Kulturystyka – suplementacja testosteronu

Kulturystyka – suplementacja testosteronu

Nie da się ukryć, że kulturyści bardzo często sięgają po suplementy i odżywki. Jedną z najbardziej popularnych form wspomagających jest kuracja testosteronem. Jak przebiega suplementacja tego hormonu? Jakie są jej efekty? Czy kuracja testosteronem jest bezpieczna? Odpowiedzi na te – i inne – pytania znajdziecie w naszym artykule!

Testosteron – męski hormon na masę

Hormon wzrostu i testosteron są najistotniejszymi hormonami odpowiadającymi za zwiększanie masy mięśniowej. Pierwszy z nich bierze udział w tworzeniu nowych komórek mięśniowych. Drugi natomiast – jest pozbawiony takich właściwości. Dlaczego więc jest tak ważny w trakcie budowania masy mięśniowej u kulturystów? Otóż, połączenie obu tych hormonów objawia się poprawą efektów treningu kulturystycznego. Testosteron jest również koniecznym składnikiem cyklów sterydowych – nawet wśród początkujących sportowców. Suplementację hormonu wzrostu natomiast zaleca się głównie zaawansowanym zawodnikom.

Kuracja testosteronem – oszukiwanie natury?

Kuracja testosteronem na zwiększanie masy mięśniowej

Podobnie jak hormon wzrostu, testosteron jest naturalnym hormonem występującym w organizmie. Dlaczego zatem kulturyści tak często sięgają po suplementy na jego bazie? Odpowiedź jest prosta – organizm produkuje ograniczone ilości testosteronu. Jeśli sportowcom zależy na szybkich i większych efektach – włączają do treningu dodatkową suplementację tego hormonu. Ponadto, testosteron ma właściwości antykataboliczne – blokuje azot i fosfor w organizmie.

Jak wygląda kuracja testosteronem w kulturystyce?

Charakter i czas działania hormonu, częstotliwość iniekcji czy długość kuracji zależą od rodzaju przyjmowanego środka. Najczęściej mówi się jednak o działaniu testosteronu obejmującym 5-7 dni. Podczas budowania masy mięśniowej w treningu kulturystycznym zwykle stosuje się dawki 250-500 mg – dostarczane do organizmu co około 5 dzień. Taka kuracja testosteronem trwa zazwyczaj 8-12 tygodni. Działanie i efekty są odczuwalne po około 2-3 tygodniach kuracji.

Przyjmowanie syntetycznej formy testosteronu wiąże się z odbyciem kuracji pocyklowej (PCT). Pozwala ona na uruchomienie produkcji HPTA – zablokowanej w trakcie suplementacji testosteronu z zewnątrz. Zwykle odbywa się ją dwa tygodnie po ostatnim zastrzyku z syntetycznym testosteronem.

Testosteron – nie tylko dla kulturystów

Jako, że testosteron występuje naturalnie w organizmie, ma pełni również określone funkcje. Ten hormon ma ogromny wpływ na zwiększanie libido oraz nastrój. Co więcej, odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania. Mianowicie, odpowiada za rozwój męskich narządów rozrodczych oraz pojawienie się owłosienia na ciele. Po osiągnięciu dorosłości natomiast bierze udział w procesie łysienia oraz produkcji plemników. Testosteron umożliwia również prawidłowy rozwój i wzmocnienie kości oraz zwiększanie się masy i siły mięśniowej.

Czy kuracja testosteronem jest bezpieczna?

Kuracja testosteronem

Jak większość odżywek i suplementów, testosteron ma swoje wady. Dostarczanie tego hormonu z zewnątrz może wywołać tzw. sprzężenie zwrotne w jądrach, czyli uniemożliwić naturalną produkcję testosteronu w organizmie. Taki stan może zaistnieć po zakończeniu cyklu z testosteronem. Dlaczego? Zaprzestanie suplementacji oznacza dynamiczne zmniejszenie się jego poziomu w organizmie. Skutkiem tego będzie radykalne znikanie efektów treningowych (zmniejszanie się masy mięśniowej). Środkiem zapobiegawczym w tej sytuacji może być suplementowanie substancji mających wpływ na pobudzenie naturalnej produkcji testosteronu.

Ważne jest zatem umiejętne i rozsądne stosowanie środków wspomagających w kulturystyce. Także przesadzenie z czasem trwania kuracji testosteronem oraz przyjmowanie zbyt dużych jego dawek może skończyć się nieprzyjemnie. Odnotowywane są m.in. przypadki ginekomastii czy retencji wody w organizmie.

Kuracja testosteronem – skutki uboczne

- Pojawienie się nadmiernego owłosienia na ciele;

- Impotencja;

- Nadwrażliwość pęcherza;

- Powiększenie się gruczołów sutkowych;

- Zahamowanie wzrostu (w wyniku przyspieszonego rozwoju układu kostnego);

- Pojawienie się trądziku;

- Zaburzenia w morfologii krwi;

- Upośledzenie procesu wydzielania żółci oraz czynności wątroby.

 

Kulturysto, jeśli decydujesz się na kurację testosteronem – sprawdź czy zakupiony przez ciebie środek jest legalny i niezanieczyszczony. Suplementowanie substancji niewiadomego powodzenia bardzo często kończy się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Nie samym testosteronem kulturysta żyje

Prawdą jest, że rozsądna suplementacja testosteronu ma ogromny wpływ na zmaksymalizowanie wyników treningowych. Niemniej, najważniejszymi kwestiami w treningu kulturystycznym są dieta oraz plan treningowy. Zamiast sięgać po niesprawdzone syntetyczne hormony – trenuj pod okiem wykwalifikowanego trenera kulturystyki. Profesjonalne ułożone ćwiczenia oraz plany żywieniowe dają lepsze efekty niż skupienie się na suplementacji testosteronu.

Dominika Górska 0 6 czerwca 2017  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

5-skutecznych-metod-szokowania-miesni

5 skutecznych metod szokowania mięśni

Krew, pot i łzy - tego pragnie wielu miłośników sportu od treningu siłowego. Jest wiele metod, którymi można katować mięśnie. Zobaczcie, co na ten temat mówi specjalista. Oto porady treningowe pozwalające na kontrolowany wzrost mięśni. No pain - no gain!

ciekawostki-na-temat-treningow-silowych-1

Ciekawostki na temat treningów siłowych

Coraz więcej osób przekonuje się do treningów siłowych. I dobrze! Niosą one ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co jednak na ten temat mówi nauka? Oto 5 ciekawostek na temat treningów siłowych - prosto od trenera!

zakres-ruchu-vs-ciezar

Zakres ruchu vs ciężar

„Machać sztangą każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…” . Tak zacząłem parafrazując nieco piosenkę Jerzego Stuhra. „(…) nie o to chodzi jak co komu wychodzi…” –  no chyba tutaj nie do końca, jeżeli chcesz budować w sposób przemyślany swoje mięśnie. Podnosząc sztangę z wybranym przez ciebie założonym ciężarem masz dwie opcje: podnieść go i tyle…, lub podnieść go poprawnie technicznie.

czy-warto-uzywac-pasa-treningowego

Czy warto używać pasa treningowego?

Głównym zadaniem kulturystycznego pasa treningowego jest zabezpieczenie kręgosłupa przed ewentualnymi kontuzjami. Najczęściej pasy treningowe są wykorzystywane w sportach siłowych. Na czym właściwie polega działanie tego gadżetu treningowego? Jak poprawnie go używać? Kto i kiedy szczególnie skorzysta na noszeniu pasa treningowego?

wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-martwym-ciagu

Wszystko co powinieneś wiedzieć o martwym ciągu!

Wielu ćwiczących siłowo nie wyobraża sobie treningu bez martwego ciągu. Co więcej – zdaniem niektórych na tym ćwiczeniu można zbudować całą jednostkę treningową. Dlaczego aż tak docenia się martwy ciąg? Jakie korzyści przynosi wykonywanie tego ćwiczenia? Jaka jest prawidłowa technika robienia martwego ciągu?

zapisane-w-genach-czy-mam-predyspozycje-do-budowania-masy-miesniowej-i-sily

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Ćwiczenia siłowe ukierunkowane na rozwój masy i siły mięśniowej nie u wszystkich przynoszą takie same efekty. Niektórzy trenujący mogą mieć trudniejsze zadanie – powodem są uwarunkowania genetyczne. Jak sprawdzić swoje warunki do treningu siłowego? I czy są one przeszkodą w efektywnych treningach?

treningu-nie-oszukasz-ale-oszukasz-powtorzenia

Treningu nie oszukasz – ale oszukasz powtórzenia!

Oszukane powtórzenia są metodą treningową przeznaczoną dla osób bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach na siłowni. Dzięki niej można skutecznie zwiększyć intensywność pracy mięśni oraz zaangażować dotychczas niepracujące partie mięśniowe. Dowiedz się, kiedy powinno się stosować zasadę oszukanych powtórzeń, a kiedy lepiej z niej zrezygnować.

wyciskanie-sztangi-na-laweczce-najczestsze-bledy

Wyciskanie sztangi na ławeczce – najczęstsze błędy

Budowanie silnej i rozbudowanej górnej partii ciała wydaje się niemożliwe bez wyciskania na ławeczce. W tym ćwiczeniu liczy się użycie odpowiednich mięśni, przyjęcie właściwej pozycji czy prawidłowa technika ruchu. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy podczas wyciskania na ławce.

martwy-ciag-najczestsze-bledy

Martwy ciąg – najczęstsze błędy

Martwy ciąg jest ćwiczeniem wielostawowym. Podczas jego wykonywania pracuje wiele partii mięśniowych w jednym czasie. Zrobienie martwego ciągu wymaga jednak doskonałego opanowania techniki. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania tego ćwiczenia.

5-skutecznych-metod-szokowania-miesni

5 skutecznych metod szokowania mięśni

ciekawostki-na-temat-treningow-silowych-1

Ciekawostki na temat treningów siłowych

zakres-ruchu-vs-ciezar

Zakres ruchu vs ciężar

czy-warto-uzywac-pasa-treningowego

Czy warto używać pasa treningowego?

wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-martwym-ciagu

Wszystko co powinieneś wiedzieć o martwym ciągu!

zapisane-w-genach-czy-mam-predyspozycje-do-budowania-masy-miesniowej-i-sily

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

treningu-nie-oszukasz-ale-oszukasz-powtorzenia

Treningu nie oszukasz – ale oszukasz powtórzenia!

wyciskanie-sztangi-na-laweczce-najczestsze-bledy

Wyciskanie sztangi na ławeczce – najczęstsze błędy

martwy-ciag-najczestsze-bledy

Martwy ciąg – najczęstsze błędy