W tym artykule przybliżymy Cię do zrealizowania Twoich marzeń – przedstawimy Ci ważne rzeczy, o których trzeba pamiętać.