Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni?

Manager klubu fitness - jak skutecznie zarządzać pracownikami siłowni? Dodano: 2019.12.05

Chociaż zadania managera klubu fitness nie sprowadzają się tylko do zarządzania personelem obsługi i zespołem sprzedaży, stanowią one większą część jego pracy. Właściwie dobrany i odpowiednio zmotywowany zespół będzie osiągać założone wyniki i wspólnie z managerem będzie rozwijać twój klub. Jak zarządzać pracownikami siłowni i rozwijać swój team?

Zarządzanie siłownią od podstaw: rekrutacja i dobór pracowników

Rekrutacja to bardzo złożony i skomplikowany proces, złożony z wielu etapów, gdzie każdy z nich jest bardzo ważny. Poszukiwania pracowników warto rozpocząć od określenia profilu kandydata. Zdecyduj, jaka ma to być osoba, jakie powinna mieć kompetencje i ewentualne doświadczenie. Pamiętaj, że zupełnie innej osoby szukasz do działu sprzedaży czy obsługi klienta i innej na stanowisko trenera personalnego czy instruktora fitnessu. Odpowiedni dobór personelu sprawi, że twój klub będzie funkcjonował sprawnie, a ty możesz delegować coraz więcej obowiązków i przekazywać odpowiedzialność, by skupić się na całkowitym rozwoju swojej siłowni. Przy podjęciu decyzji nt. ewentualnego zatrudnienia pomocna może być odpowiedź na pytanie:

Czy ja i mój zespół odnajdziemy się z danym kandydatem w sytuacji poza służbowej?

Czas pracy na siłowni: układanie grafiku dla zespołu klubu fitness

Układanie grafiku pracy dla wielu komórek organizacyjnych to comiesięczna zmora każdego managera. Praca w systemie zmianowym wprowadza czynnik dezorganizacyjny w postaci różnych pór prowadzenia zajęć fitness czy też różnych godzin pracy recepcji, trenerów i działu sprzedaży. Możesz samodzielnie układać harmonogramy dla różnych działów, możesz też skorzystać z gotowego narzędzia do planowania czasu pracy. Pamiętaj, że wprowadzenie ruchomego czasu pracy lub systemu równoważnego to nie tylko konieczność oddawania dni wolnych za pracę w weekendy, ale również inne prawa pracownicze, w tym nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy oraz określona liczba dni wolnych w miesiącu.
Dobrze przygotowany grafik pracy to wypoczęty i efektywny zespół, a tylko taki pomoże ci osiągać założone cele. Jak najlepiej motywować pracowników do działania i realizacji wyników?

Zobacz: Jak zarabiać na prowadzeniu siłowni?

Odpowiednia motywacja: zarządzanie zespołem siłowni i jego rozwój
jak zarządzać pracownikami siłowni

Jako manager odpowiadasz nie tylko za klub, sprzęt i podległy zespół, ale również za budżet, którym zarządzasz. Odpowiednio zaplanowany budżet pozwoli na maksymalizację zysków siłowni i zapewni odpowiednią motywację twojego zespołu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, warto zaplanować premie za realizację celów na określonym poziomie i dodatki motywacyjne.
Dobrym benefitem może się okazać pozapłacowa motywacja pracowników np. w formie wyjść integracyjnych czy bezpłatnych karnetów dla pracowników i ich osób towarzyszących. W zakładach pracy w systemie zmianowym sprawdzają się też grafiki pracy dopasowane do potrzeb zespołu. Ważne jest również delegowanie zadań i dawanie coraz większej samodzielności przy jednoczesnym zwiększaniu odpowiedzialności za powierzone zadania. Nie bój się wyznaczania liderów w swoich działach - to dodatkowo zmotywuje docenione osoby i pokaże innym, że jako manager dajesz pewną możliwość rozwoju osobistego.

Zarządzanie pracownikami siłowni: feedback realizacji celów

Informacja zwrotna to w dzisiejszych czasach nieodłączny element codziennej pracy. Feedback jest bardzo ważny - stosując to łatwe w użyciu narzędzie, zaznaczysz pracownikom swoją obecność, szybko ocenisz elementy pracy lub jej całokształt oraz wyznaczysz jasny kierunek dalszych działań. Ocena pracownika przez pryzmat faktów, ustosunkowania się do nich, ewentualnych konsekwencji i oczekiwań (tzw. FUKO) może być dobrym narzędziem motywacyjnym i jednocześnie dyscyplinującym. Pracownik dostanie od ciebie jasny komunikat i postawiony cel do realizacji podparty twoimi oczekiwaniami. Bieżący monitoring działań twojego zespołu to również informacja zwrotna dla ciebie - czy i jak sobie radzą twoi pracownicy i jak możesz zwiększyć ich efektywność. To kluczowa sprawa w zarządzaniu klubem fitness.




Chcesz przeczytać cały artykuł?

relacje-z-klientami-w-dobie-pandemii-jak-utrzymac-karnetowiczow-na-silowni

Relacje z klientami w dobie pandemii. Jak utrzymać karnetowiczów na siłowni?

Kiedy na zewnątrz szaleje nieznany dotychczas wirus, kolejne decyzje rządowe ograniczają działalność m.in. w branży fitness. Problem zamrożonych karnetów dotyczy wszystkich siłowni i klubów fitness w Polsce i na świecie. Jak utrzymać karnetowiczów na siłowni i czy jakiś sposób, by okiełznać ten problem?

zamkniecie-klubu-fitness-co-dalej-czy-twoj-biznes-straci-na-pandemii

Zamknięcie klubu fitness: co dalej? Czy twój biznes straci na pandemii?

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa siłownie, kluby fitness i inne obiekty sportowe pozostają zamknięte. Trudno powiedzieć, jak długo to potrwa, tym bardziej, że liczba zachorowań cały czas rośnie. Czy twój biznes straci na pandemii i czy są sposoby, by przetrwać ten trudny okres?

planowanie-rozkladu-silowni-czyli-jak-skutecznie-rozmiescic-strefy-treningowe

Planowanie rozkładu siłowni, czyli jak skutecznie rozmieścić strefy treningowe

Decydujesz się na otwarcie siłowni lub klubu fitness? Przed tobą ogromne przedsięwzięcie - i nie chodzi o samą inwestycję, bo nakłady finansowe szybko się zwrócą po zdobyciu pierwszych klientów. Tylko jak ich zadowolić? Zobacz, jak logistycznie rozmieścić strefy treningowe w swoim klubie, tak aby treningi na siłowni przynosiły jak najwięcej korzyści, a zajęcia fitness cieszyły się dużą frekwencją.

nowinki-technologiczne-w-twoim-klubie-fitness-zobacz-co-warto-wdrozyc

Nowinki technologiczne w twoim klubie fitness. Zobacz, co warto wdrożyć!

Rozwój technologiczny i wszechogarniająca komputeryzacja dotyczą już każdej branży w gospodarce światowej. Również branża fitness może korzystać z nowości technicznych i komputerowych rozwiązań. Zobacz, jakie technologiczne ulepszenia warto wprowadzić w klubie i dlaczego akurat takie posunięcie będzie dla ciebie korzystne.